Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O schimbare cam ciudata

#1
[edit Aly]Tip Critica Permisa: Stil / Limbaj / Idei / Forma / Gramatica.

Salut !
Poi da... un fic nou, zilele astea mi-a venit o idee geniala despre un fic si am zis de ce nu? Adica mie ideea mi se pare una super si sper ca va va placea si voua. Acum ramane de vazut parerea voastra. Pe scurt este o poveste cu personaje din Naruto. Nu am mai bagat descrierea inca cu ce sunt imbracati sau cum arata, ma gandesc ca de la cate ficuri Naruto ati citit cunoasteti aproape toate personajele, deci m-am rezumat doar la culoarea parului si nume ca descriere a personajelor. Ahhh ce sa va mai zic despre fic. Este unul cu adolescenti rebeli care fac schimbarea vietii lor in aceasta calatorie daca se poate numi asa. Acum ramane totusi sa va dati si voi cu parerea. Sper doar ca va va placea si vreau cat de cat si niste comentarii.

Disclaimer:Nu detin nici un personaj(inafara de cele create de mine) ce apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.



~Capitolul 1 ~

-Ati auzit?
-Da, este foarte tare !
-Totusi nu pot sa cred ca directoarea o sa accepte asta. Adica ganditiva si voi putin, mai avem o luna de scoala, nu ca nu mi-ar placea acest program.
-Mda... norocosi vor fi aceia care vor fi alesi, eh ce sa ii faci. Oricum, sa schimbam subiectul.
-Da, aseara am iesit cu...
Putin imi pasa cu cine ai iesit tu. Totusi discutia lor de mai de vreme mi-a atras atentia. Ma intreb despre ce program discutau fetele. Hmm... este chiar interesant, adica sa scapi de scoala cu o luna inaite. Suna chiar foarte bine...
-Hei! Sasuke ai auzit? ma intreaba un blond.
-Hai frate, nu incepe si tu! Despre ce este vorba? Am auzit cum discutau din intamplare niste tipe, dar nu am prins prea mult. Asa ca scoate tot ce sti.
-Pai, cica un fel de organizatie planuieste sa ia mai multi adolestenti rebeli care cauzeaza probleme implicandu-i intr-un program de “cumintire”!spune Naruto , tipul blond de mai de vreme incepand sa rada dupa ce a spus cuvantul “cumintire”.
-Mda, cam ai dreptate aici! Wow eu am spus asta? Naruto sa aibe dreptate? Frate, cred ca este de la tigarea de mai de vreme!zice un tip brunet ca si mine bufnindu-l rasu.
-Ca tot veni vorba de tigare, da-mi si mie una Sai, zic eu catre tipul brunet.

Intr-o alta parte a liceului...

Stau si ma uit pe geam la un grup de trei adolescenti in timp ce trageau din acele tigari daunatoare sanatatii lor discutand cine stie ce chestii prostesti cum fac tot timpul. Ma bucur ca acea organizatie face astfel de lucruri. Cred ca cei trei s-ar incadra la sigur, fara indoiala. Le-ar prinde bine un astfel de program, poate asa is mai deschid si ei ochii. Ar trebui sa vorbesc cu doamna directoare sa ma asigur ca cei trei sa intre. Adica sunt cei mai rebeli si mai nesimtiti baieti din tot liceul. Aproape ca nu este saptamana ca cel putin trei, patru tipe sa le treaca prin pat. Imi vine sa vars numai cu gandul la aceste lucruri. Ahh, a venit profesoara. Probabil ca ne va spune si ea despre ce vorbeste tot liceul. Plictisitor. Ma dispera deja ca trebuie ca in fiecare ora sa ma prefac copilul model al liceului, tot timpul trebuie sa tac. Sa nu mai vorbesc despre cat de plictisitoare sunt deja orele. Pff, daca ar auzi profi ce ganduri am, probabil ar ramane stane de piatra in cel mai rau caz, sau doar le va pica plombele care sunt sigura ca le au. Cred ca ar spune ceva de genu:”Poftim? Sakura Haruno? Eleva cea mai silitoare si mai linistita din tot liceul asta? Nu, nu pot sa cred!”. Ma umfla rasul numai cand ma gandesc la ce reactie ar avea. Ah, a pus profa ochii pe mine.
-Domnisoara Haruno, doamna directoare ma rugat sa va transmit ca ar vrea sa va vada. Poti sa mergi chiar si acum daca vrei, nu este o problema daca lipsesti de la aceasta ora. Esti invoita. Si spunand asta ma ridic fara sa fac zgomot, ii multumesc profei si ma indrept sper usa auzind in spatele meu afirmatii cum ca eu as fi favorita profesorilor, ca nu este corect ca ei terbuie sa isi piarda pauza asteptand pe hol doar ca directoarea sa le spuna cateva lucruri prostesti, si mai multe comentarii. Totusi profa le-a inchis gura spunandu-le ca le va da test daca nu inceteaza cu comentariile, ce ma bucur. Ma intreb totusi ce vrea sa imi spuna, nu imi pasa. Oricum ii voi spune si eu ce aveam de spus.

In biroul directoarei...

-Sakura, vad ca doamna Myria te-a informat. Ocupa un loc te rog, ma roaga directoarea.
-Mda, multumesc. Zic eu oarecum printre dinti.
-Sa intamplat ceva Sakura? Ma intreaba oarecum ingrijorata.
-Nu, nimic... defapt, da. Spun cu o oarecare ezitare.
-Sune-mi te rog ce sa intamplat.
-Pai, am cam auzit si eu de acel program, stiti dumneavoastra.
-Da, ce este cu el? Ma intreaba in continuare.
-As vrea ca Sasuke Uchiha, Naruto Uzumaki si Sai Shin sa faca parte din chestia asta. Adica, parera mea este ca ei sunt cei mai potriviti pentru asta, ei sunt cei mai nonconformisti si rebeli din tot liceul.
-Sti care este faza amuzanta de aici? Vroiam sa iti dai cu parerea despre cine crezi tu ca ar trebui sa fie alesi. Oricum, si eu tot la ei m-am gandit. Dar de unde altundeva sa aflu mai bine decat de la sursa, nu?
-Da, aveti dreptate.
-Exista totusi o problema, spune ea in timp ce apleaca capul in jos schimbandu-si expresia fetei din usor amuzata in trista.
-Ce prolema doamna Tsunade? Despre ce este vorba? O intreb oarecum curioasa.
-Faza este ca trebuie si un elev cuminte si linistit, model, care sa nu fumeze sau sa bea, avand note foarte mari... cand a terminat sa spuna asta efectiv m-am ridicat de pe scaun ramanad cu privirea uimita la ea.
-Nu... dar doamna, nu pot sa cred...
-De ce eu? Continui sa o intreb pe directoare.
-Ai toate calitatile avand chiar si in plus. Si daca nu ii vei schimba tu, atunci cine? Imi pare rau ca trebuie sa faci asta Sakura, dar gandestete la rezultat!
-Mda, aveti dreptate. Apropo, ei stiu?
-Nu, voi vorbi cu ei acum in pauza. Ar trebui sa pleci pana nu se suna, ma informeaza femeia.
-Da, aprob eu la ceea ce a spus.
-Ah si Sakura! Veti pleca vinerea asta la ora zece dimineata, sa fi gata pana atunci. Te va astepta o masina in fata blocului tau. Iti urez mult succes. Poti pleca acum.
-Multumesc de informatii. La revedere! Spun si trantesc usa in spatele meu. Nu pot sa cred, mai am decat trei zile si voi pleca intr-o mare excursie. Ce aiurea. Cel putin daca imi spunea cu ceva timp in urma, ma putea pregati mai altfel. Sa nu mai vorbesc de faptul ca as putea fi usor confundata cu unul dintre pustii aia care venereaza stilul Emo. Doar ca faza este ca imi place sa ma imbrac mai mult in negru, iar unele dintre combinatiile pe care le fac intre haine seamana cu acest gen atat de popular.

Sasuke :
-Frate, ce mult mi-ar placea ca noi sa fim alesi. Nu tu scoala, teme sau griji. Putem face ce vrem. Ce ii pacat ca nu puteam sa luam niste papusele cu noi, ne-am fi distrat super, spun in timp ce mergeam linistit cu mainile in buzunar pe holurile liceului.
-Nici nu iti dai seama cata dreptate ai spus mai, continua si Naruto.
-Mda, dar sti... Hei ! Atat am apucat sa spun ca o piticanie de fata cu parul roz s-a imbrancit in mine mergand grabita pe hol. Ah, acum inteleg. A trecut pe la Tsunade. Totusi, ma intreb cine ii tipa, doar stiu aproape toate fetele din liceu si este chiar imposibil ca macar sa nu le fi fazut fata la toate. Dar nu imi aduc aminte sa fie o tipa cu parul roz, interesant. Spunand asta bat usor in usa din fata mea pe care scria mare : Directiune.
-Intra! Se aude glasul celui mai detestat adult din toata cladirea asta.
-Baieti, v-am chemat aici ca sa va informez in legatura cu... si prostul de Naruto a intrerupt-o.
-Da? Pe bune? Am fost alesi? O intreaba fericit mai sa o ia in brate, ce ma bufneste acum un ras la ideea cu luatul in brate a directoarei, ar fi mult prea tare faza asta.
-Da Uzumaki, vad ca nici nu mai trebuia sa va spun. Iar tu Uchiha, mai termin-o cu ranjitul, spune aceasta serioasa facandu-ma sa fiu si eu.
-Ma scuzati ca va intrerup, vorbeste Sai, dar cand va fi plecarea? Unde si cum? Moama dar de cand este Sai atat de politicos? Cred ca inca se trage de la acea tigare, ma gandesc daca nu o fi fost infectata cu ceva, ce penal ar fi. Deci daca ma mai gandesc mult la lucruri de genul asta nu stiu cat ma voi mai abtine sa nu rad.
-Sai daca aveai putina rabdare va spuneam. Deci, plecarea va fi vinerea asta, in jurul orei 10 dimineata. Va veni o masina sa va ia din fata blocurilor voastre. Si va avertizez de pe acum. Sper sa nu faceti cine stie ce prostie. Nu veti avea voie tigari, droguri sau alcool, fara limbaj colorat, fara violenta. S-a inteles? Ne intreaba in timp ce se uita urat la noi.
-Da doamna! Spunem toti in cor. De parca s-ar intampla cum vrea ea, vezi sa nu. Numai sa plecam si ne vom dezlantui.
-Puteti pleca acum, imediat incepe ora. Sper sa nu chiuliti, din nou.
-Nu doamna! Si din nou in cor, frate cata coincidenta. Nici macar nu am salutat-o si am iesit pe hol intalnindu-ne cu un idiot. Jur ca ii voi sparge fata intr-o zi.
-Uchiha? A cata oara este cand treci pe la directiunea ah? Spune un roscat in timp ce radea pana la urechi. Am vrut sa ma napustesc asupra lui, dar ma prins Sai, spunandu-mi ca daca va fi, il vom bate inafara scolii.
-Ce Uchiha? Asa de repede te incingi, sau iti este frica cumva de mine si vrei sa dispari mai repede de aici? zice Gaara ranjind prosteste.
-Nu, doar imi este frica sa nu ma murdaresc pe maini de la tine. De data asta ai scapat, urmatoarea nu va mai fi. Ai primit avertizare, asa ca ar fi bine sa iti numeri zilele de pe acum, ii spun enervat la culme.
-Cum spui tu, si zicand asta fiecare merge in partea opusa, eu cu baietii si el cu javrelele lui, ca altfel nu le poti numi.
-Iti vine sa crezi ce tupeu a avut Sabaku? Mie nu, spune blondul.
-Mda, mie mi-a pierit pofta de scoala de tot din cauza idiotului acela, voua? Si cei doi se rezuma doar la a da din cap. Atunci sa mergem acasa. Si spunand asta iesim pe usa de la intrarea in scoala.

Sakura: Stau din nou in obisnuita mea banca de la geam si privesc spre iesirea din scoala. Se pare ca la astia trei le-a pierit din nou cheful de scoala. Dar cand au avut ei chef de asa ceva? Cred ca niciodata. M-am cam speriat mainainte cand am intrat in unul din ei. Nu am avut curajul sa ridic privirea sa vad in cine am intrat, m-am rezumat doar sa grabesc pasul strecurandu-ma printre ceilalti elevi iesiti in pauza. Tot ce am sperat a fost sa nu vina dupa mine, chiar mi-a fost frica. Am avut totsi noroc ca nu m-au urmarit. Nu aveam inca chef sa fac acea cunostinta: cine esti si cum te cheama, sau mai stiu eu ce fel de intrebari auirea. O vom face vineri, cu toate ca nu vreau sa se intample asta poate chiar si niciodata, se va face mai repede decat speram. Asta este. Va fi cea mai groaznica vacanta da vara pe care am avut-o pana acum, nici nu vreau sa ma gandesc cum se va sfarsi. Imi este atat de frica, de ce trebuie eu sa fiu aia inocenta si prostuta? Ahh, imi urasc aceasta latura. Cred ca nici nu voi dormi in astea doua nopti cat mi-au mai ramas de stat acasa. Poate voi avea chiar si cosmaruri pe tema asta. Doamne, nici nu vreau sa ma gandesc la asta. Cred ca la sfarsitul orei o voi ruga pe directoare sa ma lase acasa sa ma pregatesc, adica doar voi pleca pentru trei luni de acasa, am nevoie de mai multe lucruri. Nici macar nu am fost atenta la ce a predat ora asta si este pe sfarsite. Chiar daca mai urmeaza inca doua ore, dintre care chiar preferatele mele nu imi pasa. Vreau doar sa ajung acasa sa dorm putin si apoi sa ma apuc de treaba. Si s-a sunat !Ce bucurie, deja numai aveam stare. Ma ridic si ma intrept spre directoare. Nici bine nu apuc sa scot pe gura doua cuvinte si a vorbeste:
-Pana vineri Sakura! Stai calma, voi aranja totul pentru tine. Acum dute acasa si poate te odihnesti si putin, ai niste cearcane. Va fi un drum obositor, vei avea nevoie de odihna. Acum pleca.
-Multumesc mult! Si spunand asta ma intrept spre banca mea, imi iau geanta si ma indrept se usa spre uimirea colegilor mie stiind ca eu nu am chiulit niciodata pana acum, ramanand in urma mea o gramada de susoteli si barfe la adresa mea. Nici ca imi pasa. In cateva minute am fost deja acasa, intrand vijelios in apartament si intrand direct in camera mea aruncandu-ma in pat gandindu-ma la ce sa intamplat azi si ce voi face n continuare. Vor fi zile negre pentru mine.

Poi cam asta ar fi primul capitol.
Cum am spus mai sus sper sa va placa.
Ja Ne'
Well there's a million other girls who do it just like you
Looking as innocent as possible to get to who
They want and what they like it's easy if you do it right
Well I refuse, I refuse, I refuse!

[Imagine: 365634ruvpqmirb5.png]

[Imagine: logosimple.png]




Răspunsuri în acest subiect
O schimbare cam ciudata - de Jessi - 30-07-2010, 09:35 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Yun. - 31-07-2010, 01:40 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de Shadow. - 01-08-2010, 08:00 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Corina. - 01-08-2010, 09:02 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 07-08-2010, 10:54 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Shilpa - 08-08-2010, 01:43 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Yun. - 08-08-2010, 07:34 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 08-08-2010, 08:20 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Erina Ozaki - 08-08-2010, 08:37 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de ~Ade~ - 10-08-2010, 01:04 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Yun. - 11-08-2010, 05:08 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de lary-chan_sakura - 11-08-2010, 08:12 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de sickness - 12-08-2010, 05:04 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 21-08-2010, 06:20 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Paty.Paty - 23-08-2010, 04:21 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Debb.' - 23-08-2010, 08:00 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de ~Ade~ - 23-08-2010, 10:45 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Erina Ozaki - 24-08-2010, 07:35 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 26-08-2010, 05:45 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Debb.' - 26-08-2010, 06:06 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Shadow. - 26-08-2010, 07:27 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de ~Ade~ - 28-08-2010, 02:46 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Vir - 30-08-2010, 04:35 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Paty.Paty - 12-09-2010, 07:41 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 26-09-2010, 11:12 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Paty.Paty - 27-09-2010, 01:13 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de Bloom. - 27-09-2010, 10:18 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Debb.' - 28-09-2010, 07:09 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Ada - 29-09-2010, 05:00 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Yun. - 02-10-2010, 05:42 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 13-10-2010, 11:38 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Vir - 20-10-2010, 09:48 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de *ILY Yaoi Maniac* - 20-10-2010, 10:03 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de Miranda. - 29-10-2010, 12:09 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de MaDeLyNe - 21-11-2010, 12:23 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de Jessi - 28-11-2010, 10:21 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Vir - 29-11-2010, 10:34 AM
RE: O schimbare cam ciudata - de _Andreea_ - 07-12-2010, 10:52 PM
RE: O schimbare cam ciudata - de Assyria - 08-12-2010, 10:09 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Iubirea e....ciudata! Daya-chan 0 1.848 23-03-2012, 06:10 PM
Ultimul răspuns: Daya-chan
  I . O relatie ciudata . Keiko-chanAiuritaa 5 3.576 06-02-2012, 02:36 PM
Ultimul răspuns: Keiko-chanAiuritaa
  O iubire ciudata Yoko-sama 4 3.033 30-08-2010, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Flash
  O iubire cam ciudata [sasusaku&naruhina] catynca 22 13.474 25-02-2010, 09:12 PM
Ultimul răspuns: AnimeliciousAngel
  Sunt ciudata! Nya. 4 3.934 13-06-2009, 06:52 PM
Ultimul răspuns: Kazuki
  O lume ciudata,dar totusi minunata. Candy_girl 9 5.315 21-12-2008, 06:39 PM
Ultimul răspuns: Candy_girl
  sasuskau o iubire ciudata cosmy-chan_sasusaku 8 9.527 24-10-2008, 07:26 PM
Ultimul răspuns: cosmy-chan_sasusaku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)