Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#31
Fir'ar, mi-a luat-o wststreet inainte 21 Si eu care speram sa fiu primul baiat care posteaza.

Pentru un tip ma descurc binisor in bucatarie. Sunt cam nevoit, tinand cont ca de vreo 3 ani de zile stau singur (din cauza ca m-am mutat in Ploiesti cu facultatea). Initial nu prea stiam mare lucru in afara de a praji chestii dar, in timp, am invatat sa fac ceva mai multe feluri de mancare.

In afara de cartofii prajiti, care imi ies foarte buni (ii fac cu branza rasa, mmm 38 ), stiu sa mai fac sos de spaghete (intai se curata ceapa, prietenii stiu de ce), snitele si chiftele (nu doar prajit, tot procesul de preparare.. ce fel de carne trebuie sa iei, cum o bati/toci, etc.)
Stiu sa imi fac o sumedenie de sandvisuri si salate, sunt artist chiar 21 Mai stiu sa imi fac si un ou batut, cu tot soiul de chestii prin el: branza, carnati, sunca, chiar si bucati de ardei.. totul amestecat cu putin malai sau faina. Mmm, iese tare delicios.

In rest.. am incercat odata sa imi fac supa si am sfarsit prin a arunca-o la wc 4

Acum gata, ma duc in bucatarie ca mi se ard cartofii 65

#32
Mwhahaha, slowpoke xD glumesc

N-am enumerat chestiile mai uzuale pe care stiu sa le fac..

Omleta, Sunny Side Up, Cartofi Prajiti, Schnitzel... Nu mai imi vin in minte acuma :))

Anyway, Flaw, incearca sa pui si vegeta pe cartofi prajiti pe langa branza.. asta daca iti plac cartofii sarati si vrei ceva putin diferit de sare.

Eu am obiceiul sa tin la aspectul mancarii... Cand aranjez ingredientele pe pizza ma intereseaza sa fie uniform puse si aliniate... pun feliile alea mici de ciuperci bucata cu bucata. :))



In concluzie, barbatii gatesc mai bine decat fetele.
[Imagine: Knowledge1s.jpg]

#33
Bucataria imi e prietena si nu prea 21 Prima data cand am intrat in bucatarie, era sa dau foc la casa. Aveam vreo 10 ani si voiam sa fac omleta si am pus uleiul pe foc si m-am dus la televizor. Cand m-am intors [in vreo 20 de minute] , tigaia era in flacari si eu am inceput sa plang 21. Pe urma vreo 2 ani am stata departea de bucatarie, pana m-a rugat mama sa o ajut si am prins din nou gustul...Si a luat tata un aparat de taiat paine si cascaval si chestii d'astea si ma apuc eu sa tai paine [cu ochii in televizor, of course] si era sa imi tai degetul. Alte cateva luni in care nu m-am apropiat de un cutit 21.
In prezent sa zicem ca ma descurc...De vreo juma' de an am invatat sa gatesc si sa fac prajituri...Problema e ca mama a prins gustul si stie ca ma descurc si mai nou fac si curat in urma mea [O.o] si ma trezesc cateodata cu telefonul sunand si mama : "Scumpo, nu-i asa ca faci tu o supa si o tocanita, astazi?" sau " Hai draga, ca avem musafiri in week-end, faci tu o prajitura d'aia, ca eu n-am timp"
Si am ajuns la concluzia ca era mai bine cand eram habarnista...Da' am facut o pasiune pentru bucatarie desi in ultima luna mi-am belit degetele cu cutitul si razatoarea de nspre' mii de ori >.>
KyuMin.

#34
@Wststreet: Hehe, am facut ceva similar, dar diferit 4 Nu am pus vegeta pe cartofi daaaar i-am feliat si i-am fiert in apa cu delikat inainte de a ii pune la prajit 4 Au iesit foarte gustosi.

La aspect nu prea tin... gustos sa fie. Desi, trebuie sa recunosc ca nu mananc chestiile care arata dubios 39

@A'Svear: Si eu am patit la fel cand eram mai mic. Am uitat tigaia pe aragaz si a luat foc uleiul. Eram insa la tara asa ca am scos-o repede afara, am pus-o pe pamant si am asteptat sa se stinga singura.

#35
@Flaw
Am mancat chestii care aratau bine si nu erau bune.. si am mancat chestii care aratau gretos dar erau delicioase. Dar nu e tot timpul asa.. cele mai ciudate si delicioase mancaruri mi se par cele de la restaurantul chinezesc.

Am mai incercat si surimi pentru sushi.. prima data credeam ca e tare si crocant si cine stie ce gust are.. dar cand am gustat, are gust de peste. Also, sushi cu ton.. practic tot ce pui in el pare gretos dar rezultatul e delicios.

Nu m-am gandit niciodata sa fierb cartofii inainte sa-i prajesc. Ms de idee :D
[Imagine: Knowledge1s.jpg]

#36
Dezbaterile despre bucătărie şi gătit şi alte apucături de micuţi piromani au deja un loc, continuaţi aici http://animezup.com/forum/showthread.php...382&page=3 . Cook safe.

#37
@Toxic: Am unit eu acel topic inchis/mutat de tine cu asta.
O sa fac acum un thread la Staff area pe tema asta, ca sa nu mai apara astfel de situatii.

Revenid la subiect, am de gand sa incerc sa imi fac salata cu Sos Colesaw 4
Am gasit cateva retete pe net, dar nu stiu exact pe care sa o aleg. Pana la urma am luat doar niste maioneza, morcovi, varza, si sa o mai putin si putin otet si margarina.
Ar fi cea mai complicata salata pe care o fac. De obicei, mananc doar salata de varza cu putin ulei si otet, nici macar nu pun rosii, ceapa sau castraveti 4

#38
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu,deobicei am grija,but anything is possible so maybe...
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Da,am fost la o colega si ne apucam noi sa facem cartofi prajiti.Curatam cartofii,ii taiem si zic eu ca bucatareasa ce sunt ca trebuie sa se incinga uleiul xD.Cartofii erau cam uzi si cand sa punem cartofii in tigaie,BUF!Fum negru si foc,noroc ca eu mai "curajoasa" am apucat sa inchid aragazul ca altfel creca nu mai exista azi buicataria saracei fete xD
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
NU m-am taiat cu cutitul deloc xD.M-am taiat in cutia de pateu xD
Care este mancarea voastra favorita?
Ciuperci prajite xD
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Nu,in cazul meu cand incerc sa gatesc ceva(ceva simplu pt ca nu sunt asa bunala gatit)vreau sa termin cat mai repede xD
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#39
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Tata nu ma lasa sa gatesc . :]] Mai ales ca la ' talentul ' meu cred ca imi dau foc singura . O___o
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Nu . . . inca .
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu , nu chiar , nu atat de grav . Dar m - am ars cu bricheta .
Care este mancarea voastra favorita?
Friptura de porc in sange . Desert : placinta de mere , cu branza , clatite cu finetti , etc .
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Se poate . Dar atunci cand nu iti este mancarea cred ca mai mult capeti stres decat sa il diminuezi .
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#40
Pai, de obicei cand nu e nimeni acasa, sau nu vreau sa mananc ce face Okasa, frig sau fierb tot ce gasesc prin frigider 21. Imi place, ies destul de bune dupa gusturile mele total nerafinate. Mai stiu sa fac oua(lol21) ...odata am incercat sa fac o placinta, un tort si uitasem sa pun praful de copt, plus ca toata amestecatura arata ca ceva lichefiat...ceva...ce nu arata prea bine. Nu ma bag la chestii complicate, pentru ca nu ma lasa okasa si pentru ca stiu eu ca nu imi iese nimic 71 O mai ajut, totusi cand face ea.
De taiat, nu m-am taiat grav niciodata 21. Norocul meu10
Mancare preferata? De obicei prefer legumele si carnea de pui, supe si mancaruri usoare, sunt la dieta 19
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)