Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dincolo de adevar

#47
In primul rand, nu vad logica "Desi stiau ca e o capcana, nu aveau ce face. Erau singuri, fara mancare, fara haine groase. fara transport si habar n-aveau unde sunt. Ce vroiati sa faca? Sa o ia la sanatoasa prin zapada? Nici nu stiau unde isi pune Rados lucrurile ca sa plece de acolo. Plus sarcina Sahrei care s-ar si inrautatit daca ar fi plecat de capul lor prin frig" adica pe bune? de ce sa incerce sa scape cumva din capcana si sa riste sa se imbolnaveasca pe drum si sa moara in chinuri, cand poate sa ii impuste aia asa de repede si usor? Mi se pare logic[sunt ironica:??]. Eu una nu m-as fi lasat asa de usor, ar fi putut sa il puna la zid pe ala cum l-o fi chemand, sau sa il atace si sa ii spuna ca stiu de planul lui, sa il imobilizeze, apoi sa ii ia hainele, hartile, animale, mancarea si tot ce mai aveau nevoie pentru drum si puteau pleca. Sau ar fi putut sa se foloseasca de un plan ca sa incline balanta in favoarea lor. Ma rog. Si inca o chestie, de ce nu o venit sa ii prinda cat inca erau in casa, sau mai chinui sa merga si pe munte prin zapada ca sa se intoarca inapoi cand intrau in capcana... n-are nici un sens in lumea mea[eficienta? adica inteleng ca dragonii aia is rai, da si prosti? ce mai combinatie].
In fine asa am inteles mai bine ce fel de personaje si parerea asta cred ca foarte greu o voi mai puta schimba[ma refer aici la Tysiah si Sarah]. In primul rand sunt niste personaje lipsite de substanta. La inceput le-ai conturat cat de cat personajele, aveau cate un strop de mister si gata, de atunci parca nu te-ai mai ocupat de ele, pauza completa. Pentru a contura un personaj trebuie sa folosesti atat descriere directa[e blond, e rosu, e bun, e rau; cred ca stii la ce ma refer] cat si cea indirecta[care rezulta din cum se comporta in anumite situatii, faptele lor]. Ei bine, in opinia mea, cei doi[ca la ei ma refer acum] sunt foarte stersi, parca ar fi niste papusi care trebuie sa joace un rol apatic. Pur si simplu parca nu fac altceva decat sa urmeze un scenariu cliseic se intalnesc, se cearta, ea se simte ranita, pleaca, el o urmeaza bla, bla, bla, iar chestia ca n-o incercat sa scape din plasa intinsa de domnul "cum-l-o-fi-chemand" arata ca nu stiu sa se foloseasca de cunostintele pe care le au[ceea ce denota ca nu sunt prea inteligente] plus ca nu au o stima de sine, nu au nici un pic de mandrie sau orgoliu[asta judecand din puncte vedere psihologic]. Daca nu aparea tipu ala Ro-nu-mai-stiu-cum[iarta-ma ca nu tin minte:eto:] nu stiu ce ar fi facut Tysiah si Sarah, ar fi donat organe, eu mai stiu. Mi-am dat seama ca daca nu au ei de gand sa scape, ai sa le pregatesti cumva o scapare[ca e intr-un fel datorie nescrisa a scriitorilor] dar vorbesc acum doar despre cum mi se par mie personajele astea doua, ca o observatie. Nu iti cer sa schimbi nimic, mi-am zis parerea si poate o sa o gasesti utila mai departe. Personal mai degraba imi place de Athys, de Lynnet sau de tipu ala Ariel sau cum l-o fi chemand. Chiar si Thernep e interesant, pacat ca nu insisti mai mult asupra personajelor. Situatia per ansamblu e destul de interesanta, ce se intampla in Takar si restul. Te pricepi sa creezi siuatii, doar ca nu insisti asupra unor detalii importante. Nu dai profunzime situatiilor tale.
Mi-ar placea daca FallenAngel sau altcineva sa mai comenteze, sa vad daca am dreptate sau nu.
Am mai observat o chestie, baietii plang cam mult in povestile tale, mai ales astia care ar juca rol de lider. Dupa parerea mea, cu atat mai mult un barbat s-ar feri sa planga in fata altora, pentru ca in opinia lor e o slabiciune[mai ales ca ai specificat ca are o mutra de "baiat rau"]. Stau si ma intreb ce l-ar fi putut impresiona atat de mult pe un barbat, care e liderul unei bande, care probabil o mai vazut oameni morti si poate chiar camarazi de ai lui, care a fost calit in lupte cu viata[sa faci parte dintr-o organizatie rebela si mai ales sa fii capul ei, trebuie sa ai o vointa de fier si un control asupra propriilor sentimente si reactii; e logic, ca sa controlezi pe altii, trebuie mai intai sa te controlezi pe tine] incat sa planga ca la salvat un tip cu care se purtase rau sau ca era mandru de fiul sau. Era mai verosimil sa se aplece intr-un genunchi sa isi ceara umil scuze cum ai zis tu mai devreme, oferindu-si ajutorul si asa mai departe.
Ti nu se scrie cu cratima.
Eu am comentat acum si pentru data trecuta. Sper ca nu te superi de coment, dar am facut-o asa cum mi-ar placea si mie sa mi se comenteze la poveste, astfel incat sa te poti corecta si evolua, ca nu poti sa traiesti numai cu pareri de doua randuri "vai ce frumos e, continua", te incurajeaza la inceput, dar dupa te plictisesti. Eu una de asta am postat povesti de ale mele pe net, nu ca sa arat la lume ca stiu si eu sa scriu[sunt constienta ca mai am de invatat o gramada]. Plus ca comentariul asta mi-a luat cam o ora sa-l scriu, deci ar putea fi foarte usor trecut la rubrica de comentarii la romana.
Voiam sa mai zic ceva, dar am uitat, daca imi aduc aminte revin.

Saionara[oricum s-ar scrie corect]
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]



Răspunsuri în acest subiect
Dincolo de adevar - de Lanna - 26-08-2010, 07:03 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 27-08-2010, 07:59 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 30-08-2010, 06:51 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 31-08-2010, 06:48 PM
RE: Povestea mea - de Akane Hime - 01-09-2010, 06:17 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 02-09-2010, 04:27 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 09-09-2010, 11:18 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 12-09-2010, 02:49 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 17-09-2010, 07:04 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 22-09-2010, 12:19 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 27-09-2010, 08:59 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 09-10-2010, 08:45 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 12-10-2010, 08:51 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 13-10-2010, 09:38 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 15-10-2010, 07:52 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 16-10-2010, 02:04 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 07-11-2010, 07:30 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 14-11-2010, 02:51 AM
RE: Dincolo de adevar - de IceCat - 28-02-2011, 07:35 PM
RE: Dincolo de adevar - de madalyna_girl - 24-04-2011, 11:32 AM
RE: Dincolo de adevar - de Lanna - 29-08-2011, 03:15 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dincolo de hartie si creion +18 Nywa 12 8.206 17-07-2013, 12:51 PM
Ultimul răspuns: aidutza
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.667 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  [Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea. SakuraXLOVE 6 4.638 15-09-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: KarinaD
  Dincolo de adevar( titlu inca nedefinit ) Lanna 0 1.831 25-10-2010, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Lanna
  O iubire dincolo de lume Sibel. 7 3.742 25-10-2010, 07:41 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.289 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dincolo de evantai coral 5 4.173 09-02-2010, 10:08 PM
Ultimul răspuns: coral
  Dincolo de aparente Erina Ozaki 2 2.917 04-08-2009, 01:40 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*
  Dincolo de Paradis karitz 1 3.210 13-12-2008, 12:11 PM
Ultimul răspuns: Pure Love
  Un fals adevar Music_Maniac 1 2.951 06-08-2008, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Music_Maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)