Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#61
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Crima din Orient Express de Agatha Christie. A fost prima carte citita de la aceasta autoare si mi-a placut atat de mult, incat am inceput sa citesc si alte carti ale ei. Totusi, am citit-o in vara si a fost in format electronic, deci cred ca si-a pierdut putin din famec, dar a fost superba!

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu mi s-a intamplat pana acum. In gerenal, daca vad ca o carte nu imi place deloc, renunt la ea...

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
200-250 de pagini pe zi din colectia Copiii lampii fermecate. Sunt foarte captivante.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Sincer, nu imi place sa citesc o carte de mai multe ori. De ce? Pentru ca stiu deja cum sa va sfarsi si nu are sens.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Poate va suna aiurea, dar urasc Amintiri din copilarie de Ion creanga. Nu mi-a placut niciodata. Si mai sunt....Cum ar fi : Budulea Taichii si Popa Tanda.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Romanele politiste. Din moment ce stiu deja cine e criminalul, nu mai are farmec.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Grea intrebare. Colectia Copiii Lampii fermecate[ sunt obsedata :]] ], Biblia, Recreatia Mare de Mircea Santimbreanu si cateva romane ale Agathei Christie.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Mult mai putine decat as vrea. In timpul scolii nu prea am timp, deci citesc mai multe in vacanta de vara...

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie, clar. Nu imi place sa am un "termen limita" in care trebuie sa aduc cartea....

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Roman? Asta chiar nu imi mai amintesc. Pot sa spun prima carte citita de buna voie? Asta a fost Alice in tara minunilor....
[Imagine: 25rd0nd.jpg]

#62
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Sunt mai multe: Harry Potter si Talismanele Mortii, Lorelei, Singur pe lume.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Oscar Wilde. Nu neaparat ma lasa rece, doar ca nu m'au surprins la fel de mult ca "Portretul lui Dorian Gray".

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Am citit intr'o zi Harry Potter si Piatra filozofala.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu obisnuiesc sa citesc de mai multe ori aceeasi carte. Daca as face'o sigur as citi "Fortareata digitala" de Dan Brown.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Cred ca "Mara" de Slavici. Povestea romanului e interesanta, dar pe mine m'a plictisit enorm. Asta si cred ca si cartile istorice.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Cartile scrie se Agatha Christie. Mi'au placut la nebunie dar nu le'as mai citi a doua oara fiindca nu ar mai exista acelasi suspans si entuziasm.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Colectia Harry Potter, cele scrise de Agatha Christie si Dan Briown si desigur cele pe care nu le'am citit inca.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu pe an, in medie citesc 3 carti pe luna, acum cu scoala, in vacanta citesc mai mult.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Depinde, sunt unele carti care imi plac enorm, deci apelez la librarie. Pentru cartile pe care le citesc pentru scoala, biblioteca.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Cred ca "Singur pe lume". In clasa a 3-a.

Xoxo, Ang.:bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#63
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Endymion Spring,de Matthew Skelton.Si Pacate in Paradisul Albastru de C.J.Box.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu mi s-a intamplat ceva de genul asta Smile
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Peste 200 din Endymion Spring.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Well,probabil Craciunul Pasarii Cardinal de Fannie Flagg.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Umm...deobicei incep sa citesc si daca nu imi place inceputul nici nu mai continui XD Nu am o carte pe care sa o urasc.
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nu stiu ce sa raspund aici XD
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Probabil destul de multe (cate as putea cara) pentru ca sunt multe care vreau sa le citesc dar nu am fonduri destule 2
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Depinde.Daca citesc carti subtiri,10-12,daca sunt romane,7-8.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca bunicii e un loc grozav pentru a gasi carti vechi si foarte interesante ^^
10) Primul roman citit ? Si , in cat timp l-ati citit ^.^...
Marile Sperante,vol.I,scris de Charles Dickens.
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#64
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Au fost mai multe printre care Omul invizibil, Elevul Dima dintr-a saptea, Lebedele negre, Portretul lui Doryan Gray.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana acum mi s-a intamplat doar cu o carte a lui Cartarescu, insa celelalte ale sale ce le-am citit mi-au placut.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Am citit in jur de doua, trei sute de pagini, atunci cand citeam cartile lui Dan Brown. Dar mi s-a mai intamplat si cu altele.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
N-am obiceiul sa recitesc o carte, chiar daca mi-a placut mult.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
N-am gasit-o pana acum.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nici aici n-am patit-o.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Pe cele ce m-au atras.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
In jur de 20-30, depinde de an.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Ambele. Unele nu le gasesc la librarie sau nu-mi permite buzunarul. Cat despre carti de la bunica, nu intra in discutie.
10) Primul roman citit ? Si , in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul roman a fost Omul invizibil si l-am citit intr-o zi.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#65
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ? "Invitatie la vals" de Mihail Drumes (am bocit la finalul cartii20) si "Baletul mecanic" de Cezar Petrescu
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece? Se spune sa nu judeci o carte dupa coperta, in general daca mie nu imi place inceputul, trec la alte capitol, incerc sa caut ceva ce ma atrage, daca nu gasesc nu ma chinui sa o citesc.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti? 250 pag sau 30039, poate mai mult, depinde daca ma atrage, daca ma captiveaza; aici nu mai stiu, era la "Invitatie la vals", cert e ca am citit mai mult de jumate de carte intr-o zi, fara sa ma opresc10
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? cartile de dragoste, romantice si posibil cele de aventura. Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?-
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati? Astea ce trebuie sa le studiem noi, sunt plictisitoare~14 serios acu nu le vad logica, acel ceva care sa te atraga. Si mai sunt.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi? "Cocosatul" de Paul Feval
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva? cele de dragoste...
8) Cate carti cititi in medie, pe an? nu le numar, dar mai mult citesc in timpul liber (vacante) in jur de 10 sau daca imi plac unele foarte mult si le termin repede mai mult si depinde si de chef, in general 10..
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii? bibioteca lui tata21
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^... romanul Mara, mai mult pentru scoala l-am citit21 in doua saptamani, o fi fost alt roman inaintea lui, dar nu mai tin eu minte.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
[Imagine: h8v.gif]
 

#66
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Inca nu am gasit o carte care sa ma impresioneze, dar mi-a placut mult "A Time to Kill" de John Grisham (probabil pentru ca este primul roman politist pe care l-am citit).

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Stephenie Meyer ("Gazda").

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
In jur de 400, din seria "Amurg" (am preferat sa scap mai repede de tortura).

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu imi place sa citesc o carte de mai multe ori, nici chiar de 2 ori dar daca ar fi, as spune "Cimitirul Animalelor" de Stephen King.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Amulg, Luna Noua, Eclipsa, Zori de zi!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Nighttime Is My Time" de Mary Higgins Clark.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Jurnalele Vampirilor, Academia Vampirilor, Vampirii din Morganville, Casa Noptii, Gazda, Codul lui Da Vinci si Seria "Amurg", pentru a-i putea da foc personal.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
In medie, 2/luna. Cateodata chiar mai mult.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
"Print si cersetor" de Mark Twain, in 2 zile. xD

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
^^
[Imagine: 2d11ici.jpg]
"A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?"-Albert Einstein

#67
) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cred caaaaa....Panza de paianjan de Cella Serghi.Nu stiu,a fost asa bine scrisa,emotia(am plans de cateva ori)Pur si simplu a fost minunata.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu,nu cred.Cel putin nu imi trece prin cap >.<
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu stiu.Probabil vreo 500 de pagini nu stiu.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cred caaa panza de paianjan de cella serghi.AM citit-o de oah nici nu-mi aduc aminte.Sau copilaria mea de un autor rus pe care l-am uitat.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Nu cred ca am asa ceva...?
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Poate De la luna la pamant de jules verne.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Foarte multe.Prea multe.Toate cu vampiri,harry potter dar si clasice.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Habar n-am.Multeee.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Toate trei.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Talismanul de Safir.O carte minunata pentru copii sau pentrui o prima carte.Si a luat muuult21
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ba nu 46

#68
1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare ?
Odiseea 2010 de Arthur Clarke. Nu atat prin filozofia despre fiintele care nu mor, ci prin peisajele spatiale descrise acolo. Nu ma puteam satura de pasajele in care descria Jupiter.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Mi-a placut la nebunie Ocolul pamantului in 80 de zile, de Jules Verne, dar nu am putut sa citesc nimic altceva de el. Sunt prea tehnice pentru mine.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
300, 300 si ceva. Dona Alba, literatura obligatorie. Nu mi-a placut, dar am citit al doilea volum intr-o zi pentru ca trebuia sa il termin.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Exploratorul, de Jack McDevitt (primul Sf pe care l-am citit), De veghe in lanul de secara, de J.D. Salinger, Odiseea 2010, de Arthur Clarke si 320 de pisici negre, de Rodica Ojog Brasoveanu. A si Ocolul pamantului in 80 de zile, de Jules Verne.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ion de Liviu Rebreanu si Mara de Slavici. Nu pot sa aleg intre ele, dar le urasc din toata inima.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Jocul lui Ender, de Orson Scott Card. A fost interesanta, dar nu mi-a prea placut.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
320 de pisici negre, de Rodica Ojog Brasoveanu (pentru ca o ador), Odiseile lui Arthur Clarke, Ciresarii si De veghe in lanul de secara.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Cate am timp.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie. Imi place sa am cartile in biblioteca personala.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Ocolul pamantului in 80 de zile. Nu mai stiu cat timp mi-a luat, e mult de atunci, dar stiu ca am adorat-o.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns.
Ok...
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#69
(05-05-2011, 03:04 PM)Unia A scris:
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Jocul lui Ender, de Orson Scott Card. A fost interesanta, dar nu mi-a prea placut.

Am ramas un pic perplexa si oarecum muta.

1. Nu cred sa fie una singura in momentul de fata, dar sunt o mare fana a lui O.S. Card, Ender's Game si Children of the mind fiind preferatele mele. De asemenea am iubit Foundation I si Prelude to Foundation de Isaac Asimov si ador Discworld series de Terry Pratchett in foarte mare masura.

2. David Gemmell, mi-a placut mult Winter Warriors, dar Legend nu am putut sa o sufar, de aceea nici nu am terminat-o desi mai aveam putin din ea.

3. Pot termina o carte intr-o singura zi, daca nu sunt deranjata in niciun fel. Marti am citit linistita in mini-bar store 120 pagini din The Girl with the Dragon Tattoo, de Stieg Larsson, in nici doua ore.

4. Cred ca as putea sa citesc Unseen Academicals iar cu o placere nemarginita, si pana si seria HP mi-a placut destul de mult. M-a facut sa realizez cat apreciez genul high fantasy.

5. Nu am asemenea carti, adica da am renuntat la Legend si la Middlesex a lui Jeffrey Eugenides, dar nu pot spune ca le urasc cu patos. Chiar dimpotriva, cea din urma e foarte bine scrisa si poate voi incerca sa o termin candva. Nu mi-a placut Maitreyi in schimb, dar asta a fost demult si era obligatorie. Ah, si sunt printre putinele persoane care nu au putut termina The portrait of Dorian Gray.

6. Sunt multicele: Jane Eyre, Wuthering Heights, Great expectations, pana si de curand citita Kafka on the Shore de Haruki Murakami. The King of Torts a lui Grisham, Dead over heels a lui Charlaine Harris...

7. Toate titlurile de Asimov, Pratchett, Anne Rice, Murakami, O.S. Card, Frank Herbert, J.R.R. Tolkien, J.K. Rowling, Milan Kundera, Douglas Adams, Christopher Moore, Phillip K *****, Neil Gaiman, Ursula K. le Guin... In general scriitori de SF/ Fantasy.

8. De anul asta am un goal de 30. Am citit deja 9 si am trei la jumatate.

9. Biblioteca personala. M-am mutat in alta tara, nu am cum sa caut prin alor mei si cea judeteana e in greaca. Cumpar carti si am o colectie masiva de e-books.

10. Nu-mi aduc aminte exact, s-ar putea sa fi fost Calatorie catre centrul Pamantului de Jules Verne, probabil vreo 2 zile. Cand eram copil aveam mai mult timp de carti.

11. Cartile care le citesc acum sunt: Alice in Wonderland and Through the looking glass de Lewis Carrol, The Girl with the Dragon Tattoo, Philosophy in the boudoir de Marquis de Sade si Wyrd Sisters de Pratchett.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#70
1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare ?
Sunt mai multe, mi-a placut foarte mult Lorelei, Invitatie la vals, Interviu cu un vampir.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Da, mi-a placut extrem de mult Invitatie la val, de Mihail Drumes , dar Scrisoare de dragoste . . . cam m-a lasat rece. +.+

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca vreo 400 de pagini, dintr-un roman de dragoste.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
In momentul cand citesc o carte si e una buna, o ador, dar apoi nu prea imi mai place sa o recitesc. Prefer sa citesc carti noi.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Toata seria Amurg, e mult prea . . . comerciala. Si Bella e ih.

6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Aici se incadreaza cam majoritatea cartilor pe care le-am citit, de la seriile fantasy, pana la cele de dragoste, aventura.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Colectia Harry Potter, colectia Academia V., Lorelei si pe cele pe care nu le-am citit inca.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
In medie, citesc in jur de 40 de carti; din mai anul trecut, am citit vreo 42 de carti.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie, clar.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Ä‚h, ceva de Jules Verne parca, prin a patra.
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.















Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.615 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.659 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)