Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My magic life

#1
Capitol 1
Buna. Sunt Isabella Swan, dar eu prefer sa mi se spuna Bella. Am 17 ani, ochii mei sunt caprui si marul imi este castaniu cu reflexii roscate.
Eram in camera mea pentru a ma pregati pentru intalnirea cu Jacob de la ora opt de la cafeneaua la care lucrez. Din dulap mi-am ales o pereche de pantaloni trei sferturi de blugi cu un trandafir pe piciorul drept, un tricou alb cu spatele gol, un hanorac alb cu doua inimioare pe fiecare buzunar si in picioare mi-am luat o pereche de bascheti albi. Parul mi l-am lasat desfacut, iar in partea dreapta mi-am pus o agrafa in forma de inimioara.
Am coborat in sufragerie si am auzit telefonul sunand.
-Da, Alice. Ce vrei? O intreb eu.
-Buna si tie, spune ea sarcastica.
-Da, da. Zi mai repede ce vrei ca ma grabesc sa ma intalnesc cu Jake, ii spun eu.
-Ceee? De ce nu m-ai anuntat? Ca te ajutam eu sa te aranjezi, imi spune ea suparata parca ii si vad fata.
-Motivul pentru care nu te-am anuntat este ca nu aveam chef sa fiu ingropata de vie sub o tona de haine,spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Haha. Ce sa spun.
-Stiu, sunt cea mai amuzanta persoana de pe Pamant, Dar nu prea mai am timp sa ma laud ca ma asteapta Jake. Te pup, Ali, ii spun si ii inchid petru ca stiu ca ar mai fi comentat.
Am ajuns la cafenea intr-un sfert de ora. Cand an intrat l-am cautat cu privirea pe Jake, dar cand l-am vazut nu-mi venea sa cred ca e adevarat. M-am apropiat de masa la care statea cu o fata pe care o saruta fara jena de fata cu toti prietenii lui, care erau la mesele alaturate.
-Jake, cine e ea? intreb eu privindu-i pe cei doi.
-Bella ea e…umm…e…,incearca sa explice, dar nu reuseste decat sa se balbaie.
-Cine esti? Si ce faci tu impreuna cu el? o intreb eu pe fata din fata mea.
-Eu sunt Renesmee si sunt iubita lui Jake, dar tu cine esti? ma intreaba ea.
-Eu sunt Bella si am fost iubita lui Jake, spun accentuand trecutul si privindu-l furioasa.
-Jake nu mi-ai spus ca aveai iubita, spune si ea privindu-l si ea furioasa.
-Pai vedeti voi fetelor…umm… Ce frumoasa e luna in seara asta, spune el incercand sa schimbe subiectul, dar esuand.
-Noua nu ne pasa cat de frumoasa este luna in seara asta. Pe noi ne intereseaza de ce ne-ai MINTIT, tipam noi la el.
-Pai, pai… pa fetelor, spune el trece pe langa noi cand nu eram atente.
Eu plec din cafenea cu lacrimi in ochi si ma indreptam spre plaja. Nu mi-am dat seama cat am mers , dar cand m-am impiedicat de o piatra am observat ca am ajuns langa o pestera de care nu prea auzisem. Am intrat in pestera, din curiozitate, sa vad si eu ce este acolo, dar am alunecat pana cand m-am oprit si am vazut ca deasupra mea era un vulcan, dar acest lucru era imposibil, si un bazin.
Am incercat sa ies pe unde am intrat, dar nu am putut pentru ca era foarte alunecos. Atunci m-am speriat si am inceput sa stig dupa ajutor, in speranta ca ma va auzi cineva, dar acest lucru era imposibil pentru ca nu era nimeni prin preajma sa ma auda.
M-am intors spre acel bazin sa vad daca am vreo sansa de scapare pe acolo. Cand m-am uitat mai atenta am vazut ca erau valuri.
-Ce bine! Am scapat, spun eu fericita.
Am sarit in apa si atunci niste raze albastre au lovit apa, iar eu m-am speriat si am inceput sa inot, dupa cateva minute de inot am observat o deschizatura prin care puteau sa treaca mai multe persoane. Dupa alte cateva minute de inot am ajuns la suprafata si am rasuflat usurata cand am observat ca nu eram departe de mal si am inceput sa inot. Cand am ajuns pe mal am alergat spre casa fara sa ma gandesc ca ma voi impiedica.
Dupa aproximativ 25 de minute de alergat am ajuns acasa unde nu ma astepta nimeni. ,,Ce surpriza”, gandesc eu sarcastica.
Am intrat in casa si m-am indreptat spre camera mea ca sa ma schimb si sa imi fac un dus. Dupa ce mi-am terminat dusul mi-am luat o pereche de pantaloni de trening albi si un tricou alb cu o inimioara si m-am asezat pe pat adormind imediat. Toata noaptea l-am visat pe Jake sarutandu-se cu fata aceea.
Cand m-am trezit a doua zi am vazut ca eram transpirata si inca imi curgeau lacrimile din cauza a ceea ce s-a intamplat cu o seara inainte.
M-am dus in baie sa imi fac siesta inca gandindu-ma la Jake si la fata aceea, Renesmee parca. Oricum, ea nu avea nicio vina pentru ca nu stia ca e cu cineva impreuna. Singurul vinovat este Jake. Ma intreb cate fete o fi mintit la fel cum a facut cu mine si cu Renesmee.
Dupa ce am terminat sa imi aranjez parul am inceput sa imi spal fata, iar dupa zece secunde eu eram pe jos cu o coada de peste verde. Nu stiam ce sa fac in acel moment asa ca am asteptat sa imi dispara acea coada ca prin magie asa cum a si aparut. Au trecut vreo cinci minute de cand asteptam si atunci am vazut ca acea coada mi-a disparut. ,,Cred ca daca mi se usuca apa de pe piele atunci dispare si coada”, ma gandesc in timp ce ma ridic si ma duc sa ma schimb. Mi-am ales o pereche de blugi trei sferturi, un tricou gri cu doua inimioare si in picioare mi-am luat o pereche de bascheti gri. Mi-am luat ghiozdanul si am coborat in bucatarie pentru a manca.
Dupa ce am terminat de mancat mi-am luat ghiozdanul si am plecat pe jos ca nu stateam departe de scoala.
Ma indreptam spre ora de istorie cand ma lovesc de cineva. Cand ma ridic o vad pe aceeasi fata de aseara.
-Aaa…buna, spune ea incercand sa isi ceara scuze din priviri pentru ceea ce s-a intamplat cu o seara inainte.
-Buna. Nu te simti vinovata pentru ceea ce a facut nesimtitul de Jacob, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Sigur nu esti suparata pe mine? ma intreaba evitandu-mi privirea.
-Singura persoana pe care sunt suparata este Jacob, sa stii, ii spun eu zambindu-i.
-Ma simt mai bine ca stiu asta, imi raspunde ea fericita. Oricum, ce ora ai?
-Istorie, dar tu?
-La fel. Imi arati si mie unde este clasa, ca m-am invartit cu harta asta in mana, dar degeaba ca tot nu am gasit-o, spune ea suparata.
-Sigur ca te ajut, ii raspund in timp ce imi scoteam telefonul si vad un mesaj de la Alice.
,,Bells, la prima ora nu vin, stii prea bine de ce si dupa ore avem sesiunea de cumparaturi saptamanala.”
-Ajutor! spun eu incet.
-Ce s-a intamplat? Pari foarte speriata de ceva, spune Renesmee putin amuzata.
-Renesmee o sa am de-a face cu cosmarul meu cel mai mare, spun eu venindu-mi sa arunc telefonul.
-Dar la inceput mi s-a parut ca mai aveai putin si mureai de ras, ce s-a intamplat? intreaba ea.
-Prietena mea cea mai buna nu vine la prima ora pentru ca are matematica si urmeaza sa fie ascultata, spun eu chicotind, dar cand ma uit mai bine vad ca sunt in clasa. Renesmee vrei sa stai cu mine in banca?
-Dar colegul tau de banca nu se va supara ca nu vei mai sta cu el in banca? ma intreaba ea privindu-ma nedumerita.
-Nu imi pasa deoarece colegul meu de banca este Jacob, spun eu si ea cand a auzit cine emi era coleg s-a asezat imediat.
Noi am mai vorbit pana cand l-am auzit pe Jacob.
-Bella nu mai stai cu mine?
-Nu mai stau cu tine, de acum stau cu prietena mea, ii spun si ma intorc la discutia mea cu Renesmee.
Dupa cateva minute, in clasa intra prfesorul de istorie, care incepe sa treaca absentii.
-Azi, dupa cum vedeti, aveti o colega noua pe care doresc sa o invit sa se prezinte, spune profesorul privind-o. Ea s-a ridicat si s-a dus in fata clasei incepand sa vorbeasca.
-Buna. Eu sunt Renesmee Cullen, dar eu prefer sa mi se spuna Nessie. Sunt fericita sa va cunosc.
-Bine, poti sa te duci la loc. Jacob Black, te rog, sa ne spui lectia pentru azi, spune el si il priveste, iar atunci se aseaza Renesmee langa mine.
-Apropo Bella, spune-mi Nessie, imi spune ea si eu am dat din cap. Ne-am uitat la Jacob care ziceai ca urmeaza sa fie omorat, iar eu si Nessie incercam sa ne abtinem pana dupa ora.
Asa a trecut ora, noi doua incercand sa fim atente si sa nu radem de Jacob, care s-a ales cu un patru mare cat el.
Cand am iesit din clasa nu am mai reusit sa ne abtinem si am inceput sa radem, iar atunci pe langa noi a trecut Jacob care a zis:
-Nu e amuzant.
Pe noi nu ne-a speriat acea ,,amenintare” din privirea lui, ci ne-a facut sa radem si mai rau.
Ne duceam in curte inca razand de fata lui Jacob. Atunci ea a vazut doi baieti, unul dintre ei era inal si muschiulos, cu parul negru si ondula, iar ochii lui erau caprui, iar celalat era la fel de inalt, nu si muschiulos ca primul, cu parul ca de bronz aranjat in toate partile si ochii lui avea o nuanta frumoasa de verde, si m-a tras spre ei.
-Nessie-bebe, ce faci? Nu ne-o prezinti pe noua ta prietena? intreaba primul baiat.
-Emmet Cullen, daca imi mai zici odata asa toata scoala o sa afle secretul tau, spune Nessie nervoasa si incepe o cearta cu el, iar celalalt baiat ii privea pe cei doi. Eu ma gandeam ce secret putea avea o persoana ca el, in timp ce ma uitam la ei.
-Nessie, ce secret poate avea o persoana ca el? Nu cred ca are toata colectia de papusi Barbie sau ceva de genul, imi spun eu cu voce tare curiozitatea. Atunci Nessie si celalat baiat au inceput sa rada si Emmet mai avea putin si fugea de acolo.
-Nu inteleg, spun eu nedumerita.
-D…da B…Bella, spune ea printre rasete. Atunci am incepu si eu sa rad pana cand am auzit-o pe Alice strigandu-ma, eu ma intorc spre ea si ii fac semn sa vina si ea. Asa a facut se se indreptaspre noi.
-Bella asta e a doua oara cand radem. Ma intreb daca o sa fie asa si restul zilei, spune ea.
-Nu stiu, dar sunt sigura ca o sa radem in continuare.
-Ce faci, Bells? ma intreaba Alice strangandu-ma in brate.
-Bine, radeam si eu, tu ce faci?
-Bine, dar de ce radeati asa cu pofta ca jumatate din scoala se uita la voi? intreaba ea nedumerita.
-Asa, ce n-avem voie si noi sa radem, spun eu chicotind.
-Ma rog. Voi cine sunteti? intreaba ea privindu-i pe cei trei.
-Eu sunt Renesmee, dar poti sa imi spui Nessie, el este fratele meu mai mare Emmet si el este fratele meu geaman, Edward, spune Nessie aratandu-i pe cei doi frati ai ei.
-Imi pare bine. Eu sunt Alice, spune ea entuziasmata ca de obicei. Nessie, ce zici, dupa ore vii cu mine, Bella , Jane si Alec la cumparaturi?
-Sigur. Sunt sigura ca vor veni si Rose si Jasper, iar voi doi veniti obligati dupa farsa de azi, spune ea privindu-si fratii.
-Nessie-bebe avem teme, spun cei doi privind-o cu niste fete de catelusi raniti.
-Emmie-bebe,Edie-bebe de cate ori v-am spus sa nu imi mai ziceti asa. Tu, Emmie-bebe, nu te cred ca o sa iti faci temele, tu o sa stai toata ziua cu jocurile video in fata.
-Dar pe mine ma stii ca imi fac temele, spune Edward privind-o rugator.
-Stiu asta, dar tot vreau sa ma razbun si pe tine, spune ea si le arunca cate o privire care spune ,,Mai comentati odata, o patiti”, iar atunci ei nu au mai zis nimic.
-Nessie, fara sa te superi pe mine, dar ce farsa ti-au facut? o intreb eu.
-Eu eram la baie ca sa ma aranjez, dar cat am stat, ,,scumpii” mei fratiori au intrat la mine in camera si mi-au murdarit cu ciocolata hainele pe care le-am ales pentru azi, si am stat aseara doua ore sa le aleg, asa ca a trebuit sa mai stau o jumatate de ora sa imi aleg alte haine. Cand am coborat, i-am vazut pe bufonii astia doi murind de ras, spune ea privindu-i pe cei doi, iar ei mai aveau putin si se ascundeau in spatele copacului langa care stateam.
-Urat din partea voastra, baieti, sa distrugeti hainele surorii voastre, spune Alice dand din cap dezaprobator.
-Se pare ca ti-ai gasit un alt fan al cumparaturilor, in afara de Jane, spun eu uitandu-ma la Alice, care si-a dat ochii peste cap.
-Sa stii ca orice vei zice nu o sa ma convingi sa nu te mai iau cu mine la cumparaturi, spune spiridusul de Alice.
-Nici nu incercam, stiam ca asa o sa fie. Oricum, mai bine prefer sa fiu rapita de extraterestri, decat sa merg la cumparaturi cu tine, spun eu.
-Bella, din nou incerci sa o convingi pe Alice sa nu te ia azi la cumparaturi? intreaba Jane chicotind si Alec razand.
-Buna si voua, amuzantilor, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Buna. Voi cine sunteti? intreaba Jane privindu-i pe cei trei.
-Eu sunt Renesmee, dar poti sa imi spui Nessie, el este fratele meu mai mare Emmet si el este fratele meu geaman, Edward, spune Nessie aratandu-i pe cei doi frati ai ei.
-Imi pare bines a va cunoastem. Eu sunt Jane si el este fratele meu geaman Alec.
-Jane, cum reusesti sa supravietuiesti cu un frate geaman? intreaba Nessie privind-o pe blonda.
-Nu prea reusesc, dar cand ma enerveaza foarte rau, ca azi de dimineata cand mi-a pus lipici pe rujul meu preferat, stiu cum sa ma razbun. Adica il iau la o tura de cumparaturi de cateva ore, spune blonda privindu-si fratele.
-Asa fac si eu cu astia doi, dar tot nu se invata minte, spune Nessie.
-Bells unde este Jake? intreaba Alec uitandu-se dupa el.
Cand am auzit si eu si Nessie ne-am uitat urat la el.
-Ce s-a intamplat? a intrebat Jane.
-Nessie le spui tu sau le spun eu? o intreb eu pe aceasta.
-Spune-le tu, ca nu am de gand sa ma enervez si sa il caut ca sa ii sparg capul, spune ea.
-Jacob este un mincinos, am spus eu si cand au auzit acest lucru toti s-au uitat nedumeriti si la mine si la Nessie, asa ca am continuat: Aseara cand trebuia sa ne intalnim, l-am vazut cum se saruta cu Nessie si cand l-am intrebat cine e, el a inceput sa se balbaie. Asa ca am aflat de la Nessie ca ei sunt impreuna… am vrut sa continui, dar Nessie m-a interupt.
-Dupa ce a aflat Bella acest lucru am inceput sa tipam putin la el, iar Bella a plecat si eu m-am dus dupa Jacob, care plecase, si am inceput sa mai tip si eu la el, dupa am plecat si eu.
-Bells, nu sti suparata pe Nessie? intreaba Alice nedumerita.
-De ce sa fiu suparata pe ea? Oricum, ea nu este vinovata, ci Jacob este singurul vinovat, ii spun eu dand din umeri.
-Aha, ai dreptate, spun toti
-Ce ore aveti? ii intreb pe cei trei frati.
-Eu am mate, spune Edward.
-Eu am engleza, spune Nessie.
-Eu am spaniola, spune Emmet.
-Edward, vii cu mine, Jane si Alec. Nessie tu te duci cu Alice, spun eu.
-Eu unde ma duc? intreaba Emmet.
-Pai te duci cu Nessie si Alice deoarece clasa de engleza este langa cea de spaniola, ii spun eu.
-Mersi, Bells, spune el zambindu-mi.
-Pa. Ne vedem dupa ora, spunem noi in cor si plecam.
-Jane, ai vrea sa stai cu mine in banca? o intreb eu pe blonda.
-Fii sigura, Bells, ca nu mai am chef sa mai copieze Alec dupa mine, spune ea.
-Hei, te-am auzit, spune el prefacandu-se jignit.
-Asta era si ideea, fratioare, spune ea ciufulindu-l.
-Jane, am stat o jumatate de ora sa-mi aranjez parul, asa ca nu te las pe tine sa mi-l deranjezi in jumatate de minut, spune el indepartandu-i mana surorii lui.
-Spuneai de mine ca stau mult in fata oglinzii sa ma aranjez, dar asta faci si tu, spune ea chicotind, iar eu si Edward am inceput sa radem.
-Gata, incetati, ca am ajuns in clasa, spun eu chicotind si cei doi s-au oprit.
Restul orelor au trecut la fel de repede impreuna cu prietenii mei.
Cand am ajuns acasa am inceput sa ma pregatesc pentru cosmarul din timpul zilei.
Amintirea este cel mai frumos vis.Nu nega cand esti trist din cauza plecarii unui prieten,nu nega cand o lacrima iti cade pentru acel prieten,spunand,,Nu plang mi-a intrat ceva in ochii",daca ai spuna asa ceva ai demonstra ca esti o persoana fara suflet.
Inscrieti-va pe forumul meu http://www.roseflower.3xforum.ro
[Imagine: chibi_2763.gif]
,emy chibi-ul ingerasului_care_nu_poate_zbura


#2
N-o să-ţi iau capitolul la puricat, dar am să-ţi spun, în mare parte, ce m-a deranjat pe mine. Estetica e groaznică, crede-mă; între "Capitolul 1" şi text puteai lasa macar un rând liber, aşa pare înghesuit. Ai foarte mult dialog şi neglijezi cu desavârşire descrierea; dacă-mi spui că-şi ia un hanorac alb cu nu ştiu câte inimioare şi nişte teneşi albi nu înseamnă că ai descris mare lucru. Profită de faptul că narezi la persoana întâi şi descrie mai mult sentimente, trairi. Uite un pont: dacă vrei să ai capitolele mai lungi şi să nu te pierzi aiurea în dialog ( al tau mai este şi sec ), încearcă să mai descrii din trecutul ei, ce-şi aminteşte, cum s-a simtit atunci şi tot aşa. Actiunea e mult prea grabită: pam pam, acum a înşelat-o, cinci minute mai târziu s-a facut sirenă, apoi Nessie a devenit prietenă la cataramă cu Bella. Asta da viaţă, este ? Apoi: nu ştiu dacă tu ai vrut ca acele porecle să sune draguţ, cred că asta ai urmarit, dar ele nu sunt deloc dragute, sunt de-a dreptul ciudate şi mult, mult prea infantile. Despre personaje: mai, mai, le-ai modificat complet, dându-le personalităţi complet diferite; nu spun că e greşit, din contră chiar, apreciez ideea ta de a face ceva aşa cum doreşti şi e complet corect, dar personajele astea sunt dubios de entuziaste, de parcă ar trai pe altă planetă. Ca idee: Dumnezeule mare, iartă-mi reactia, dar când am citit am ramas like "wtf". Să vedem: combinam Twilight cu H2O şi oare ce ne iese ? Mai, nu e ilegal or smth să le combini, dar pe mine una m-a lasat rece, puteai să alegi ori Twilight ori H2o, nu să faci o ciorbă de poveşti/filme/etc. Ce te-ai gândit tu ? Dacă Edward e vampir, hai să-i dam şi Bellei ceva, iar la sfârşit facem o sirenă vampir. o,o Ai avut şi greşeli de tastare "gen marul în loc de parul", dar probabil că sunt facute din neatentie şi nu mă mai leg de ele. Despre titlu nu prea am ce să spun, nu mi-a atras atentia, e banal şi nu sare nimanui în ochi cu nimic.

Te-aş sfatui să mai citeşti, să-ţi îmbogăţeşti vocabularul, să adaugi descriere şi s-o laşi mai moale cu dialogul, pentru că e prea mult. Ai grijă la greşeli şi evită clişeele ca "bună, eu sunt x şi am zece ani".
Oricum, îţi urez baftă şi sper ca urmatorul capitol să fie mai bun

#3
Boon, intrasi si eu sa vad ce e pe aici. Vad ca nu ai posturi prea multe, deci sa inteleg ca nu esti prea activa si te-ai apucat acuma de scris ficuri. Am o intrebare: daca acest fic este inspirat mai mult de jumate dintr-o carte si un serial, nu ar trebui sa fie la ficuri inspirate? Oricum, nu este problema mea acest lucru, eu ti-am citit lucrarea si acum o sa o critic. Poate o sa crezi ca sunt rea, iar daca te deranjeaza comentariul meu te invit sa scrii si tu o crititca urata despre ficul meu sau sa-mi dai Pm si nu voi mai comenta la ficul tau, desi ma indoiesc ca nu vrei sa ti se comenteze ficul pentru ca altfel nu stii la ce trebuie lucrat.
Deci nu inteleg de ce este asa banala povestea, si in plus narezi la persoana intai cum s-a zis si mai sus si totusi nu am inteles mai nimic. Cum poate trece asa repede peste faptul ca i-a aparut ditamai coada de peste?!

Actiunea: Nu cred sa fie actiune, este nu stiu, foarte grabita, ba se duce la intalnire, ba se despart, ba se face sirena, ba se duce si intalneste vampirii.
Naratiunea: Ai circa 40-45 de randuri de naratiune in tot capitolul, si se presupune ca naratiunea trebuie sa intretina capitolul.
Descrierea: Deci nu incerc sa fiu sarcastica, dar e plecata saraca. In loc sa descrii banal ca era imbracata si ochi erau asa si parul asa, mai bine ne lasi sa ne dam seama cum arata din actiunile pe care le fac, okey aici revine chestia ca trebuie sa ai o actiune mai bine conturata nu doar ,,s-a dus, a facut, a mers".
Greselile de tastare: Sunt prezente, revizueste capitolul inainte de al posta. Acel inceput, chiar daca s-a zis mai sus, trebuie sa o spun si eu ca poate asculti de una dintre noi, este total banal si daca ar fi altcineva mult mai critic decat mine si ar vedea primele cinci randuri deja ar iesi, pentru ca nu e interesant deloc.
Dialogul: Aici am ce zice multeee. Este majoritar, sec si nu are sens uneori, deci sunt replici pe genu :,,-Da.
-Aha.
-Pa!
-Pa!"-pur si simplu banal si sec.Mai taie din el, mai nareaza, este pur si simplu banal si arat si urat sa vezi cinci mii de linii de dialog peste tot.

In ansamblu nu stiu ce sa zic, pentru ca nu ma prea atrage nimic, deja pot anticipa ca Bella si Edward o sa fie impreuna sau pentru ca o sa citesti asta o sa schimbi actiunea sau ce aveai tu in cap. Scuze daca te-a deranjat postul meu, dar asta este. Atat am avut de spus.

La revedere!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#4
Capitol 2
Dupa ce am terminat sa ma pregatesc am iesit afara din casa si atunci am vazut-o pe Alice venind spre mine cu Jane si Alec, care arata ca un condamnat la moarte.
-Hei, ce faceti? Alec, te rog, nu mai fii asa suparat ca nu esti singurul baiat din grup, spun eu chicotind.
-Amuzanta mai esti Bells, spune el sarcastic.
-Fratioare stim ca Bella e amuzanta asa ca nu te mai plange atat si are dreptate nu esti singurul baiat din grup, mai sunt Emmet si Edward, spune Jane cifulindu-si fratiorul.
-Jane, nu ma mai ciufuli ca nu imi place si nu mai avem opt ani, spune blondul dandu-i mana la o parte surioarei lui.
-Stiti cumva unde stau cei trei frati? intreaba Alice privindu-ne ingrijorata.
-Am eu numarul lui Nessie. O sun acum, spun eu si imi scot telefonul si formez numarul, dupa al doilea bip ea imi raspunde:
-Hey Bella, unde ne intalnim?
-Ne intalnim in fata mall-ului, ok? intreb eu.
-Da este foarte bine si o sa ii cunoasteti si pe Rose si Jazz. Pa Bells, spune ea si inchide.
-Deci unde ne intalnim? intreaba Jane.
-O sa ne intalnim in fata mall-ului, le spun eu.
Tot drumul spre mall noi am vorbit, am ras si am facut glume pe seama lui Alec, care mai avea putin si ne strangea de gat pe toate trei.
-Ce faceti? stiga Nessie de la intrarea in mall.
-Bine, faceam glume pe seama lui Alec, spun eu chicotind si privindu-l pe blond.
-Sunteti rele, spune Edward din spatele surorii lui.
-Stim asta, deci nu e nevoie sa ne mai lauzi atat, spune Alice chicotind.
-Bine, acum sa va fac cunostinta cu Rose si Jazz, spune Nessie aratand spre o fata cu parul blond lung pana la mijlocul spatelui si ochii albastri si un baiat la fel tot cu parul blond, iar el il avea ondulat, si ochii albastri.
-Buna, ne pare bine sa va cunoastem. Eu sunt Alice, ele sunt Bella si Jane, iar el este Alec.
-Buna si noua ne pare bine, spun cei doi.
-Se pare ca suntem trei perechi de gemeni, spune Nessie chicotind, iar eu Alice, Jane si Alec ne uitam nedumeriti la ea.
-Sa stiti ca si Rose si Jazz sunt gemeni, ne explica Emmet, iar noi aproape ca ne-am dat cu palma peste frunte, iar ei chicoteau.
-Sa mergem, sa mergem, spuneau Alice, Jane, Nessie si Rosalie.
-O sa mor, spun eu in asa fel incat sa ma auda cele patru.
-Tie nu iti plac cumparaturile? intreaba Emmet, Edward si Jasper privindu-ma ca pe felul sapte.
-Mai bine prefer sa fiu rapita de extraterestri si sa faca experimente pe mine pana mor, decat sa suport cumparaturile cu Alice si Jane, spun eu privindu-le pe cele doua.
-Acum iti uram noroc avand in vedere ca au mai aparut si Nessie si Rose, care sunt groaznice cand vine vorba de cumparaturi, spune Edward punandu-mi o mana pe umar.
-Edward Cullen daca mai comentezi odata o vei pati, spun cele doua prefacandu-se jignite.
-Mersi pentru sfat, dar ,te rog, nu mai zi nimic daca nu vrei sa o patesti rau de tot cu ele, spun eu privindu-l.
-Nu te teme sunt imun la vrajitoarele cumparaturilor, spune el chicotind.
-Eeedddwwaaarrrddd Cccuuulllleeennn, tipa cele doua aruncand cu o geanta dupa el, dar el fiind mai rapid reuseste sa se fereasca.
-Nu va mai enervati atat ca o sa faceti riduri, spune el chicotind si noi incepem sa radem. Eu ma apropii de Nessie si ii zic:
-Te intrebai daca azi o sa mai radem asa cum am ras la scoala, ti-a fost demontrat ca o sa mai radem in continuare? o intreb eu chicotind.
-Ai dreptate,Bells. Se pare ca Jacob a facut un bine, spune ea si eu o privesc putin nedumerita, iar atunci ea coninua: Ne-a facut pe noi doua prietene.
-Ai perfecta dreptate, Nessie, spun eu.
-Sa lasam odata rasul. Aici nu suntem sa radem pana murim, ci sa facem cumparaturi, spune Alice.
-Strica-chef, spunem eu, Emmet, Alec, Edward si Jasper, iar restul au inceput sa rada.
Fetele ne-au tras prin fiecare magazin, iar eu eram pe post de Barbie-Bella. ,,O sa mor”, gandeam eu cand ieseam din fiecare magazin. Am facut turul mall-ului in jur de trei ore, iar obsedatele s-au gandit ca e bine sa mancam ceva.
Ne ducem la primul etaj unde erau restaurantele si fiecare isi comanda ori pizza ori aripioare picante ori hamburger. Eu aveam grija sa nu ma ud ca nu prea aveam chef sa imi apara coada aia enervanta in mijlocul etajului.
Dupa ce am terminat sa mancam am mai fost trasi prin cateva magazine. ,,Saracuti baieti, cred ca vor avea nevoie de pauza la pat urmatoarele trei zile de la cumparaturile pe care le cara”, ma gandeam cand am iesit din mall.
-V-ati distrat? intreaba Alice entuziasmata ca deobicei.
-Eu vad distractia altfel, nu inchisa intr-o cabina de proba, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Si noi o vedem altfel, nu carandu-va voua toate pungile astea de trei-patru tone, spun baietii.
-Se pare ca ai cui sa te plangi Bells, cand facem cumparaturi, spune Jane chicotind.
-Va urasc, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Stim si noi te iubim, spun ele luandu-ma in brate.
-Abia astept sa ajung acasa si sa ma arunc direct in pat, spun eu.
-Noua ne spui, spun si baietii dandu-mi dreptate.
-Gura, ca noi vroiam sa ne razbunam pe voi, spun Nessie, Rose si Jane.
-Stim ca aveati ceva cu noi, dar cu Bella ce ati avut de ati torturat-o toata ziua, vrajitoare ale cumparaturilor, spun baietii in cor.
-Multumesc ca imi luati apararea, dar luati-o mai usor, daca nu vreti sa o patiti cu vrajitoarele cumparaturilor, spun eu chicotind.
-Bbbeeellla Sssswwwaaannn daca ne mai spui odata asa maine o sa te trezesti cu noi la tine sa te aranjam, ai inteles? ma intreaba ele privindu-ma serioase.
-Ma rog, vrajitoare ale cumparaturilor, spun eu chicotind.
-Maine o sa te trezesti cu noi in fata casei tale, spun ele la fel de serioase.
-Credeti ca sunt proasta sa va deschid pana nu ma imbrac. A si sa stiti ca eu am o iesire secreta. Alice, Jane voi doua ati mai auzit de aceasta iesire, spun eu zambindu-le malefic, iar baietii erau morti de la atata ras.
-Nu cred ca o sa indraznesti, imi spune Alice.
-Provoaca-ma, spiridus malefic, spun eu chicotind, iar restul cand au auzit aceasta porecla aproape erau pe jos de la ras.
-Bbbbeeellla, mai zi-mi odata asa o sa iti gasesc eu iesirea aia si o sa te trezesti cu mine in camera ta, spune ea aproape rosie la fata.
-Te provoc, spiridus, ii spun eu razand, iar restul inca radeau.
-Bbbbeeelllla, tipa ea si incepe sa ma gadile, ea stia ca eu ma gadil foarte usor.
-A…a…al…alice, t..te r..r…rog incet…inceteaza, spun eu printer rasete.
-O sa incetez daca nu imi mai zici ,,spiridus”, ,,spiridus malefic” sau ,,vrajitoare a cumparaturilor”, spune ea pe un ton autoritar.
-B…b…bine, incerc eu sa spun.
-O sa incetezi sa ne spui si noua ,,vrajitoare ale cumparaturilor”, daca nu vrei sa te gadilam si noi, spun restul fetelor pe acelasi ton autoritar ca Alice.
-B…bine, spun eu. Recunosc a fost o zi super, chiar daca am avut parte si de cumparaturi.
-Ne bucuram, Bells ca ti-a placut, spun ele luandu-ma in brate.
Am mai mers cam un sfert de ora, in care am vorbit si am ras.
-Noi o luam pe aici, spune Nessie, facandu-ne cu mana, Pa, ne vedem maine si sper sa radem si maine la fel de mult ca azi.
-Fii sigura Nessie ca o sa radem la fel ca azi, am spus eu chicotind. Pa, ne vedem maine.
-Pa, spun si restul. Am continuat sa mergem si sa radem.
Dupa alte zece minute de mers am ajuns acasa si mi-am luat la revedere de la prietenii mei.
M-am dus direct in camera mea si m-am dus sa imi fac un dus. Dupa vreo douazeci de minute am iesit din baie si am inceput sa imi usuc pielea ca nu vroiam sa imi vad coada aia stupida. M-am dus in camera si m-am schimbat intr-o pereche de pantaloni de trening negri cu
doua dungi albe si un tricou alb cu o inimioara in partea de jos.
Am inceput sa imi fac temele si in doua ore am reusit sa mi le termin. Mi-am deschis calculatorul si am vazut ca aveam un mesaj de la Jacob.
,,Bells, te rog, iarta-ma. Nu am vrut sa te ranesc, doar ca… nu stiu ce a fost cu mine cand am vazut-o pe Renesmee.”
M-am gandit sa ii raspund la mesaj:
,,Jake, noi acum putem fii doar simpli prieteni, nimic mai mult. Cred ca o sa te iert, dar sa ii spui si lui Nessie.”
I-am trimis mesajul si am simtit cateva lacrimi pe obraz. Stiam ca nu o sa rezist prea mult pentru ca inca ma durea ceea ce a facut. Imi amintesc ca atunci cand am intrat in cafenea am vazut in ochii lui dragoste pura pentru ea, cred ca eu pentru el am fost doar o pasiune, dar cred ca Nessie e mai mult de atat.
Dupa vreo zece minute primesc un nou mesaj de la el in care scria:
,,Mersi, Bells, dar stiu ca o sa imi fie mai greu cu Renesmee. Pe tine te iubesc, dar nu mai mult decat ca pe o sora, de asta mi-am dat seama cand am vazut-o.”
Cand am vazut mesajul am simtit cum ceva imi este bagat in inima, dar stiam ca este adevarat, asa ca o sa incerc sa fiu puternica, asa ca i-am trimis un nou mesaj:
,,Ma bucur Jake ca mi-ai spus asta. Si eu te iubesc ca pe un frate.”
Am inchis calculatorul si m-am pus in pat si am aprins televizorul ca sa vad daca o sa gasesc ceva interesant.
Dupa o ora in care am tot cautat ceva interesant la care sa ma uit am renuntat. Asa ca am stins televizorul si am adormit.
In noaptea aceea am avut un vis ciudat in care eu trebuia sa aleg intre Jake si toti prieteni mei, nu puteam sa ii aleg pe toti si atunci am stiut ca am inceput sa plang si strigam:
-,,Va rog, nu mai fiti suparati unii pe ceilalti. Daca ma iubiti nu va mai certati.”
Ei cand au auzit ce am spus eu s-au indreptat spre mine si au incercat sa ma linisteasca, iar in acel moment si-au dat seama ca nu ar trebui sa se comporte asa si s-au impacat.
Amintirea este cel mai frumos vis.Nu nega cand esti trist din cauza plecarii unui prieten,nu nega cand o lacrima iti cade pentru acel prieten,spunand,,Nu plang mi-a intrat ceva in ochii",daca ai spuna asa ceva ai demonstra ca esti o persoana fara suflet.
Inscrieti-va pe forumul meu http://www.roseflower.3xforum.ro
[Imagine: chibi_2763.gif]
,emy chibi-ul ingerasului_care_nu_poate_zbura


#5
Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.

Multumesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.359 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  Magic Luna hiimera 2 2.506 01-08-2010, 06:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  About Magic and Love Ariku`` 7 4.659 28-12-2009, 09:17 PM
Ultimul răspuns: Ariku``
  Magic Wish blueobelix 11 7.104 17-08-2008, 04:39 PM
Ultimul răspuns: blueobelix


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)