Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

prima iubire

#1
acesta nu este ficul meu , m-a rugat verisoara mea sa il pun deoarece ea nu are cont si nu vrea sa isi faca dar am rugat-o eu mult si a zis sa il pun pe contul meu, daca nu va place nu va place nu postati ca e naspa si asa mai departe . s-a straduit foarte mult (a scris cam vreo 5 caiete) deci nu jigniti ficul.

Colega noua

O zi frumoasa in satul frunza....soarele stralucea , pasarile cantau .... o zi perfecta.Intr-o locuinta din mijlocul satului se auzea:
-Trezestete altfel vei intarzia si nu asi vrea sa se intample asta chiar din prima ta zi la academie!!
-Doar 5 minute mama!!! Doar....5 minu... si fata adormi la loc
-Nici un minut! Acum te trezesti!
Fata se scula din patul moale si cald ce parca o chema inapoi.Se duse in baie si se baga la dus.Picaturile de apa cadeau pe corpul ei alb si fin.Dupa ce a terminat de facut dus sa uscat si s-a dus sa se imbrace.Si-a luat un maieu de culoarea turcoaz ce ii punea in evidenta silueta si niste pantaloni negri drepti.S-a incaltat cu acele sandale traditionale si s-a dus in baie sa isi aranjeze parul.Avea un par roz aproape pana la umeri de fapt era putin mai lung de umeri , avea niste ochi verzi si niste gene lungi ,pielea ei era putin palida dar obrajii erau rosiatici. Dupa ce a terminat sa se aranjeze a plecat spre academie.
Intre timp la academie:
-Atentie echipa 7!!!a tipat Kakashi deoarece Sakura tot tipa la Naruto si nu se mai auzea nimic. Azi am fost anuntat de Hokage ca in echipa noastra se va alatura o fata pe nume Leona.A fost transferata din satul vantului pentru rezultatele ei excelente.Vreau sa o faceti sa se simta bine ne-am inteles?
Elevii au aprobat din cap si au intrat in clasa deoarece se sunase clopotelul.Sakura si Naruto erau curiosi sa vada cum arata eleva cea noua(in special Naruto )si sa vada ce fel de fata e dar pe Sasuke nu parea sa il intereseze sau doar asa incerca sa para...Deodata senseiul lor a intrat in clasa impreuna cu Leona.Cand naruto a vazut-o avea impresia ca un inger i-a pus mana in cap , dar Sakura era putin invidioasa.Ii era frica sa nu cumva sa se indragosteasca sasuke de ea.
-Leona,cear fi daca ne-ai spune cateva lucruri despre tine?spuse senseiul
-Cum doariti.spuse Leona....Numele meu este Leona Pansey(Pansey e numele de familie)Am 13 ani de fapt voi inplini foarte curand , imi place sa ma distrez , ,sa glumesc , sa cant si sa ascult muzica , sa dansez dar uneori sunt timida si nu ma misc .Imi place sa ma antrenez si sa incerc sa devin mai puternica de cat sunt.Nu imi plac oamenii mincinosi,oamenii care se cred superiori si oamenii inganfati. Nu imi mai place:ciorba,legumele,patrunj...
-Gata, gata. spuse senseiul intrerupand-o . Cred ca e de aujus, spuse el razand .
-Sensei! Unde o sa stau????
-Ce zici de locul ala???Langa sasuke!E bine?
- Avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni nu am de ce sa refuz
Leona se puse langa Sasuke si zise:
-Buna!!Eu sunt Leona! Tu trebuie sa fi Sasuke dupa cat am inteles de la sensei, nu?
-Hm...da sunt sasuke...spuse el cu o voce de plictisit
-Hei !!! Eu doar te-am intrebat frumos!Nu stiam ca pentru tine vorbitul necesita asa un efort incat imi vorbesti cu o voce din aia de adormit

-Hei pustoaico!Eu nu tiam facut nimic ok?Mai intrebat ce va eu ti-am raspuns,asa ca termina bine?
-Of doamne dar morocanos mai esti!
Dupa ce s-a terminat ora ,Leona s-a dus la Naruto si Sakura sa se prezinte si sa ii cunoasca mai bine.
-Buna eu sunt Leona!voi sunteti Sakura si Naruto nu?Noi mei colegi de echipa.iIncantata
-La fel!!!! spuse Naruto si Sakura la un loc
[Imagine: chibi_2197.gif]
, chibi-ul lui ebrushik


Vreau bomboane 20(((

#2
Heya! ^^ A new fic? Ok, let'as see if we have mistakes:


O zi frumoasa in satul frunza -> 1. suna banal
2. Satul ascuns intre Frunze

Trezestete -> Trezeste-te

asi vrea - as vrea

academie -> Academie

se baga la dus -> ce, ma? O.O suna chiar nasol. Incearca "pentru a face dus"

sa uscat -> s-a uscat

maieu -> maiou

pantaloni negri drepti -> pantaloni...drepti? O.O

Avea un par roz aproape pana la umeri de fapt era putin mai lung de umeri -> pana la umeri sau mai jos? hotaraste-te!

-Atentie echipa 7!!! -> multumim de generozitate, dar ne ajungea un singur semn al exclamarii

a tipat Kakashi deoarece Sakura tot tipa -> a tipat ... tot tipa ... @.@

satul vantului -> Satul Vantului

se sunase clopotelul -> ce, ma? O.O "deoarece se sunase" e de ajuns

naruto -> Naruto

sa nu cumva -> ca nu cumva

sasuke -> Sasuke

cear fi -> ce ar fi

?spuse senseiul -> ? intreba senseiul.

doariti -> doriti

Unde o sa stau???? -> ajunge un semn de intrebare

Leona se puse langa Sasuke -> suna groaznic -.-'

nu tiam facut -> nu ti-am facut

Mai intrebat ce va -> M-ai intrebat ceva

Noi mei colegi -> Noii mei colegi

-La fel!!!! spuse Naruto si Sakura la un loc -> ajunge un semn de exclamare O.O si e "spusera Naruto si Sakura la un loc" ca sunt 2 pers


Astea au fost greselile. Incearca, te rog, sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie, pt estetica. Nu mai exagera cu semnele de exclamare si cele de intrebare. Astept nerabdatoare nextu'! ^^

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#3
-Numele meu e Naruto Uzumaki!Eu voi fi urmatorul Hokage!
-Sa dea Domnul spuse Leona razand dar nu radea de sau de ce a spus ci de cum se agita
-Eu sunt Sakura Haruno!
-Incantata !
-Ma scuzati dar vreti sa imi prezentati si mie colegi??
-Sigur ca da ,cu mare placere!
Dupa ce au prezentat-o si a facut cunostinta cu o parte din colegi acestia erau fermecati de ea (baietii) mai putin Gaara,Neji si Kankuro dar ei nu era aproape niciodata incantati de ce va.A mai facut cunostinta si cu Hinata,Temari si Ten Ten.Acestea au fost foarte incantate si Leona se simtea bine ca acestia o apreciau.
-Au mai ramas 2 persoane,zise Naruto cu o voce ciudata
-Sasuke si Ino...spuse Sakura
-Apropo eu pe Sasuke l-am cunoscut in ora dar nu prea a parut incantat si mia vorb pe un ton cam ciudat.Parea morocanos si plictisit in acelas timp...
-Pai asa e Sasuke mai mereu...E posomorat si se crede mereu destept si superior
-Taci Naruto!! .Taci si nu mai zi asa ce va despre Sasuke! spuse Sakura nervoasa. Hai sa ti-o prezentam pe Ino!
-Buna Ino!spuse Sakura cu o voce cam ciudata.Aceasta e Leona,e noua noastra colega de clasa dupa cum ai observat
-Buna...aaaaaa....cum ai sis ca o cheama?....aaaa a da gata miam amintit...Ino. Eu sunt Leona
-Hm...bine cum spui tu...eu sunt Ino Yamanaka si sunt cea mai populara si mai frumoasa fata din konoha....in fine nu am chef sa imi irosesc timpul cu tine...
Si Ino pleca lasand-o pe Leona cu ochii in soare
-Dar ce am spus de a plecat?Daca s-a suparat din cauza ca i-am uitat numele nu a fost cu intentie ci doar nu eram atenta... spuse Leona
-Nu te supara!Asa e ea mereu!spuse sakura
-Da mereu se crede regina frumuseti si a tot stiutoarea ranji Naruto
-Acum e timpul sa til prezentam mai bine pe Sasuke si sa iti dovedesc ca nu e asa cum spune Naruto
-Ok!spuse Leona
-Hei Sasuke !Aceasta e...
-Stiu cn e si nu imi pasa clar?...spuse sasuke cu o voce aspra si dura ce putea ingheta si cea mai calda si buna inima
-Hei!!!!!Nu ai dreptul sa te porti asa cu mine!!!Acum sunt colega ta si fac parte din echipa ta...ar trebui sa te porti mai altfell cu mn!!!spuse Leona nervoasa...Ce ti-am facut de te porti asa?
-Sti ce va?Nu trebuie sa imii faci nimica ca sa nu te plac ok?Acum dispari!!
-Poate ca nu trebuia sa accept sa vin in satul frunza!!!Poate ca nu trebuia sa accept sa vin in ecipa voastra!!!!tipa Leona aproape cu lacrimi in ochi
-Poate ca nu trebuia!!!!!!!!!!!!!!!ii spuse Sasuke pe un ton aproape rastit...dar...ce se petrecea in sufletul lui??..simtea ce va ce nu a mai simtit pana acuma si nu era ura sau durere...se tot gandea ca nu ar fi trebuit sa spuna acele cuvinte...ce va se petrecea si nu prea se simtea bine
Dupa ce a auzit ce a spus Sasuke a fugit si sa dus in baie....Se tot uita in oglinda si incerca sa se abtina sa nu planga dar nu mai putea...Naruto ramase blocat dar Sakura fugi sa o caute pe Leona....Ajunse in baie si o vazu pe Leona stand in fata oglinzi ...
-Leona ce s-a intamplat?
-Nimic..doar ca...nu stiu cu ce am gresit....fata aceea Ino nu ma suportat dar Sasuke nu stiu ce a avut?Tot incerc sa ma gandesc ce i-am facut dar nu prea inteleg?si deodata pe pata leonei se prelinsera o lacrima fierbinte
-Leona eu....pai...nu stiu ce sa spun...Sakura nu vroia sa spuna lucruri rele despre Sasuke deoare ce il iubea si nu putea sa spuna nici un cuvant
-Lasa Sakura...Fi linistita...o sa imi revin..imi trebuie putin aer
Si Leona pleca afara.Acolo se opri si vazu un cires care isi scutura petalele florilor.Acestea cadeau lin si gratios pe pamantul rece si tare.
-Cate odata imi doaresc sa fiu si eu o petala de cires...sa cad lin...sa uit de tot...
Din ochii fetei se prelinsera 2 lacrimi ce lasau rani adanci pe fata fetei...incepu sa planga si aproape cazura in genunchi cand de odata
-Ce e zgomotul asta?spuse fata
Se auzea dintr-un copc...se uita acolo si :
-Sasuke ce faci aici?zise fata incercand sa isi ascunda lacrimile
-Pai...eu...



sper sa place si scz daca am greseli de tastare si exprimare
[Imagine: chibi_2197.gif]
, chibi-ul lui ebrushik


Vreau bomboane 20(((

#4
Am ajuns si eu pe aici si pot spune ca-mi place.Deci sa vedem greselile
copc-copac
cazura-a cazut
doaresc-doresc
deoare ce-deoarece
pata-fata
miam=mi-am
ecipa=echipa
sa=s-a
leonei=Leonei
se prelinsera o lacrima=s-a prelns o lacrima
astea au fost greselile in rest mi-a placut
Spor la scris si vreau sa vad cat de repede urmatorul capitol
Ja ne

#5
Numele meu e Naruto Uzumaki!Eu voi fi urmatorul Hokage!
-Sa dea Domnul spuse Leona razand dar nu radea de sau de ce a spus ci de cum se agita
-Eu sunt Sakura Haruno!
-Incantata !
-Ma scuzati dar vreti sa imi prezentati si mie colegi??[ai ma dar asta e chiar intalnit in toate ficurile:|...dc nu zici ji tuh k a facut cunostinta in clasa (pauza) dupe ce sa prezentat colegilor in fata clasei(:|]
-Sigur ca da ,cu mare placere![acelas raspuns ca deobicei:))]
Dupa ce au prezentat-o si a facut cunostinta cu o parte din colegi acestia erau fermecati de ea (baietii)[logic ca baietii] mai putin Gaara,Neji si Kankuro dar ei nu era aproape niciodata incantati de ce va.A mai facut cunostinta si cu Hinata,Temari si Ten Ten.Acestea au fost foarte incantate si Leona se simtea bine ca acestia o apreciau.
-Au mai ramas 2[tie greu sa scri*DOUA*?] persoane,zise Naruto cu o voce ciudata
-Sasuke si Ino...spuse Sakura
-Apropo eu pe Sasuke l-am cunoscut in ora dar nu prea a parut incantat si mia vorb pe un ton cam ciudat.Parea morocanos si plictisit in acelas timp...
-Pai asa e Sasuke mai mereu...E posomorat si se crede mereu destept si superior
-Taci Naruto!! .Taci si nu mai zi asa ce va despre Sasuke! spuse Sakura nervoasa. Hai sa ti-o prezentam pe Ino!
-Buna Ino!spuse Sakura cu o voce cam ciudata.Aceasta e Leona,e noua noastra colega de clasa dupa cum ai observat
-Buna...aaaaaa....cum ai sis ca o cheama?....aaaa a da gata miam amintit...Ino. Eu sunt Leona
-Hm...bine cum spui tu...eu sunt Ino Yamanaka si sunt cea mai populara si mai frumoasa fata din konoha....in fine nu am chef sa imi irosesc timpul cu tine...
Si Ino pleca lasand-o pe Leona cu ochii in soare
-Dar ce am spus de a plecat?Daca s-a suparat din cauza ca i-am uitat numele nu a fost cu intentie ci doar nu eram atenta... spuse Leona
-Nu te supara!Asa e ea mereu!spuse sakura
-Da[virgula] mereu se crede regina frumuseti si a tot stiutoarea[virgula] ranji Naruto
-Acum e timpul sa til prezentam mai bine pe Sasuke si sa iti dovedesc ca nu e asa cum spune Naruto
-Ok!spuse Leona
-Hei Sasuke !Aceasta e...
-Stiu cn e si nu imi pasa clar?[ha..bv sasuke:)>-....tuh sa ai ochii numai pt sakura;;)]...spuse sasuke cu o voce aspra si dura ce putea ingheta si cea mai calda si buna inima
-Hei!!!!!Nu ai dreptul sa te porti asa cu mine!!![ba da:>]Acum sunt colega ta si fac parte din echipa ta...ar trebui sa te porti mai altfell cu mn[fara vorbire dupa mess:-l]!!!spuse Leona nervoasa...Ce ti-am facut de te porti asa?
-Sti ce va?Nu trebuie sa imii faci nimica ca sa nu te plac ok?Acum dispari!![exact:)>-]
-Poate ca nu trebuia sa accept sa vin in satul frunza!!!Poate ca nu trebuia sa accept sa vin in ecipa voastra!!!!tipa Leona aproape cu lacrimi in ochi
-Poate ca nu trebuia!!!!!!!!!!!!!!!ii spuse Sasuke pe un ton aproape rastit...dar...ce se petrecea in sufletul lui??..simtea ce va ce nu a mai simtit pana acuma si nu era ura sau durere...se tot gandea ca nu ar fi trebuit sa spuna acele cuvinte...ce va se petrecea si nu prea se simtea bine[nuuuuu....pamantul catre sasuke...pierdem legatura:((.....]..[ai ma chiar din capitolul doi:|..sa fim seriosi:|]
Dupa ce a auzit ce a spus Sasuke a fugit si sa dus in baie....Se tot uita in oglinda si incerca sa se abtina sa nu planga dar nu mai putea...Naruto ramase blocat dar Sakura fugi sa o caute pe Leona....Ajunse in baie si o vazu pe Leona stand in fata oglinzi ...
-Leona ce s-a intamplat?
-Nimic..doar ca...nu stiu cu ce am gresit....fata aceea Ino nu ma suportat dar Sasuke nu stiu ce a avut?Tot incerc sa ma gandesc ce i-am facut dar nu prea inteleg?si deodata pe pata leonei se prelinsera o lacrima fierbinte
-Leona eu....pai...nu stiu ce sa spun...Sakura nu vroia sa spuna lucruri rele despre Sasuke deoare ce il iubea si nu putea sa spuna nici un cuvant[a?....nam inteles faza asta....]
-Lasa Sakura...Fi linistita...o sa imi revin..imi trebuie putin aer
Si Leona pleca afara.Acolo se opri si vazu un cires care isi scutura petalele florilor.Acestea cadeau lin si gratios pe pamantul rece si tare.
-Cate odata imi doaresc sa fiu si eu o petala de cires...sa cad lin...sa uit de tot...
Din ochii fetei se prelinsera 2 lacrimi ce lasau rani adanci pe fata fetei...incepu sa planga si aproape cazura in genunchi cand de odata
-Ce e zgomotul asta?spuse fata
Se auzea dintr-un copc...se uita acolo si :
-Sasuke ce faci aici?zise fata incercand sa isi ascunda lacrimile
-Pai...eu...[>:P......pai eu[-(....]


**
*
asa...deci....mia placut ideea dar sa jti ca sunt fana a cuplului sasusaku ji nu prea imi convine de Leona:|:D:D:D......totul e dragutz...dar chestile cu colega noua,va rog prezemtatim colegii,fugitul la baie,app ji sasuke simtinduse urat pentru cea zis mi se par luate ....in toate ficuri gasesc chiestiile ale ji ma plictisec sa le citesc(:|....ceva mai original oamenii buni:|......scz k te critic....vreau sa imi fac ji eo un fic dar trebuie sa vb cu cn sa ma ajute>:D<......scz dak teai suparat dar asta e...nu ma lua in seama k sunt prea dura>:)......te poop ji Ja':*:*;;)

#6
Se pare ca altii mi-au luat-o inainte.
Hai sa-ti spun drept. Sunt de acord, o gramada de greseli de tastare si de ortigrafie, sa nu mai spun ca pana acum ficul e un cliseu, exceptand ca eleva cea noua nu e Sakura. Dialogul este sec, iar daca in primul cap a mai fost ceva descriere, desi nu chiar, in al 2-lea nu a fost absolut deloc. Plus ca e foarte scurt. Stiu ca esti la inceput, insa acesta este debutul tau in ficuri, eu imi imaginez ca pana acum ai mai facut compuneri prin cls a 4-a, asa, nu? Uneori ai dezacorduri, si multe dintre enunturi nu le inteleg. Ai probleme atat cu verbele terminate in "i", cat si cu subst. Stiu ca poti sa creezi frumos, dovada fiind gandurile Leonei "-Cate odata imi doaresc sa fiu si eu o petala de cires...sa cad lin...sa uit de tot...". Trebuie sa recunosc ca mi-a placut foarte mult. Asa ca te rog sa nu renunti dupa comm-ul meu, sa incerci sa te perfectionezi, pt ca ai intr-adevar talent, insa bobocul nu s-a deschis inca ;) So:

Gambatte & Kissu

:bye:
[Imagine: thekillers.png]

#7
no disclaimer

thread closed

pune un disclaimer in psot in acest topic si iti vo redeschide ficul
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=2771

#8
ce-am zis ca o sa fac trauma la toti=))so...sa revenim la fic...imi place ideea.....nu este chiar asa de originala....dar o particica mica tot e fumata...dialogul -:?e bun
descrirea la fel
cam atat am avut de zis
Chuu & Gambatte
au da.....si pune mai repede continuarea ca mor aici :zuppy03:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ehe, prima si singura mea poezie... :)) Black Rose 2 2.513 04-12-2011, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Black Rose
  Prima iubire love_anime 27 11.678 10-07-2009, 05:49 PM
Ultimul răspuns: akira-chan
  O dragoste la prima vedere Shadow. 7 7.391 27-04-2009, 08:45 PM
Ultimul răspuns: Mitzuke.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)