Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dincolo de adevar

#14
Si acum urmeaza partea a IX-a.


Partea a IX a: Adevarul

Dimineata aceea, Raytek ramase tacut. Atunci isi aminti de Tysiah, fiul de care nu s-a ingrijit niciodata. Puse garzile sa-l aduca, dar acesta era de negasit.
In cele din urma, Tysiah afla ca tatal lui se imbolnavise. De dimineata, intra in camera bolnavului. De cum il vazu, inima batranului parca intinerii.
-Buna, fiule!
-Acum sunt fiul tau? striga baiatul enervat. Stii macar cat timp a trecut? Douazeci si unu de ani. Niciodata nu ai venit sa ma vezi, nu te-ai interesat cum ma simt. Te-am asteptat zi si noapte sa vi si sa ma intrebi ce mai fac.
-Fiule ...
-Nu, tata, acum e randul meu.
-Fir-ar sa fie, fiule! Asculta cu atentie ce urmeaza sa iti spun. Sa stii ca nu voi repeta! Nu mai am mult de trait ...
La sfarsitul propozitiei, Tysiah tresarii.
- ... asa ca fa ce iti spun.
-Tata ...
-Asculta! ii vorbi pe un ton calm. Ceea ce iti voi spune acum ramane intre noi doi si Arian. E prea periculos sa ramai. Daca afla Lynnet despre tine, te va vana zi si noapte. Trebuie sa pleci de la conac si sa nu te mai intorci. Nu iti pot spune cand voi pleca de langa voi, nici eu nu stiu, dar nu te uita inapoi. Nu vreau razbunare, fiul meu, vreau doar sa ma sting in liniste.
Se opri. O lacrima i se surse pe obraz si uda asternutul alb. Tysiah il privi neclintit.
Continua cu ochii inlacrimati:
-Iarta-ma! Stiu ca nu am fost un tata bun si pentru asta imi cer scuze. Imi pare rau ca nu ti-am fost alaturi niciodata, ca nu te-am iubit ca un tata adevarat, dar trebuie sa intelegi ceva. Eram prea ocupat cu treburile TAKAR-ului. Vroiam sa aud primul cuvant pe care l-ai spus, sa te vad mergand pentru prima oara, sa te tin in brate si sa te strig pe nume. Tu sa-mi zambesti si sa-mi spui " tata ". Asta e tot ce imi doream.
Se opri din nou. Strangea cearsaful in pumni, palmele ii erau pline de sudoare. Inchise ochii si se lasa pe spate.
Tysiah se apropie si ii saruta mana.
-Tata ...
Batranul isi ridica capul si se uita in ochii fiului sau. Statea in genunchi, cu capul aplecat.
-Tata, imi pare rau! Nu ... Nu merit dragostea cu care ma privesti, nu merit sa fiu fiul tau. Dar trebuie sa intelegi ca te-am asteptat, am sperat ca vei veni intr-o zi si ma vei chema. Am visat sa iti fiu alaturi atunci cand plecai, atunci cand aveam nevoie de dragostea parinteasca. M-am gandit ca ai uitat de mine ...
-Fiule, cum as fi putut? Esti si vei ramane mereu fiul meu.
Ii ridica privirea si se uita la chipul lui brazdat de doua firisoare de lacrimi. Tysiah plangea. Se ridica si zambi plin de mandrie.
-Bine ,tata, voi face asa cum spui.
Se indeparta de pat, vrand sa plece.
-Si inca ceva, fiule.
-Da, tata?
-Ai grija de ea!
Baiatul zambii.
-Asa am sa fac, tata! Promit!
Si iesi tacut din camera.

***

Ziua urmatoare aduse si primii fulgi de nea. In cateva minute, pamantul era acoperit de un covor alb, care iti canta la fiecare pas. Sarah se trezi devreme si cobara in bucatarie, unde Dara pregatea masa.
-Nat minnis!*
-Nat si tie! Sa stii ca nu m-am obisnuit cu limbajul vostru.
-Poate ai nevoie de cineva care sa te invete! ii sugera femeia.
Fata o privi intrebatoare.
-Stii tu pe cineva? continua aceasta.
-Nu trebuie sa cauti prea departe.
-Cum ,tu?
-Nu eu, Cane!
-!?
-De cum l-ai intalnit, numai de el imi vorbesti. Chiar si in somn ii strigi numele.
Fata ramase tacuta, cu gandul la Cane.
-Dar ai mare grija! Uneori, o persoana e mai mult decat arata. Fiecare ascunde ceva in sufletul lui. Unii spun, altii insa prefera sa-l ingroape mai adanc. Nu judeca pe cineva dupa aparente. Poate ca e frumos pe dinafara, dar inauntru sta o inima plina de rautate.
-Cane nu e asa. Are un suflet bun, e bland si are atatea de daruit.

Mai tarziu, se intalni din nou cu el. De cand ii marturisi ca o iubeste, Cane deveni mai inchis, mai ganditor. De fiecare data cand Sarah il intreba cum se simte, acesta raspundea ca e bine, doar s-a pierdut printre ganduri.
-Asculta, Cane! Orice ar fi, orice te-ar deranja, mie imi poti spune!
-Sarah, nu intelegi! Cateodata, unele lucruri trebuie sa ramana ascunse.
-Vrei sa spui ca nu ai incredere in mine? intreba fata cu o voce mai ridicata.
-Am incredere in tine, doar ca ... Simt ca nu m-ai intelege, ca ti s-ar parea absurde unele lucruri pe care le fac.
-Cane, trebuie sa stiu! Cum sa inteleg ce simti, daca nu imi spui ce te framanta?
-Chiar vrei sa stii? Chiar daca iti voi spune lucruri care te vor rani?
Fata ezita, dupa care raspunse hotarata:
-Da, vreau!
Cane se ridica si continua cu privirea in pamant.
-Trebuie sa stii ca te-am mintit, dar nu am facut-o pentru a te face sa suferi, ci dimpotriva, vroiam sa te protejez de mine insumi. Nu sunt cine crezi tu. Numele meu e Tysiah Caneth Sargas si sunt fiul lui Raytek Sargas, conducatorul TAKAR-ului si unul din membrii Consiliului Celor 12. Dar tot ce ti-am spus despre mine e adevarat. Mama m-a parasit and aveam doar cateva luni si tatal meu nu a avut timp pentru mine. Dar acum e bolnav si nu mai are mult de trait. Esti esti multumita? o intreba, in timp ce se aseza inapoi pe banca.
Sarah facu cativa pasi inapoi.
-M-ai ... m-ai mintit. Dara a avut dreptate. Uneori, o persoana nu e ceea ce pare. Am avut incredere in tine, ti-am spus totul, viata mea, gandurile mele. Am crezut ca ma intelegi. Ce altceva imi mai ascunzi? Ce alte secrete ai ingropate in suflet? Am crezut ca putem fi prieteni, am crezut ca ma iubesti.
Suspina adanc. Lacrimile incepura sa-i curga pe obraz, topind zapada alba sub greutatea lor.
-Sarah ... vorbi acesta, intinzand mana.
-Nu vreau sa te mai vad!
Se departa, cu chipul umezit de lacrimi. Baiatul ramase nemiscat, cu privirea in pamant.

***

Spre seara, Tysiah se intoarse la tatal sau. De cum intra in camera, se arunca in genunchi in fata patului.
-Tata, imi pare rau! Nu mi-am tinut promisiunea! Am ranit singura fata care ma iubea pentru ceea ce sunt, nu pentru ceea ce am.
Batranul isi ridica ochii spre baiat. Tysiah plangea din nou. Se uita la el.
-Ridica-te, fiule! Nu trebuie sa-ti fie rusine ca plangi. Toti plangem la un moment dat. Ti-ai marturisit vina si e tot ce conteaza. Acum sterge-ti fata si du-te la ea.
Tysiah se ridica.
-Multumesc, tata!

***

Tot in ziua aceea, Sarah se intoarse. Dara pregatea cina. In camera, un miros dulce de trandafiri umplea aerul. Femeia facea specialitatea casei. Simti ca fata e nelinistita si incerca sa o calmeze.
-Te simti bine? Oricum, orice ar fi se va rezolva.
Bruneta se uita la ea, cu ochii iritati de prea multe lacrimi.
-Aveai dreptate in privinta lui Cane. Ar fi trebuit sa te ascult. M-a mintit!
-Nu-ti pierde speranata. Ea poate fi singurul lucru care iti da puterea de a merge mai departe. Stii, si eu am trecut printr-o exprienta asemanatoare. Am iubit si eu odata, dar dragostea mea s-a dovedit a fi in zadar. El ma privea ca pe un obiect de care se putea descotorosi cand vroia. L-am lasat si mi-am continuat viata.
Fata cobora in camera ei si ramase multa vreme prada gandurilor.


*Nat minnis!( Buna dimineata!)


In continuare, lucrurile se vor schimba foarte mult. Doar ca sa stiti, urmatoarele parti se numesc :
Partea a X a: Decizia Sahrei
Parea a XI a: Moartea unul Lord.

Am pus urmatoarele doua titluri pentru a atrage atentia cititorilor sa nu se opreasca aici.

Spor la citi ( celor care o fac, desigur) si le multumesc din suflet ca isi pierd timpul pe aici. Daca ar fi si altii care s-ar uita macar peste, le-as fi reconoscatoare.

See you later!:zuppy02:
Soarele-i felinar ascuns printre stele
Ce straluceste in visele mele.
Iar carte-ai regina,cu parul de aur,
In ochii de gheata ascunde-un tezaur.

Fantana-i oglinda ce-n somn a cazut
Cand regele vulpe cu oaste-a trecut,
peste mosia lui cioara-mparat
Caruia viata el i-a crutat
.

Dincolo de adevar:
http://animezup.com/forum/showthread.php...407&page=1
KatieÈš;
http://animezup.com/forum/showthread.php...569&page=1

[Imagine: chibi_5539.gif]
Iasym



Răspunsuri în acest subiect
Dincolo de adevar - de Lanna - 26-08-2010, 07:03 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 27-08-2010, 07:59 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 30-08-2010, 06:51 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 31-08-2010, 06:48 PM
RE: Povestea mea - de Akane Hime - 01-09-2010, 06:17 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 02-09-2010, 04:27 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 09-09-2010, 11:18 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 12-09-2010, 02:49 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 17-09-2010, 07:04 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 22-09-2010, 12:19 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 27-09-2010, 08:59 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 09-10-2010, 08:45 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 12-10-2010, 08:51 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 13-10-2010, 09:38 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 15-10-2010, 07:52 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 16-10-2010, 02:04 PM
RE: Povestea mea - de Lanna - 07-11-2010, 07:30 PM
RE: Povestea mea - de IceCat - 14-11-2010, 02:51 AM
RE: Dincolo de adevar - de IceCat - 28-02-2011, 07:35 PM
RE: Dincolo de adevar - de madalyna_girl - 24-04-2011, 11:32 AM
RE: Dincolo de adevar - de Lanna - 29-08-2011, 03:15 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dincolo de hartie si creion +18 Nywa 12 8.205 17-07-2013, 12:51 PM
Ultimul răspuns: aidutza
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.660 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  [Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea. SakuraXLOVE 6 4.634 15-09-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: KarinaD
  Dincolo de adevar( titlu inca nedefinit ) Lanna 0 1.831 25-10-2010, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Lanna
  O iubire dincolo de lume Sibel. 7 3.737 25-10-2010, 07:41 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.282 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dincolo de evantai coral 5 4.171 09-02-2010, 10:08 PM
Ultimul răspuns: coral
  Dincolo de aparente Erina Ozaki 2 2.916 04-08-2009, 01:40 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*
  Dincolo de Paradis karitz 1 3.207 13-12-2008, 12:11 PM
Ultimul răspuns: Pure Love
  Un fals adevar Music_Maniac 1 2.950 06-08-2008, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Music_Maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)