Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sabia mortii

#1
bun, acesta este primul meu fic pe acest forum asa ca va rog sa fiti blanzi. Vreau doar sa spun ca exista destul de multe ,,neasemanari'' cu naruto, dar in mare este inspirat de acolo.

CAPITOLUL 1:
Cateva petale rozalii erau smulse de vantul caldut al primaverii si asezate cu gratie pe pergamentul deschis. Ochii caprui ai doamnei ce se afla in camera le urmareau atenti. Femeia isi imagina ca acele petale danseaza pur si simplu un balet mult prea complicat pentru ca ea sa il poata intelege. Visa sa fi putut fi si ea la fel de lipsita de griji cum pareau petalele ce s-au unduit cu cateva clipe in urma in bataia vantului.
Un ciocanit scurt in usa de mahon o intrerupse din scurta sa contemplatie. Se intoarse enervata spre usa si raspunse ciocanitului:
- Intra!
Usa se deschise, iar in incaperea bine luminata intra un barbat inalt, cu parul alb-argintiu si cu ochiul ce nu era ascuns in spatele mastii negru. Privii atent la fata femeii ce se afla in fata sa si, observand cu atentie cuta adanca dintre sprancene isi dadu seama ca este destul de grav. Tusi scurt si incepu cu un glas subtire, dar jos ce inspira calm:
- M-ati chemat, hokage?
-Da, Kakashi.
Femeia facu o scurta pauza dupa care continua cu vocea ca o soapta:
- Este vorba despre�fiica celui de al patrulea hokage.
-Chiyoko? Intreba barbatul parand surprins ca a fost chemat sa vorbeasca despre o persoana moarta.
-Da, Kakashi�Nu stiu cum sa iti spun, dar�.ei bine, s-a intors.
-Poftim? Dar e moarta, hokage. Cu tot respectul, dar cred ca ati fost inselata de persoana care vi-a spus asta.
- Nu, Kakashi. Vezi, tocmai asta este: am vazut-o cu ochii mei. Seamana perfect cu Yondaime si cu Haruka. Are ochii lui albastri si parul ei lung si negru. Daca ai vedea-o ai sti ca este ea, ca nu poate fi altcineva, ci doar copilul lor.
-Este imposibil, Tsunade. Se adresa Kakashi fara sa mai tina cont de formalitati.
- Asa am zis si eu, dar, pentru numele lui Dumnezeu, crede-ma! Se rasti ea, pierzandu-si calmul.
- Bine, sa zicem ca este Chiyoko, dar ce cauta aici? Ce vrea dupa atatia ani? Ce naiba, a fost plecata atatia ani, a fost ucisa de Akatsuki, cum sa mai fie in viata? Ne-au trimis corpul ei ca sa ne-o dovedeasca, acum 3 ani! Ce alta dovada mai vrei ca e moarta?
-Nu a fost corpul ei, ci al surorii ei. Au ucis-o pe sora sa pentru a ne pacali si noi am cazut in capcana lor. Acum vrea doar sa o protejam de Orochimaru, vrea sa se intoarca la viata ei de dinainte.
Kakashi inspira adanc. Pur si simplu nu putea crede ceea ce auzea. Ii venea asa de greu sa creada ca o persoana pana nu demult moarta, ingropata sub pamantul rece ar putea fi vie. Doar au primit cadavrul acum trei ani, vazandu-se clar ca a fost una dintre fiicele celui de al patrulea hokage si au inmormantat-o sub plopii din cimitir. Au plans mult timp dupa ea, crezand ca a fost ultima lor sansa sa se razbune, dar in final au acceptat moartea ei. Acum, in schimb vine Lady Tsunade si ii spune ca este vie si ca cea care a murit era de fapt sora sa.
Incepu sa isi miste picioarele pana reusi sa formeze niste pasi din miscarile ce nu pareau cordonate de creier. In final reusi sa se invarta in cerc. Se invartea privind in gol pana cand privirea ii cazu pe pergamentul deschis de pe biroul lui hokage. Atunci reveni in camera in care pana atunci a fost absent si intreba cu o voce stinsa:
- Si totusi, de ce m-ai chemat?
-Vreau sa trimiti o echipa noua, formata din mai multi membri decat una obisnuita sa o protejeze. Daca ei o vaneaza, trebuie sa o protejam. Si ca sa recunoastem�este si o ocazie buna sa mai decimam organizatia Akatsuki. Ai permisiunea mea sa iei orice membru al oricarei echipe pentru a indeplini misiunea.
Kakashi se intoarse si iesi din incapere. Inchise usa in urma lui. Tsunade astepta sa auda pasii lui indepartandu-se pe coridorul lung si slab luminat dupa care, nemaiputand sa isi inlantuiasca lacrimile le lasa sa cada pur si simplu pe fata ei alba, prabusindu-se mai apoi pe pergamentul deschis, stergand lieterele scrise cu cerneala neagra.


*sper sa fie suficient de lung
*scz pt eventualele greseli de scriere, gramaticale



Răspunsuri în acest subiect
Sabia mortii - de Faiery97 - 14-06-2009, 02:56 PM
RE: Sabia mortii - de * Luna * - 14-06-2009, 03:10 PM
RE: Sabia mortii - de Faiery97 - 16-06-2009, 09:40 AM
RE: Sabia mortii - de * Luna * - 16-06-2009, 11:59 AM
RE: Sabia mortii - de Faiery97 - 18-06-2009, 12:36 PM
RE: Sabia mortii - de Faiery97 - 07-07-2009, 04:20 PM
RE: Sabia mortii - de D@n@ - 07-07-2009, 07:02 PM
RE: Sabia mortii - de dream-and-life - 08-07-2009, 01:19 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Ingerul Negru si Trandafirul Mortii PervyTeoYaoi_Shinee 43 24.078 06-07-2013, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Loli Ari
  [Yaoi] Impresarul mortii Lexxu 46 27.278 09-04-2013, 06:30 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Atingerea mortii... Lussya 4 3.724 30-11-2011, 04:33 PM
Ultimul răspuns: Lussya
  Ingerul Negru si Trandafirul Mortii PervyTeoYaoi_Shinee 1 2.467 21-03-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: PervyTeoYaoi_Shinee
  Taramul Mortii [+16] Little Star 0 2.012 24-02-2011, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Sarutul mortii.... Dufresne 40 18.818 08-01-2011, 01:12 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Mesajul mortii Ops! 4 3.357 16-05-2010, 12:12 AM
Ultimul răspuns: Ops!
  Trandafirul Mortii What's my NaMe?? 3 3.995 12-03-2010, 04:55 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Death Chain- Lantul mortii starnight 4 3.738 09-01-2010, 06:36 PM
Ultimul răspuns: starnight
  Ingerii Mortii Irukandji 3 3.890 08-11-2009, 12:47 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)