Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#91
Nu am fost niciodata contra acestui lucru. Sincer, trebuie sa recunosc totusi ca desi nu am fost contra nu pot spune ca am acceptat acest lucru. Obisnuiam sa gandesc ceva in genul "Nu voi fuma in viata mea.. Nici nu inteleg cum unii pot face asta".. Dar recent... chiar foarte recent, CINEVA... m-a convins sa o fac.. Nu pot spune ca imi place asta.. dar nici nu pot spune ca sunt addicted. Nu am degand sa-mi cumpar vreodata un pachet de tigari si sa dau banii degeaba pe el.. Probabil mai trag cateodata de la prieteni dar nu altceva.

Acum despre adolescenti in general. Nu cred ca e un lucru sanatos, dar o data ce ai inceput, majoritatea o fac din prostie desi sunt constienti de urmari [exemplu chiar eu probabil xD], iar unii o fac numai pentru ca asa vor ei, sau poate sa para cool. Oricum nu ma deranjeaza sa vad adolescenti fumand dar ar fi mai ok sa nu o faca.. Deci cred ca sunt undeva la mijloc in a fi contra sau a fi ok cand este vorba despre adolescenti care fumeaza.
[Imagine: theDizzyfile.png]

#92
First, nu -i un lucru sănătos. Nu-i bine. Bla-bla-bla. Asta vă vor spune mulţi şi da, e adevărat. O dată ce te apuci, nu te laşi aşa uşor. Vorbeşte experienţa. *laughs* Totuşi...
Tatăl unei prietene de-ale mele a murit fără să fumeze. Deci uneori mor mai mulţi oamenii de cancer sau boală ce în unele cazuri poate fi provocată de ţigări, decât dacă fumează sau nu. Deci chestia cu 'fumatul ucide' e neutră la adevăr. Mda, ştiu că sună ciudat, dar e aşa şi -aşa adevărată. Poate mă înşel, who knows.
Eu unul, sincer să fiu, fumez de câteva luni. Nu ca să par cul or smth like that. Ci că-mi place. Fiindcă mă linişteşte. Şi părinţii mei ştiu, dar n-au nimic împotriva acestui lucru. Eniuei. N-o fi un lucru sănătos, nu-i bine, ştiu, dar n-am nimic cu cei care fumează. Pot s-o facă liniştiţi, până la urmă sunt plămânii lor şi atâta timp cât nu deranjează pe nimeni, e ok.

F.

#93
Toată familia mea fumează. *laughs* Ok, eu sunt singura care nu o face şi nici nu cred că voi începe s-o fac vreodată. Nu fiindcă nu-i săntăos, multe chestii sunt nesănătoase pe pământ şi nici nu ne dăm seama, ci pentru că nu-mi place. 39 Yeah, chiar nu văd ceva special să ţii o ţigară-n gură.
Aşa că, eu n-am nimic cu cei care fumează. Fac ce doresc, până la urmă este sănătatea lor, nu a mea şi dacă lor le place şi consideră că e ok, atunci perfect! ^^ Sunt pro şi pentru adolescenţi. Dacă mama şi tata-i lasă, atunci bine. Dar dacă ţin chestia asta ascunsă, nu prea e. Mai bine să spui şi trece, decât să ţii o minciună în spate. :]
Aşa că sunt pro.

Ruxi.
[Imagine: 887m.jpg]

Use your smile to change the world . Don't let the world change your smile

#94
Chiar dacă familia și prietenii mei fumează, eu nu o fac. Nu am nimic cu nimeni, dacă vrea să fumeze, să o facă. E sănătatea lui, nu a mea.
Când eram mică nu suportam fumul de țigară dar acum m-am obișnuit cu el, datorită parinților. Aproape toată familia mea fumează înafară fratelui meu, totuși are doar șase ani. *laughs*
Mi se pare ciudat să văd copii de nouă-doisprezece ani sa fumeze. I mean, la nouă ani mă jucam cu păpușile, nu stăteam colțul blocului cu țigara în gură. Penibil, copii fac asta doar ca să fie și ei ”cul” și pentru că au văzut ei la tv că e la modă sa fumezi. Dacă toată lumea din jurul lor fumează. Ce să învețe, copii ? Ei doar fac ce văd.
Acum, trecănd de la copii la adolescenții. Și la ei mi se pare o greșeala. Își strică plămănii de la 14-18 ani, ce-o să facă la treizeci de ani ? Bunica mea a fumat de mică și acum la fiecare răceală ajunge la spital datorită țigărilor, acum îi pare rău dar nu poate da timpul înapoi. Totuși, am fumat și eu. Să văd care e smecheria, nu mi-a plăcut. Am fumat de vreo cinci ori și gata, nu am mai fumat și mă simt foarte bine așa. Prietenii am destui care fumează și nu fac ce fac ei.
Sunt între. Nici pro dar nu pot fii nici contra.
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#95
Am fumat acum ceva timp, dar nu asa, inrait ci mai degraba ocazional. Oricum, m-am lasat pt ca am considerat ca e nefolositor. Am inlocuit tigarile cu guma de mestecat. 24 Bine, nu mint, mai trag cate un fum in pauza cu colegii, dar nimic grav 24. Oricum, din cate am vazut copii fumeaza din 2 motive: sunt stresati sau vor sa para cool.
Oricum, nu sunt nici pro nici contra, fiecare face ce vrea.
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#96

Poate maine te loveste un autobuz si mori.Sau iti da unu un pumn in scara blocului,cazi pe scari si mori.Poate ajungi la spital cu o indigestie si nu se stie cum,mori.Doamne fereste.Asta nu inseamna ca trebuie sa fumezi ca sa se intample toate alea.Dar nici folositor nu e.

Nu-mi place tigara.Nu fumez.Parintii mei fumeaza amandoi de cand ma stiu.Fumeaza de prin liceu ei.Toata viata ei au fumat la gura sobei,niciodata prin casa,pur si simplu.Dar am vazut ca nu le face bine,cheltuie multi si asa mai departe.Asa ca am ajuns sa urasc tigara.Mi se pare o pierdere de bani si sanatate.Asta se aplica la mine.Nu am nicio problema cu aia care fumeaza dar totusi:eu trec in a 7-a si mai mult de jumate de clasa fumeaza.Nu stiu daca li se pare cool dar daca da mi se pare ca e o iditoenie.Cum sa fumezi fiindca e cool.I mean,ce dracu ai 13 ani si te gandesti \\\"Hmm,ce sa fac eu ca sa fiu cool ca gigel?Stiu,sa trag fum dintr-un betigas.\\\"

Fumeaza cat vrei,plamani tai.Da sa fie macar trecut de nu stiu...15 ani.Sa ai 11 ani si sa fumezi pe bani pe care tii da maica-ta sa-ti iei bomboane mi se pare..o.o.

La noi la scoala e plin de fumatori.Peste tot.Nu ma deranjeaza,se feresc,nu fumeaza in mijlocu trotarului si nu imi sufla in fata.Am mai fost intrebata daca vreau o tigara si am zis ca nu.
Totusi am asa o frica..nu chiar frica orice ar fi.Poate odata o sa trag un fum..nu ca sa fiu cool ci pur si simplu..asa.Si o sa ma apuc si nu vreau asta deloc.

Concluzia:sunt pro,da nu in ce ma priveste pe mine.Sunt contra fumatului ca sa fii cool sau fumatului de pe la 11 ani din banii lu maica-ta.

Plamanii tai,banii tai,viata ta.

#97
Cum mi-am dat eu seama ce înseamnă ţigările

Nu aş vrea să mă las de ciocolată.
Nu aş vrea să nu mai mănânc bomboane gen caramele.
Nu aş vrea să trăiesc fără îngheţată vara şi fără ceai iarna.
Nu aş vrea să devin vegetariană.
Nu aş vrea să rezist unei sticle de Redd's aruncată-n faţa mea în pline hohote de râs cu fetele.
Nu aş vrea să trebuiască să nu mai mănânc eugenii.
Nu aş vrea să fiu obligată să nu mai citesc.
and so on. În momentele mele de meditaţie supremă, de fapt în urma unei discuţii random cu cineva despre ţigări, am aflat că e vorba de voinţă şi de nevoie. Fumând de 30 de ani, nu cred că îţi place să îţi înlocuieşti ţigara cu acadea, când fumul ăla e singurul care te calmează sau îţi oferă o plăcere la sfârşitul zilei, când nu ai făcut altceva decât să munceşti ca un prost până ai căzut pe jos de oboseală, teoretic vorbind. Ceea ce am scris eu mai sus, sunt mofturi în mare parte, dar ţigările ajung la un moment dat... nu o necesitate, să nu pară absurd, dar pur şi simplu un calmant, ceva de care oamenii au nevoie să se agaţe. Nu doresc să mă apuc de fumat, dar aş minţi dacă aş spune că nu îi înţeleg, mai nou, pe fumători şi motivul pentru care mulţi dintre ei nu se lasă.
E ca şi cum a-i pune un cinemaniac să nu se mai uite la filme sau un bookworm să nu mai citească sau unei nimfomane să renunţe la sex - exagerez, poate, da, că astea ajung obsesii, dar pur şi simplu nu îi poţi lua omului lucrul de care are nevoie, în unele rânduri sau altele, să se relaxeze şi aşa mai departe. Poate că ăla e singurul lucru care îl scoate din tipare şi îl face să se simtă... bine. Şi apoi, viaţa e scurtă, oricum ai privi-o, trebuie să faci ce vrei, chiar dacă asta înseamnă să te intoxici cu nicotină. Întrebarea e, vrei cu adevărat asta? Dacă da, ai undă verde din partea oricui.

Şi totuşi, un lucru NU îl voi admite niciodată. În urma unei prezentări pe care am urmărit-o despre fumat, urmată de o prezentare asupra hepatitei şi cancerului la sân, în fine, am realizat ceva... Era o imagine care avea un titlu foarte sugestiv:
Smoking in public is like "pissing" in a pool.
Şi nimeni nu vrea să facă baie într-o piscină unde cineva şi-a făcut nevoile. Nu suport oamenii care fumează în public, când stau la semafor, când merg pe stradă, când stau în spatele tău într-un local pe locul de nefumători sau când pur şi simplu stai în parc şi pe banca de alături cineva trage dintr-o ţigară de nu mai poate şi îţi îmbâcseşte plămânii până la refuz. Asta nu ţine de adicţia faţă de fumat, ci de buna creştere, de bun simţ, de moralitate şi de caracterul fiecăruia.

#98
Citat:stai în parc şi pe banca de alături cineva trage dintr-o ţigară de nu mai poate şi îţi îmbâcseşte plămânii până la refuz.
Muta-te pe alta banca.
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#99
Avand in vedere ca tata este fumator de aproximativ 20 de ani, m-am obisnuit cu fumul si implicit mirosul de tigare deci cand sunt afara aproape ca nici nu mai bag de seama cand cineva fumeaza la masa de langa mine :/
Despre tigari & adolescenti.. meh, sunt de acord sa fumeze 78 repet, ca la multe alte subiecte, it's their friggin' life si daca ei se impaca cu posibilitatea de a avea unele probleme de sanatate in viitor, atunci good for them. Cine sunt eu sa le spun sa se opreasca din fumat? 21 Cu un singur lucru nu sunt de acord: fumatul pentru ca este "cool". Nu vad de ce ar trebui sa faci asta, decat daca esti prosti si vrei sa demonstrezi to your smart-ass friends contrariul 23 Pentru mine nu inseamna decat ca esti slab de inger si nu ai tupeul sa le spui in fata ca tu nu vrei sa fumezi de frica sa nu te excluda din grupul lor de copilasi kewl sau mai rau, sa faca misto de tine si fata de altii 106
Cat despre mine, am incercat si nu pot sa spun ca mi-au placut prea mult. Yeah, daca sunt la o petrecere, poate trag un fum din tigara altcuiva, dar nimic mai mult.

Think for yourself kidz. Nu am nimic cu cei care fumeaza pentru ca ii relaxeaza & other sorts of reasons.. doar cu cei care urmeaza turma.

@Teh: inteleg ce vrei sa zici sweetie, dar cica traim intr-o "democratie" si nu prea ai ce sa le faci celor care fumeaza outside, on the street I mean. Cat despre cei care fumeaza intr-o sala pentru nefumatori, ai tot dreptul (si permisiunea mea15) sa-i injuri cum se cuvine 21
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

Chiar nu contează ce credem noi ne-fumătorii anti-fumat etc.
Adolescenţiicare vor să fumeze oricum vor fuma, adolescenţiicare-s presaţi de grup, oricum într-un final majoritatea vor fuma. Eu sincer am o atitudine mai obiectivă. Să facă ce vrea cu plămânii lui. Îlconsider ca un " nou sport naţional" 21 Doar ce naiba mi se pare o prostie, să facă o zonă pentru fumători în licee , că şi aşa profii fumau în neştire pe hol sau mai ştiu eu unde, şi ca ipocriţii le zic că nu e bine să fumezi. Mai bine ar face o zonă că oricum n-ai cum să stopezi fenomenul. aşa fac decât numai rău, împut băile, şi aerul din jurul şcolii de pomană. Măcar dacă o fac s-o facă undeva anume nu aşa spontan. Deşi nu măderanjează aşa tare fumul. Dar alţii sunt mai sensibili..


Eniuei
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)