Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Juramant de Sange

#1
Ok,stiu ca asta va va lasa un pic in ceata,dar lucrurile se vor lamuri pe parcurs.Astept parerile si criticile voastre!:zuppy02:

Capitolul 1

Noi inceputuri

Era chiar acolo.Cu Georgiana.Nu se putea gandi la ce urmeaza sa se intample. Dar totusi s-a intamplat.Era vina ei.Georgiana stia.Stia!
-Cum ai putut?!tipa Georgiana,fara sa-i pese ca cei din jur se uitau la ele.
Nu se putea intampla asta...Fata Cloei palise.Credea ca urmeaza sa mearga la o petrecere,sa se distreze,sa flirteze toata noaptea,poate chiar mai mult de-atat,dar totul era pe dos.Ea statea acolo,in fata Georgianei,fara sa stie ce sa zica.
-Eu nu stiu despre ce vorbesti...
Fata Georgianei se facuse rosie.O picatura de apa cobor usor de pe fata ei.Georgiana o pacalise.O adusese aici,ca s-o distruga...Stia in adancul sufletului ca era egoist ca gandea asa,dar,se gandea ea,Georgiana o cunoste.Stie ca ea nu e cea mai cinstita,buna si inocenta fiinta de pe pamant.Nici pe departe.
-Nu stii?...Hai sa-ti amintesc eu,atunci!Tu,presupusa ''cea mai buna prietena'' te-ai culcat cu iubitul meu!Cu iubitul meu,cu care in curand trebuia sa ma logodesc!Eu...
Cloe rase.Nu stia de ce facuse asta,ea doar o facuse,din instinct.
-Esti o nenorocita!
Ce urma sa se itample ii sfaramase ultima urma de demnitate a Cloei.Georgiana i-a tras o palma.N-a prea durut,dar gestul a contat.In inima ei,asta o duru.Dar stia ca Georgiana se simtise si mai rau cand a aflat.Dar ce-i pasa ce simtise ea,la urma urmei!Cloei nu-i pasa de sentimentele celorlalti,doar de ale ei.
-Fetito...-Cloe ranjise.-Ar trebui sa te obisnuiesti,in lumea reala,asa se intampla.Tu,care ai devenit invechita si urata,esti inlocuita cu cineva mai bun ca tine.
Asta era ultima picatura pentru Georgiana.Dintr-un impuls,o impinse pe Cloe.Chestia era ca,ele se aflau pe Marele Pod.Cloe cazuze in apa.Se zbatuse.Dar nu reusea.Apa era mai puternica ca ea.Era invinsa.Vedea doar albastru,atat...Ultimul lucru care-l vazu,a fost,o coada.O coada de sirena...Gandul ii zburara departe,pana cand deveni incostienta.Dar nu moarta.Safira nu putea sa o lase sa plece.

***

Imediat dupa aceea,Georgiana isi dadu seama de ce facuse.Isi ucise,cu mainile ei,prietena.Fosta prietena,adica.Nu vroia sa se termine asa.Dar,la urma urmei,Cloe si-a hotarat singura soarta.Ea doar isi facuse partitura.Da,asa trebuia sa gandeasca...Ea nu facuse nimic rau.Nu-si dadu seama,dar lesina.Nu mai rezista.Oamenii care au vazut ce s-a intamplat au chemat ambulanta.

***

Familia Cloei era indurerata.Si ex-ul Georgianei,amantul Cloei,era indurerat.Lipsa de respect,se gandea Georgiana.Era in spital.Suferise un soc.Ii venea sa rada.De ce facuse un soc,daca se bucurase ca a scapat de Cloe,a facut dreptate,si-a recapatat demnitatea,si,pe deasupra,nu era sa fie inchisa la inchisoare?Poate pentru ca,nu era bucuroasa.Tinuse la Cloe ca la o sora.Inca se mai simtea durerea tradarii,in sufletul ei.Plansese mult.Se simtea asa neajutorata,asa speriata.Dar,se gandea ea,trebuia sa-si traiasca viata din nou,fara tradatoarea de Cloe.Ha!Nici nu mai zise ''Domnul s-o ierte''.Nu-i pasa de ea,spera sa ajunga in iad!Off,pe cine pacalea ea,daca Cloe ar fii intrat in momentul asta in camera,ar fii imbratisat-o fara discutie.Ar fii iertat-o,ar fii vorbit cate-n luna si in stele,s.a.m.d.
Dar asta era imposibil sa se intample.Chiar ea,cu mainile ei,facuse sa fie imposibil...Sau cel putin asa credea...

***

Safira o puse in pat.Toate Printesele Sirene se inghesuisera in jurul ei,urmand sa vina si Regele si Regina.Era chiar ea.Fiinta pe care spera sa n-o mai vada niciodata.Dar o salvase,la urma urmei,era sora ei geamana de sange.Spera ca inca nu-si mai amintea ce s-a intamplat in trecut.Ce prostuta era!Sigur ca nu-si amintea!Ea a avut,in trecut,grija de asta.
-Este incredibil!Este chiar ea!strigau sirenele din jur.
-Linistitiva! striga Imparateasa Safira.
-Va rog,puteti sa ma lasati un pic singura cu sora mea?zise Safira.
-Desigur,majestate!spuse cea mai batrana si inteleapta dintre ele.Haideti,fetelor,numai cotcodaciti atata!
Si cu asta,plecasera.Safira se aseza.Isi dadu seama ca tremura.Cine n-ar face-o,la urma urmei?Serul care i l-a dat in trecut,poate nu mai functioneaza.Daca se intampla una ca asta,se va afla cu siguranta ce a facut.Dintr-o data,ii veni in minte ca ar putea s-o sufoce,cu perna.Nu,asta ar fii prea evident.N-avea cale de scapare.Tot ce putea face este sa nu-si piarda speranta.Dintr-o data,amintirea a ce a fost odata o fulgera in minte.
''Era vremea inncoronarii.Cloe trebuia sa fie incoronata.Dar Safira se simtea tradata.Ea facuse totul pentru popor.Ea era mai inteleapta.Ea era mai responsabila.Ea era mai matura.
Acum era in camera ei,cu Izzy,buna ei prietena.Probabil singura prietena...
-Nu este drept!Eu merit coroana aceea,nu ea!Ce are ea,si eu nu am?
-Pai...Stii este chestia ca...
-Ce chestie?!Safira se uita amenintator la ea.
-Aaa...Nu conteaza...Trebuie sa plec!
Izzy se duse spre usa,insa Safira o trase de mana puternic.
-Auu,ma doare,inceteaza!
-Asa si vreau!Sa te doara,imputit-o!Ia mai zi,acum,ce vroiai sa zici!
Izzy isi luase mana din stransoarea ei.
-Vrei sa stii motivul pentru care poporul nu te va numi niciodata Regina lor?Datorit faptului ca tu nu ai inima!Si probabil niciodata nu vei avea!
Si cu asta,Izzy tranti usa in urma ei.De-atunci,n-o mai vazuse niciodata...''
Gata...Acum,in minte,aude foarte clar cuvintele ''Datorita faptului ca tu n-ai inima!''
Incepu sa planga.Cloe incepu sa deschida ochii.
-Tu cine esti?...
***
Ma uitam prin jur,dar nu puteam sa vad nimic inafara de o fata care se uita fix in ochii mei.Parea furioasa.Ba nu,nu furioasa,ci agitate,dintr-un motiv sau altul.Dar unde ma aflam?Tot ce-mi amintesc e ca ultima data eram cu Georgina in drum spre o petrecere.Apoi ne-am certat.Si apoi,si apoi...Nu-mi pot aminti.Lucrurile sunt prea in ceata...Mintea mea e prea in ceata...
***
Eram speriata...Tremuram,imi era prea frica.Acum a adormit,dar ea nu va dormi la nesfarsit,si apoi,ea isi va aminti,va spune tatei si mamei iar viata mea avea sa ia sfarsit.Urmeaza sa fiu aruncata in Exilul Umbrelor...Adica,asta urma sa se intample,daca nu gaseam in curand o cale de iesire...Dintr-odata,am tresarit.Cineva ciocani incet si timid la usa.Off,cine mai putea fii.Cerusem in mod explicit sa nu fiu deranjata!Insa numai aveam vlaga ca sa mai si tip la printese sau personal.Si,la urma urmei,trebuia sa deschid,altfel banuiesc ca ar fii batut la nesfarsit,pana as fii inebunit de-a binelea!Deschisem usa,sis pre surpriza mea,in fata mea se afla Derek.
-Scuze,insa am auzit de la cineva ca Mira a fost gasita!
-Mda,vestile circula repede,aaai?
Se incrunta.Mereu era adorabil cand se incrunta.Si credeti-ma,se incrunta des.La o vreme am iesit cu el,eram foarte fericiti,pana cand,acel lucru se intampla.Saracul de el...Crede ca fata care se afla in pat,slaita de puteri,era iubirea vietii lui,cand defapt,iubirea vietii lui a fost mereu acolo,foarte aproape de el.Dar acest joc incepu sa-mi placa.Si eu l-am iubit,insa...A devenit pur si simplu plictisitor sa-l am mereu prin preajma.Eei bine,acum ca te-ai intors,draga mea surioara,aceasta povara cade pe umerii tai!Eu trebuie doar sa-mi joc rolul bine,si sa par convingatoare.
-Ce se intampla tigrule?Frumusetea celor doua surori laolalta te cam bulverseaza?
-...............
-Ce,ti-a mancat pisica limba?
Ma apropiam de el.Desi nu simteam niciun fel de atractie pentru el,jocul era prea distractiv pentru a putea renunta.
Se departa brusc de mine.
-Stii,Safira,imi amintesc ca in trecut erai o persoana adevarata.Cu o inima de aur.Dar acum...ai devenit o persoana fara pic de inima.Si probabil nu vei avea niciodata una.Nu vei iubi o persoana niciodata.Pentru tine,oamenii din jurul tau sunt doar niste marionete.
Ma scutesti de toate astea?!Acum doua secunde ochii mei erau plini de dorinta,dar acum sunt plini de ura.Si nu doar pentru el,ci si pentru draga mea surioara.Insa ceva ma soca in vorbele lui.’’Tu n-ai inima.Si nu vei avea niciodata una!’’.Serios,acum,scria cineva toate astea?!



Răspunsuri în acest subiect
Juramant de Sange - de Crissu'Blacker - 26-06-2011, 10:38 PM
RE: Juramant de Sange - de Crissu'Blacker - 27-06-2011, 11:59 AM
RE: Juramant de Sange - de Crissu'Blacker - 07-07-2011, 12:55 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sange pe zapada sikshot 0 1.895 30-06-2013, 06:01 AM
Ultimul răspuns: sikshot
  [Naruto] Sange rece ca gheata-Parodie EnzeruHaRoze 1 2.567 14-09-2012, 10:06 PM
Ultimul răspuns: Alisha
  Rebel cu Sange Regal Zuzy Is Angell 4 4.219 23-06-2012, 10:05 PM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Iubire imbibata in sange ***Sayu*** 1 2.087 03-04-2012, 08:34 AM
Ultimul răspuns: Maria
  Contur de sange [+16] Papple 2 2.117 21-02-2012, 08:27 PM
Ultimul răspuns: Hetalia
  Trecut patat de sange Cookiesor 1 2.016 14-07-2011, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Ayame Chan
  Dragoste si/pentru sange [vampires] Ichigo. 1 2.110 02-07-2011, 11:41 AM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.676 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Dublu V+Sange= ? [+18] Dark Heart 6 4.251 04-03-2010, 07:50 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence
  Ingeri si sange Bloody_Alice13 23 12.414 31-10-2009, 12:00 AM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)