Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

facebook, Twitter etc. Pro sau contra?

#20
Fun fact about facebook:
Aproape o treime din soldaţii americani din Orient au cont pe facebook pentru a putea vedea ce mai se învârte pe acasă. Ca şi messenger-ul, "conectează lumea" (sau ca Nokia, deşi nu găsesc vreo legătură).

Cum a zis şi Flaw, despre facebook ("In poza aia apar X si Y, poti afla cine sunt, le poti vizita profilul, poti afla ce interese au, unde lucreaza"), dar lucrul ăsta e ceva ideal. Idealul facebook-ului, mai precis. Să urmăreşti activitatea oamenilor ?! Contează că lui Emil Boc îi place filmul "V from Vendetta" sau că pe X parlamentar îl interesează muzica raggae ?
În plus, întreabă-te, câţi oameni (vorbind de aria tineretului) de la noi din ţară şi-au făcut facebook pentru a vedea ce fac rudele din Afghanistan sau pentru a putea oferi informaţii cu privire la "Eath Hour" ? Răspunsul cel mai uzual şi nonşalant este "fiindcă am vrut să văd un profil", sau "fiindcă şi prietenii mei au, aşa că mi-am făcut şi eu".
Desigur, nu e nimic rău în a-ţi face facebook să vezi un profil (ok, acum depinde cum vezi treaba) sau că şi-au făcut prietenii tăi, dar nu prea are sens.
Vrei să vorbeşti cu el ? Foloseşte messenger sau telefon. Vrei să vezi poză cu el ? Nu ar fi mai uşor să ieşiţi ? Poate nu e în oraş cu tine, la fel, ai messenger cu opţiunea webcam şi/sau telefon (mai ales că a apărut messenger 10, care cică ar fi mai bun).

Singurul site de socializare care îmi place e YouTube-ul. E cel mai util, cel mai bun. Pe lângă faptul că poţi cunoaşte persoane după interesele tale (de exemplu muzică, filme, istorie) luându-te după video-uri, poţi să faci şi un lucru util pentru lume, să ridici filme interesante/care nu au mai fost postate şi care se merită vizionate.
Pe Facebook nu faci niciun bine nimănui că ridici 2 poze cu tine la banchet şi taghezi 3 colegi cărora le plac muzica hiphop şi trance.

Este, totuşi "o chestie" pentru un site să "unească" o atâta mulţime de oameni.
Singura chestie într-adevăr mişto pe facebook sunt grupurile acelea. Deşi nu am vizitat vreunul (nici măcar nu ştiu cum să dau de unul), mi se pare în continuare mişto ideea de "cerc de interese". Şi Hi5 are grupuri de prost organizate şi pe unde bate vântul.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.



Răspunsuri în acest subiect
RE: facebook, Twitter etc. Pro sau contra? - de Horia K - 25-11-2010, 04:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.426 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.918 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 74.895 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.271 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Facebook & Cars Kurinkita 9 4.730 15-01-2012, 02:46 PM
Ultimul răspuns: Kurinkita
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.220 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)