Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#81
Eu una sunt fumătoare şi nu îmi este ruşine să recunosc asta. Adevărat că am început să fumez din prostie, dar asta-i viaţa. Ştiu că deviez puţin de la subiect, dar nu prea mult... Eu m-am apucat de fumat din vara 2010 pentru că vroiam să văd cum e şi o "prietenă" mi-a satisfăcut dorinţa. Trăsesem numai un fum şi de la fumul acela simţeam să mai trag. A doua zi începusem tot aşa să mai trag fumuri de la acea "prietenă" a mea, până când a început şcoala şi m-am apucat calumea de fumat... Devenisem dependentă, în fiecare pauză, plecam cu încă 2 foste colege să fumăm şi tot aşa.. Fumatul ăsta, mi-a distrus mult eprietneii şi m-a făcut să pierd multe. Spre exemplu, am pierdut, să zicem, un băiat cu care am vrut să fiu, m-am certat cu unele foste colege... şi cel mai rău am distrus o prietenie. Şi totuşi, nu am putut renunşa la acest viciu : - j.
De vreo lună şi ceva, eu am o răceală persistentă şi în timp ce eram răcită cobză, ieleam afară şi fumam non-stop. Acum, încă mai am acea răceală şi am decis să mă las de fumat pentru că..eu nu prea trag în piept (am astm) şi îmi e frică să nu fac cancer în gât, de încă tuşesc atâta. Numai că, nu prea pot. Mereu când ies afară, trebuie neapărat cineva să fumeze lângă mine şi nu mă pot abţine să nu ii cer un fum sau mai multe : |. Mama ştie că eu fumez şi nu e de acord, dar nu e aşa de uşor să mă las.... speram să nu ajung să fiu dependentă, dar sunt. Înainte, mă trezeam în noapte că organismul meu cerea tutun şi eu nu puteam să îi ofer şi nu pre aputeam să adorm, era complicat...
În fine, nu prea pot face nimic acum, da rmă voi strădui să mă las D:.

Acum, în general... eu nu sfătuiesc pe nimeni să se apuce de fumat, dar eu merg pe vorba mea: "O viaţă avem toţi şi la un moment dat, toţi ne vom apuca de fumat." ->> Nu prea ştiu când, dar când doreşte fiecare. Acum cred că o să încep întrebi de genul "De ce te-ai apucat de fumat?" şi alte de genul. Păi, mă voi întreba singură şi voi răspunde..
"De ce te-ai apucat de fumat?" ->> În primul rând, am vrut să văd cum e şi ce le place atât de mult părinţilor mei la acest obicei. În al doilea rând, atunci când m-am apucat aveam numai probleme cu toţi, certuri, prietenii distruse şi toate cele şi învăţasem de la nişte rude că fumatul este un mod de relaxare..
"Ce îţi place la acest viciu?" ->> Pe mine fumatul mă calmează. Am văzut unele răspunsuri pe aici cum că asta ar fi o idee psihologică. Nu prea sunt de acord cu asta, pentru că atunci când fumez mă liniştesc, simt că numai am nevoie de nimic, mă simt perfect. Eu deobicei, fumez când sunt nervoasă/supărată sau când îmi cere organismul. Singura problemă la mine este că fumatul îmi provoacă foame : |.
"Crezi că dacă fumezi eşti mai 'cul'?" ->> Nu, nu cred deloc asta. Cred doar că îmi pot face o imagine proastă în faţa altor oameni, pentru că încă sunt " prea mică " pentru aşa ceva. Dar pe mine nu mă prea interesează asta. Am o viaţă, am prieteni, am familie şi mă pot adapta oriunde şi cu şi fără probleme. Asta e tot ce contează pentru mine, nu prea mă interesează părerea străinilor :].
"Îi influienţezi pe nefumători să fumeze?" ->> Chiar dacă, părinţii unora dintre prietenii mei le-au interzis acestora să mai stea cu mine din cauza ţigărilor, nu înseamnă că numai stau cu mine. Eu nu le spun să stea sau să nu stea.Ei fac ce vor, pe propria lor răspundere ^^. Revenind la întrebarea, da. Dar asta nu mă opreşte să mai fumez de faşă cu ei.
"Când ai de gând să te laşi?" ->> Cum am zis în primul paragraf, chiar acum, din cauză că îmi este frică să nu am cancer în gât şi să mă reapuc la 16 ani, când scap de astm. Mai am 2 ani, nu e mult. Doar că... nu prea pot să mă las. Mă vor ajuta alţii, poate :]. Nu sper nimic.

Atât am avut de zis.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#82
Aş avea şi eu o întrebare, pe care vreau să o pun de ceva timp.
Dacă ai astm poţi să fumezi fără să tuşeşti sau să reacţionezi în vreun fel?
[ De preferat ar fi să-mi răspundă Kashim ]
Sunt chiar curioasă să aflu păreri. 39.

@ fleeting ray
persoana care a postat înaintea mea 78. Haide te rog.. am eu motivele mele pentru care am întrebat şi nu-mi fac o părere după ce a scris Freakish pentru că o cunosc în viaţa reală şi cineva a zis că minte în legătură cu ceva. Dar nu dau detalii; vreau doar să mi se răspundă la întrebare.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#83
well .. am citit pe aici ceva de genu " adolescentii fumeaza ca sa se simta cool". Ei bine pot sa zic ca sunt adolescenta , am 15 si da fumez , dar nu ca sa ma simt cool acum un an mi se parea o prostie , da asa cum ziceti voi " o risipa de bani " si alte cele care nu fac bine la plamani . Nu stiu ceilalti din ce cauza au fumat , insa eu am fost pur si simplu pierduta , da la 14 anisori pe carei aveam ... tocmai ma despartisem de fostul ( el avea vreo 16) bine poate credeti " La varsta aia habar nu ai ce inseana sa iubesti " sau " inca o proasta disperata dupa fost " ideea e ca eu m-am despartit de el , in timp ce am fost impreuna totul era bine si frumos ne inetelegeam , dar pur si simplu de la un moment dat totul nu parea asa bine si am pus capat . De atunci el a inceput sa fumeze , si tot auzeam faze de genu " Cum a ajuns respectivu de baga atatea tigari in saracii lui plamani si uitate la ea ca nu are nimic ..." Dar am ajuns sa-mi para rau ca ne-am despartit si uite asa el m-a respins ... si proasta de mine .. trista si infulentata de anturaj , am inceput sa fumez...Oricum nu pot spune ca vreau ca ceilalti adolescenti sa invete minte din ce am patit eu si sa se abtina de la fumat orice ar fi , deoarece acum sincer ma simt bine fumand ... mda vorbeste dependenta din mine dar asta este ...Mereu vor fi fumatori si nefumatori si fiecare cu parerile lui dar noi va respectam , respectatine si voi pe noi !

"Din cate am observat, la mine in clasa si in scoala generala, si la liceu, au fumat numai persoanele mai slab dotate intelectual, cu rezultate proaste la invatatura (nu zic ca toate, dar fumatorii erau numai dintre ele). Voi ce parere aveti de acest lucru? Se intampla si la voi la fel ?"

Deobicei se apuca de fumat mai mult copii care sunt necajiti de ceva anume ii apasa viata sau cel putin ei asa cred , sunt diperati , iar apoi se baga un " erou" in seama si zice ceva de genu " Ia fumeaza si ai sa vezi ca toate grijile tale vor disparea" ... prostii... dar bietii copii care nu mai stiu ce e bine si ce e rau accepta si uite asa inpinsi de anturaj ajung sa nu le mai pese de lucrurile bune , uita ca trebuie sa invete si sa fie respectosi , iar in loc de astea isi cultiva un caracter urat si se pierd ... desi nu sunt ei copii rai daca nu gasesc pe cineva care sa le arete lucrurile bune din viata vor ajunge vai de capu lor .

Cat despre partea cu invatatura .. ei bine , din cate am auzit tigarile fac intr-o oare care masura rau creierului ... eu invat destul de bine , deci nu am probleme de acest fel insa sincer .. nu am pus o tigara in gura in timpul examenelor de frica sa nu ma traga ceva in jos .

Sper ca te-am ajutat ...

S is for the simplety
E is for the extazy
X is just a mark to spot
'Cause that's the one you really want!



That's what i'm talking about! : :X:X:X

[Imagine: 190109.jpg]

To be passionate about yaoi is not a crime !


#84
Ce viata tumultoasa si plina de suisuri/coborasuri ai avut,mai ca-mi vine sa rad cu spume.

Citat:Deobicei se apuca de fumat mai mult copii care sunt necajiti

Mai bine spus oligofrenii si persoanele care prefera sa dea banii pe o tigara decat pe un colt de paine.Nu confunda apa calda cu apa rece.

Citat:Din cate am observat, la mine in clasa si in scoala generala, si la liceu, au fumat numai persoanele mai slab dotate intelectual, cu rezultate proaste la invatatura (nu zic ca toate, dar fumatorii erau numai dintre ele). Voi ce parere aveti de acest lucru

Nustiu ce intelegi prin persoane slab dotate intelectual,poate sunt doar comode/miserupiste si lipsite total de simtul competitivitatii.
This curiosity completes us all and drives us all.

#85
Nu fumez. Prietenii mei fumeaza si asta nu inseamna ca ma obliga/forteaza sa o fac si eu.

"Din cate am observat, la mine in clasa si in scoala generala, si la liceu, au fumat numai persoanele mai slab dotate intelectual, cu rezultate proaste la invatatura (nu zic ca toate, dar fumatorii erau numai dintre ele). Voi ce parere aveti de acest lucru"

O prietena de'a mea fumeaza si pot spune ca are numai note de zece si noua [ pe merit ]. Nu e neaparat o regula dar deobicei cei ce fumeaza nu prea isi mai invata si nici nu mai vin pe la ore deci automat o sa ia note proaste. In clasa la mine majoritatea fumeaza si pot spune ca cei ce fumeaza nu note proaste.E adevarat ca nu toti exceleaza dar nici nu sunt asa prosti.
Zicea cineva mai sus ca pana nu incerci nu ai de unde stii si are mare dreptate.Am fumat si pot spune ca nu am ajuns dependenta. Defapt nici nu mi-a placut. In schimb pot sta foarte usor langa o persona dar nu mai multe. Spre exemplu daca sunt intr-o masina cu geamuri inchise si fumeaza trei persona mi se face rau.Am un fel de alergie la fumul de tigara.
Mi se pare groaznic ca la treisprezece-paisprezece ani sa zici ca esti dependent de tigara si ca nu te poti lasa. Asta ar trebui sa zica un om la treizeci-patruzeci de ani. Nu un copil care este in formare.
Anw, e doar parerea mea. (:
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#86
Da, si eu cred ca e o prostie, am 17 ani si nu am incercat sa fumez, ba chiar evit. Pur si simplu nu suport cand cineva fumeaza sau chiar miroase a fum de tigara.
Debea daca ii suport pe ai mei si nu le arunc tigarile cat colo.

Inafara de chestiile "e o risipa de bani si de viata", ceea ce e si adevarat mie mi se pare pur si simplu o prostie! Gustul e ingrozitor (din cate mi sa spus) si de miros nici nu mai vorbesc ca iti vine rau, si eu tot nu inteleg de ce incep!
Multi fac asta pentru a se calma (chiar mama mea mia zis asta, caci ea fumeaza ca sa se calmeze), adolescentii poate din vina scolii dar iati niste dulciuri in loc! au acelasi efect (sau functioneaza doar la mine!?)

Oricum parerea mea ramane ca e pur si simplu o prostie. Toti stiu ca daca incepi nu prea poti sa te lasi, deci... de ce naiba mai incepi!?

#87
"Mai bine spus oligofrenii si persoanele care prefera sa dea banii pe o tigra decat pe un colt de paine.Nu confunda apa calda cu apa rece."
... prin necajiti ma refeream la aia care se lasa influentati de oricine care li se pare cai " mare pe planteta" si baga in gura toate prostiile.
... Si aici este vorba de adolescenti ... crezi ca un adolescent este neaparat nevoit sa dea bani pe tigari ? Te inseli ... mai ales daca este un vai de capu lui daca annturaju e bine dotat cu tigari nu are decat sa se serveasca ... bine ce e drept asta pana la un punct ...

S is for the simplety
E is for the extazy
X is just a mark to spot
'Cause that's the one you really want!



That's what i'm talking about! : :X:X:X

[Imagine: 190109.jpg]

To be passionate about yaoi is not a crime !


#88
@ghotic_yumi: mai usor cu cuvintele dure, cel putin pana inveti sa te exprimi corect din punct de vedere gramatical si logic.

Am mai spus-o si o repet: de ce va deranjeaza pe voi ca X fumeaza? E placerea lui. E viciul lui. Fara vicii viata ar fi plictisitoare. A venit un fumator la tine sa te oblige sa fumezi? Nu. Atunci de ce exista nefumatori care ii obliga pe fumatori sa se lase?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#89
Am citit fugitiv paginile acestui thread mai mult din lipsa de rabdare, dar nu cred ca am pierdut cine stie, oricum concluzia este aceasi. In primul rand fiecare e stapan pe propria lui viata, daca cineva fumeaza e treaba lui, ca face acest lucru din teribilism sau sa impresioneze este o chestie separata, daca nu o constentizeaza este problema acelei persoane. Nu a ta. Si sa fi un fumator nu inseamna o etichetare sociala. Tot oameni suntem.


In al doilea rand, vad atata aversiunea ca fumatul e rau si dauneaza celor din jur chiar daca nu fumeaza. Sa spuna cineva cati nefumatori au facut cancer sau alte probleme de sanatate din cauza fumatorilor din jurul lor. De ce considerati ca doar fumatul este daunator celor din jur?

In al treilea rand, eu unul zic ca fiecare sa si salveze postul si sa l revada peste 5 ani ca sa se amuze cum gandea atunci. Sincer, multi dintre voi nu sunteti in masura sa criticati si sa judecati pe altii( tineti minte, "nu judecati, daca nu vreti sa fiti judecati la randul vostru"), prin prisma faptului nu aveti destula experienta de viata ca sa puteti privi lucrurile obiectiv.

Asta vine de la un fumator, care a aprins prima tigara la 14 ani, la 16 parintii au aflat, nu m-am ferit de ei, pe la 19 am avut o pauza de de 1 an si jumatate apoi am inceput din nou, pe la 23-24 am mai avut tentative de lasat dar mai mult de luna 2 nu rezistam. La 26 fumez cam un pachet la 2 zile.

Recunosc ca sunt constient de problemele care apar, de riscurile la care ma spun dar stiu ce fac. Fumez pentru ca imi place si pentru ca e nevoie de nicotina in sistem.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#90
ahh.. cred k mia-m format o obsesie pentru dezbaterile de pe zup (stati linistiti, nu o sa ma tina mai mult de trei zile)
pai, mi sa parut interesant titlul si am zis sa intru
now my opinion: pai eu nu fumez, adica am tras vreo cinci tigari la viata mea, una dintre ele chiar astazi (cough, cough) dar eu o fac mai mult ca pe o chestie mai artistica daca pot spune asa, pt poze sau ca imi place sa vad fumul imprastindu-se prin camera, parca ma inspira, in fine.. nu asta e important, pai fiecare i-a singur decizi cu privinta la sanatatea lui sau banii pe care vrea sa-i cheltuiasca pe tigarii sau alte vicii (bine acuma, nu ma chiar orice), singura chestie care ma deranjeaza la toata faza asta ii faptul ca cei care sunt nefumatori au de suferit, adica m-a duc in pauze pana la toaleta si vin mirosind a fum de la doi metri, groaznic...
adica fumati pruncii mei pana va explodeaza plamanii (glumesc) dar acasa, in parcuri sau in locuri special amenajate ca doar de aia sunt facute
in orice caz si taicameo fumeaza dar stie clar ca in camera mea nu are ce cauta cu tigarile si daca el poate respecta anumite restrictii nu prea cred ca ceilalti nu pot
4




Utilizatori care citesc acest subiect:
13 Vizitator(i)