Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lacrimi amare pierdute in timp

#1

Lacrimi amare pierdute in timp

[center]Capitolul 1
Picaturi sarate de sange
[/center]


Ma plimbam pe holul lung al casetelului larg, pasii mei faceau zgomot in timp ce paseam. Nu se auzea nimic in cladire decat tropotul pantofilor inalti de sub rochia mea lunga.
Parul meu lung si blond zbura in vantul rece cand am pasit in afaa castelului.
Parca toata lumea plecase si ma lasasera singura in castelul mare. Mereu era cate o slujnica sau un majordom ce ma ajuta in ce aveam nevoie dar de data asta totul era pustiu.
Ma uitam debusolata in jur si nu gaseam pe nimeni, glasul parca imi era astupat si nu puteam spune nimic. Vroiam sa tip, sa chem pe cineva, nu imi placea sa fiu singura, dar nu am putut, nu imi ieseau cuvintele pe gura. Deodata ams imtit niste maini reci ce ma cuprind de talie, imi era groaza sa ma intorc dar corpul meu se miscase involuntar.
In spatele meu era sotul meu, Naruto,imi zambise cald si ma saruta apasat pe buze.

-- Unde e toata lumea?. Il intreb cu o oarecare frica in glas.

-- Le-am dat drumul sa plece acasa. Astazi e ziua noastra.

-- Amm.. Umm.. Nu..

-- Poftim?

-- Am spus nu.

Sotul meu vroia cu ardoare un copil care sa fie al nostru. Mereu spunea ca el va fii rodul iubirii noastre si ca ne va fii urmas, ca el va fii urmatorul duce si ne va mostenii averea.
Am simtit o palma rece pe obrazul meu. Imi pun mana pe fata uitandu-ma urat la barbatul ce ma pleznise. Fata imi era rosie si ma ardea..

-- Femeie nerecunoscatoare! Cate nu am facut eu pentru tine si tu nu vrei sa imi oferi un urmas?!

Tipa sotul meu si ma trade dupa el in camera mare din centrul castelului. Ma arunca brutal pe pat si se urca pe mine.
Era ca un animal in calduri ce dorea sa isi satisfaca placeriile si sa ii fac mostenitori ca o pisica ce fata cate cinci pui.

-- Nu lasa-ma! Nu! Lacrimi amare imi curgeau pe obrazul meu rosu ce inca ardea dupa aceea palma tare data de barbat.

-- Nu! Esti a mea! Am tot dreptu! Deci mai bine ti-ai tine gura decat sa fii batuta din nou!

Lacrimile incepusera sa imi curga din ce in ce mai abundent si inima mii se rupse. Barbatul cu care ma maritasem era un animal in toata firea. Nu il iubeam, nu simteam nici cel mai mic sentiment pentru el poate doar ura. Tatal meu ma obligase sa ma marit cu el deoarece el e un mare om din satul nostru.
In secolul 18 nu prea gaseai un barbat care sa te ia de sotie si sa fii mai saraca decat el.
Pentru tatal meu era o mare bucurie cand a auzit ca ma voi casatorii cu un duce. Dar pentru mine nu era asa, imi oferisem inima diavolului si nu o puteam lua inapoi, acum era a lui cu tot cu corpul meu.
Nu am putut sa nu ii indeplinesc dorinta tatei, el era un biet fierar in sat si eu eram fica lui. Mereu isi dorea ca copilul lui scump sa ajunga cineva. Asa ca m-am comformat si i-am ascultat dorinta fiind acum in aceasta mare incurcatura de care imi era o greata de nedescris. Imi repugna faptul ca seara de seara trebuie sa adorm cu dorinta de a scapa de el odata si odata.

#2
Ceau, ceau!! Observ că mulţi au neglijat acest fic, trist şi păcat, chiar merită citit.
Oricum mă ai pe mine momentan, un cititor fidel cu siguranţă.
M-a atras cel mai mult conţinutul şi anumite cuvinte cheie ce deschid uşii spre o altă lume, ceea a ficului tău.
Însă ai anumite greşeli, deci de la mine să te aştepţi la critică.

(02-11-2011, 10:12 PM)Sign of hell A scris: Ma plimbam pe holul lung al casetelului larg, pasii mei faceau zgomot in timp ce paseam.

Aici pot spune că ai făcut un fel de repetiţie sau mai degrabă ai folosit un anume sens ale cuvintelor "pasii" şi "paseam" ce se înregistrează ca o mică greşeală de exprimare.
Puteai spune altfel, ca de ex: "Mă plimbam pe holul lung al castelului, doar paşii mei mai şuşoteau zgomotos în timp ce eu mergeam..."

(02-11-2011, 10:12 PM)Sign of hell A scris: Parul meu lung si blond zbura in vantul rece cand am pasit in afaa castelului.

Acolo era "afara", o mică greşeală de tastare sigur din neatenţie, fiindcă nu am prea văzut eu pe aici astfel de chestii, lucrezi destul de impecabil.

(02-11-2011, 10:12 PM)Sign of hell A scris: Parca toata lumea plecase si ma lasasera singura in castelul mare. Mereu era cate o slujnica sau un majordom ce ma ajuta in ce aveam nevoie dar de data asta totul era pustiu.
Ma uitam debusolata in jur si nu gaseam pe nimeni, glasul parca imi era astupat si nu puteam spune nimic. Vroiam sa tip, sa chem pe cineva, nu imi placea sa fiu singura, dar nu am putut, nu imi ieseau cuvintele pe gura.

Este chiar perfect, se conturează o trăsătură de caracter a personajului, aceea fiind frica.
Castelul reprezintă un spaţiu mare, în detaliu, foarte bine aranjat, scos din basm, dar în acelaşi timp ceva care aduce fiorii pe şirea spinării. Mai ales în momente în care eşti singur, iar ideea aceasta secundară pe care ai folosit-o, a fost perfectă.


(02-11-2011, 10:12 PM)Sign of hell A scris: Deodata ams imtit niste maini reci ce ma cuprind de talie, imi era groaza sa ma intorc dar corpul meu se miscase involuntar.
In spatele meu era sotul meu, Naruto,imi zambise cald si ma saruta apasat pe buze.

-- Unde e toata lumea?. Il intreb cu o oarecare frica in glas.

-- Le-am dat drumul sa plece acasa. Astazi e ziua noastra.

-- Amm.. Umm.. Nu..

-- Poftim?

-- Am spus nu.

Sotul meu vroia cu ardoare un copil care sa fie al nostru. Mereu spunea ca el va fii rodul iubirii noastre si ca ne va fii urmas, ca el va fii urmatorul duce si ne va mostenii averea.
Am simtit o palma rece pe obrazul meu. Imi pun mana pe fata uitandu-ma urat la barbatul ce ma pleznise. Fata imi era rosie si ma ardea..

-- Femeie nerecunoscatoare! Cate nu am facut eu pentru tine si tu nu vrei sa imi oferi un urmas?!

Tipa sotul meu si ma trade dupa el in camera mare din centrul castelului. Ma arunca brutal pe pat si se urca pe mine.
Era ca un animal in calduri ce dorea sa isi satisfaca placeriile si sa ii fac mostenitori ca o pisica ce fata cate cinci pui.

-- Nu lasa-ma! Nu! Lacrimi amare imi curgeau pe obrazul meu rosu ce inca ardea dupa aceea palma tare data de barbat.

-- Nu! Esti a mea! Am tot dreptu! Deci mai bine ti-ai tine gura decat sa fii batuta din nou!...

Well... Aici am mai multe de spus: în primul rând când începi cu linie de dialog nu lăsa spaţiu între el (dialog) şi conţinut, nu este corect şi chiar dacă pare "fain", nu este ok.
Nu este necesar să pui 2 liniuţe de dialog, una ajunge.
Puteai să dezvolţi mai bine conversaţia dintre cei doi, aici mai mergea pe lângă vorbele care şi le împărtăşesc, ar fi mers să spui ce reacţii sau ce manifestări fizice, psihice aveau în momentul vorbiri. Aşa detaliai şi conturai mai bine personajul, cât şi dialogul produs. Mai necesită volum de substanţă.
La început Naruto pare calm, iubitor şi după devine violent şi îţi vătămează corporal soţia. Foarte urât din partea lui. Însă îmi place ideea, ceva ieşit din comun, chiar original. La asta nu am ce reproşa, pot doar să te felicit.
Oricum puteai descriie mai multe sentimente, mai multe mişcări venite din partea personajelor.
Spun toate aceestea fiindcă ai un început bun de cunoaştere a personajelor şi ai reuşit câtuşi de puţin să le scoţi în evidenţă caracterul.
Acţiunea pare foarte puţin grăbită, aproape de loc, dar ea se evidenţiază prin vulcanizmul şi dinamizmul reacţiilor protagoniştilor, aici la tine.


În rest, sfârşitul ne-a dezvoluit adevărul. Că: ea să căsătorit cu el fiindcă tatăl ei era aşa... şi nu ştiu cum o duceau...
Ideea pare foarte bună, nu am mai citit de mult un astfel de fic, chiar mă bucur că ai abordat această idee. Şi văd că te descurci ceva, ceva.
Să nu te descurajeze critica mea sau să te sperie, nu vreau să te fac să renunţi la fic, ci doar vreau să te ajut. Aşa sunt comurile mele la ficuri deobicei, lungi... dar rău de tot câteodată. xD
Dacă te-a deranjat ceva, te rog să mă anunţi printr-un PM sau un com la profil.Ok, ceau!!


#3
Hii! Am venit cu nextul. Sper sa fie pe placul vostru si sa il citit cu drag.


Urme de lacrimi sarate inca erau pe fata mea alba. Dezgustul pe care il aveam eu fata de Naruto era unul ce nu va disparea..
Fiecare minut, secunda si clipa impreuna cu el ma chinuia amarnic, numai cand il vedeam simteam si imi aminteam clipele neplacute cand a profitat de mine. Mereu cand isi termina treaba avea un ranjet pervers pe fata ce imi repugna din ce in ce mai mult. Nu intelegeam cu ce se simte el mai bine cand ma chinuie si ma molesteaza.
Blondul se tranteste in patul in care seara de seara ma chinuia si in care ma aflasem eu in clipa de fata. Era vizibil obosit si respira sacadat in timp ce lacrimile au inceput din nou sa imi curga.

-Ce te uiti asa la mine? Nu ti-a placut.? Zambetul acela tembel ii aparuse din nou pe fata, ma incunt la el cu un gust amar in gura si cu o greata profunda.

-Asi putea sa zambesc cand te vad?

-Curva naibi! Cum ai putea spune ca nu ti-a placut? O palma rece se lipise de obrazul meu umed.

O stare de voma ma cuprinse si am luat-o la fuga pe holurile largi inspre o iesire. Am ajuns in fata unei usi negre ce ducea spre iesire. Cum am ajuns afara am vomitat pe pamantul negru. Ameteala ma cuprinse si cazusem in genunchi.
In ultimele doua zile am tot avut stari de greata dar mereu ma gandeam ca era de la sentimentul de ura ce il am fata de Naruto, nu imi trecuse prin cap ca ar putea fii ceva mai serios pana in ziua de azi.
M-am dus la slujnica mea de incredere si singura mea prietena din castelul acela odios. Temari, o fata blonda cu ochii caprui ce mereu ma ajuta in problemele mele si ma sfatuia cu ce putea. Doar ea stia cat de crud si de sadic este Naruto, in ochii celorlalti oraseni el era un mare duce ce impunea respect.
I-am spus fetei cum ma simteam si ca acele simtome devenisera din ce in ce mai fregvente.

-Sakura.. Nu crezi ca ai putea ramane insarcinata cu ducele.?

-Musca-ti limba! Nu vreau sa ii fac un copil astuia! Un copil este un lucru frumos facut din dragoste nu din ura si molestare!
Numai acel gand de ai face lui un copil imi dadea fiori de gheata pe sira spinarii.

-Totusi, sa nu excludem aceasta posibilitate.. Cand ai avut ultima data perioada?

-Amm.. Nu a mai venit luna asta..

-Skura, imi spuse fata cu o oarecare ingrijorare usor vizibila pe fata ei, asta inseamna ca deja ii ai plodul in pantec.

.-..nu..nu..nu se poate.. Poate e ceva gresit.. adica..

-..Imi pae rau, Sakura..

Lacrimile reci incepusera din nou sa imi curga pe obraji si cadeau incet izbindu-se de podeaua rece a bucatariei..
Nu aveam de gand sa fac aceasta greseama de ai darui bucuria aceasta.. Nu am de gand sa ii fac un copil! Acest prunc avea sa imi aduca numai necazuri si sa imi ingreuneze situatia de mii de ori. Imi sterg lacrimile cu maneca camasii si ii spun lu' Temari sa faca fiertura de ierburi ce a invatat-o de la batrana din castel ce parasise lumea acum cateva luni, lasandu-ma singura cu blonda, numai noi doua impotriva tuturor..
In scurt timp fata imi intinse un pahar cu un praf alb peste care pusese vin rosu.
Cu o expresie serioasa si putin incruntata il iau din mana ei.

-Sakura, esti sigura ca asta este cea mai buna alegere?

-Da! Nu vreau sa ii port copilul in pantece!

Ii spun blondei ce era unpic nesigura de cea ce faceam. Tineam paharul cu diferite plante pisate si vin ce ii dadea o culoare mai rosiatica. Duc incet paharul la gura. Nu imi era frica daca voi muri stiind ca nici urmasul lui Naruto nu va supravietui.


Merci anticipat pentru comentarii si scuzati eventualele gresei de taste.

#4
(11-11-2011, 06:38 PM)Sign of hell A scris: Hii! Am venit cu nextul. Sper sa fie pe placul vostru si sa il citit cu drag.


Urme de lacrimi sarate inca erau pe fata mea alba. Dezgustul pe care il aveam eu (ai zis o data "il aveam", acel "eu" devine inutil) fata de Naruto era unul ce nu va disparea..(un singur punct e suficient, sa nu ne lacomim, mai lasam si pentru altii.)
Fiecare minut, secunda si clipa (o secunda este inclusa intr-un minut, o clipa repezinta cateva secunde, repetitie inutila) impreuna cu el ma chinuia amarnic, numai cand il vedeam simteam si imi aminteam clipele neplacute cand a profitat de mine. Mereu cand isi termina treaba avea un ranjet pervers pe fata ce imi repugna din ce in ce mai mult. Nu intelegeam cu ce se simte el mai bine cand ma chinuie (chinuia) si ma molesteaza.
Blondul se tranteste in patul in care seara de seara ma chinuia si in care ma aflasem eu in clipa de fata (faci o varza din timpuri. ba prezent, ba trecut, indecisive aren't we?). Era vizibil obosit si respira sacadat in timp ce lacrimile au inceput din nou sa imi curga.

-Ce te uiti asa la mine? Nu ti-a placut.( punctul e degeaba acolo avand in vedere ca ai un semn de intrebare imediat dupa)? Zambetul acela tembel ii aparuse din nou pe fata, ma incunt (incrunt) la el cu un gust amar in gura si cu o greata profunda.

- Asi ( "as", in aceasta era moderna a informatiei, iti recomand DEX online ) putea sa zambesc cand te vad?

-Curva naibi! Cum ai putea spune ca nu ti-a placut? O palma rece se lipise de obrazul meu umed.

O stare de voma ma cuprinse si am luat-o la fuga pe holurile largi inspre o iesire. Am ajuns in fata unei usi negre ce ducea spre iesire ( ai spus deja ca ducea spre o iesire, repetitia e fara rost acolo) . Cum am ajuns afara am vomitat pe pamantul negru. Ameteala ma cuprinse si cazusem in genunchi.
In ultimele doua zile am tot avut stari de greata dar mereu ma gandeam ca era de la sentimentul de ura ce il am fata de Naruto, nu imi trecuse prin cap ca ar putea fii ceva mai serios pana in ziua de azi.
M-am dus la slujnica mea de incredere si singura mea prietena din castelul acela odios. Temari, o fata blonda cu ochii caprui ce mereu ma ajuta in problemele mele si ma sfatuia cu ce putea. Doar ea stia cat de crud si de sadic este Naruto, in ochii celorlalti oraseni el era un mare duce ce impunea respect.
I-am spus fetei cum ma simteam si ca acele simtome devenisera din ce in ce mai fregvente.(frecvente...cu C, din nou, te indrept frumos spre un DEX online, sau orice carte de romana pe care pui mana)

-Sakura.. Nu crezi ca ai putea ramane insarcinata cu ducele.( fara punct)?

-Musca-ti limba! Nu vreau sa ii fac un copil astuia! Un copil este un lucru frumos facut din dragoste nu din ura si molestare!
Numai acel gand de ai (a-i face, cu cratima. Mica lectie de limba romana: cratima se foloseste cand se leaga doua cuvinte, iar prima litera a celui de-al doilea cuvant se elideaza. Remember it.) face lui un copil imi dadea fiori de gheata pe sira spinarii.

-Totusi, sa nu excludem aceasta posibilitate. .( un singur punct) Cand ai avut ultima data perioada? (Period, se foloseste in engleza. Nu am auzit in viata mea pe cinvea sa foloseasca "perioada" in limba romana. Aici, la noi pe meleag se foloseste ori "ciclu" ori "menstruatie". Nu mai romanizati cuvinte aiurea.)

-Amm.. Nu a mai venit luna asta.. (punctele...punctele, nu pui doua puncte la finalul propozitiei)

-Skura, imi spuse fata cu o oarecare ingrijorare usor vizibila pe fata ei, asta inseamna ca deja ii ai plodul in pantec.

.-..nu..nu..nu se poate.. Poate e ceva gresit.. adica..

-..Imi pae (pare) rau, Sakura..

Lacrimile reci incepusera din nou sa imi curga pe obraji si cadeau incet izbindu-se de podeaua rece a bucatariei..
Nu aveam de gand sa fac aceasta greseama (gerseala)de ai darui bucuria aceasta.. Nu am de gand sa ii fac un copil! Acest prunc avea sa imi aduca numai necazuri si sa imi ingreuneze situatia de mii de ori. Imi sterg lacrimile cu maneca camasii si ii spun lu' Temari sa faca fiertura de ierburi ce a invatat-o de la batrana din castel ce parasise lumea acum cateva luni, lasandu-ma singura cu blonda, numai noi doua impotriva tuturor..
In scurt timp fata imi intinse un pahar cu un praf alb peste care pusese vin rosu.
Cu o expresie serioasa si putin incruntata il iau din mana ei.

-Sakura, esti sigura ca asta este cea mai buna alegere?

-Da! Nu vreau sa ii port copilul in pantece!

Ii spun blondei ce era unpic nesigura de cea (ceea) ce faceam. Tineam paharul cu diferite plante pisate si vin ce ii dadea o culoare mai rosiatica. Duc incet paharul la gura. Nu imi era frica daca voi muri stiind ca nici urmasul lui Naruto nu va supravietui.

Eventualele tale greseli de tastare sunt cam multe, si ce e mai trist, este faptul ca tu nu stii sa scrii corect gramatical. Nu se poate considera greseala cand folosesti "asi" in loc de "as" si nici "ai" in loc de "a-i". http://www.referatele.com/referate/roman...le-com.php te rog frumos, foloseste-l, daca cartea de romana e uitata undeva intr-un colt al camerei. Nu mi se pare normal ca la varsta ta ( cea scrisa pe profil cel putin, daca este reala ) sa faci genul asta de greseli de scriere.
Apoi, la finalul unei propozitii se pune un singur punct, nu doua, nu trei, nu sapte, unul singur. 1, uno, one, ein, un, si in cel limba mai vrei. Si de asemenea nu pui punct urmat de un semn de intrebare, sau orice alt semn de punctuatie.
Ai grija cum alaturi cuvintele, ca ai unele expresii de te doare capul. Si te rog, invata gramatica.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.019 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  Amintiri pierdute Hasamy lost vampire 20 9.887 11-12-2011, 11:55 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  Sarate lacrimi... onu' 0 1.795 07-12-2011, 09:48 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Lacrimi De Mamă [+18] hiimera 8 3.365 11-09-2011, 02:19 PM
Ultimul răspuns: mary97
  Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere RouXiss Đx 42 17.146 10-09-2011, 05:37 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  O urma de vis, fara lacrimi in paradis ♥ ! Fifilina 10 4.871 31-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Fifilina
  Lacrimi si Perle (yaoi+18) HanniGram 32 13.260 06-07-2011, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Aiwendil
  Timp oprit ! Vex 3 2.523 27-12-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Marina.
  Lacrimi de copil daphnis 0 1.765 19-12-2010, 01:55 AM
Ultimul răspuns: daphnis
  Sunete Pierdute ... Punctuletu` Verde 2 2.395 07-12-2010, 03:34 PM
Ultimul răspuns: Aerith


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)