Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hope for a dream [ +16]

#3
Uite-mă şi pe mine, ajung pe la ficul tău!
Să începem cu începutul:

Titlul mi se pare destul de ok, dar se poate ÅŸi mai bine.
Mie chiar mi-a plăcut acel prolog chiar dacă nu este le persoana a III-a. Da, întradevăr sunt unele fraze pe acolo care nu arată foarte bine la a I-a.

Citat:Ma indrept lenesa spre baie , cred ca am facut vreo doua minute pana acolo .Dau drumul la apa ca sa se umple cada , pana atunci incep sa ma spal pe dintii . Dupa 20 de minute de rasfat ies afara si ma duc la dulapul din lemn nou nout vopsit in verde , din el imi aleg niste blugi albastrii si o camasa mov .
Ok dear, chiar nu îmi place. Mă rog, poate este al doilea fic, dar din moment ce nu cred că eşti începătoare, trebuie să şti ceva despre descriere, nu? Vreau să spun că imediat ce se ridică din pat merge la baie, iar de acolo pauza? Puteai foarte bine să descri un pic baia. Aşa şi ce a făcut până s-a umplut vana ( pe lângă spălatul pe dinţi )? Aşa şi după ce intră-n cadă stă douăzeci de minute după care se îndreaptă spre dulap. Deci mie chiar nu îmi place aici.

Citat:Ma duc in baie sa ma uit un pic in oglinda , imi pieptan al meu par castaniu si ma dau cu putin luciu , dupa care cobor jos la bucatarie si o sarut pe mama pe obraz si imi pun pachetelul in ghiozdan .
Aici prima observţie ar fi: pleonasmul. Nu poţi coborî sus, nu? Ai folosit acest "şi". Puteai să pui foarte bine, o virgulă şi ( părerea mea ) ar fi arătat mult mai elegant. ...dupa care cobor jos la bucatarie, o sarut pe mama pe obraz si imi pun pachetelul in ghiozdan.
Nu arată mult mai bine acum?

Citat:Alerg prin aglomeratie sa prind autobuzul . Majoritatea persoanelor pe langa care trecem erau imbracate elegant , in costume si genti . Ajung in statia de autobuz .
Şi aici este exact aceeaşi poveste. Puteai să descri un pic peisajul, adică observă oamenii pe stradă după care este în staţie. Mda... chiar ar fi fost un moment foarte bun pentru o descriere.

Hai să nu te mai bat la cap cu chestile astea pentru că ( sper ) ai înţeles ce vreau să spun. Să şti că nu se întâmplă chesia asta de două ori, da? Aşa că pune şi tu nişte descriere.

Mai departe... descrierea. Este absolut varză. Nu cred că şti ce înseamnă descrierea într-o text liric. Dacă nu şti îţi spun eu. Descrierea îl ajută pe cititor/cititoare să îşi imagineze locul unde se petrece acţiunea. Descriere nu înseamnă doar să ne spui cum şi ce îmbracă personajul. Dacă asta înţelegi, eu înţeleg total altceva, şi mai mult ca sigur nu mi-am ales cele mai potrivite cuvinte.
Naraţiunea să spunem că este trasă de coadă. Având în vedere descrierea, aici te descurci chiar foarte bine.

Ai avut câteva greşeli de tastare:
ncalait - ( probabil ar fi fost, doar dacă nu ai fi vrut să spui altceva ) încâlcit
copiilaÅŸi - copilaÅŸi
începuse - începuseră

Mai departe nu are rost să scriu deoarece LuNa AmaRa ţi-a adus la cunoştinţă.
So... anunţă-mă când pui next-ul
Bye
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...



Răspunsuri în acest subiect
Hope for a dream [ +16] - de sickness - 10-03-2011, 06:15 PM
RE: Hope for a dream [ +16] - de Katniss - 11-03-2011, 01:29 PM
RE: Hope for a dream [ +16] - de MooN. - 11-03-2011, 06:31 PM
RE: Hope for a dream [ +16] - de hiimera - 12-03-2011, 03:24 PM
RE: Hope for a dream [ +16] - de sickness - 12-03-2011, 05:07 PM
RE: Hope for a dream [ +16] - de hiimera - 12-03-2011, 06:11 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dream is everything Mao 4 3.279 30-06-2013, 12:44 AM
Ultimul răspuns: Natsuru
  [Naruto] Lost hope hidden in the dark .. Kyandi. 10 5.332 29-08-2012, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  A dream become's real(InuYasha) Matt 3 3.181 23-01-2012, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Matt
  Just a dream [ SHINee inspired ] BlueBunny 8 5.940 30-08-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Dskk
  Just For Dream! Yuki Kuran 0 1.623 27-08-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Yuki Kuran
  Nasty Dream (yaoi +16 - +18) Aliss_anime 1 2.203 19-07-2011, 02:41 AM
Ultimul răspuns: alexutzy97
  Autopsy of a dream...[YAO!] .Dudiii 3 3.809 15-04-2011, 09:54 PM
Ultimul răspuns: Hasamy lost vampire
  Still Hope [16+ Yaoi Mr. Hangover x Yu Phoenix] by Nya & blueapple aoixtenshi 15 10.888 11-07-2010, 11:27 PM
Ultimul răspuns: aoixtenshi
  Dream Satisfaction [+18] [yaoi] louv_gravitation 3 3.039 25-12-2009, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  A dream or a nightmare ? ~~YuRa~~ 4 3.453 17-06-2009, 06:28 PM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)