Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#21
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Depinde de ce fac in bucatarie...Inca nu am ajuns la "nivelul" asta, dar in orice caz ramane dezastru in urma mea...

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Daaa~...Era sa dau foc la casa21...Ca eu copil inteligent, am pus uleiul sa se incinte si am plecat sa ma uit la televizor in cealalta camera...Si cand m-am intors, peste vreo zece minute, asa...Tigaia luase foc si am reusit sa afum peretele 15

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Am facut-o si p'asta 21 Aici incercam sa tai paine si am luat cutiul ala imens cu care se taie oasele si m-am taiat destul de urat...pur si simplu mi-am crestat degetul...

Care este mancarea voastra favorita?
Ahhh, aici nu ma pot hotari...Tot ce contine carne 43 [inafara de carnea de peste -.-]

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Hmmm...Depinde de ce gatesc. Daca trebuie sa fac ceva care se arde usor sau ceva care se lipeste si trebuie sa stau numai cu ochii pe el nu reusesc decat sa ma stresez mai mult...In schimb daca ma apuc de prajituri d'alea simple si tocanite sau legume la cuptor...Alea chiar ma destreseaza :3
KyuMin.

#22
Hmm am revenit4...In ultimul timp am inceput sa invat sa gatesc, adica am fost fortata de imprejurari, pe scurt mama a trebuit sa plece pentru un timp si ca sa nu mananc oua prajite pana vine ea, am invatat sa fac cam tot ce se putea. Adica acum stiu sa prajesc carne, cartofi, sa fac ciorba, chiar si de burta si unele mancaruri cum ar fi cea de mazare, de cartofi... in fine NU garantez perfectiunea si nici macar apropierea de ea, dar ma descurc si e destul de comestibil ceea ce gatesc. Am incercat sa fac si o prajitura intr-o zi cand aveam mai mult timp la dispozitie si anume negresa care e si prajitura mea preferata. Si am fost chiar incantata de rezultat, asa ca i-am facut niste poze:
varianta netaiata
varianta taiata
Bine, am facut-o dupa o reteta de-a mamei, dar sunt mandra ca e prima prajitura facuta de mine[si singura] si chiar mi-a iesit bine:X. Acum m-am mai lasat de "sportul" asta pentru ca nu am timp, dar mai ajut la bucatarie din cand in cand daca am chef4.
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#23
Hei! Avand in vedere ca toti ne apuca mai devreme sau mai tarziu sa gatim si toti facem cate o gafa >.< am putea sa povestim aici ce ati patit voi cat timp ce preparati mancare. In cazul in care mai exista un thead ca acesta rog pe cineva sa inchida acest topic.Daca acest thead este fara folos de asemenea as ruga pe cineva sa i inchida.

Deci eu sunt groaznica in bucatarie. 24 Tigaia, uleiul, focul si mixerul nu sunt pentru mine. Dar ma incapatanez. Ieri am facut clatite. Pe langa faptul ca am lasat un dezastru in bucatarie aluatul imi iesea cand prea gros cand prea subtire.. Am ars 4 clatite.. 22 Si era sa imi vina una in cap >.< Acum o saptamana am vrut eu neaparat sa mananc cascaval pane.. Cum mama nu vroia sa imi faca am decis sa imi fac eu. Mare greseala. Am ars una din 5 felii de cascaval si una a cazut in tigaie din furculita si uleiul a sarit pe piciorul meu 20.Acum am 2 arsuri de toata frumusetea pe picior si trebuie sa port pantaloni lungi ca sa nu se vada.[ Stiti cum sa fac sa scap mai repede de ele? Inca se vad tare >.< ] Acum inca cateva saptamani am avut ceva de incalzit. Era sa dau foc la casa.. >.<" Tineam oala cu un prosop de bucatarie si amestecam. Imi mirosea a ceva ars si cand sa plec de langa oala cu tot cu prosop am observat ca prosopul din mana mea era in flacari. 21 Nu i-am zis lui mama si nu am de gand sa o fac 21 Si ultima faza aiurea cu mine in bucatarie este de vara trecuta cand am vrut sa prajesc niste carnati si cand am ridicat capacul sa ii intorc a inceput sa improaste peste tot cu ulei. Am avut numai pete de la ulei pe fata si timp de 3 saptamani nu am iesit din casa..
Eu tot o rog pe mama sa nu ma mai lase sa gatesc dar ea tot nu imi zice nimic.
Acum as vrea sa stiu daca chiar sunt singua care a patit asa ceva sau nu si daca ati patit povestitim..

#24
buna Smile
Bucataria si eu = parca suntem compatibli 39...Gatesc de la 8 ani, nu m- a impus mama sau ceva de genul asta, gateam din pura placere. Imi placea sa privesc emisiunile culinare, cumparam fel de fel( cam multe am adunat 21) brosuri legate de aparitia a noilor retete si le incercam sa vad e gustoasa, e frumoasa estetic si asa mai departe.
Normal ca am avut si incidente, dar nu ca la tine, ceva mai putin de ........periculoase 3. Tin minte ca aveam probleme cu taiatul, de fiecare data cand taiam ma raneam la degete pana nu m-am invatat o chestie :smart: cu mana stanga sa tau ( e greu sa tai,dar in schimb degetele sunt intregi 21).Mai apoi cand faceam placintele, aveam arsuri pe mana ca le prajeam( desi ma staruiam ca nu cumva sa nimereasca apa in ulei si tot uleiul improaste 2) acum folosesc manusi.;P
Acum nu gatesc atat de des ca nu mai am timp liber 2
paSmile
[Imagine: aaaakip.jpg]

#25
Neah, eu acasa nu gatesc = )) (cel mult sandwich-uri). Dar vara trecuta era vorba sa doarma o prietena la mine si cu ocazia asta am decis sa facem si niste prajituuuri. ^.^ Usor de zis. : ))
Am scos la imprimanta o reteta de pe internet, pentru prajiturele cu ravas. ^^ Draguta alegere, ne? Numai ca prietena aia avea o problema pe vremea aia si nu avea voie sa manance unele chestii, asa ca am modificat aproape toate ingredientele. = ))) Cea mai mare problema a fost ca a trebuit sa schimbam albusul cu galbenusul. In reteta zicea sa punem cateva minute prajiturelele la cuptor, apoi sa le scoatem, sa punem ravasul si sa le bagam la loc. Well, cand sa punem ravasul, surprizaaa.. Prajiturelele sunt prea tari pentru a fi modelate. : )) Ne-am ars de cateva ori tot incercand sa le indoin, cateva s-au rupt, si unele erau deja arse. ^^ Pana la urma ne-au ajutat verisoara si matusa tipei, care, mna, se pricep la chestii de-astea.
Pe langa faptul ca prajiturile nu au iesit cum am vrut (totusi au fost delicioase ^.^), in bucatarie era o caldura infernala si facusem mizerie peste tot. Mai ales cu faina. xD
In rest am mai avut cateva tentative de clatite, dar si acelea au fost facute pana la urma de sora-mea. : ))
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#26
Mda bucataria si eu- ca dracul de tamaie 21
Am reusit si eu o data sa fac niste clatite si a doua oara le-am facut cipsuri 2124
O da miracol mi-au iesit si niste cartofi prajiti impreuna cu varul meu, au iesit putin crocanti dar merge.15
Iar la clatite prima oara cand am incercat sa fac uitasem ca trebuie sa pun ulei pe tigaie inante de a pune aluatul de clatite si dupa cand am aprins aragazul, dupa 3 minute mirosea a ars :scary: mhoaaa si dupa dai cu spatula pe tigaie.. sa deslipesc acea tentativa de clatita. :sry:
Just the
way you know me..

#27
Oh, îmi amintesc că o dată am chemat-o pe Denni la mine să facem chec. Şi ne-a ieşit compoziţia, nu ştiu ce dar nu ştiam nici una dintre noi să aprindem cuptorul. Am aprins toate patru ochiurile la aragaz şi am pus tava acolo.
La care începe să miroasă a ars, că deh, se ardea pe dedesupt. Am luat tava de acolo şi am aruncat totul la gunoi.
În altă zi la ea am încercat să facem budincă. Era atât de tare că puteam sparge capul cuiva cu ea. 21
În concluzie, sunt dezastru în bucătărie.

#28
Trebuie sa vina un barbat sa va dea lectii? 21

Sunt cam lenes dar stiu sa fac Pizza, Pui Sichuan, Sushi, Spaghetti... specialitati de prin strainatate 21 Romanesti nu cred ca stiu.
[Imagine: Knowledge1s.jpg]

#29
Eu ştiu să gătesc cât să trăiesc. I mean, ştiu să fac clătite, deşi odată am scăpat una pe covor . Ştiu să fac ca tot omu' cartofi prăjiţi, ouă ( LOL. ), omletă, clătite, şniţele, grătar , şi gogoşi . Dar odată, făceam floricele şi eram mică . Şi pentru că s-au făcut, nu vroiam să le las să se ardă. Am luat ceaunul ( în aia făceam 24 ) şi l-am pus pe covor. O.O. Şi am făcut gaură în covor, pe care am pictat-o cu acuarele . = )). Deşi tata s-a prins .
Deci cred că mă descurc numai de trecere. În rest, nada. ( WTF ? LOL. )
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#30
Spre dezamăgirea mea şi poate şi a voastră, nu ştiu : )) nu sunt cea mai desăfârşită bucătăreasă.
În afară de un sandwich amărât, salată, cartofi prăjiţi, omletă, ceai şi cereale cu lapte [ yep -,-] nu prea umblu în bucătărie.
Cred că pot trăi şi din cartofi prăjiţi : )). Glumeasc. Ăh chiar mi-aş dori să învăţ să gătesc, deşi nu am să stau eu să îmi fac de mâncare :].
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)