Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere

#4
Meow`:3
Cum am promis imi fac aparitia si la noul tau fic, oricum imi faeam si daca nu te cunosteam, fiindca imi place sa citesc. dar cateodata lenea e asa de frecventa si am impiedica din a lasa comm, sau chiar a citi ceva. :-S

Dar sa lasam vorbele astea in vadn si sa trecem la treaba.
Dupa cum am vazut fetele mai sus ti-au enumerat cateva greseli, pe care sigur ti le voi enumara si eu la randul meu insa mai amplu dezvoltat. Sa nu incerci sa nu citesti tot comul ca te gadil pana mori. :)) Macar asta sa faci ca sa vezi unde iti sunt plasate greselile si unde ar mai trebui sa lucrezi. :-)
Let`s go.

1`Titlul & Tema: Cum am mai spus este lung.. chiar foarte, dar las` ca mai stiu eu si alta persoana cu un titlu asa de lung la fic. ;))[stie ea]
Dar mie una mi se pare interesant, cu toate ca este lung sar putea sa nu atraga asa de multa lume, insa cel ami bine atrage textul, capitolul. Dar chiar si asa, titlul tine putin mister si pare trist, melancolit, involburat. Ai de aface aici cu un complex de sentimente.
Tema sa fiu sincera inca nu am prins-o.. sigur e ceva diferit, asta aveam de asteptat...nu ma pot pronunta inca asupra ei, caci detaliile nu's destule.


2`Asezare & Aspect: Cu asezarea in pagina hmm puteai sa faci altfel. Trebuia sa scrii numele ficului la mijloc, trebuia la fel sa faci si cu Capitolul I si tot asa , caci in rest inceputul povestii avea sa ramana pe pozitii normale.
Ca aspect strica "/font"-ul ala de la final, sigur ai omis ceva.. si sper sa-l corectezi ca sa-l faci frumos.
In rest flashback-ul ala e pus bine, e si mai super ca ai scris partea aia cu italics. ;)

3`Descriere & Actiune & Dialog: E aici stai asa si asa.. cu descrierea tot mai tre' sa licrezi, fiindca sentimentele Sakurei nu sunt bine definite si par goale si simple. Ea cand isi aduce aminte de tatal ei spune ceva de genul: "Of tata, de ce a trebuit sa pleci, iar plang dupa tine si lacrimile sunt amare, nu trebuia sa ne parasesti..." si tot asa, am sa-ti fac eu o mica descriere ca sa vezi cum ar trebuie sa fie, adica mai amplu: "Ai plecat si te-am pierdut. Urmele ti s-au sters de pe faţa pamantului, odata cu trupul si inima ta, zambetul tau, blandetea ta. Cum sa nu plang si sa suspin, cand stiu ca unul dintre cei care mi-a dat fiata este evaporat de tot din pisajul acesta melancolic si trist, asa va fi mereu de acum in colo.
Nu ami am cum sa-ti mai simt caldura si balndetea care ma alinta si vorbele care imi linistesc noptile frutunoase. Iar acum privesc in gol, la fel face si mama, sunt complet absorbita de valurile involburate, ce se izbesc violent de stancile de la port si usor, usor ma apuca din nou raul, doar cand prin minte, imaginea ta reapare. Imi sfasie inima care striga in mine numele tau, acum te-ai stins si ne-ai lasat in urma, degeaba ne-ai spus ca vei fi acolo langa noi, caci deja ni te-e furat razboiul si umbra lui deasa care te-a inghitit odata cu ceilalti ..."
and so on. Ce va de genul trebuia, pentr ca am spus si sus, ai de aface cu o complexitate mare de sentimente, iar personajele tale, pe care le prezinti acum au o fire destul de interesanta, fiind persoane complexe.
Trebuie sa creezi un spatiu si sa le descrii fiecare micare, nu doar sentimentele, ci si modul lor de reactie atunci cadn sunt invaluite de emotii.
Actiunea pot spune ca a fost usor grabita, ai cam marit ritmul, si din cauza lipsei de descriere multa a rezultat o cursa.. In care actiunea fuge si ideile ce o inconjoara parca se risipesc odata cu viteza.Adica tre sa te axezi si pe dinamism si volum de substanta, caci tre' sa adaugi aspectele astea la tine in fic.
Dialogul care s-a regasit si el la flashback pai a fost cam simplu si nu prea a reusit sa ma atinga la inima, insa e binisor. ^^

4`Greseli: Ai avut.. de tastare cateva, caci am observat ca le-ai corectat. E foarte bine, sa te tii de asta ok. ;)
In rest asa poate de exprimare pentru ca in anumite locuri nu prea m-am prins de ceea ce doreai sa spui.. dar asa lucrezi impecabil.

Well that's all dear, sper ca acest com sa nu te fi deranjat. :'(
Scuze, eu cama sa de lungi le las, depinde de modul tau de a scrie. ^^
Dar iti spun imi place idea asa si vreau sa vad ca il continui.
Ceau ! Succes in continuare si multa inspiratie ! >:D<



Răspunsuri în acest subiect
RE: Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere - de hiimera - 28-05-2011, 10:34 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Singur in univers Dimasika 0 2.255 14-07-2013, 03:44 PM
Ultimul răspuns: Dimasika
  [Yuri] Nici un pret prea mare CyBeR 9 5.610 02-10-2012, 11:19 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Un suflet abatut in ploaie.. Kyandi. 1 1.853 01-04-2012, 05:19 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Bucati de suflet... Diabla 7 3.717 17-03-2012, 12:05 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Suflet gol [16+]. Niska 19 8.892 17-01-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O viata pe mare mailin 3 3.440 21-12-2011, 03:01 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Lacrimi amare pierdute in timp Sign of hell 3 4.416 16-12-2011, 04:51 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Sarate lacrimi... onu' 0 1.816 07-12-2011, 09:48 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Lacrimi De Mamă [+18] hiimera 8 3.376 11-09-2011, 02:19 PM
Ultimul răspuns: mary97
  O urma de vis, fara lacrimi in paradis ♥ ! Fifilina 10 4.919 31-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Fifilina


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)