Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#71
Fumatul nu e cool.
DAuneaza tie.
Implicit si celorlalti.
Risti sa te alegi cu boli cardio-vasculate, TBC si Cancer pulmonar...sau si mai fain la esofag....
Tigarile costa ca naiba de mult deja.....si cica o sa se dubleze....
Si e cam greus a sa telasi dupa ce incepi....

Anh da si astea vi le spune un fumator ..NU sunt cool, tusesc de la ele, costa mult. Eu va sfatuiesc sa nu va apucati pentru ca ii vedeti pe altii.Si cei care aveti sub 18 si va simtiti, va rog frumos lasati la o parte actul cu "Nimeni nu ma intelege, sunt deprimat, sunt emo etc".....Nu e o scuza.
Trebuie sa intelegi ca iti distrugi corpul.
Acum decizia e a voastra in final.

Fiecare cu otrava lui I guess.....Dar totusi think twice before you try it ok?22

#72
@Search, ai vorbit pentru tine, nu pentru toti cei care fumeaza sau au fumat. Daca regreti, e treaba ta dar esti prea sigura pe tine cand spui ca
Citat:Acesti adolescenti care "practica" fumatul, il considera ca fiind un trend sau ceva de genu'.
Nu sunt de acord cu tine. Cineva a spus intr-un post si a spun bine, inca suntem crescuti majoritatea in puf, deci vorbeste numai despre aceia. Eu am fumat, fumez si sunt sigura ca voi mai fuma. Si crede-ma, puful mamii nu a existat niciodata. Deci sunt si alte motive pentru care fumezi. Nu toti vor sa se dea in spectacol si sa arate ca sunt cuul, ca fumeaza, ca sunt in trend sau mai stiu eu ce.
Citat:Asa ca sunt de parere ca ar trebui sa evitati oamenii care fumeza si care va arunca fumul in fata.
Ca sa eviti oamenii care fumeaza, ar trebui poate sa iti eviti parintii, poate unii colegi, profesori si asa mai departe. Bun, poti sa faci asta? Adica te izolezi puri si simplu doar pentru ca x si y fumeaza? Si trebuie sa fii chiar badaran sa arunci fumul in fata cuiva.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#73
Cand am spus ca "arunca fumul in fata" m-am referit la faptul ca fumeaza de fata cu "tine" ca sa zic asa. Si la faza cu evitatul nu m-am referit la faptul ca ar trebui sa-i eviti de tot, ci doar atunci cand fumeaza. Si nu sa-i eviti, ci sa pastrezi o oarecare distanta ca sa nu inhalezi mult fum. Cam la asta m-am referit : |.
Ştiai că cea mai puternică bombă atomică detonată vreodată a avut o forţă explozivă de 50 megatone de TNT (trinitrotoluen), de 2.500 de ori mai mare decât bomba de la Nagasaki?

[Imagine: aintallthat.gif]
Yeah... You Know.

#74
Puteai la fel de bine sa spui asta de la bun inceput, nu sa intorci cuvintele asa.
Citat:Si da. Sunt de parere ca cei care fumeaza nu au personalitatea lor si incearca sa ii copieze pe altii.
Si da. Sunt de parere ca la 12 sau la 13 ani cati ai acum nu ai o personalitate prea puternica. Heck, nici eu nu am. Deci iarasi, nu vorbi in general, ca 'cei care fumeaza'. cei care fumeaza sunt multi si cum spuneai si tu, sunt adulti. Si adultii sunt adulti pentru ca au personalitate si pot lua decizii bune, singuri, fara sa fie tinuti de mana. Deci, sa fii adult si sa nu ai personalitate, astea doua nu merg impreuna.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#75
Hmmm.....tigarile.Si eu fumez si sincer chiar si inainte sa ma apuc de fumat nu aveam nimic impotriva celor care fumau.Da fumatul este o prostie pentru ca iti mananca banii si sanatatea.Dar cu toate astea multi nu vor sa renunte la fumat nici chiar eu si am participat si la un seminar despre tigari si nu m-a afectat prea mult.Asta e un viciu.Multi s-au apucat de fumat din cauza anturajului,iar alti din cauza problemelor.
Chiar daca fumez,prietenii mei care nu practica acest ''sport'' nu ''fug de mine''sau ba chiar merg cu mine sa fumez.
De ceva timp am observat ca toata lumea este preocupata cu aceasta problema a tigarilor,fac tot felul de activitati prin care sa convinga adolescentul sau chiar adultul sa numai fumeze si cred ca este in zadar pentru ca nu prea da roade.Deoarece majoritatea adolescentilor sunt deja dependenti,iar de adulti numai zic.Pachetele de tigari se vand ca painea calda chiar daca au pe ele mesaje scrise de genul,,Tutunul ucide!''n-au nici un efect.
Insa dupa ani buni de fumat cand organismul nostru numai poate si atunci cand efectele tutunului se vad poate atunci aceea persoana decide sa se lase de fumat.Tata de exemplu a fost operat la inima din cauza tigarilor,doctorul i-a spus sa numai fumeze iar dupa 6-7 luni de pauza s-a apucat din nou.In prezent fumeaza 2 pachete de tigari pe zi.Chiar daca a fost operat din cauza tigarilor tot nu a putut sa se lase,pentru ca era dependent de ele,era nervos fara tigari,nu era in ''apele'' lui si incet incet a inceput sa fumeze.Si de la operatie au trecut aproximativ 3 ani.
Si sunt multe alte cazuri.
In concluzie daca suntem dependenti de tigari,greu sa ne mai lasam de fumat,deoarece nicotina are cel mai mare grad de dependenta si aceasta dupa cum bine stiti se afla in sfintele tigari.:d
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg

#76
Citat:Si da. Sunt de parere ca cei care fumeaza nu au personalitatea lor si incearca sa ii copieze pe altii.
Si da, pot spune ca cei care respira nu au personalitatea lor si incearca sa copieze prima fiinta care a respirat. Nimeni nu fumeaza pentru ca a vazut pe altcineva ca fumeaza si vrea sa fie ca ala. Exista persoane din astea, dar nu sunt fumatori inraiti, nu isi cumpara pachet decat foarte rar cand se intampla cine stie ce catastrofa in viata lor sociala. In rest fumeaza doar de fata cu grupul pentru ca jumatate din grup o face. A nu se confunda cu cei care fumeaza tot de la alti/pun la un pachet la anumite ocazii pentru ca asa le vine atunci sa fumeze. Sunt doua categorii diferite.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#77
Prima data cand am fumat (nici nu se poate numi fumat, doar pufait) a fost vara trecuta, la 13 ani. Eram la verisoara mea si ea m-a intrebat daca am fumat vreodata. M-am uitat enervata la ea si i-am zis ca "nu o sa pun niciodata gura pe tigara", mai ales cand stiam cat de greu s-au lasat parintii mei de acest viciu. Insa, dupa 2 minute, am intrebat-o: " Ai tigari? " 21. Cum a fost prima data? Am tras in mine, m-am simtit groaznic de rau si tuseam incontinuu.
De atunci, am mai fumat doar de 2-3 ori primavara asta cu o colega. Am insitat sa nu spuna la nimeni, deoarece nu o faceam pentru a impresiona colegii, ci din pura curiozitate. Si da, nu trebuie sa fii dependent ca sa fumezi acasa: am facut asta in balcon, cand eram singura. Motivul? Curiozitate, din nou, pentru ca de data aceea tigara era mai slaba si vroiam sa simt diferenta. Cu toate acestea, mi s-a facut foarte rau si simteam ca lesin acolo. M-am convins si a doua oara nu cred ca mai incerc.
Cam trei sferturi din colegii mei fumeaza- mai mult fetele decat baietii. Si cand ii vezi pe toti la fumoar sau patru fete inchise intr-o cabina la baie... doamne. De parca nu ar putea foarte bine sa fumeze inafara scolii. Nu, ei trebuie sa fie vazuti de toti, mai ales de cei de liceu, sa vada lumea cat de "cool" sunt.

Cum ziceam la inceput, nu te afecteaza sa fumezi doua tigari pe luna. Eu nu am devenit dependenta si am stiut cand sa ma opresc. Si poate voi nu sunteti de aceeasi parere, dar eu nu ii inteleg pe cei care spun ca nu e bine sa fumezi, cand ei nu au incercat niciodata.

Soo... nu am nimic impotriva celor care fumeaza (cei care fumeaza pentru ca vor, nu pentru ca sunt "obligati" de anturaj) sau a fumului lor de tigara. Viata lor, plamanii lor, banii lor hug.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#78
Citat:Si poate voi nu sunteti de aceeasi parere, dar eu nu ii inteleg pe cei care spun ca nu e bine sa fumezi, cand ei nu au incercat niciodata.

Nu am fumat niciodata si nici nu as incerca. De ce? Pentru ca nu e sanatos. Cred ca stii si tu cum arata plamanii unui fumator, corect? Parerea mea e ca nu trebuie sa incerci sa fumezi ca sa te convingi ca nu e bine. Parintii tai de ce s-au lasat? Pentru ca si-au dat seama ca nu e sanatos, desi cred ca stiau asta. Si la partea cu colegii tai sunt de acord. Multi fumeaza ca sa se dea mari dar asta e tara in care traim. Smile
[Imagine: EnvYQ.png]

#79
Tot ce te inconjuara, tot ce consumi te omoara intr-un fel sau altul. De unde stii ca satisfactiile pe care ti le ofera nu sunt mai mari decat riscurile daca nu incerci? Si nu zic asta ca sa te fac sa fumezi, zic ca parerea unuia care a incercat > parerea cuiva care nu a incercat. Indiferent de ce vorbim.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#80
Multi prieteni de-ai mei fumeaza.Si eu am fost tentata dar niciodata nu am incercat.De ce?Din 2 simple motive:1.E o risipa de bani si de "viata" iar 2.Ceilalti cred ca a fi "cool" insemna "sa facem ce vedem la celalt"-gandirea specific romaneasca.Cu atat mai mult ma determinat chestia asta sa nu ma apuc de fumat.Nu vreau sa fiu "Ca toti ceilalti",vreau sa fiu eu.Consider ca pot sa ma apuc de fumat cand voi mai lua "in inaltime" 21 dar deocamdata n-am niciun motiv si repet,e un pericol pentru sanatate.A!Si inca ceva...Sunt adolescenti ce pe langa fumat,mai si beau ceea ce nu deloc bine.E total aiurea.Pai ce naiba mai fac astia la 30 de ani?Dau ortu popii de pe atunci >.<
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)