Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Am redescoperit fericirea..

#14
Vine si eu cu un comentariu, la tot ce ai scris pana acum si voi incepe cu greselile... Nu de tastare in principiu, ci de exprimare sau gramatica.

Noante- nuante
Cohi- ochii
Amentire- Amintire

spre locul ce imi atrase atentia- Care imi atrase atentia suna mai bine parca… In fine.

-Are doar mici zgarieturi. auzeam o voce.
-Neata rozalio. il aud pe unchiul Asuma.
-Neata unchiule Asuma. ii zic eu zambind fals. -- La o propozitie simpla din dialog ( adica nu mirare sau intrebare, intelegi tu ), se pune virgula, nu punct, inainte sa zici cine vorbeste.

Deschid usor buzele… Nu am mai auzit de deschiderea buzelor, poate a gurii :))
ochi rosi- Nu se articuleaza ceva?
auzeam o voce – deschid ochii? Schimbi cam des timpul. Incepi cu imperfectul, apoi treci la prezent. Alegeti unul ( eu as recomanda sa te joci cu timpurile trecute, ca prezentul e cam dificil ) si tine-te de el pana la capat.

Sakura ma auzi? o aud din nou pe femeie. Auzi, aud, prea multe repetitii ale aceluiasi verb.

Nu mananc multe( cred ca aici mergea o virgula, ca am citit de 4 ori pana sa inteleg propozitia ) ori cat ai incerca sa ma faci.

micul de jun- micul dejun

Am parul roz si lung pana la fund, iar ochii ( imi ) sunt verzi ca doua smaralde. – Suna mai bine cu modificarea mea, cred. Altfel e nush, aiurea.

Imi iau din dulap o pereche de pantaloni trei sfert negri, un tricou simplu gri, o bluza de trening tot gri, pe care mi-o leg la mijloc si o pereche de adidasi de sport. Imi iau MP3-ul si cobor jos. – Imi iau, imi iau… repetitie, iar!! Plus ca nu mai suport toata descrierea asta de cate si mai cate isi ia pe ea. Chiar nu ma intereseaza. Mai mult as vrea sa stiu ce simte!!

Copacii aud coroana bogata, iar pasarelele se bucura de umbra acestora. – Sa imi trag palme daca am inteles ceva din propozitia asta. Voiai sa scri au, in loc de aud?

Obijnui- obisnui

Il iau si merg la usa, unde Sai se incalta. Iesim amandoi pe usa, incuind-o. – usa, usa si iar usa. Iar repetitie.

Nu-i zic nimic, doar ii fac cu ochiul si dispar in clasa, lasand-o cu un semn de intrebare.
Dupa putin timp, in clasa intra un domn cu parul argintiu si ochi caprui. – Clasa, clasa si iar clasa. Inca o repetitie. Exista sinonime sau altfel de formulari.

Sai o intreaba ce e cu catelusul, iar bruneta ii spune ca l-a gasit in fata usii. I se facuse mila de el, asa ca il lua. - I se facuse mila de el asa ca l-a luat, nu il lua. E alt timp si suna aiurea.

Il ia pe brunet de pe mine, iar eu ma ridic imediat de jos, nervoasa. Plec furioasa in camera mea, trantind usa. Las catelusul jos, iar acesta se urca imediat in patul meu. Camera mea, patul meu, furioasa, nervoasa, suna cam aiurea asta. Se intelegea ca daca era nervoasa, pleca nervoasa…

negre ce se leaga pe glezna. – care se leaga pe glezne suna mai bine zic eu…

Pancarda- eu stiam ca se scrie cu t: “pancarta”

Il lasam pe Rexi in grija unei fete si plecam sa ne distram. Naruto era cel mai agitat. Umbla de colo colo prin fata noastra, pana cand Ino il pocni calumea.
Eu ma spre apa, pana ce dau de nisipul ud. – Il lasam, Naruto era… Iar ai schimbat timpul si suna aiurea.

Daca zici tu.. zic eu incet, aplecandu-ma. – Daca zici tu, zic eu. Zic zic si iara zic. Alta repetitie.

Imi las ghiozdanul jos si imi dau jos uniforma. Imi iau o pereche de pantaloni scurti albi, un maieu roz si o pereche de balerini roz. Imi iau telefonul si o sun pe TenTen. – Jos, jos= una repetitie , Imi iau, imi iau, imi las etc = alta repetitie

Ora doisprezece- cred ca e douasprezece. Ora e genul feminin ^.^ , sti tu o ora, doua ore. Sau in cazul nostru, douasprezece ore, doisprezece baieti :D.

Rochia ei e mova ( Mova? De unde ai scos tu ca acest adjectiv isi schimba forma dupa gen? Rochie MOV, MOV!! ) si se leaga dupa gat. Hinata isi alese si ea o rochie mov, pe care puse de mult ochii. E fara bretele si are in partea dreapta o fundita.
TenTen si-a ales o rochie neagra, fara bretele cu o panglica alba legata sub sani. Eu mi-am ales o rochie gri, pana deasupra genunchilor, care se le leaga dupa gat, lasand la vedere un decolteu destul de adanc. – iar te-ai jucat cu timpurile de m-ai ametit.

- Fetelor, veniti maine la mine sa ne pregatim? ne intreaba Hinata.
- Sigur Hinata. zicem toate in cor. – Cat de sec poate fi acest dialog

Dupa ce terminam de baut sucurile, ne indreptam fiecare spre casa. Era deja ora sase. Nu prea petrec eu timpul prin malluri, dar se pare ca azi am pierdut timpul pe acolo cat pentru toata viata. - Alta joaca cu timpurile

fiind ca- fiindca stiam eu ca se scrie. In fine

Maine ne-a dat liber pentru a ne reface dupa petrecere. Maine nu prea cred ca am sa-l vad. Maine, maine, iar o repetitie :)).

Legat de asta, nu crezi ca toti isi scot limba cam des? Pe mine ma cam enerveaza asta.

Acum sa vedem corecturile de rigoare.
Primul capitol a fost total aiurea montat. Flashbackurile nu au fost puse unde trebuiau, Cum ai povestit a fost aiurea si nu intelegeam cand e prezentul si cand e trecutul. Ai schimbat timpurile o gramada. Etc.
Descrierea exista, dar eu mas axa mai mult pe sentimente. Tu descrii chestii inutile cum ar fi hainele in amanunt si cum se macheaza la naiba, chiar ma doar in cot, sa nu zic celalalt cuvant de 3 litere care incepe tot cu c.
Naratiunea merge. Nu e grabita, doar seaca. Plictisitoare iti spun, plictisitoare. Chiar trasa de par. OMG, toate sau intamplat atat de trase de par. Si nu am inteles de unde pana unde a visat. Dinainte de petrecere, de dupa petrecere, de azi, de maine? Nu stiu ce a fost real si ce a fost vis. De asemenea toate sunt amestecate si foarte aiurea cum se intampla totul dupa ce a venit Sakura, nu crezi?
Dialogul, destul de bun dar uneori sec sau prost amplasat.
Greselile de tastare nu sunt multe, insa ai probleme de exprimare. Mai lucra cu cartea de romana sau cu dexuletul :)).
Titlul merge, dar no. Putea fi mai bun… Nu ma atras. Cum tiam zis pe mess, datorita lui Alany lam citit :)).
Ideea nu imi place. E un fic foarte asemanator cu altul de pe zup. Aceleasi cupluri, cam aceeasi poveste. Puteai macar la inceput sa formezi cuplurile aiurea. Si totul sa se intample muuult muuuuuuult mai incet. Mai lucra si tu putin la chestia asta. In fine. Sti ca ma poti contacta oricand pentru o mica idee. De asemenea, ce mi sa parut ciudat e ca dintr-o data Sakura e foarte fericita si lalala. Parca ii murisera parintii si de atunci e zero. Cred ca ai mai putea sa mai insisti pe asta in continuare.
Apropo, vezi ca pui multe virgule aiurea care fac cititul mult mai dificil. Grija si mai mult antrenament.
Nu mai am timp sa zic altceva decat spor si Astept nextu. La care las comm in viitorul apropiat :)).



Răspunsuri în acest subiect
Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 17-08-2010, 02:04 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 19-08-2010, 02:41 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Yun. - 20-08-2010, 01:10 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 22-08-2010, 05:09 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Yun. - 22-08-2010, 08:14 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 23-08-2010, 09:46 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Shadow. - 24-08-2010, 04:16 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 24-08-2010, 07:43 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Yun. - 25-08-2010, 12:55 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 25-08-2010, 09:18 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Isa-chan - 26-08-2010, 02:35 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 26-08-2010, 05:36 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Rozzy-chan ♥™ - 27-08-2010, 10:12 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Irukandji - 28-08-2010, 07:23 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 02-09-2010, 01:52 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Irukandji - 08-09-2010, 04:34 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 10-09-2010, 06:47 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Yun. - 10-09-2010, 07:27 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Debb.' - 21-09-2010, 04:45 PM
RE: Am redescoperit fericirea.. - de Flash - 22-09-2010, 08:30 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea. SakuraXLOVE 6 4.714 15-09-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: KarinaD
  Fericirea ÅŸi întruchipările ei Mitsukai Yoru 3 1.802 10-07-2011, 04:26 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Dragostea ta sau fericirea celorlalti? Xandra iubire14 13 8.424 03-01-2011, 06:26 PM
Ultimul răspuns: lilycutza^_^
  Pentru ca fericirea este una de plastic Onna 11 7.956 28-02-2010, 07:32 PM
Ultimul răspuns: CurePeach


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)