Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce ziceti , merita continuat ficul ?
Da
75.00%
9 75.00%
Nu
25.00%
3 25.00%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Intrata in jocul vietii

#2
Buna! Am citit fic-ul tau si m-am decis sa-ti fac unele observatii pe baza textului.
(19-10-2009, 12:08 PM)Sakura_night_girl A scris: ~Intrata in jocul vietii~

Am o groaza de idei . Apropo ficul nu e terminat de aceea voi posta foarte rar . Spor la citit si la comentat !!


Disclimer: Nu detin nici un alt personaj in afara de cele create de mine ce ii apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul "Naruto"



Cap. 1




Era o zi de iarna . Afara era frig de-ti ingeta sangele in vene (deja ai o repetietie, verbul era). Soarele ne parasise pe noi muritorii , nu mai incalzea pamantul asa cum o facea odata . Daca te uitai pe geam , totul era alb . Zapada impodobise tot , copacii , casele , magazinele si nu in ultimul rand copii care ieseau vreo doua-trei minute afara pentru a admira mai din (de) aproape peisajul rece . Eu insa , preferam sa stau in casa , la caldura focului din soba , imbracata gros si cu o ciocolata calda in mana . Si exact cum va spuneam , sunt in casa , cu ciocolata calda (am inteles ca esti in casa, nu suntem batuti in cap) si imbracata cu o bluza groasa , cu maneca lunga , de culoarea roz intens , niste pantaloni tot grosi , inasa (insa) de culoarea verde si in picioare niste soseste in dungulite (o exprimare putin dubioasa, sosetele in dungulite?) verzi si portocalii . Au , pardon (virgula)am uitat sa va spun cine sunt , nu ? Zapacita mai sunt si eu . Ma numesc Sakura Haruno si sunt o fire cam nebuna .
- Sakura , haide sus draga mea floare de cires . Hai aici ca nu stiu unde imi sunt sosetele si doar nu vrei sa racesc ? se aude o voce barbateasca
- Sigur iubi meu , vin acu’ , nu vreau sa racesti .
Ma duc in dormitorul meu si al lui Fat-Frumos tot al meu (tu ai citit propozitia asta?). Dormitorul era mare cat o sufragerie , era mov si mobilierul era de culoarea mov combinata cu alb (3 verbe era intr-o singura fraza! felicitari pentru capodopera!). Patul cel mare de doua personae (persoane), cu asternuturi albe cu cateva modele negre iti sarea in ochi . Dintr-o data il vat si pe iubitul meu iesind din baie , doar cu un prosop pe el . “ Este asa de sexy “ (virgula)gandesc eu . Atunci cand privirea lui ca abisul o intalni pe cea de smarald care imi apartinea mie , pe buzele lui i-a aparut un zambe smecheresc (citeste si tu propozitia asta! si te unde pana unde zambet smecheresc?). Am zambit la randul meu , insa privirea lui perversa ma innebunea .
- Sakura … spune acesta in timp ce isi plimba mana prin parul meu cel lung (poti sa spui pur si simplu : prin parul meu lung ).
- Da , Sasuke ! spun eu , pentru ca asa il chema pe iubitul , pardon viitorul meu logodnic . Avea parul ca pana corbului , ochii ca abisul si era ultra sexy ( ultra sexy? draga nu cred ca cuvantul ultra se potriveste in context).
- Ai un par atat de frumos , roz ,(punct) ce culoare , nu ? Esti unica si esti numai a mea .
Ma i-a (verbul ia care inseamna a lua si nu se scrie cu cratima) de talie si ma ridica in brate (te ridica in brate?). In timp ce eu il intrebam ce are de gand sa faca , acesta ajunge in drept cu patul ( ajunge in drept cu patul? adica ajunge la rangul de pat? nu vroiai oare sa spui ca ajunge in dreptul patului? ). Ma arunca pe pat si se aseaza peste mine .
- Sasuke ! NU ! STAI ! Suntem prea mici . Daca …
- Nici un “ daca ” ! Si mie mi-ar placea sa “ daca “ ! Sunt viitorul tau logodnic ! Ai incredere in mine ! Totul va fi bine . Crede-ma ! spune acesta in timp ce incerca sa continue .
- Nu , Sasuke ! Suntem inca prea mici ! Te rog , inceteaza !
- Bine rozalio , incetez ! Insa , avem amandoi douazeci de ani ! Cand nu vom fi “ prea mici “ ?
- Vom vedea ! Insa inca nu sunt pregatita .
- Hai sa ne culcam . E ora noua seara , pardon zece . spune plictisit acesta (punct)
Noaptea a trecut repede . Luna a aparut si disparut la fel de repede . Pacat ca nu puteam vedea soerele (soarele... si de ce nu puteai vedea soarele?)… ma rog , asta e viata .
Ma ridic din pat si merg tiptil-tiptil pentru a nu-l scula (a trezi suna parca m-ai fumos, dar nu vreau sa fiu rea) pe iubitul meu . Cobor si fac o cafea . O beau in graba si scriu ceva pe o hartiuta alba . Ma duc si ma imbrac rapid (virgula)dar fara sa fac zgomot . Plec din casa avad o destinatie precisa : casa Hinatei . Era o prietena destul de buna . Singura parte rea era ca ea este o curva si eu nu . Nici prin minte nu-mi trecea ce mi se va intampla acolo .

P.S. Vreau sa va anunt ca ficul nu va contine deloc scene hentai .

Deci comentarii:
1) ai greseli de ortografie
2) in unele propozitii repeti prea mult verbul "a fi"
3) unele propozitii sunt de neinteles
4) descrierea e vaga, descrii doar culorile hainelor, culoarea ochilor si nu folosesti figuri de stil
5) naratiune ai
6) dialogul e mult, 60% chiar 70% din capitol este dialog
7) personajele au un caracter schimbat. Imi place ca ai transformat-o pe Hinata intr-o fata indrazneata, fiindca m-am saturat sa o vad mereu in postura de timida care nu poate sa vorbeasca cu cineva din cauza ca se rusineaza

Fic-ul tau sunt sigura ca are multe de oferit. Ideea pare interesanta, iar titlul este sugestiv. Sper ca nu te-am suparat prin ceea ce ti-am zis si astept sa citesc continuarea.



Răspunsuri în acest subiect
Intrata in jocul vietii - de Sakura_night_girl - 19-10-2009, 12:08 PM
RE: [Naruto]~Intrata in jocul vietii~ - de innarosa amore - 19-10-2009, 09:01 PM
RE: [Naruto]~Intrata in jocul vietii~ - de ellamanu - 22-10-2009, 03:37 PM
RE: [Naruto]~Intrata in jocul vietii~ - de Sakura_night_girl - 26-10-2009, 09:13 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jocul dragostei. Grubbie 4 2.681 05-12-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Jocul vietii[+18] DemoniqueAngel 5 3.076 22-07-2011, 09:20 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Jocul dragostei mady 12 6.741 23-09-2010, 08:27 PM
Ultimul răspuns: kame.
  Iubirea este jocul Morti ! Vampire Soul 0 1.986 02-03-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Vampire Soul
  Jocul de cuvinte SakuyaRena 4 3.403 02-11-2009, 07:08 PM
Ultimul răspuns: fake_fate
  Jocul mintii Zambet.cOlOrAt 8 4.603 24-07-2009, 02:10 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  Jocul de-a dragostea [+18] [explicit content] DeeXD 13 8.705 10-05-2009, 08:15 AM
Ultimul răspuns: Yumina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)