Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

About Magic and Love

#4
Hei . Am citit şi eu acest prim capitol şi m-am gândit să las un comentariu.
În primul rând, te descurci destul de bine la naraţiunea la persoana I, personajul l-ai conturat destul de bine. Chiar îmi place ( şi pe mine m-ai captivat cu începutul )
Am găsit nişte greşeli :
-Dute, uitete si spunemi daca iti place... -> Du-te, uite-te si spune-mi [..]
senin al ea. -- senin la ea.
M-a uit la mama [..] -- > Ma uit la mama [..] . Altfel spus : '' mă '' .
portocaliu cuprindea o parte -- nu ştiu cu ce ai făcut aici acordul la '' cuprindea '' dar sună mai bine '' cuprindeau '' ( gândindu-ne că ai făcut acordu' pe la 'tente' )
puzzelul --> să zicem că e mai corect scris : puzzle-ul . Se citeşte '' pazăl '', dar nu se scrie cu '' el '' ci '' le '' . Şi acel -ul, e mai bine despărţit astfel
al voci sale -- ale vocii sale
m-a fermeca --- fermecat
urmaor -- urmator [ altfel spus : următor ]
inebunitoare -- innebunitoare [ se scrie cu doi de '' n'' , de la ' nebun ' şi de la ' în ' D:
dormin -- dormim
de u alb -- de un alb

Unele au fost de tastare, zis eu, altele de exprimare and so on. Nu am văzut să ai probleme cu virgulele [ dar nu am fost foarte atentă la acest aspect ] Însă am văzut că faci uneori fraze prea lungi cu prea multe detalii în ele. Ar trebui să fi mai atentă şi să nu le prelungeşti cât de ziua de lungă: să le mai desparţi. Apoi am văzut că ai avut locuri unde ai pus punct după care ai început să scri cu literă mică. Hmm, am zis că acele greşeli sunt datorate neatenţiei şi de aceea nu le-am menţionat mai sus.

Cât despre poveste, este destul de interesantă pentru început. Chiar mă gândesc la ce magie se tot referă : reacţia maică-sii şi titlul de asemenea. Şi care e legătura cu '' dragostea '' ? Hmm nu am o idee pentru un alt titlu pentru că nu am citit decât primul capitol, LOL; dar ar trebui să te mai gândeşti. Nu pare prea interesant [sincer acum ] . În fine, sper să îmi placă şi capitolul următor . Sunt curioasă să aflu mai multe despre personalitatea lui Akemi. Oare cum este într-adevăr? :]].
ĂĂ , să ştii că mi-a amintit [ începutul ] de WITCH [ desenul ] şi această Akemi de Will. Oare de acolo te-ai inspirat?
Anyhow, aÅŸtept capitolul II. Scucesc la scris dear <3



Răspunsuri în acest subiect
About Magic and Love - de Ariku`` - 30-11-2009, 02:21 PM
RE: About Magic and Love - de Minnie - 30-11-2009, 02:46 PM
RE: About Magic and Love - de marya - 30-11-2009, 03:37 PM
RE: About Magic and Love - de Teh2 - 30-11-2009, 04:01 PM
RE: A different world (about Magic and Love) - de Ariku`` - 13-12-2009, 12:20 AM
RE: About Magic and Love - de marya - 13-12-2009, 12:29 PM
RE: About Magic and Love - de Minnie - 13-12-2009, 12:57 PM
A different world [about Magic and Love] - de Ariku`` - 28-12-2009, 09:17 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My magic life emy_sweet_girl 4 2.879 12-02-2012, 11:56 AM
Ultimul răspuns: Diz
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.426 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  Magic Luna hiimera 2 2.557 01-08-2010, 06:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Magic Wish blueobelix 11 7.253 17-08-2008, 04:39 PM
Ultimul răspuns: blueobelix


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)