Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#41
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Niciodata. Nici nu stau eu in bucatarie. Doar atunci cand parintii sunt plecati si mie foame, sau daca lui tata i e lene sa se ridice din pat sa-mi faca mancare O_O Da, stiu. Familie ciudata 21
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Da, eram cu o prietena la mine acasa si ne-a apucat sa facem clatite O_O
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu, cred. Desi rareori ma tai, cand sunt cu gandul in alta parte si uit ca sunt cu cutitul in mana ^.^"
Care este mancarea voastra favorita?
Orice, mancare sa fie21
[Imagine: Hm757.png]





#42
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

Nu. Gatesc de pe la 15-16 ani, deci m-am familiarizat destul de bine cu aragazul. Desi tin minte ca o data, pe la inceput, prajeam ceva si am dat ulei pe langa si well, s-a facut o valvataie destul de falnica. But that was then 21 Acum pot gati cam orice, de la ciorbe, la fripturi, la mancaruri, la salate, la sushi, la clatite 39 Ce-i drept, dulciuri nu prea fac.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

Ultima situatie limita a fost cand am facut sarmale cu varza acra care nu apucase sa se inmoaie. A fost iadul pe pamant sa le impachetez.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

Grav, nu. Dar mi-am mai ciupit degetele sau le-am mai dat pe razatoare.

Care este mancarea voastra favorita?

Salata de boef si sushi :"D

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?

Dap. Ma relaxeaza sa toc chestii si sa bibilesc mancarea. E braindead activity, but it can be fun :"D

#43
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Ultima oară când am aprins ochiul m-am incendiat pe mine (lol, nu vă gândiţi la extrem xd). Eram frântă de oboseală şi nu am observat cât de repede se terminase chibritul.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Ăăă, m-am apucat să mă joc cu aluatul mamei. Iniţial ea vroia să facă nişte plăcinte, dar cine sunt eu să nu îi stric ideea? Când a venit înapoi, masa era plina de tot felul de animale din aluat.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Se putea să mă tai grav, norocul era că cuţitul avea vârful rotund, altfel îmi intra în mână.

Care este mancarea voastra favorita?
Salatele.

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Desigur. Când sunt nervoasă mă apuc să îmi fac o salată(terci) de fructe.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#44
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
...yep...defapt nu chiar...defapt iubesc sa gatesc ocazional, la sarbatori, petreceri si ma rog>>ptu parinti, prietene si>>atunci cind vrea stomagelu meu>>dar el cam rar vrea^^
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
De cite ori inca>19)...
Primul meu ou>>trei ani in urma>>a ars definitiv era negru^^...
Primele mele biscu>>doi ani in urma>>nam fost atenta ca albusul trebuia scos si o tava intreaga de prajitura a fost data la urna sau la ciine>>ptu ca sa primit prea uscata...aici cam atit>>
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Defapt nu pot spune ca au fost astfel de cazuri, mai des imi intra alte lucruri in mina, sau mai des ma tai cu foaia^^
Care este mancarea voastra favorita?
De mica am adorat simplele macaroane>>nici nu stiu motivul pentru ca mi-a si fost rau de la ele...4
Insa in general nu sunt gurman ce moare dupa mincare...deloc..
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
De ce nu? Acum a aparut ceva de genul woodu in mincare21...faci un biscuite si te razbuni...

#45
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu, nici nu se pune problema. Mai ales la cat de mult gatesc eu = )). Nu stiu sa fac multe, in general lucruri banale. Cred eu ca cel mai complicat lucru pe care stiu sa-l fac este o prajitura cu gem ^^.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Nu, dar e destul timp sa fac si peripetii ^^. Insa imi amintesc ca am incercat sa fac cartofi odata T.T". Am uitat sa pun capacul si uleiul a sarit peste tot pe faianta 65. Categoric mama mea m-a certat si mi-a spus ca nu voi mai avea voie sa gatesc, dar am reusit sa o conving ca nu se va mai intampla.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Grav, grav nu ^^. Dar m-am taiat si imi curgea sangele. . parca nu se mai oprea 21.

Care este mancarea voastra favorita?
Pai nu am mancaruri preferate. Imi plac toate mancarurile cu exceptia celor care contin spanac, stevie sau urzica. Le detest ^.^". Fac un trio minunat = )).

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Nu. Mai degraba il accentueaza. Trebuie sa te gandesti tot timpul daca nu cumva ai lasat prea mult pe foc mancarea sau ce va iesi la sfarsit dupa ce vei termina totul. Si daca nu-ti place cum iese ? Incercarea va fi esuata, insa va trebui sa o iei de la capat in speranta ca daca mai incerci inca odata, poate va fi cu succes.

Deja urasc gatitul :]. Dar inca nu am treaba cu el, doar asa in mare ^^.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#46
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu. Daca intru în bucătărie, nu înseamnă că aceasta o să ia foc. Poate doar dacă mă apuc de gătit, cea ce e puţin probabil. Nu ştiu să gătesc. Nu-mi place. Atâta timp cât nu mă implic în această "activitate", bucătăria e în siguranţă. Dar, nu. Când nu ştiu să fac ceva, prefer să nu mă bag. De obicei, sor'mea e cea care îşi face veacu în bucătărie.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Nu. Cum spuneam, nu prea fregventez bucătăria. Decăt atunci când e nevoie, desigur. Nu am încercat decât o singură dată să gătesc, dar am uitat din greşeală prosopul lângă flacăra aragazului şi a luat foc. Debea după ce am simţit miros puternic de ars mi-am dat seama şi l-am luat repede de acolo. De atunci, nu mă mai bag. Deci pot spune că am avut un singur incident.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Grav? Nu chiar. Da, m-am tăiat dar nu când găteam. M-am tăiat când ştergeam vasele * nici la chestia asta nu mă pricep... ok, nu mă pricep la nici o chestie care are legătură cu bucătaria O.O * Oricum, nu m-am tăiat prea rău şi nici prea des, având în vedere la ce ajutor dau eu în bucătarie O.O

Care este mancarea voastra favorita?
Nu am una. Atâta timp cât o chestie e comestibilă, o mestec şi gata. Nu am pretenţii în privinţa mâncărurilor. Singurul fel de mancare pe care nu-l pot mânca e cel care conţine praz. Nu că nu mi-ar placea această legumă. Pur şi simplu am alergie la praz T.T.

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Depinde de caz şi depinde în mod special şi de persoană. Pentru unele persoane * cum ar fi sor'mea*, gătitul e o activitate care te face să uiţi de toate şi care chiar te relaxează. Şi o faci din pură plăcere. Deci, da, te scapă de stres. Pentru alte persoane gătitul e o necesitate şi sunt foarte stresate atunci când gătesc. Sunt concentrate ca totul să iasă bine, să nu fiarba prea mult cine ştie ce, să nu se ardă nu ştiu ce... Pe aceste persoane, gătitul le stresează şi mai tare.
Eu mă urăsc că nu-s ca ei...
Eu îi iubesc că nu-s ca mine...



Pentru a scrie despre M., trebuie sa îti înmoi pana în curcubeu.

D.Diderot

#47
*Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
39 ca imi tinuse mama o lectie cum sa folosesc aragazul si toate acelea. Inainte, gateam in fiecare zi de trei ori. Acuma 39 o data la cateva zile din cauza lipsei de timp.

*Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Uneori, incurc proportia la hrisca si pun putin apa.22 in rezultat se obtine scrum21

*V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
M-am taiat odata, dar nu grav. Taiam ceapa si cum cutitul era tunchit, ma chinuiam sa o tau cuburi pana la un momenta dat am dat fara sa vreau pe deget22 Lol, nu puteam sa tau ceapa, dar puteam sa ma ranesc la deget.

*Care este mancarea voastra favorita?
Mancare: coltunasi cu carne ( culmea ca mancac rar coltunasi, ca nu am timp sa le fac si nu imi plac cei cumparatibleah ca au gust de rezina), desert: tortul cu miere "O poveste" 10

*Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Da si nu, depinde de gravitatea sau marimea stresului39
[Imagine: aaaakip.jpg]

#48
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

Hm, nu. Eu când intru în bucătărie doar mănânc sau beau apă. Tatăl meu abia mă lasă să-mi încălzesc singură mâncarea. Într-o după-amiază când nu era acasă m-a sunat să mă întrebe dacă mă descurc. Şi a părut foarte mirat când i-am zis ca da =]]

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

Nu am gătit niciodată. Abia o ajut pe mama o dată la o lună să facă prăjituri.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

Nu. Ştiu să tai pâinea (uimitor), deşi tata îmi lasă felii de pâine deja tăiate dimineaţa (yay!). Really, mă descurc =]

Care este mancarea voastra favorita?

Nu am o mâncare preferată. Sunt foarte pretenţioasă la mâncare (ca la toate chestiile de altfel), dar mănânc orice îmi place.

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?

Um, da, dar cu siguranţă nu prentu mine!

That's it. Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#49
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Posibilitati de reusita 99,99%,mai pe scurt da.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Sa zicem doar ca tavanul din bucatarie inca mai ma tine minte.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Odata,in vacanta,incercam sa tai niste marar sau patrunjel si m-am taiat la trei degete; mi-a curs cam mult sange dar mi-a trecut.

Care este mancarea voastra favorita?
Si eu sunt cam mofturoasa, nu mananc lactate,niciun fel de carne in afara de piept de pui,usturoi,ceapa,legumele in afara de castraveti si rosii .Mancarea mea preferata ar fi: Pizza,ba nu! Pilaf,ba nu! Piept de pui,ba nu!Ciorba,ba nu!Off ce greu este sa alegi! Stiu...mancarea mea favorita este ciocolata!(asta se pune?!)

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Da,oarecum.La mine scoala reprezinta principalul factor de stres ,iar daca vreau sa primesc scutire medicala si sa stau acasa bine-mersi cateva zile ,ma apuc sa gatesc(gatit+eu=picioare,maini ,degete taiate/intepate/lovite=>doctor ocupat).Astfel pa, pa stres!
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#50
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu spun ca nu.
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
O, da! De dat foc la casa nu am facut-o, insa era sa-mi ard parul meu si al unei prietene. Cand am incercat sa gatesc (o omleta) am stat mai mult sa repar sertarul decat sa gatesc.
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Da, dar nu din cauza gatitului.
Care este mancarea voastra favorita?
O sa spun paste cu branza, dar sincer habar nu am.


Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Depinde, eu de obicei ma enervez si mai mult cand vad ca ceva nu-mi iese. Acum, cand gatesc pentru cineva, e partea a doua pentru ca doresc sa ii impresionez, ori ii iubesc prea mult sa le pun ceva tampit in farfurie. Iar cand imi mai si cer ceva anume, ma chinui sa imi iasa tot ca la carte.
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)