Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dublu V+Sange= ? [+18]

#1
Deci... sunt noua pe aici si am inceput o colaborare cu Circus.Doll. Fiecare dintre noi va posta cate un capitol:D Vreau sa-mi spuneti ce v-a placut si ce nu va placut. Ce am gresit ca sa pot corecta:D

Un nou inceput


Pe podeaua manjita cu cenusa de la o blana arsa cu o saptamana in urma, zace un corp ce pare a fi a unui inger inert cazut din cer. Langa capul ingerului statea aruncat un ghiozdan de culoarea ciresului inflorit in cel mai fertil an. Afara, toate persoanele isi vedeau de treaba lor, neobservand ca… ceva nu este in regula in aceasta lume... in ultimul timp tot mai multe persoane incepeau sa dispara fara un motiv anume. Doar unii erau alesi pentru a infrunta cruntul adevar care este mereu ascuns de oamenii inocenti. ,,Ei" sunt cele mai brutale persoane care puteau trai pe aceasta planeta... dar totusi cele in care poti avea cea mai multa incredere. Ascunsi in intunericul noptii ei distrug perfidele creaturi ale noptii, aparand astfel fiecare pesoana care calca pe acest pamant... ,,Ei"... sunt Vanatorii. O liga speciala de barbati si femei recrutati pe baza abilitatilor fizice si intelectuale pe care le poseda pentru a distruge singura amenintare pentru rasa umana... Vampirii. Creaturi cu colti ascutiti si puteri supraomenesti... stapani ai intunericului, care se lasa odata cu mirificul apus ce ascunde soarele in adancul pamantului. Luna le este mama, iar stelele frati. Fiecare vampir nascut in momentul in care astrul atinge centrul cerului, poseda la inceput o aura care scade pe masura ce ascestia imbatranesc ferindu-I de Vanatori, care au acel al saselea simt ce permite interceptarea acelei aure care reprezinta un blestem pentru vampiri si o binecuvantare pentru toti ceilalti...
Ingerul isi misca usor mana, semanand cu miscarile unei lebede si se sprinjina in ea pentru a se putea ridica. La o prima vedere, ai zice ca o binecuvantare, dar ochii de culoarea sangelui proaspat, tradeaza o mare amenintare. Soarele incepe sa rasara si culoarea ochilor se dilata trasnsformand rosul trandafiriu intr-un mov slab. Fata se indreapta spre geam si observa ascensiunea astrului pe cerul infinit. Ofteaza scurt si merge sa-si schimbe hainele, dupa care ia ghiozdanul si iese pe usa.” Deci, un nou inceput...” isi spuse fata, cu un zambet discret pe fata.
Pe trotuarele ce se aflau de o parte si de alta a strazilor pline de masini zgomotoase, putini oameni le ocupau. O plapuma de frunze roscat- galbui acopera pavajul, facandu-l invizibil.Pe poarte liceului Sara, multi elevi se grabeau catre clasele inghesuite, supravegheata mai mereu de profesori. Deasupra intrarii elevilor este scrisa o mica fraza: “Arta este viata si viata este arta,,. Ingerul da amuzata din cap si paseste inauntru gandindu-se,” Daca viata este arta...ar insemna ca nimic valoros numai e pe lume”.
Pe coridoare, liceenii misuna ca mustele. Fata se uita dezgustata la un cuplu aflat dupa un colt cum se sarutau “ Dragostea... un lucru atat de fragil si atat de usor de distrus... De-a dreptul inutila”. Merge mai departe si intra intr-o clasa, asezandu- se intr-o banca aflata la mijlocul clasei. Nici nu trec cateva minute si un baiat cu parul argintiu se opreste in fata bancii. Expresia acestuia se schimba intr-o privire dezaprobatoare si pune ghiozdanul pe banca.
-Locul asta este ocupat si tu nu pari a fi de la scoala noastra. spuse putin rastit baiatul cu parul neobisnuit.
Fata il examina timp de cateva secunde. Un sentiment cunoscut ii fulgera tot corpul... un sentiment care I se trezea in momente in care ura si pofta de sange ii controleaza mintea, inunecand rationalitatea si ascutind simturile. URA, un sentiment puternic care de obicei, nu este declansat doar de la o simpla privire si un simplu schimb de vorbe.
-Imi pare rau... Sau stai, nu-mi pare. Nu vad sa scrie numele tau pe banca, asa ca pot sa stau aici. Iar profii nu ma pot muta... listele nu s-au facut inca, deci am mana libera sa stau unde vreau. A zis fata, replicand foarte dur la vorbele argintiului.
-Crede- ma ca nu ma vrei ca dusman...
-A.... nu? Mai ramane de vazut...
Un ultim schimb de priviri si baiatul se aseaza in ultima banca aflata in apropierea ferestrei. Pe cer, nori grei incep sa se formeze, anuntand o vreme ce nu aduce vesti bune... vreme ce marcheaza inceputul unui razboi de care ar putea depinde soarta tuturor.

Vom posta capitole noi din trei in trei comuri:P

#2
imi place idea si e desutul de originala nu am mai vazut
ii place personajul fetei dar cum o cheama?asta nu prea inteleg
si cine era baiatul acela mi se pare ca trebuia descris mai mult findca nu am inteles decat ca are parul argintiu in rest cum e? gras? frunmos?urat? cum te rog daca poti clarifica
asa in rest imi place, pentru primul capitol de deschidere e foarte bun
cat de repede netxul pls si mult noroc pe vitor

#3
deci... nu e de bine
capitolul tau are exact 28 de randuri. trebuie cel putin 40 pt a numi ceva un capitol. Nu, ideea nu este originala. Daca vei citi vei gasi cel putin 2 ficuri cu exact aceasta idee. Vanatori si Vampiri. Nothing new under the blue sky.
Apropo de idee, iti pot spune de pe acum ca tipa se va indragosti de argintiu si vor lupta pt relatia lor. So... if you won`t come with something new then is just a romance story, like other romance storys, nothing new, nothing interesting.
Punctele de suspensie nu au ce cauta acolo in acele prime randuri pentru ca tu termini ideea, punctele de suspensie le pui atunci cand ai mai vrea sa spui ceva dar nu spui, lasi la alegerea cititorului sa continue fraza.
Imi place ca spre deosebire de celelalte povesti noi aparute a ta promite. Ai descriere si te pricepi la figuri de stil, desi ai fi putut sa dezvolti mult mai mult aceasta descriere.
Ceea ce imi displace enorm este modul in care se desfasoara naratiunea. Puteai sa mai zabovesti asupra rasaritului, asupra sentimentelor pe care acel rasarit i le ofera fetei. Deasemenea puteai sa zabovesti asupra modului in care e imbracata si a drumului parcurs pana la scoala. Tu ai spus in cateva randuri ceva ce puteai dezvolta in o pag word.
Ai inceput bine atunci in acele 2 paragrafe ai sfarsit extraordinar de prost.

#4
Se pare ca Dark Heart a uitat sa specifice ca eu am sa pun si pozele cu personajele .. deci uitatile :)
http://media.photobucket.com/image/anime....jpg?o=194 - aceasta este fata..

http://media.photobucket.com/image/anime...ME.jpg?o=1 - iar acesta este baitul cu par argintiuu... cel din dreapta (gomme , dar n-am gasit alta poza )

Si multumiri criticilor .. mai asteptam si alte "morale" :) Stiti cum e , din greseli invatam ! Sa speram ca o sa ne indreptam greselile pe viitor:X>

Si eu nu stiu prea cu postarile ficuri-lor , din pricina faptului ca sunt noua si mai ales ca n-am mai facut un fic pana acum .. deci urmatorul cap este facut de mine !. Daca mai vreti sa-l continuam lasatine comm si spunentine :)

Multumin inca odata :)!!
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#5
V-am citit micul capitol si nu pot lauda decat figurile de stil, mi-au placut extrem de mult. S-a spus despre punctele de suspensie ( exagerate) si despre faptul ca nu ati descris personajele ( cel mai important lucru). Nu e o idee chiar originala, cunosc o pers care a avut/are un fic care are ca teme tot acest pradatorism intre vanatori si vampiri.
Imi place personalitatea fetei, dar e previzibila relatia care se va naste intre ea si baiat, asa cum a spus si FallenAngel.
Ati avut niste greseli: pesoana - persoana
ascestia - acestia
sprinjina - sprijina
trasnsformand - transformand
inunecand - intunecand

Cam astea sunt, greseli obisnuite deci nu e nici o crima. A mai fost ceva ce nu mi-a placut. Acei "profii" chiar nu a sunat bine, e oke avand in vedere ca a spus fata, dar totusi parca nu au ce cauta intr-un astfel de fic.

In fine, astept urmatorul capitol.
Bafta si spor la scris!

P.S Pozele nu mi se vad.

#6
Am venit si eu cu cap. urmator:)) Sa stiti ca e primu meu fic, sa imi spuneti ce nu va placut si va placut:) ca sa stiu ce sa corectez:S

Enjoy:X

Baiatul cu par argintiu se uita neinteresat pe ferastra. Soarele era ca intotdeauna acolo, avand grija sa trimita destula lumina asupra pamantului, facand creaturile intunericului sa se retraga in colturile lor intunecose, ascunse departe de ochii curiosilor. In mintea lui Ren un paienzenis de informatii care intrec orice intellect uman. Baiatul ridica maneca de la tricou, dezgolindu-si umarul. Acolo zacea imprimat pe pielea alba ca stralucirea unei stele, un semn facat in momentul in care a implinit 5 ani: Un “V” negru de marimea unui ochi si un alt “V” peste el, dar cu capul in jos. Blestemul abatutasupra lui il va urmari pana in momentul cand sufletul va parasi trupul, iar corpul va ramane prada vampirilor care tanjesc dupa sange. O pofta perfida de acopera de un alb pur, facandu-I atat de “murdari”. Fiecare vampir, avand o infatisare angelica, se strecoara usor printer noi, desi putini au curajul sa iasa la lumina, desi singurul lui care il patesc ei este acela de ai ustura putin ochii. Ren si-a tras inapoi maneca peste semn, apoi si-a indreptat privirea catre fata misterioasa,"Cine este ea? Nicio fata nu s-a mai rastit asa la mine" gandise mirat de atitudinea fetei. Aceasta privea spre tabla, desi ora nici nu incepuse, avea spatele drept, facand ca pieptul ei nu prea mare sa iasa in evident. Spre deosebire de alte fete, ea nu era imbracata cu fuste mini de li e vedeau si fundurile si tricouri cu decolteul pana la buric. Purta o bluza, care parea subtire de culoare neagra si o pereche de pantaloni trei sferturi. Se sunase de intrare si in scurt timp isi facu aparitia profesorul asezandu- se in fata clasei.
-Buna dimineata copii! Ma numesk Toshiro Nura ,si incepand de azi va voi fii dirginte.Nu stiu daca ati aflat dar avem o noua eleva printre noi, domnisoara Takeshima, va rog sa va ridicati in picioare si sa va prezentati. spuse profesorul serios.
-Buna, ma numesc Keiko Takeshima si sunt noua in scoala.spuse fata scurt si la obiect.
-Bine domnisoara , poti lua loc in banca.
-Multumesc.
Ora trecu repede , acum era pauza, toti baietii din clasa o asorbeau din priviri pe fata cea noua , avand tot felul de ganduri, numai baiatul cu par argintiu se uita la ea cu dispert. Doua fete se indreptau catre Keiko:
-Buna ma numesc Karina si aceasta este sora mea Beth , suntem bucuroase sa te avem in clasa. spuse fata. Karina era o fata cu parul negru ca smoala care ii ajungea pana la fund , ochi albastri spre negru si o piele alba catifelata, aceasta era inmbracata intr-o uniforma , cu camasa alba ,sacou negru ,fusta scurta neagra si la gat o fundita rosie. Sora ei Beth era o fata cu portocaliu, care nu-i era mai lung de umeri, aceasta era imbracata intr-o pereche de blugi negri cu o curea mov , camasa roz si un fel de geaca galbena deaupra si avea niste ochi albastri care semana cu cerul senin.
-Buna si eu ma bucur sa va cunosc, cum am mai zis ma numesc Keiko, spuse aceasta uitanduse la gatul fetei care ii audcea o pofta apetisanta de sange.Apropo, cine e baitul acela cu par argintiu?
-Aaa acela... pai el e Ren si e cel mai dragut baiat din scoala si toate fetele sar pe el, dar nu-ti fa sperante oricum are prietena. spuse Karina uitanduse la baiat dupa care la Keiko.
-Nu-ti fa griji nu imi place de el, doar vroiam sa stiu cine. spuse aceasta uitandu-se la baiat ,si muscandu-si discret buza de jos.Baiatul arata apetisant , Kyoko vroia doar sa se joace un pic cu el , nici pomeneala cum ca iei iar fi placut de Ren.
-In locu tau as avea girja, o arata el bine dar asta nu inseamna ca are si un comportament de gentleman, in plus are multi prieteni si nu cred ca ai vrea sa cazi pe mana lor.spuse Beth uitandu-se cu ingrijorare la fata.
-Cred ca va fi invers, spuse fata indreptandu-se catre baiat cu pasi inceti.
Baiatul se uita la Keiko , observand ca vine spre el,"Oare ce vrea? Cred ca a aflat cine sunt si vine sa isi ceara scuze pentru comportamentul ei."isi spuse baitatul in gand privind-o cu ura , insa ceilalti baieti nu erau de aceeasi parere, acestia se gandeau la tot felul de nebunii cand o vazura pe fata cum se indreapta catre ei , miscandu-si cu gratie picioarele. Adevarul era ca ,Keiko arata destul de bine , avea ochi de culoarea capuri ,parul blond care semana izbitor cu razele soarelui ,prins la varfuri in doua codite.


P.S- N-am prea stiut ce nume sa ii dau la cap:)
Considerati ca este partea a doua a primului cap:) Gomme:)
Apropo knd cititi cap asta , va rog mult :) sa ma imi lasati comment :)
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#7
trebuie sa citesti cel putin de doua ori capitolul, este plin de greseli nu numai de scriere ci si de exprimare. Capitolul e penibil de scurt. Descrierea este banala si plictisitoare la fel ca si dialogul. Naratiunea la fel ca si in primul capitol cat despre actiune... plictisitor momentan.
Nu stiu la ce persoana povestesti. daca povestesti la persoana a 3-a atunci nu ti-a iesit, daca povestesti la pers 1 din punctul de vedere al lui Ren atunci vei continua povestirea in acelasi mod, asta e valabil si pentru Keiko.
App cand alegi numele personajelor fi sigura ca stii cum se scriu pentru ca nu da bine deloc ca autorul sa greseasca numele personajului principal.
Ceea ce ai scris aici e un rezumat al capitolului, desvolta ideile, descrie sentimentele.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sange pe zapada sikshot 0 1.889 30-06-2013, 06:01 AM
Ultimul răspuns: sikshot
  [Naruto] Sange rece ca gheata-Parodie EnzeruHaRoze 1 2.556 14-09-2012, 10:06 PM
Ultimul răspuns: Alisha
  Rebel cu Sange Regal Zuzy Is Angell 4 4.199 23-06-2012, 10:05 PM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Iubire imbibata in sange ***Sayu*** 1 2.070 03-04-2012, 08:34 AM
Ultimul răspuns: Maria
  Contur de sange [+16] Papple 2 2.107 21-02-2012, 08:27 PM
Ultimul răspuns: Hetalia
  Trecut patat de sange Cookiesor 1 2.007 14-07-2011, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Ayame Chan
  Juramant de Sange Crissu'Blacker 2 2.247 07-07-2011, 12:55 PM
Ultimul răspuns: Crissu'Blacker
  Dragoste si/pentru sange [vampires] Ichigo. 1 2.071 02-07-2011, 11:41 AM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.629 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Ingeri si sange Bloody_Alice13 23 12.336 31-10-2009, 12:00 AM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)