Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#61
Nu ma simt cea mai instare pentru a dezbate acest subiect avand in vedere circumstantele (vietii reala) si nici nu am intentia de a-i discrimina pe fumatori.
De multe ori anturajul confera dorinta de a fuma, dar si caracterul slab ce cedeaza in fata presiunilor. Fiecare om comite greseli deploarabile , iar tigarile nu sunt o exceptie. Pot spune ca acestea au un impact asupra persoanei in sine (fizic+din mod de vedere al comportamentului deseori lamentabil pe o perioada indelungata >exceptii< ). Intr-adevar exista un numar alarmant de fumatori, conceptia majoritatii fiind:
“De murit oricum murim,nu?Nu conteaza imprejurarile”.
O intrebare retorica ce incolteste odata cu inhalarea tutunului.Pot sustine acest lucru, insa potrivit cercetarilor tigarile imbatranesc si scurteaza cu mult viata, avand efecte asupra corpului.
Nu ma intelegeti gresit, nu pot afirma un lucru neadevarat ca sunt impotriva tigarilor, ci am doar o impresie creata .
[Imagine: large.gif]

#62
Am fumat pe la sfarsitul clasei a 8-a cam o luna de zile. Apoi m-am lasat. De fapt, nici nu m-am apucat bine. Nu aveam nici un motiv serios, doar in afara de faptul ca nah, adolescenta. Apoi nu am mai fumat pana acum o saptamana cand am mai tras patru tigari in cam doua zile. Siiiii ma simt atrasa iar. Problema nu mai e ca 'ce zic parintii' pentru ca, sa fiu serioasa, nu am incercat mai devreme, auzeam din partea tatei 'Daca te prind, te las fara dinti.'. La cat de bine ne intelegem...nici nu are rost. Oricum, mi se pare totusi fara bun-simt, oricat te-ai certa cu ei, sa fumezi pe banii lor. Adica un pachet de tigari e 10 lei, frate, banii aia imi ajung o saptamana la scoala. Chiar daca lucrez in vacanta de vara cam de doi ani, nu m-am gandit sa dau banii pe tigari. Mi-am luat toate prostiile dar nu ma lasa inima sa ii dau pe tigari. Plus, nu am unde sa fumez. Acasa, nici vorba. La scoala, nici atat. Avem un director strict care pe langa faptul ca e perfectionist pana la sange, se intelege bine cu tata, deci ma uraste. La sora mea as putea sa fumez dar asta ar insemna sa plec de la ore. Dar asta iese din discutie.
Deci, pana la urma, nu sanatatea e destul de importanta pentru mine incat sa nu vreau sa fumez. E faptul ca imi dau seama, daca ma apuc bine de ele, chiar o sa fac o prostie. Asa ca imi pun pofta in cui macar pana termin liceul si ajung la facultate, unde o sa lucrez cel mai sigur tot anul. Poate imi dau seama si mai bine cat de greu faci banul si o sa dau la o parte dorinta de a fuma.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#63
Faza cu "nu vreau sa fumez pe banii parintilor" e cam aiurea. Odata ce iti dau bani de buzunar, faci ce vrei cu ei. Parintii nu te-ar certa ca ai dat banii LOR pe tigari, ci pentru faptul ca dai bani pe tigari. Si stati linistiti, ca fiecare are obiceiuri proaste, de exemplu sa rada ca sa auda tot autobuzul/strada/cartierul sau sa se laude pe anumite chestii.

#64
Eu sunt contra,dar nu ma prea incapatanez sa-i fac sa renunte.Norocul meu este ca sunt alergica la fumul de tigara,asa ca daca trag un fum,ajung la spital.Cel mai rau este ca mai mult de jumatate din clasa fumeaza din cauza acestui curent "cool".Baietii au fost cei mai afectati de acesta si au devenit foarte nesimtiti.Dar acum toti au acel fumat pe fond de stres si se agita o gramada cand simt nevoia.Ghinionul cel mai mare este ca uitandu-ne am vazut si copii de clasa a5a fumand foarte mult.Nu numai ca sunt imbufnati,dar si tupeisti peste poate si sunt si buni actori,asa ca cei mari trag intotdeauna raspunderea pentru chestiile lor.Sunt uimita cat de maturi sunt fata de noi,mai ales la chestia cu tigarile.Cel mai patetic este ca odata ce profesorii de serviciu ii prind in spatele scolii fumand,gasesc scuze ca"am luat o gura de aer"sau"imi faceam temele",dar se vede clar tigara aruncata la repezeala.Profesorii se prefac ca nu au vazut,insa exista si o limita a bunului simt pe care cei fumatori o incalca tot timpul in spatele scolii.
Uniunea europeana a facut foarte bine ca a interzis fumatul in locurile publice.
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#65
(20-05-2011, 07:07 PM)Dragonz Eyez A scris: Un adevar FALS.
Fumatul nu calmeaza nimic. E doar o scuza patetica pentru inca o tigara, si inca una, si inca una...
Nu. (ex) Vine unu si zice: "Hai ma, da-mi si mie o tigara ca m-am certat cu x si acum ma simt prost, tre' sa ma calmez." Nu faptul ca s-a certat cu x este motivul pentru care vrea sa se 'calmeze', ci faptul ca a stat fara respectiva substanta destul de mult timp pentru a intra in depresie. Daca tot vor sa se calmeze, de ce nu-si fac frumos un ceai, sau sa bea o vodka? Va zic eu, pentru ca au nevoie de tutun.
Vreau sa precizez ca nu am absolut nimic cu fumatorii, ci doar cu aceasta patetica scuza pentru care fumeaza. Ei defapt fumeaza pentru ca le place(in cele mai multe cazuri)! Altii pentru popularitatea falsa (mai putine cazuri)

Invata ce e nicotina, in primul rand, si vorbeste dupa ce stii si tu cum reactioneaza asupra creierului. Sunt uimit cum vorbesc unii despre tigari si chiar habar n-au ce vorbesc...
Fumatul e artistic daca stii cum sa fumezi. 'Nuff said.
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#66
Eu nu sunt atrasă, dar nici nu am nimic cu ele. E decizia fiecăruia ce face, nu am nici un drept să le spun celor din jurul meu ce să facă şi, cu siguranţă nici nu aş face asta. Păreri despre ţigări nu am, doar că nu îmi doresc să mă apuc. Pe lângă că mi-ar fi milă să dau bani pe ele(în loc să-mi iau ceva mai util), nu mă văd fumând. Dar nu spun niciodată, pentru că nu se ştie ce ne poate aduce viitorul.
Sunt persone care fumează din obişnuinţă, alţii din cine ştie ce motive. Nu condamn pe nimeni, nici nu vreau să mă bag. Vreau doar să menţionez că în general, cine vrea să se lase, reuşeşte. Am avut un prieten care s-a lăsat doar pentru că a promis cuiva..şi nu i-a fost foarte greu, chiar dacă era fumător înrăit, fuma câte 3 pe zi sau uneori şi mai mult.
Eh, deci fiecare cu ce îşi doreşte. Toţi gândim diferit, deci luăm decizii diferite.:]
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#67
Candy_Girl_Love.@
Citat:chiar dacă era fumător înrăit, fuma câte 3 pe zi sau uneori şi mai mult.
Cate trei tigari sau cate trei pachete? Nu cred ca te poti numii fumator inrait daca fumezi cate trei tigari. Si daca fumezi cate trei pachete nu te poti lasa asa usor, doar pentru ca ai promis cuiva. Daca vorbesti de trei tigari inseamna ca si eu sunt o fumatoare inraita, god.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#68
@Candy_Girl_Love.: cunosc si eu pe cineva care s-a lasat pentru ca i-a promos cuiva. O saptamana a fumat fara sa stie acel cineva si dupa aia i-a spus si cineva-ului ca nu se poate lasa 21 Si daca fumezi 3 tigari pe zi nu esti inrait. La anumite ocazii eu s-ar putea sa fumez mai mult de 3 si eu nu-s fumator.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#69
2-3 pachete pe zi, scuze că nu am menţionat, eram ameţită ieri. Nu ştiu, prietenii nu l-au mai văzut fumând, iar acasă nu cred că poate, deoarece părinţii nu ştiau că fumează. În plus, nu ar avea de ce să mă mintă, am încredere în el, suntem foarte apropiaţi şi mnah..La fel şi tatăl meu, fuma la fel de mult şi s-a lăsat într-o lună, ca să-i demonstreze mătuşii mele că poate. :]] Bunicul meu tot aşa, doar că el s-a lăsat din cauza sănătăţii..care-i altă mâncare de peşte.
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#70
Sunt de parere ca nu numai la adolescenti este aceasta problema ci si la adulti. Dar ma rog, revenid la subiect. Eu sunt de parere ca cei care fumeaza, fac acest lucru doar pentru a se afirma in grupul respectiv. Ei se cred mai interesanti daca isi aprind o tigare pe strada sau se joaca cu bricheta in mijloacele de transport in comun. Eu sincer nu cred ca atunci cand sunt singuri, fumeaza. Sau poate ca da atunci cand intervine dependenta. Sunt de parere ca cei care fumeza sunt inconstienti si nu se gandesc la consencintele pe care le vor avea, nu acum ci mai tarziu. Acesti adolescenti care "practica" fumatul, il considera ca fiind un trend sau ceva de genu'. Sau exista alte cazuri in care unii adolescenti sunt fortati sa faca acest lucru de catre anturaj. In momentul respectiv ar trebui sa se gandeasca cine ii este prieten si cine nu si ar trebui sa se inlatureze din acel grup, incercand sa-si gaseasca altul.
Oricum. Fumatul este daunator. Dar fumatul pasiv este si mai daunator. Asa ca sunt de parere ca ar trebui sa evitati oamenii care fumeza si care va arunca fumul in fata.
Si eu am fumat. Da, la 12 ani fumam. Acum stau si ma gandesc cat de inconstienta am fost. Anturajul m-a influentat incredibil de mult deoarece eram mica si fara pic de personalitate. Si da. Sunt de parere ca cei care fumeaza nu au personalitatea lor si incearca sa ii copieze pe altii.
Gresesc enorm si nu-si dau seama.
Oricum. M-a incantat tema acestei dezbateri pentru ca sincer si eu vroiam sa fac acelasi lucru.
Hugs !
Ştiai că cea mai puternică bombă atomică detonată vreodată a avut o forţă explozivă de 50 megatone de TNT (trinitrotoluen), de 2.500 de ori mai mare decât bomba de la Nagasaki?

[Imagine: aintallthat.gif]
Yeah... You Know.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)