Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

facebook, Twitter etc. Pro sau contra?

#19
O retea sociala nu inseamna doar poze, comentarii si jocuri 10
E usor sa judeci un site din punctul asta de vedere si sa spui daca e util sau nu, daca e o fitza sau nu, dar e destul de greu sa iti dai seama de avantajele lui daca nu stii cu exactitate ce inseamna, ce reprezinta si care ii sunt scopurile.

Ca la noi, romani obsedati de hi5, retelele sociale inseamna un alt mod de agatat sau de a cersi atentia celorlalti, fie site-uri de jocuri, e alta poveste. E ca si cum ai spune de calculator ca e inutil si doar o fita pentru ca cei mai multi nu fac/nu stiu decat sa asculte muzica si sa se joace, ignorand faptul ca are un numar aproape infinit alte lucruri pe care le poate face.

De Twitter nu comentez, mi se pare stupid si nu i-am inteles niciodata scopul si nici nu ma intereseaza conceptul. Poate ca e util, poate ca nu...
Dar Facebook, Myspace, LinkedIn si asa mai departe reprezinta ceva mai mult de atat.
Uite, sa luam exemplul Facebook, singurul pe care il cunosc si folosesc. Duce conceptul de socializare pana in panzele albe.
Exemplu: nu pui doar poze, poti sa iti marchezi cunoscutii in ele. O banala poza ajunge astfel sa reprezinte ceva mai mult decat un congolmerat de pixeli. In poza aia apar X si Y, poti afla cine sunt, le poti vizita profilul, poti afla ce interese au, unde lucreaza, ce prieteni comuni aveti si asa mai departe. Se merge pe principiul recreeri relatiilor sociale umane in mediul online si pe a face totul practic.
Anul asta toate noutatile legate de Niji au ajuns mult mai repede la mine prin intermediul fb, in comparatie cu anii precedenti, in care trebuia sa fiu atent la statusurile de mess ale cunoscutilor, sa verific forumurile a-c si projectsakura, sa intru pe site-ul oficial la intervale regulate si tot asa.

In fine, retelele sociale sunt ceva destul de bine gandit, si fac parte din tot trendul web 2.0, care a revolutionat Internetul asa cum il stim.
Pentru mine, ca persoana care cocheteaza cu ideea de Internet developer/programmer de cativa ani, retelele astea sunt niste chestii tare misto din multe puncte de vedere 4 Si e ciudat cand vad ca sunt privite din perspectiva superficiala "sunt naspa pentru ca au pitzi cont acolo/sunt misto pentru ca daca am cont acolo sunt si eu cool ca restul". Nu faceti decat sa zgariati putin suprafata fara sa ajungeti la... "profunzimea" lucrurilor.



Răspunsuri în acest subiect
RE: facebook, Twitter etc. Pro sau contra? - de Flaw - 25-11-2010, 03:04 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.427 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.918 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 74.896 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.271 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Facebook & Cars Kurinkita 9 4.730 15-01-2012, 02:46 PM
Ultimul răspuns: Kurinkita
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.220 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)