Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul ?
Da
100.00%
2 100.00%
Nu
0%
0 0%
Total 2 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

A dream or a nightmare ?

#1
So ...
Pun si eu un fic !
A dream or a nightmare�

Cap. I
Prima zi ...

In fiecare zi � aceeasi melodie o ascult la Mp3 � Parca nu mai sunt asa de deprimata dar , nu-I asa � imi lasa doar acesta impresie inselatoare . Ceea ce parea un vis a devenit un cosmar �
Locuiesc in Miami , insa pana la 14 ani am locuit in Franta. Numele meu este Adelline si am venit in America inainte sa incep liceul �
Maine urma sa fie prima mea zi de liceu , insa in acea noapte m-am trezit pe la miezul noptii din cauza miorlaitului unei pisici , iar pana acel animal idiot n- a incetat nu am putut inchide un ochi � De dimineata am observat ca m-am trezit prea tarziu . Nevrand sa intarzii m- am grabit spre liceu care era la doua strazi distanta . Din fericire ajunsesem la timp . Stateam in fata giganticului liceu vopsit in albastru deschis iar pe langa ferestre era dat cu alb . Geamurile sale erau inalte si late ca ale unui palat . Cred ca dorea sa dea un aer relaxant dar avea efectul contrar deoarece te gandeai la interiorul intunecos si sumbru ca intr-o casa bantuita . Si mie imi era umpic frica de acest lucru . Nu imi placeau spatiile in care lumina patrundea cu greu sub forma unor fire subtiri de aur ! Am pasit incet prin multime si am urcat pe scarile de marmura . Odata intrata pe usa principala din lemn de mesteacan mi-am dat seama ca tot ce mi-am imaginat era doar � in mintea mea . Locul era foarte luminos . Pe ferestrele acelea mari intra foarte multa lumina iar decorul vopsit in culori deschise se potrivea perfect cu opusul a ceea ce gandeam eu . Tocurile usilor si geamurilor erau toate vopsite in albul zapezii . Am urcat incet scari pana la ultimul etaj . Acolo era un coridor lung , la jumatatea acestuia aflandu-se o intrare cu bolta care ducea spre un hol mai mic unde se aflau cele doua bai si scara profesorilor . Am traversat acel coridor . La capatul lui era iarasi ��� UN HOL !
*Cate coridoare sunt aici ! huh ! * gandeam
M-am dus in capatul , speram , a ultimului coridor . Am deschis acea usa si am vazut o sala imensa , ca una de teatru . Puteau sta cel putin 1000 oameni acolo . M-am pus pe ultimele randuri pentru a nu fi vazuta plictisindu-ma . Langa mine s-a asezat o fata destul de rebela imbracata sport .
� Salut! Eu ma numesc Cathy ! Tu ? �
� Salut! Eu sunt Adelline ! In ce clasa esti ? �
� In a IX-a A � �
N-a apucat sa spuna ce are de zis ca am inceput sa izbugnesc �
� Si eu ! Vom fi colege! �
� Ce tare! �
� Hmm ! Scuzati-ma! Vreau sa urez bun venit celor ce anul acesta intra in cls. A IX-a . Tuturor va urez mult success �� �
Mai plictisitor de atat nu putea fi ! Plus ca tipu� care vorbea parea a fi un mos de 300 de ani , Dar m-am abtinut de la comentarii .
La sfarsitul vorbariei acelea fara rost care numai pe ei ii incanta am plecat cu Cathy in noua noastra clasa noastra . Era tocmai pe acel etaj a treia sala de la scarile elevilor . Ma bucuram ca in clasa e cineva rebela ca mine . Cathy semana mult cu prietena mea din Franta , Cosette . Am ajuns in final in clasa . Ma asteptam la o clasa de ingeri , dar defapt toti erau de gasca chiar daca unii depaseau limitele . Clasa era iarasi o sala mare cu trei randuri de banci fiecare banca avand doua locuri . eu si cu Cathy ne-am asezat pe penultima banca de la geam . In fata noastra era catedra , iar putin mai in spatele catedrei se afla o tabla mare , neagra . In coltul dinspre usa se afla acolo un computer cu un LCD cu diagonala de 20 cm dupa parerea mea . Cand s-a auzit clanta , urmata de un scartait lung al usii toti au sarit in banci . Pe usa intra diriginta , O femeie care nu depasea 36 de ani dar care avea un costum tip secretara de culoare gri . Era pur si simplu oribil . Ne-a pus pe toti sa ne prezentam . Nu prea aveam chef de asta dar mai bine decat sa facem Latina . Am inceput de la usa . Eu nici nu am fost atenta cand e randul meu . Daca nu era Cathy diriginta tipa la mine din prima zi . Am mers foarte incet pana in fata , iar apoi cu o voce plictisita am spus :
� Eu ma numes Adelline si am locuit in Franta pana acum 2 saptamani . Scoala mea de acolo se numea � Colegiul Cecile � . Cam atat despre mine � Am spus in graba incercand sa schitez un zambet cat se poate de fals .
Ceilalti s-au prezantat si ei foarte repede . Se vedea ca nu le place sa stea in atentia tuturor . Insa cand a ajuns la ultima persoana ceva mi-a captat atentia . Cel care urma sa se prezinte era un baiat cu ochii verzi ca smaraldul , par scurt de culoare neagra avand in unele locuri suvite roscate . Purta o pereche de blugi negrii , niste tenisi iarasi de culoare inchisa si o camasa alba descheiata la primul nasture . Numele lui era Chris .
Chiar in momentul in care a terminat prezantarea s-a sunat am si iesit pe usa pentru a nu fi nevoita sa-l privesc . Am mers cu Cathy la un magazin din apropiere si ne-am luat ceva de mancare . Am ajuns exact cand s-a sunat . Mi-am luat cartile si am coborat repede catre cabinetul de biologie . Oh , cat uram materia asta !
La biologie profa ne-a pus in banci si culmea era ca m-a pus langa Chris . Inima imi batea de fiecare data cand imi intorceam umpic fata . Nu mai suportam , nu ma puteam concentra asa ca am cerut sa ma lase sa merg la baie . Pana la urma am castigat razboiul , avand permisiunea de a merge la toaleta . Am fugit repede pana acolo .
Am intrat in baie si m-am inchis intr-o cabina . Acolo am stat umpic si apoi m-am pus sa ma spal pe fata . Cum am ajuns in clasa s-a si sunat ! Ce fericire !
Restul orelor au trecut repede chiar daca m-am uitat numai la Chris , Cathy fiind disperata ca nu stia cum sa ma scoata din starea asta .
Cum s-a auzit sunetul libertatii am si fugit pe usa afara , iar in 10 minute am fost acasa . Cand doream sa deschid porta de la intrare am constatat ca il vad pe Chris . El m-a salutat si a coborat de pe bicicleta .
� Salut , Adelline ! Tu aici stai ? �
Am afirmat dand din cap .
� Ce coincidenta ! Eu stau langa ! Ne mai vedem � Pa pa ! �
Cum am intrat am si fugit spre baie . Parul meu brunet era ciufulit iar fata mea era rosie ca focul scotandu-mi in evidenta ochii caprui . M-am ghemuit cu spatele la usa si am ramas asa pana cand am auzit soneria . Era mama cu o gramada de plase de cumparaturi .
� Draga mea , nu o sa-ti vina sa crezi ��
Nici n-a terminat bine de spus ca pe usa a aparut o fata cu parul lung , blond si ochi albastri care radea viclean �
� Nu se poate! De ce ai venit ? �"

Adelline : http://i43.tinypic.com/1197cix.jpg
Cathy : http://i44.tinypic.com/m79rwj.jpg
Chris : http://i669.photobucket.com/albums/vv52/...tjetuy.jpg
Fata blonda : http://i44.tinypic.com/20k7ubm.jpg

Va rog sa va spuneti parerea si dak se poate cat mai multe critici ! :x

#2
Citat:Stateam in fata giganticului liceu..
Cam scartaie 'giganticul' in raport cu 'liceu'

Citat:Nu imi placeau spatiile in care lumina patrundea cu greu sub forma unor fire subtiri de aur !
Un detaliu destul de sec, mai ales la tipul tau de a descrie.

Citat:La capatul lui era iarasi ��� UN HOL !
Omg, Apocalipsa! -.-

Citat:...in noua noastra clasa noastra
Ai repetat 'noastra'

Citat:In coltul dinspre usa se afla acolo un computer cu un LCD cu diagonala de 20 cm dupa parerea mea .
Puteai sa'mi spui ca e mare, mic, insa nu ca are daigonala nu stiu cat, si ca e nu stiu ce firma.

umpic- un pic

Ah.....pot spune ca e destul de ciudat....m'ai cam lasat @_@ ca si idee cu niste lucruri.
La inceput, m'ai innebunit cu geamurile alea: marimea lor, cum iti palce tie sa treaca lumina prin ele, o adevarata arta a ferestrelor, mai lipsea sa'mi spui si istoria, evolutia, sau mai stiu eu ce.
Cand a ajuns in clasa, m'ai secat cu diagonala chestiei si cu [,] cuvantul 'clasa'.
Observ mai mult ca tu vrei sa ne relatezi intamplari din viata chestiilor. -.-
Wrong way, mai exact cu naratiunea nu'i bine.
Next--->
Descrierea- un exemplu plauzibil, in ceea ce priveste secul desigur.

Replici nepotrivite ficului- � Ce tare! �
Ideea- nimic special, cel putin pentru moment.
In acest capitol, abia spre final s'a intamplat ceva interesant. La inceput trebuia sa vorbesti mai mult despre ea, nu despre ferestre si diagonala de 20 cm.
Cu semnele de punctuatie, la fel, virgulele nu's.

Incearca sa faci totul mai atragator, sa pui accent pe descriere, sa imbraci ideile si exprimarea sa fie clara, sa aiba aspect de fic curat.
Momentan nu stiu ce sa zic..e destul de slabut.

Astept nextul, succes!

#3
dragut fic:x
greselile ti-au fost mentionate deRobin, asa ca nu le voi repeta
descrierea e bunicica si naratiunea la fel:-)
dar oare cine e blonda???
;)) o sa aflam in urmatorul capitol, nu-i asa?
spor la scris si sa pui repede nextul:*

#4
Va maultumesc pt. comentarii ... in special pt. critici ! :)
Sooooo Next!

Cap. II
Un inger intunecat in Rai �

�Ce nu-ti vine sa crezi ca o vedeta ca mine a decis sa locuiasca doua luni aici ? Stiu ca locul acesta e mult sub standardele mele dar ma voi obisnui nu-ti fa griji ! Cel mai greu imi va fi sa ma obisnuiesc cu sarantocii de aici ! �
Zise ea uitandu-se la mine , schitand un zambet in coltul gurii .
�Nu-mi pasa ce crezi ! Oricum esti o nesuferita si o distrusa mintal de cand te stiu ! Nu e vina ta ca boala ti s-a agravat , Sellene ! �
�Fetelor , sa nu va certati ! Si Adelline ai grija ca verisoara ta sa aiba tot ce isi doreste pe parcursul sederii ei aici , bine ? � spuse mama intrerupand momentul aprins si accentund ultimul cuvant . Stia prea bine ca eu cu Sellene nun e intelegeam , de ce a mai adus-o aici ?
�Bine , mama ! �
Dupa ce mama iesi pe usa m-am indreptat spre camera mea .
Sellene avea in minte sa ma enerveze pana la culme , dar nu doream sa-i dau satisfactia asta �
Am intrat in camera mea si am ramas acolo pana de dimineata .
Cand primele raze luminoase au intrat pe geam eram deja aproape gata de plecare . Nu am vrut s-o astept pe Sellene , pentru ca ea chiar credea ca scoala o va astepta pe � suprema vedeta� . Am iesit pe poarta iar cand sa plec m-am lovit de Chris care se pregatea sa mearga spre scoala pe bicicleta sa .
� Buna dimineata , Adelline ! Ce faci ? �
� Buna dimineata ! Mergeam la scoala . �
� Daca vrei urca in spate si te duc eu . �
� Nu-I nici o problema ? �
� Sigur ca nu ! Hai vino ! �
� Bine � �
Vantul imi batea prin parul negru . MA uitam la el cum pedala cu greu pana cand am ajuns la cladirea numita liceu .
� Multumesc mult ! � am spus zambind
� Cu pla ��� �
Nici nu terminase ce dorea sa spuna ca eu l-am imbatisat si apoi m-am indreptat spre usa liceului . Chris a ramas impietrit cateva secunde , dar s-a trezit cand a auzit vocea mea chemandu-l .
Am urcat amandoi pe scari si spre surpriza noastra am ajuns primii . Mi-am pus cartile pe banca si apoi m-am dus la el .
�Ce faci ? �
� Bine . Apropo te-ai obisnuit aici , in America ? �
� Da! Imi cam lipsesc prietenii de acasa dar , Cathy ma mai inveseleste cu cate-o remarca la adresa profesorilor . �
� Erai tot asa si la acel colegiu din Franta ? �
� Da� cum altcumva sa fiu ? Daca nu eram asa nu era eu nu ? �
� Corect Cum am putut sa ma gandesc la altceva ? �
In mai putin de 10 minute clasa era plina . Nici un elev nu lipsea . Din pacate clopotelul nostru mult iubit , ne-a tradat anuntand inceperea orei . Domnul de istorie a intrat pe usa si si-a inceput ora . Dintr-o data intra diriginta pe usa , iar Lex , corigentul de anul trecut a remarcat :
� Doamna Diriginata , ce am mai facut de data asta ? � zise el razand
� Ai noroc , de data asta nu s-a mai plans nimeni . � apoi intorcandu-se catre profesorul de istorie � Scuzati-ma ca va deranjez ora .�
� Lasa-ti , nu-i nici o problema �
� Vreau sa vi-o prezint pe eleva inscrisa in programul de schimb : Domnisoara Sellene . �
Cand a intrat verisoara mea in clasa toti baietii , mai putin Chris , au inceput sa fluiere .
� Salut ! Eu sunt Sellene . Vin din Franta , iar scoala generala am facut-o la � Colegiul Cecile � . Voi sta cu voi 2 luni . � zambind usor in timp ce se uita la mine care eram cat se poate de mirata.
Atunci , o mana alba se ridica .
� Ce doresti , Sara ? zise diriginta �
O fata inalta cu parul brunet , avand ochii de culoarea cerului se ridica din banca.
� Am o intrebare pentru Sellene . �
� Care ? � intreba � scumpa � mea verisoara indreptandu-si privirea spre persoana care-i puse o intrebare
� Si Adelline � zise Sara aratand spre mine � a fost la acelasi colegiu . Ati fost college ? �
� Se poate spune si asa � � afirma ea zambind discret in coltul gurii
Diriginta a asezat-o langa Chris . Prin urmare in pauza , venind la ea tot felul de admiratori , Chris , eu si Cathy am stat in colt si ne uitam la toti acei buni-de-nimic care se inghesuiau pe langa ea. Cand m-a vazut s-a indreptat spre noi .
� Ce faci , sarantoaco ? Te miri cat succes pot avea ? �
� chiar imi este mila de tine ! Imi pare rau ca boala la cap ti s-a agravat in ultimele 3 secunde . Pacat ca nu mai putem face nimic pentru asta . Oricum creierul nu te ajuta prea mult ! Si asa nu era de folos . Deci nu te ingrijora! N-are rost sa chemam asistenta . �
� Mersi de complimente ! Se vede ca esti invidioasa pe mine � Adica , cine n-ar fi ? �
� Miss Univers , nu vrei sa ceri si parerea altora ? �
� De ce ? Stiu deja ca sunt miss Univers . Adica cine ar mai putea fi mai draguta ca mine ? �
� Am vazut personae mult mai dragutze ca tine ! Si nu ca te-ar interesa , dar eram sarcastica adica ironica ca sa inteleaga si cei mai prosti . � am zis uitandu-ma la ea cu inteles
� Poate�� in visele tale ! Si taranca aia cu care stai cine mai este ? �
Ea rase un pic . Insa chiar atunci se trezi cu o palma peste fata . O urma rosie ramase imprimata pe fata ei alba . Era a mainii mele care luase contact cu obrazul ei fin .
� Nimeni nu-mi insulta prietenii . �
� Sti ca asta inseamna razboi ! Nu-mi pasa ca suntem rude ! Te voi face sa regreti cu orice pret . �
� Sa nu crezi ca voi renunta in fata unei distruse mintal ! �
Dupa aceea ea pleca crizata spre baie . Am fost atat de concentrate incat n-am observat lumea care s-a strans in jurul nostru .
� Ce faceti ? Cascati ochii ? Haideti , ce mai asteptati ? Faceti pasi ! �
M-am intors la discutia mea cu Cathy si Chris .
� Sunteti rude ? � au intrebat la unison
� Da , din pacate , suntem verisoare � Numai de asta m-am bucurat ca am plecat din Franta . �
� Nu-I nimic ! Te vom ajuta sa treci peste asta ! Nu Cathy ?�
� Da ! Stai linistita ii vom face sederea ei aici un calvar ! �
� Aveti grija sa nu se intample invers . �
Orele au trecut repede ! Si mai presus de toate , fara ca Sellene sa me enerveze sau sa se comporte ca o printessa rasfatata .
La sfarsitul celor 6 ore de inchisoare mi-am luat la revedere de la Cathy iar la plecare , Chris se oferi sa ma duca el dinnou . Nu l-am putut refuza . Ceea ce nu stiam era ca verisoara mea ma urmarea , si isi dadu seama ca imi place de el .
� lasa ca vei plati pentru ca mai facut de ras in fata celorlalti ! �

Lex : http://i44.tinypic.com/b9fvv6.jpg
Sara: http://i669.photobucket.com/albums/vv52/...k_2026.jpg

#5
frumos capitol:X
I'll kill Sellene... pacat ca are un nume atat de frumos:))... in rest e soooo mean :|

deci... greselile din Capitolul II:

"Daca vrei (,) urca in spate"
"Nu-I"- nu-i;
"Hai (,) vino !"
"MA (uitam)"- ma;
"nu eram eu (,) nu ?"
"Corect (.) Cum"
"Din pacate (,) clopotelul"
"Lasa-ti"- Lasati;
"vi-o"- v-o sau va o
"college"- colege;
"personae"- persoane;
"dragutze"- dragute;
"Sti"- Stii;
"dinnou"- din nou;

si in capitolul III:D :

"Sti"- Stii;
"Defapt"- De fapt;
"favorite"- favorita;
"pt."- pentru(fara prescurtari :P )
"Ma car"- Macar;

am enumerat doar cateva din greselile referitoare la virgule:D(desi sunt cam multe)... sfatul meu e sa fi mai atenta cu ele si inainte sa postezi, sa-ti citesti ficul cu voce tare ca sa-ti dai seama pe unde ar trebui puse virgulele^__^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Dream is everything Mao 4 3.194 30-06-2013, 12:44 AM
Ultimul răspuns: Natsuru
  A dream become's real(InuYasha) Matt 3 3.119 23-01-2012, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Matt
  Just a dream [ SHINee inspired ] BlueBunny 8 5.827 30-08-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Dskk
  Just For Dream! Yuki Kuran 0 1.586 27-08-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Yuki Kuran
  Nasty Dream (yaoi +16 - +18) Aliss_anime 1 2.152 19-07-2011, 02:41 AM
Ultimul răspuns: alexutzy97
  Autopsy of a dream...[YAO!] .Dudiii 3 3.723 15-04-2011, 09:54 PM
Ultimul răspuns: Hasamy lost vampire
  Nightmare of my life Sho-Yo 8 5.335 04-04-2011, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Hope for a dream [ +16] sickness 5 3.253 12-03-2011, 06:11 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Nightmare Akie 1 2.241 23-08-2010, 04:00 PM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  My worst nightmare is losing you [Tokio Hotel twincest; made by two yaoi lovers] angeliqueVampire 20 14.171 07-03-2010, 03:07 PM
Ultimul răspuns: Aiumy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)