Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Durerea ascunsa

#2
Doar unele chestii:

1. Se scrie intotdeauna "n-am". In general, se scrie "n-" (n urmat de cratima si altceva) atunci cand "n" vine de la "nu", iar cratima arata ca lipseste vocala u. De exemplu: "n-am" vine de la "nu am", "n-ai" vine de la "nu ai", "n-as" vine de la "nu as" si tot asa.

de care habar nam ca exista
Habar n-am = habar nu am, deci se scrie cu cratima.

acum nam de cat sa caut
N-am decat = nu am decat. + Se scrie "de cat" atunci cand "de" este prepozitie, iar daca o dai la o parte, structura care ramane are sens de sine statator. De exemplu: "de cat lemn ai nevoie? ", daca-l scoti pe "de", ramane: "cat lemn", care-i in regula.

ma gandesc ca alta solutie nam
Alta solutie n-am = alta solutie nu am, iti trebuie cratima.

as fi vrut sa fug, dar nam putut
N-am putut = nu am putut, la fel, iti trebuie cratima.


2. Ar trebui, va trebui - intotdeauna cu un singur i.

acum ar trebuii sa-l cred? + am 16 ani si ar trebuii sa fiu
Ar trebui. "Ar trebui" e la modul conditional, timpul prezent, conditional prezent care se formeaza cu as/ai/ar/am/ati/ar (in functie de persoana) si infinitivul verbului, in cazul nostru "(a) trebui".

odata si odata va trebuii pentru ca deja mor de foame
Va trebui. "Va trebui" e la modul indicativ, timpul viitor, viitorul ala cu voi/vei/va/vom/ve?i/vor (la fel, in functie de persoana) si infinitivul verbului, carevasazica si aici ai doar un i.


3. Se scrie "numai" atunci cand inseamna "doar", in schimb, se scrie "nu mai" atunci cand "nu" este negatie si inseamna ca am/ai/a/ati/au incetat sa ceva.

Din nou m-am blocat, numai gandesc
Nu mai gandesc. M-am oprit din gandit. + Nu-l poti inlocui pe "numai" al tau cu "doar" fara sa schimbi sensul propozitiei, deci nu se scrie legat.

realizez ca numai e nimeni in jur
Nu mai e nimeni. N-ai fi scris "realizez ca doar e nimeni in jur", nu? Ei bine, atunci n-ai de ce sa scrii "numai".

nici eu numai stiu cat timp a trecut
Nu mai stiu. Inainte stiam, acum nu mai stiu. + Inlocuitul ala cu "doar" nu merge.

numai cunosc nici razele soarelui
Nu mai cunosc. La fel, inainte cunosteam, acum nu mai cunosc.


4. D?-mi - intotdeauna. De la "tu d? mie" (care nu-i corect, da' de aici vine).

Ddami d-drumul...
Da-mi drumul, are cratima indiferent daca se balbaie sau nu.


5. Se scrie intotdeauna "de cand". Sunt pur si simplu doua cuvinte diferite: "de" si "cand". Presupun ca scrii "de luni"/"de marti"/"de luna viitoare", or "de cand" nu e diferit.

cateva ore bune decand ma aflu
Doar intrebi: "de cand ma aflu? " si raspunzi: "de cateva ore bune", nu?

Decand tata a devenit un betiv, nici eu, nici mama nu ne putem pune cu el.
De cand nici eu, nici mama blabla? - De cand tata a devenit un betiv.


6. Se scrie "mi-e" atunci cand inseamna "imi e", iar "mie" atunci cand raspunde la intrebarea "cui? ". De exemplu: mi-a spus mie (Cui a spus? Mie.), adu-mi si mie (Cui sa aduci? Mie.), mi-e somn (imi e somn, nu poti intreba "cui somn? "), mi-e greu (imi e greu, nu poti intreba "cui greu? ").

dar mie frica sa ies de aici
Mi-e frica = imi e frica.


7. Se scrie intotdeauna "nu-i". Vine fie de la "nu ii" (nu-i este frig), fie de la "nu e" (nu-i bine).

insa constata ca nui nimic acolo
Nu-i nimic = nu e nimic.


Alte cateva chestii:

sau orice alceva - altceva (alt + ceva)
niste ultimi raze calde - ultime raze. "Raze" e de gen feminin, atunci si adjectivul trebuie sa fie tot la feminin (doar de-asta ai scris "calde", nu "calzi"). Puteai scrie "ultimi" daca insotea si determina un substantiv de gen masculin, de exemplu: "niste ultimi monstri".
voi fi in aceasi situatie - aceeasi (nu exista "aceasi")
cu el in urma mea de sigur - desigur
Draga tati... - draga tatii. "Tatii" e forma articulata de genitiv-dativ (draga cui? / a cui draga?), adica ce-ti trebuie tie. La fel cum de la "scoala" scrii "directorul scolii" sau de la "miscare" scrii "legile miscarii".
eu naveam curajul - n-aveam (de la "nu aveam", cratima arata ca lipseste vocala u)

Spor la scris!

Apropo, smaraldul e o piatra pretioasa, si desi n-am verificat inca, sunt sigura ca n-are ochi. + Daca lasi niste spatii intre paragrafe se citeste mai usor.



Răspunsuri în acest subiect
Durerea ascunsa - de Infinite - 14-03-2013, 11:42 PM
RE: Durerea ascunsa - de Lain - 15-03-2013, 11:44 PM
RE: Durerea ascunsa - de Kira's Scarlet - 17-03-2013, 04:38 PM
RE: Durerea ascunsa - de Infinite - 26-07-2013, 10:34 PM
RE: Durerea ascunsa - de Kira's Scarlet - 12-08-2013, 04:28 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Durerea dragostei[Oneshots] Kayla. 16 9.788 05-09-2011, 06:01 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Iubire ascunsa in ura AyumiHamasaki 50 25.232 06-08-2011, 06:54 PM
Ultimul răspuns: Piersicuta
  Iubire ascunsa in spatele tradarii... Ary^_^Arishime 2 2.236 03-08-2011, 08:43 AM
Ultimul răspuns: candy girl
  Durerea persista. Trioxide chocolate.۩ 6 3.844 10-06-2011, 02:17 PM
Ultimul răspuns: madalyna_girl
  Dragostea ascunsa in razboi Erina Ozaki 40 31.274 17-04-2011, 05:22 AM
Ultimul răspuns: Zuzu XoXo
  [ RBD / Guild ] - Iubire ascunsa in muzica Maria 8 7.738 06-03-2011, 11:40 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Iubirea ascunsa sakura_love_sasuke 8 5.666 18-06-2009, 10:40 PM
Ultimul răspuns: sakura_love_sasuke


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)