Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un nou trandafir infloreste la Kaleido star

#1
DISCLAIMER: nu detin nici un personaj din anime-ul Kaleido star si nu fac profit pe urma acestor personaje. Ele apartin lui Reiko Yoshida .
Lectura placuta ;)

Capitolul I Revenire…sau poate nu

Era noapte. O noapte cu cerul plin de stele si fara nori. Doar craiasa mai lipsea, marcand inceputul unei noi luni.
Intr-adevar, noapte marca trecerea in luna august si aducea furtuna de a doua zi. Poate nu pentru toti se va dezlantui, ci doar pentru acrobatii de la Kaleido. Urmatoarea zi aveau loc audierile pentru noile talente, iar acest fapt ii agita pe toti.
Cand ceasul batu ora doisprezece noaptea, intr-unul din blocurile din apropierea circului, noua locatara intra pentru prima oara in apartamentul sau. Aceasta abia ajunsese din New Yok, iar drumul cu avionul fusese istovitor.
Tanara nu avea mai mult de saisprezece ani. Era inalta si foarte subtire, talia ei parand a fi a unei viespi. Parul sau lung cadea usor pe spate capatand o nuanta ruginie datorita luminitei slabe din incapere. Ochi sai imperturbabili, de-un negru intens, straluceau precum doua briliante cercetand propria locuinta.
- Hm, cred ca as pute sa ma acomodez! spuse ea cu voce tare.
Numele ei era Andreea Oswald, venita special in micul orasel pentru a da auditie la Kaleido Stage. Parinti ei, Sora si Leon Oswald, fusesera candva vedetele scenei acelui circ, motivand-o astfel pe adolescenta sa urce si ea pe aceiasi scena unde parinti ei au infaptuit Acrobatia Ingerului. Si nu numai atat, ea isi dorea sa-i provoace, sa le trezeasca acele senzatii crezute pierdute.
Ambii renuntasera la scena dupa nasterea ei, fie in favoarea celuilalt, fie pentru a deveni antrenor. De la tatal sau invatase tot ce stia, de la simple acrobatii la sol, pana la salturi mortale la trapez. Participase la multe concursuri pentru a le atrage atentia, dar nu parea a fi suficient. Vroiam mai mult, vroia sa le demonstreze ca-i buna, ca-i poate chiar intrece.
Adolescenta isi lasa bagajele intr-un colt al camerei si intra in dormitor intinzandu-se in pat. A doua zi urma sa dea auditie si ea nu mai dormise de trei zile, incercand sa perfectioneze o manevra la care lucra. N-a durat mult pana sa fie cuprinsa in mrejele somnului, care au purtat-o spre lumea viselor.
La primele ore ale diminetii, cand abia isi incepuse si soarele urcusul pe infinitul cer, Andreea era deja in picioare privind marea de la fereastra. Arunca o privire spre patul nefacut si se indrepta agale spre dus. Lasa apa calduta sa-i curete si ultimele urme de oboseala si-si spala cu grija parul roscat.
Pana la ora auditiei mai era destul timp asa ca Andreea isi lua o ceasca de cafea si se aseza confortabil intr-unul din fotoliile din sufragerie. Din pricina oboselii reusi sa mai atipeasca pana s-a luminat destul incat sa poata iesi din casa.
La ora noua in fata marelui circ o mare de lume astepta inceputul auditiei. De la tineri nesabuiti, pana la adulti in toata firea doreau cu nerabdare sa faca parte din familia de la Kaleido.
Cand usile au fost deschise din difuzoare s-a auzit vocea lui Kalos. Desi nu mai era asa de tanar acesta inca mai avea taria necesara sa tina pe picioare circul, drept fapt el ramasase seful, alaturi de sotia sa Sarah. El ura bun venit tuturor si nu in ultimul rand ordinea de intrare. Candidatii fusesera impartiti in doua grupe, datorita numarului prea mare.
Andreea facea parte din prima grupa asa ca intra alaturi de patruzeci de persoane foarte zgmotoase in sala unde avea loc auditia. Singuri care mai erau de venit erau juriul.
Cand trecu de marile usi un barbat saten ii puse mana pe umar.
- Sora, tu esti?! intreba acesta cu entuziasm.
Andreea se intoarse brusc si-l tintui cu o privire aproape ucigas de rece. Barbatul se dadu cativa pasi in spate luandu-si in acelasi timp mana. Parea destul de speriat de gestul tinerei.
-Imi pare rau, cred ca te-am confundat cu altcineva, spuse acesta. Sunt Ken Robinson, directorul de scena, completa el prezentandu-se.
- Andrea, raspunse fata la fel de rece si indiferenta fara a-l baga prea mult in seama.
Usor se indeparta de el si se aseza intr-un colt mai intunecat al incaperii, departe de ceilalti candidati.
- Ce asemanare izbitoare, comenta Ken aranjandu-si ochelarii pe nas. Parca ar fi Sora, dar totusi nu e ea.
Atunci veni si juriul si anume Kalos, Alec Scobranov, profesorul de balet si Vivian Artmoss, actuala stea de la Kaleido. Nici nu au luat bine loc la masa lor, caci soneria unui mobil a facut intreaga sala sa inceapa a cauta frenetic prin genti. Vivian se intoase cu fata spre ei si cu o voce suieratoare vorbi:
- La auditii nu se accepta telefoane mobile, sau cel putin cat sunt eu aici!
Vivian era o femeie foarte stricta in toate privintele. Nu permitea nimanui sa faca greseli daramite propriei persoane. Femeia avea in jur de douazeci de ani, parul negru pana la umeri, ochii la fel si un fizic de invidiat. Totusi ea nu numea fizicul o calitate a ei ci mai degraba defect.
Din umbra Andreea o observa cel mai bine pe Vivian. Din prima clipa nu-i facuse o impresie buna, dar ce-i pasa ei de regulile acelui femei. Deschise clapeta telefonului si vorbi:
- Ar fi trebuit sa fi aici, spuse fata in loc de a saluta.
Parea a cunoaste persoana care o apelase daca-i vorbea atat de politicos.
- Si eu ma bucur sa te aud Andreea, se auzi vocea unui barbat. Si cum e la auditii?
- Parca imi pasa, veni raspunsul indiferent din partea tinerei. Ar fi bine sa fi aici inainte sa termin Yuri ca altfel s-ar putea sa intarzi la concurs, mai adauaga ea si inchise telefonul.
Ramasa la locul ei incepu sa cerceteze cu privirea sala. Prima oara i-a urmarit pe cei din juriu, parand foarte interesata de Alec. Constructia corpului de balerin, parul roscat lung prin intr-o coada si ochii de-o culoare neomeneasca o intrigau pe adolescenta.
La scurt timp sesiza ca-n sala mai erau si alti acrobati de la Kaleido, vazandu-l pe barbatul de la intrare vorbind cu mult interes cu doua femei. Dupa cate ii povestise Sora le recunoscu cu usurinta pe Mia, acum o adevarata doamna, scenarista la Kaleido si pe Anna.
Toti incepeau sa se calmeze, sa se aseze la locurile lor, semn ca auditia era pe cale sa inceapa.

Andreea

[Imagine: Girl17E1.jpg]
ficurile mele :

Un nou trandafir infloreste la Kaleido star:
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=26108

Viata de pirat nu e un vis, e un cosmar:
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=27596#

sper sa va placa 3

[Imagine: blue.jpg]

My Family- I love you :

scumpa mea bunicuta : Venus-Roseta
matusile mele dragutze : Contagieuse., Tigroaica
surorile mele minunate : Renesmee, Mailin, dancing_in_the_night, *Black~~Heart*, FrogyGirl, Kahlan
neopoatele mele simpatice : ioanayoanna, ~BreNda~
minunata mea mamica : KittyKat

[Imagine: chibi_8775.gif]
Mira, chibi-ul lui





Răspunsuri în acest subiect
Un nou trandafir infloreste la Kaleido star - de Sasame - 01-04-2011, 09:41 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Zambet de trandafir [ YAOI ] Kohoko-sama 4 3.847 03-01-2014, 12:29 AM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Un trandafir ascuns in umbra Zuzy Is Angell 4 3.565 26-06-2011, 02:38 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Kaleido star - continuarea povestii mailin 17 10.259 24-03-2011, 05:34 PM
Ultimul răspuns: RinMi♫♪
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.659 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  [ Twilight ] - Un trandafir albastru robsten 8 6.207 06-03-2011, 11:42 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Iubirea dintre un Uchiha si un Trandafir stea Shadow. 18 14.018 19-06-2010, 11:56 AM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Dragoste pe spini unui trandafir ♥ღ ♥ Iris ♥ღ ♥ 2 3.105 16-09-2009, 06:50 PM
Ultimul răspuns: ♥ღ ♥ Iris ♥ღ ♥
  [kaleido star]Kaleido Star: Recreation AoiButterfly 17 10.008 03-08-2009, 09:10 AM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Maria Kurenai 10 7.624 25-03-2009, 09:59 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Kaleido Star-O alta viata adyna_45 7 6.019 02-12-2008, 03:58 PM
Ultimul răspuns: adyna_45


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)