Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Pariu ca te fac?!

#21
Capitolul 5

Mike P.o.V


Uite, asa se face. Mergeam zambind satisfacut si lingandu-mi buzele. Daca era asa usor sa-l fac sa-mi cada in plasa in felul asta, il puteam avea mult mai repede decat ma asteptam. Adoram sa-l fac sa roseasca si sa se fastaceasca. Mi-am lins buza de sus, bagandu-mi mana in buzunar si scotandu-mi telefonul. Am sunat acasa, iar menajera mi-a raspuns.
- Alo, aici resedinta Adam, cu ce va puteam ajuta?
- Doli, eu sunt, i-am spus.
- Mike, ce e? M-a intrebat, in voce cu o usoara curiozitate.
- Zi bucatarului sa pregateasca masa, sunt in drum spre casa, si imi e foame de mor.
- O sa ii transmit.
M-a asigurat si a inchis. M-am inchis la geaca si mi-am continuat drumul. Ajuns acasa mi-am sters adidasii de presuletul de la intrare si am intrat in casa. Locuiam intr-o casa mare, cu trei etaje, o sala de petreceri, piscina afara, piscina in interior, sala de forta speciala pentru mine si aproximativ 5 dormitoare. Da, o casa uriasa as putea sa spun. Imediat cum am intrat, Doli, menajera veni spre mine si ma intampina. Am intrebat-o unde sunt mama cu tata si a spus ca ambii sunt la o intalnire in Washington, pana poimaine. Am oftat si i-am dat geanta si geaca, apoi m-am dus la bucatarie. Albert imi pregatea mancarea. Era ceva frantuzesc cred, dar nu ma prea interesa. Doli m-a intrebat daca nu doresc sa mananc in sala si i-am spus ca nu, asezandu-ma la masa din bucatarie. Am primit doua farfurii. Pe una erau doua copane asezonate cu ieburi aromate iar pe cealalta o salata tot din ceva ierburi si cateva legume. Prea pretentios sa ma intereseze. Am mancat repede, i-am multumit lui Albert pentru mancare si m-am dus in camera mea, singurul loc nearanjat de mama din casa.
Aveam o camera mare, cu un pat mare, bun de tolanit si facut alte lucruri. Peretii erau albastrii, sa-mi exprime barbatia iar deasuprea biroului negru se afla un poster cu NYRC. Aveam un dulap negru, simplu, la set cu biroul si noptiera pe care se afla televizorul. Nu prea era nimic special in camera asta, in afara de mirosul meu specific. Mi-am vazut geaca si geanta lasate de Doli pe pat, le-am luat si le-am aruncat intr-un colt. M-am aruncat in pat si am dat drumul la TV. Am schimbat canalele pana am ajuns la ultimul, apoi m-am ridicat din pat amortit. M-am intins exact ca o felina, lingandu-mi buza de sus din obisnuita. Asa era mai tot timpul cand stateam acasa. De asta preferam sa nu prea trec pe aici. Ajunsesem sa-mi consider casa mai mult un hotel decat o casa. Mi-am dat bluza jos, ramanand la bustul gol. Am iesit pe hol si am inspectat atent perimetrul. Am cascat si am pasit pe covorul rosu si pufos ce acoperea tot holul facandu-te sa te simti ca o vedeta.
Am deschis usa baii, intand si asingurandu-ma dupa ca am inchis-o la loc. M-am debarasat repede si de blugi si de boxeri si am intrat in cabina de dus. Am dat drumul la apa, iar primul contact al apei cu pielea mea fiebinte mi-a facut pielea de gaina. Dupa cateva minute de acomodare mi-am turnat gel de dus cu miros de citrice in palma si am inceput sa-mi masez bine fiecare particica a corpului. Dupa ce m-am umplut de spuma am dat drumul la apa mai tare si am scapat de ea. Am mai zabovit putin si apoi am oprit apa. Mi-am cautat prosopul cu mana, l-am gasit si am inceput sa-mi sterg corpul.
M-am imbracat intr-un maiou gri larg si pantaloni scurti, care se aflau agatate de usa. Mi-am sters putin parul si am luat din dulapul de langa oglinda feonul. Cu el in mana si firul in cealalta, am coborat scarile cautand-o pe Doli. O gasisem langa bucatarie, ma vazu si incepu sa rada. Imi lua feonul din maini si urcasem inapoi in camera mea. A pus un scaun in mijlocul camerei si m-a poftit sa iau loc. M-am asezat si am asteptat cuminte cat rafalele de aer cald pe care feonul le elibera sa-mi usuce parul. Mainile subtiri ale lui Doli se plimbau prin carliontii mei care incepusera sa prinda forma. Doli era o fata draguta de 26 de ani, cu parul lung si saten, ochi negri ca taciunea si pielea alba. E menajera aici de cand avem eu 13 ani. Mama ei a lucrat la randul ei pentru tata, ca mai apoi sa ia rolul de manajera pana acum 4 ani, cand a incetat sa mai respire. Mama si tata s-au ocupat de funerarii, iar lui Doli i-au asigurat un loc de munca. Avea doar 22 de ani cand venise aici, deabea iesita din facultate.
- Gata!
A spus scotand feonul din priza. M-am dus la oglinda lipita de interiorul usii de la dulap si i-am privit opera. Daca o faceam singur, probabil as fi aratat ca un pudel. I-am multumit iar ea a plecat, ducand feonul in baie. M-am trantit in pat cu telecomanda in mana, schimband programele pana cand am gasit un meci de fotbal.
*~*
Dimineata m-am trezit mai obosit decat ma culcasem. M-am intins si am cascat, cautand cu ochii inchisi papucii de casa. Ii gasisem pe sub pat si mi-am tarat picioarele pana la baie. Am luat periuta de dinti si am pus putina pasta pe ea, incepand sa-mi periez dintii bine. Mi-am clatit dupa gura, iar apoi mi-am inviorat fiecare por al fetei dupa ce mi-am clatit fata cu o cantitate destul de mare de apa. M-am sters cu un prosop pe fata si improspatat m-am intors in camera. Am deschis dulapul de unde am ales o pereche de jeansi negri, o bluza verde subtire peste care am luat geaca de la echipa. Am luat ghiozdanul din coltul camerei si l-am tarat pana jos.
- Buna dimineata! Mi-a spus Doli si m-a facut sa ma intorc cu fata spre ea, care ma intampina la intrarea in bucatarie cu un zambet larg.
- 'Neata! I-am raspuns si mi-am lasat geanta pe un scaun. Ce avem la micul dejun? Am intrebat-o stand langa ea si adolmecand ca un catel pofticios si infometat.
A ras si mi-a spus sa ma duc il masa, si imi aduce ea mancarea. Peste cateva secunde veni cu o tava mare, pe care se afla o farfurie cu doua portii de grilled cheese, una cu junca iar cealalta cu legume, un pahar cu suc de portocale si un croissant cu dulceata de frunte de padure. Am savurat fiecare imbucatura, iar la sfarsit am baut sucul pe nesuflate. Mi-am lins buza de jos usor iar apoi m-am ridicat de la masa, multumindu-i lu Doli. Intre timp ea imi adusese geaca. M-am imbracat, m-am incaltat cu bocancii si mi-am luat ghiozdanul de pa scaun si doream sa plec, insa Doli ma opri si imi puse un fular, asigurandu-se ca sunt acoperit si ca nu racesc. Cand chiar eram gata am iesit si descoperisem nu prea fericit ca afara era frig si batea vantul. Am mers cu pasi grabiti pana la scoala.
Ca de obicei, eram printre primii, pentru ca stateam cel mai aproape -distanta dintre casa mea si scoala e de 30 de metri-. M-am dus in clasa, unde nu era decat un baiat, si mi-am lasat geanta in banca si mi-am duc geaca cu fularul la cuierul din spatele clasei. Mi-am asezat putin parul uitandu-ma in reflexia geamului si apoi am iesit pe hol, care deja incepuse sa fie populat de elevi. M-am uitat in stanga si in drapta, nici urma de Jason. Cu mainile in buzunar am pasit mandru pe hol pana am ajuns langa intrare. Ajuns am inceput sa-l astept pe micul print. Am zambit din cauza ca mi-l imaginasem cu o coroana mare si grea deasupra capului, asa mic cum e el. Sunt trezit din fantezii de briza rece de afara care isi facu loc pe holul cald. Am deschis ochii si l-am vazut pe Jason.
- 'Neata! L-am intampinat zambitor. Si-a lipit privirea de fata mea si ma privea ciudat.
- 'Neata! Mi-a raspuns si si-a mutat privirea.
- Lasa-ma sa te ajut. Am spus luandu-i geanta. Se uita uimit la mine insa inghiti in sec.
- Fa cum vrei.
Mi-am pus geanta lui pe mar si i-am deschis usa clasei. Pentru a treia oara se uita la mine ca la masini straine si pasise in clasa. Am zambit satisfacut si l-am lasat sa intre in banca, lasandu-i geanta pe masa. A oftat si a asteptat sa ma sez in banca, ca mai apoi sa imi spuna:
- De ce te porti asa? M-a intrebat uitandu-se in ochii mei. De ce asa.. Dintr-o data?
- Ti-am spus ca imi pare rau. Mi-am dat seama ca am fost magar. Vreau sa ma revansez. I-am spus si mi-am pus mana pe obrazul sau. Acesta rosii instantaneu. Ce ai?
- D-Da-mi pace! A spus intorcandu-si fata.
Am ras si l-am ciufulit.
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

#22
Nici nu stii cat am asteptat capitolul asta si pot spune despre el ca e interesant ,am observat ca incepi sa faci cat mai putine greseli de scriere(lucru ce sper sa se repete mult mai des).Cel mai mult mi-a placut atunci cand Mike si-l imagina pe Jason cu o coroana mare pe cap,ce fantezii mai are si el (seamana cu o persoana pe care o cunosc,nu dau nume).Jason ,saracul, nici nu mai stie ce sa faca vazandu-l pe Mike comportandu-se asa ,si asta oarecum imi place.Debea astept sa citesc continuarea povestii lor si spor la scris.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#23
Hi!:*. Se pare ca au aparut doua capitole de cand n-am mai dat eu pe aici. N-are nimic , comentariu doi intr-unu' , la promotie;).
O sa incep cu greselile , care au fost mai putine decat in capitolele trecute , deci felicitari:
~Capitolul 4~
-"A ingenunchiat" , "Mike Adam sa ingenunchieze in fata cuiva"( a ingenuncheat , ca ingenunche)- stiu ca a doua forma suna un pic ciudat , dar asa am gasit pe net. Cu toate ca eu credeam ca se spune "sa ingenuncheze". In fine , ceea ce voiam sa subliniez: verbul este "a ingenunchea" , nu "a ingenunchia".
-"tipa intr-una ca e un cliseu"(intruna)-se scrie legat cand este sinonim cu mereu , incontinuu.
-"pana sa realizez ca defapt ii dadusem"(de fapt)
-"Mi-am luat un pluover"(pulover)-provine din engleza(pullover)

~Capitolul 5~
-"Peretii erau albastrii"(albastri)
-"De ce asa.. Dintr-o data?"(dintr-odata)
-"Acesta rosii instantaneu"(rosi)- se scrie cu doi "i" la persoana I singular(eu rosii).
Ai scris la un moment dat "deabea iesita din facultate". M-am uitat in dex si nu exista cuvantul "deabea". Dar poti sa-l inlocuiesti cu "abia".
Evoluezi in privinta greselilor , ceea ce e foarte bine. Am observat ca n-ai mai scris "vroiam" , bravo;). Sper sa o tii tot asa in privinta greselilor.
Fara suparare , dar mi s-a parut un plictisitor cand ai spus tot ce face Mike , ca se dezbraca , ca se spala pe dinti. Incearca sa faci mai captivanta actiunea.
Cata vrajeala poseda Mikey. Mi-a placut expresia din capitolul patru , cea cu "taur comunal". M-a amuzat exprimarea;)).
So , astept next , care sper sa nu intarzie prea mult. Bye!>:D<

#24
Nu am apucat sa citesc foarte mult din poveste - o sa incerc sa o citesc pe toata mai tarziu, pentru a lasa un comentariu mai detaliat. Pana atunci, ceva sfaturi generale:

1. Apasa de doua ori pe enter intre paragrafe. Am observat pe forum obiceiul asta de a apasa o singura data pe enter, si rezultatul e un bloc imens de text fara suficient spatiu intre paragrafe. Asta nu e o critica de continut si poate o sa strambi din nas si o sa zici ca nu e important - dar eu nu sunt de acord. E foarte important sa ai spatiu intre paragrafele tale, sau macar o delimitare clara intre ele. Daca ai asa un bloc imens de text, ochii cititorului o sa oboseasca mult mai repede si o sa fie mult mai greu pentru el sau ea sa iti urmareasca povestea. Cu cat mai aerisita e, cu atat e mai usor de citit.

2. Ai foarte mult dialog care nu se leaga intre el. Spre exemplu, aici:

-M.. Multumesc. a spus mai mult pentru el si vru sa plece, insa nu l-am lasat.
- Nici macar nu imi multumesti cum trebuie?
- Uite ce e, nu incerca sa ma convertesti ca nu-ti merge. s-a restit la mine si a facut un pas in fata.
- De ce? Ai incercat vreodata si nu ti-a placut?
- Nu tre.. l-am intrerupt.
- Hai sa facem un targ. m-am intors spre el, acesta facand acelasi lucru la randul sau. Uita-te la un film. Soft. Si spune-mi maine daca ti-a placut. a tacut si mi-a intors spatele, iesind exact cand s-a sunat.


Nu poti sa ai ATAT de mult dialog in stare bruta fara sa il legi cumva. E foarte posibil ca cititorul tau sa se incurce si sa nu mai inteleaga cine spune ce replica. De asemenea, dialoguri par o usor fortate pentru ca vor sa fie foarte relaxate. Încearcă sa le citesti de mai multe ori inainte sa postezi - dialogul e tricky business. Putini sunt cei carora le iese din prima si de obicei necesita foarte multa experienta pentru a-l manui cum trebuie.

3. Si asta e cel mai bun sfat pe care il poate primi cineva care scrie scene mai...intime. Spun asta pentru ca si eu l-am primit la acum ceva timp, si pentru ca simt nevoia sa il dau chiar si multor scriitori publicati, daramite amatoarelor de yaoi de pe 'zup: Numește, frate, spada spadă. Si daca nu te tine sa ii spui pe nume, poate nu ar trebui sa scrii despre ea. Pentru ca in incercarea de a evita un cuvant, te pricopsesti cu un eufemism stupid gen mandrie si absolut orice aer de 'sexyness' se duce pe apa sambetei.

#25
S-a prins si Jason ca se intampla ceva cu Mike, dar nu cred ca se lasa usor prostit. In fine, am observat ca ai incercat sa descrii, ceea ce iti lipsea pana acum din fic. Nu este necesar sa descrii fiecare detaliu. Este indeajuns daca iti alegi cateva lucruri, locuri, actiuni si sentimente mai importante (pe care vrei sa le pui in evidenta sa captezi cititorul). Mie imi place mult si asa pentru ca sunt adepta a descrierii, dar pe unii ar putea sa nu-i atraga atat de mult. Mie una imi place, nici in exces, nici prea putin. Asta ar trebui sa ai in minte. Delicios, Mike pare sa le aiba pe toate, bogat e, frumos e, destept e (*evil way*), iar Jason prea adorabil. Abia astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
[Imagine: Sugizogif.gif]

http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=30338 Cel mai nou fic "Furtuna numita adolescenta"

#26
~EXTRA~
Sa va explic care e treaba cu extra-ul. E n capitol care nu are legatura cu plot-ul original al fic-ului, doar un bonus.


Jason P.o.V

Ma trezisem singur, mama era plecata. Am coborat jos si am cautat in frigider dupa mancare. Nimic. Gol. Mi-am dus mana pe burta si am mangaiat usor. Ma durea si aveam nevoie disperata de mancare. Am luat din dulap niste bani, telefonul, si mi-am luat o pereche de bocanci in picioare, un pluover pe mine si caciula in cap, ducandu-ma la magazinul din colt. Colt la figurat, magazinul era la vreo 5 strazi distanta de mine. Afara era inca putin intuneric si frig, mi-am infasurat mai bine pluoverul pe mine, care si asa era mare si al mamei, si am strambat putin din nas cand o rafala de vant era cat pe ce sa ma darame din picioare. Ajunsesem in sfarsit. Totul pentru ceva de mancare! Am luat un cos si am inceput sa ma plimb prin magazin, luand niste cornuri, cascaval, niste legume si oua. In magazin era de asemenea frig, asa ca ma grabeam sa termin si sa ajung acasa, unde e cald si bine. Am ajuns la casa, unde era o coada monstru. In fine, am oftat si am asteptat. La un moment dat imi suna telefonul. Il i-au repede si ma uit la apelant. Matusi-mea.. Hmm, ma intreb ce vrea. Raspund.
- Alo.
- Jason, ce mai faci?
- Buna, matusa. Pai sunt la magazin, mama m-a lasat fara mancare.
- E vina mea, eu am chemat-o. Vii azi te rog sa stai cu copiii? Azi vreau sa plec cu unchiul tau si cu mama ta la un eveniment, si ne intoarcem dimineata. -Matusa mea avea 3 copii, 2 gemeni si un bebelus. Toti blonzi si absolut dragalasi. Era o placere sa stai cu ei, mai ales ca in majoritatea datilor erau cuminti.-
- Bine, pe la ce ora? Am spus avansand.
- Pe la ora 4. E bine?
- Da. Deci la 4 sunt la tine sa am grija de pitici?
- Da. Te astept. Pa.
- Pa.

Am inchis si mi-am bagat telefonul la loc in pluover. Dupa cateva secunde m-am simtit impins. M-am intors la tipul din spatele meu, revoltat pentru ca nu isi ceruse scuze. Cand ma intorc imi ridic capul, ca sa-l vad pe cine? Pe Mike. Fara sa mai comentez nimic m-am intors inapoi. Speram ca ultimele 5 secunde sa poata fie sterse.
- Scuze, te-am lovit, Jason? Ma intreba si fara sa fac contact vizual cu el, fara nici macar sa ma intorc, fac un gest cu mana ca e totul ok.
In sfarsit venise randul meu la casa. Casierita, o fata bruneta, cu ochii verzi si ochelari, care avea si un pierce sub buza de jos, calcula repede totul si mi le puse pe toate intr-o sacosa.
- Douazeci de dolari. Mi-a spus zambindu-mi.
I-am zambit la randul meu putin timid si i-am inmanat banii. Am luat sacosa cu gandul de a o taia acasa, insa nu. Mike, dupa ce achita ce a cumparat, veni in urma mea, punandu-si una dintre maini pe umarul meu, intorcandu-ma cu fata spre el.
- Jason, hei! Am oftat si l-am salutat obligat. Nu vroiam sa fac vreo scena prin magazin.
- Ce vrei? L-am intrebat punandu-mi mainile in san.
- Ce ai? Te-ai trezit cu fata la cearsaf? M-a intrebat privindu-ma. Vroiam sa te intreb ce faci azi.
- Dupa cum cred ca ai auzit, sunt ocupat. Trebuie sa fiu baby-sitter. Si acum daca ma scuzi, ma duc acasa.
- Stai. Ma gandeam, oricum azi nu am ce face... Nu vrei sa te ajut cu ei? Ce? Vrea sa vina cu mine ca sa ce? Sa ma terorizeze? Na.. Era bun un ajutor..
- Bine... S-Stai!
Pana sa apuc sa mai spun ceva el zambi si vru sa plece, insa parca uitand ceva se intoarse la mine. Isi da fularul jos si mi-l infasoara in jurul gatului meu.
- O sa racesti. Pa!
A plecat lasandu-ma in fata usilor cu mana pe fularul sau. Nu puteam spune ca nu imi era de folos. Am tras aer adanc in piept si am iesit in ger. Am mers repepe pana acasa, nu puteam sa fug pentru ca era alunecus. Ajuns acasa, in siguranta, unde era cald si bine, am intrat repede, scuturandu-ma de zapada de pe umeri si descaltandu-ma. Am fugit apoi la bucatarie, ducandu-ma sa-mi pregatesc o omleta mare cu cascaval si legume. Am infulecat repede tot ce era pe farfurie, stand ceva timp pana sa mai pot face ceva. Mi-am pus farfuria in ghiuveta.

Restul zilei am lenevit, pana la ora 15, cand m-am ridicat si m-am dus sus in camera mea sa ma imbrac. Mi-am pus o pereche de jeansi decolorati, un tricou rosi si un pluover gri fermoar. Mi-am pus o caciula grena subtire si mi-am asezat bretonul. Am coborat repede jos, incat eram sa cad in fund si m-am dus in hol, unde m-am incaltat cu bocancii. Mi-am luat geaca din cuier si fularul de la el si m-am asigurat ca tot din casa e inchis. Mi-am luat cheile si telefonul dupa masa si m-am dus spre casa lui Mike. Afara nu mai era asa de frig. Ajunsesem in fata unei case imense. Am sunat la usa si am asteptat. O fata bruneta imi deschisa, intampinanu-ma zambind. Pesemne Mike i-a spus ca voi veni
- Stai cuminte! i-am auzit vocea lui Mike si am privit inauntru. Tipa la un copil mic, cam de 3 ani. Era un ghemotoc cret si blond, parca sosia lui Mike.
- Mikeeeeei! Tipa copilul, incercand sa il prinda.
- Plodule, stai cuminte odata. A tipat la el, in sala uzindu-se ecoul.
- Mike! Am stigat la el inaintand. Amandoi isi indreptara privirile verzi spre mine. Lasa-l!
- Daaaar.. a spus in timp ce copilul veni si isi puse ambele maini in jurul picioarelor mele, strangandu-ma puternic. Inca o dovada ca semana cu Mike.
L-am luat in brate si l-am ciufulit. M-am dus langa Mike si i-am soptit:
- Daca te prind ca te comporti asa si acolo, te bat! Am accentuat ultimele doua cuvinte si l-am lasat pe pitic jos.
- Bine, promit. Hai sa mergem. A spus si si-a luat geaca.

L-am ciufulit inca odata pe pitic si m-am inreptat spre usa. L-am asteptat pe Mike sa vina, mi-am luat la revedere de la copil si am plecat. I-am facut inca odata instructia. Era un baiat care venise cu mine sa-mi tina companie. Mama il stia, da-mi trebuia motiv sa-l aduc cu mine. Am mers tacuti tot drumul, iar cand am ajuns am sunat la usa incepand sa sar usor, pentru ca imi era frig. Matusa a venit repede, aranjata, machiata, gatita... Era intr-o rochie albastra, lunga, iar tot parul il avea intr-un coc mare. I-am zambit, i l-am prezentat pe Mike si ne-a poftit inauntru.
Odata intrati, ne-am descaltat si am scapat de gecile grele si eu m-am dus in fata sa-mi salut verisorii. I-am gasit in sufragerie alaturi de mama, care la randul ei avea o rochie neagra cu mici insertii albe. Am salutat-o si pe ea si pe unchiul meu, iar apoi am fost trantit pe canapea de gemeni, care au sarit la propiu pe mine. Mike a fost adus la noi de matusa mea. Tot ea l-a rugat sa ia loc.
- Jason, Izabella doarme acum, dar se va trezi incurand. Noi plecam. Mancare si restul gasiti in frigider, sa aveti grija.
Imi spuse matusa mea luandu-si haina din cuier. O urma indeaproape mama si unchiul meu. Ne-au salutat si au iesit cu totii. Din momentul asta eram numai eu, Mike si copiii.
- Connor si Alex, el e Mike, colegul meu. Mike, el e Connor, iar ea Alex. Am spus aratand spre copii blondini.
- Buna Miike! Au spus amandoi in cor, iar Mike i-a salutat printr-un gest cu mana.
I-am lasat pe copii sa se joace dupa ce le-am spus sa nu faca zgomot si m-am dus la Mike.
- Daca te prind ca faci ceva in fata lor...
- Nu-ti fac si nu fac nimic, stai linistit. Am venit sa te ajut si sa iti tin companie.

Am oftat si am vrut sa-i spun ceva, insa ma fost intrerupt de un scancit subtire. Se trezise Izi. I-am spus lui Mike sa astepte si am fugit in camera ei. Am aprins lumina iar langa perete se afla un patut roz. Am mers incet si am luat fetita din patut. Izi era un belelus cu ochii albastrii si mari, iar parul il avea deschis la culoare si des. Avea o caciulita alba in cap si un costumas roz pe ea. I-am zambit si am scos-o din camera, ducandu-ma cu ea pe canapea. In timp ce incercam sa o linistesc mi-am dat seama ca trebuie sa ii pregatesc laptele. M-am ridicat usor cu ea in brate si m-am dus langa Mike.
- Vino cu mine la bucatarie, sa-i fac laptele.
Doar a aprobat, iar cand am ajuns in bucatarie i-am spus sa o ia pe Izabella in brate. Se uita ciudat la mine.
- Vrei sa spui ca nu ai mai tinut un copil in brate pana acum?! Am exclamat uimit. Imi e atat de mila de idioata care o sa te ia pe tine de sot...
- Am mai tinut, dar demult.
A incercat sa protesteze si mi-o lua din brate pe fetita. Strangaci incepu sa o legene. Ma bufnea rasul doar cand in vedeam. Eh, macar se straduia. Am luat din dulap laptele praf si un ceainic. Am pus putina apa la fiert, iar cand aceasta a dat in clocot am pus praful alb, alaturi de un plic cu cereale si vitamine. Rezulta o compozite putin groasa, pe care o pun intr-un biberon cu tortite. Am luat-o pe Iza din bratele lui Mike si l-am pus sa ia biberonul si sa se duca in sufragerie, eu urmandu-l indeaproape. I-am spus sa se aseze pe canapea si i-am dat-o pe Izi, indemnandu-l sa o hraneasca. Se uita nedumerit la mine.
- Adica sa ii pui biberonul langa gura si sa manance! Trebuie doar s-o tii si sa-i tii putin biberonul, pentru ea o sa-l tine de toarte.

Dupa ce m-am asigurat ca l-am invatat cum sa o hraneasca si din cand in cand sa il scoata, sa nu se sufoce, am plecat in cautarea bezmeticilor de gemeni. Am cautat jumatate din casa dupa ei. Alex facea parada modei, iar Connor o poza cu aparatul de jucarie. Ma pufnise rasul cand i-am vazut si le-am spus "Domnisoarei Ross" si "Domnului fotograf profesionist" ca eu sunt in sufragerie si sa nu faca ceva rau. Amandoi mi-am raspuns ca vor fi cuminti iar eu m-am intors la Mike, care o hranea atat de atent si grijuliu pe Izabella, incat nu ma vazu cand am intrat in camera.
- A terminat. Mi-a spus si mi-a inmanat biberonul gol.
M-am dus in bucatarie si am pus biberonul sub jet de apa, curatandu-l. M-am intors in sufragerie la Mike, care se juca cu Izabella. L-am privit mirat. Omul asta se schimbase la 180 de grade intr-o saptamana. Din Mike cel increzut si nesimtit a devenit Mike amabil si prietenos. Nu credeam ca o sa-l vad vreodata asa. M-am dus langa el pe canapea si am inceut sa ma joc,la randul meu, cu bebelusul.

*~*
Era deja ora 7. Trebuia sa pregatesc masa. L-am lasat pe Mike cu toti copii si m-am dus in bucatarie. M-am uitat in frigider. Acolo erau patru pulpe de pui, in casolete. Pesemne matusa mea le lasase acolo. Le-am scos, din camara am scos cativa cartofi pe care i-am curatat repede. Am pus ulei intr-o tigaie, in care am pus cartofii. In alta, care avea si grilaj, pulpele una cate una, nu inainte sa le condimentez. In timpul asta am facut o salata si piureul de morcovi si mar al Izabellei si am chemat copii la masa. Imediat cum Connor si Alex vazura pulpele, alergasera pana la masa. Mike veni cu Iza in brate, pe care am luat-o eu si am pus-o in scaunelul special. Am inceput sa o hranesc mai intai pe ea, gandindu-ma ca voi manca mai incolo. Insa deodata am simtit ca ceva imi atinge buzele.
- Tu o hranesti pe ea, iar eu pe tine.
L-am privit pe Mike speriat, insa ma calmasem repede si am deschis usor gura. In timp ce mestecam, o hraneam pe Iza, iar in timp ce ea mesteca, Mike ma hranea pe mine. Deja incepeam sa ma simt putin mai comod in preajma lui, insa nici gand sa-mi las doar din atat garda jos. Am principiile mele si nu ma voi cobori la un nivel atat de josnic. Dupa ce am terminat de mancat am strans masa ajutat de Mike, iar dupa ceva timp i-am trimis pe gemeni la baie, iar pe Izi am incercat sa o spal cu el. Am incercat, pentru ca la sfarsit noi doi eram mai uzi decat ea.
La ora 8 jumate erau toti imbracati in pijamale. Eu m-am dus sa o culc pe Izi, iar Alex cu Connor si Mike au ramas in sufragerie sa se uite la desene. Pe la ora 9, cand in sfarsit adormise cea mica, m-am intors in sufragerie, unde Mike strangea jucariile.
- I-am dus in pat pe cei doi, a spus aratand spre camera lor. Erau extenuati.
- La fel ca mine! Am exclamat si m-am dus langa el.
L-am ajutat sa stranga toate jucariile si sa faca ordine prin casa, am spalat farfuriile din ghiuveta, am strans prin baie... Iar cand ne-am intors in sufragerie am constatat ca era ora 10. Am cascat somnoros si m-am pus pe canapea. Mike lua telecomanda si se puse langa mine. Imi era atat de somn, incat nu ma interesa pe ce ma culc, asa am sfarsit alunecand pana cand m-am lovit de pieptul lui Mike, adormind rezemat de el.
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

#27
Interesant extra."Profesia" lui Jason e destul de draguta si vad ca se pricepe chiar foarte bine,fata de Mike,care,la inceput, nici nu stia sa o tina in brate pe Izi,dar apoi s-a acomodat si s-a descurcat avand grija si de gemeni dar si de Jason,pe care il hranea atent.Simpatice numele copiilor,mai ales Izabella(parca imi si imaginez trei pitici blonzi),insa nici varul lui Mike nu este mai prejos ca doar e sosia lui Mike nu?!Faza "nu-ti fac si nu fac nimic" al lui Mike a fost bestiala.Debea astept continuarea si spor la scris.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#28
Deci, vin si eu cu next-ul. Acum revenim la firul povestii, cu Mike cel ciudat de sarmant si Jason virginul meu nedumerit. Mersi iubire pentru comentariu.

So, spor la citit ^^.

Capitolul 6
Jason P.o.V

De ce facea toate astea? De ce se comporta ca printul sarmant deodata? De ce ma gandeam la el? Era ciudat sa-l vad schimbat. Asa schimbat... E ciudat, insa in acelasi timp destul de bine ca Mike sa-mi care geanta tot timpul, sa-mi tina si randul la cantina, sa se compoarte frumos cu mine. Si totusi, de ce?
Intrebarea asta imi bantuia de ceva vreme mintea, iar in loc sa fiu atent la profesorul de geografie eu rontaiam creionul. Am privit peisajul de afara. Era anost si nu-mi placea. Stateam singur in banca pentru ca Mike era plecat la meci si ma simteam singuratic si plictisit. Am oftat si am copiat si ultimele lucruri scrise de profesor la tabla. Era vineri si chiar nu aveam nimic planuit pentru week-end. Cel mai probabil aveam sa ma aplatizez pe canapea in cautareau unui film salvator la televizor. Asa cum sfarseam tot timpul, defapt. Se suna si profesorul iesi din clasa, iar Kaiden, tipul din spatele meu deschise geamul.
- Inchide-l odata! Am tipat revoltat la baiatul inalt si roscat, in timp ce tremuram.
- Ho, ca nu esti numai tu. Mi-a raspuns si nici urma de vreun semn ca ar vrea sa inchida geamul.
- Dar imi e frig de o sa imi inghete si organele!
M-am ridcat si am vrut sa inchid chiar eu geamul, insa ma opri strangandu-ma de incheietura. Am inchis un ochi din cauza durerii pe care mi-o cauza stransoarea.
- De cand umblii cu Adam ai prins curaj. Dar doar pentru ca te apara el nu inseamna ca mie imi e frica, asa ca da-te de aici.

M-am oprit repede si am intepenit in fata lui. Nu era adevarat. Nu, nu era adevarat. Asa eram din totdeauna, numai ca nu ma stia. Mi-am retras mana repede din a sa si am fugit pe hol. Eram numai in tricou si simteam racoarea care fugea pe langa bratele mele. Am alergat pana m-am lovit de ceva sau cineva si am cazut in fund. Am privit ce am lovit. Era el. Mi-am intors repede privirea. Era cu amicii lui, nici nu ma asteptam sa ma bage in seama.
- Te-ai lovit? M-a intrebat si mi-a intins mana. Uimit de faptul ca m-a bagat in seama i-am acceptat ajutorul.
- Sunt bine. I-am confirmat si m-am scuturat.
- De ce fu-
- Jasooon, baiete! Spuse una dintre matahele cu care era, punandu-si bratul dupa gatul meu. Diseara dau o petrcere in JOY, si esti invitat. Vii, nu-i asa? O sa fie toata scoala, inclusiv Mike.
L-am privit putin speriat. De cand se sunt amic cu ei? De cand ma invita la petreceri? Am vrut sa spun ceva, dar am fost lovit de privirea lui Mike. Ma speria poate mai tare decat invitatia primita.
- Nu cred ca are timp, nu-i asa, Jason? Mi-a accentuat numele, ca si cum mi-ar fi poruncit sa nu accept invitatia.
- Lasa-l, Mike. Jason, vii, nu?
L-am privit inca odata pe Mike. Acesta ma privea ordonandu-mi din priviri sa refuz. Sa nu creada ca ma voi supune lui. M-am intors spre Alex, sau cel putina sa cred ca-l chema si am incuviintat. Acesta isi exprima multumirea printr-un zambet si ma batu usor pe umar, intorcandu-se langa baieti. Mike a oftat putin nervos si m-a luat de mana, tragandu-ma dupa el pana la baie, unde s-a asigurat ca suntem singuri si a pus piedica usii.
- De ce ai acceptat? S-a rastit la mine parca vrand sa ma loveasca din priviri. Am facut un pas inapoi si mi-am facut curaj.
- De ce sa nu accept? Ce, daca vin nu o sa te mai poti saruta cu toate tipele pe care le intalne..sti?

Mi-am muscat buza cand l-am vazut ca se aproprie de mine, insa, pe naiba, ma puteam descurca. Am plecat iesind si trantind usa in urma mea. Nici nu imi mai pasa de ce zicea el. M-am dus in clasa si mi-am luat geanta din banca si am trantit-o pe scaun. Nu mai gandeam, lasam impulsurile nervoase sa imi dicteze actiunile. M-am dus la cuier de unde mi-am luat caciula si geaca, nici nu m-am mai incheiat, mi-am luat geanta si am iesit pe hol, unde dadusem nas in nas cu Mike. Din nou. Am pufit nervos in fata sa si i-am aruncat o privire din care parca ieseau lasere, si am plecat. Nici nu ma mai interesa ca mai am doua ore, am iesit afara unde era frig. Mi-am incheiat geaca si am stat putin in loc. Ce facem? Eram nervos si nici macar nu stiam de ce anume. Am privit in spate, usile mari de la intrare. Oricum, eu nu ma mai intorc acum.
Mi-am bagat mainile in buzunar si am iesit din curtea scolii. M-am uitat in stanga si in dreapta. Acasa nu ma puteam duce, ca se mira mama ce e cu mine acasa, asa ca am ales ca doua ore sa hoinaresc printr-un parc. Ma cam musca frigul, insa preferam sa indur asta decat sa il mai vad pe ala sau sa ma duc acasa la mama. Prin parc nu era nimeni, m-am asezat pe un leagan si am inceput sa ma misc usor. Dupa ce cred ca am inghetat pe leaganul ala 2 ore, m-am ridicat si tremurand m-am dus la un magazin sa-i iau un cadou lui Alex. Am ales un pierce cu o piatra alba, pe care tipa de acolo mi l-a pus intr-o cutie mica violet, iar dupa am iesit din magazin. Dardaiam tot si-mi clantaneau dintii in gura. Imediat cum am intrat si m-am descotorisit de bocancii greoi, m-am trantit pe canapea si m-am abandonat acolo, de am speriat-o pe mama. Dupa ce tarat de ea am mancat, m-am dus sus tarand geanta pe scari si m-am trantit in pat.

Cand m-a trezit m-am uitat la ceas. 19:06. Am cazut din pat de uimire ca am dormit atat si m-am adunat repede dupa jos. M-am dus la dulap, de unde mi-am luat o pereche de blugi stramti, luati de mama. M-am imbracat repede cu ei, ma simteam ca o fata... Trecand peste, am mai luat un tricou negru putin largut si cu un cerc alb pe el, mi-am luat o camasa verde in carouri peste, descheiata, mi-am ciufulit parul si m-am pus la baie. Aveam o fata de parca as fi dormit cu fata pe podea. M-am spalat pe fata si am zburat pe scari pana jos. Am mancat un senvis, pe care mi-l facuse mama stiind ca acolo probabil va fi mai multa bautura decat mancare. Daca va fi. M-am incaltat si mi-am luat geaca pe mine, iar mama mi-a adus telefonul si cheile.
- De ce si cheile? Am intrebat-o luandu-le.
- Pentru ca o sa plec la matusa ta din provincie in seara asta.
Am oftat. De ce nu ma anunta si pe mine inainte cu o zi macar? Le-am bagat in buzunarul blugilor, mama m-a aranjat, ca orice mama si mi-a spus sa nu beau mai mult de doua pahare. I-am aprobat toate cuvintele si am plecat. Clubul era cam langa scoala, asa ca dura ceva pana sa ajung. Toata scoala era acolo. Cand am intrat ritmurile puternice m-am izbit in fata. Nu prea eram obisnuit cu genul asta de muzica si cu un volum asa de mare. Mi-am dus usor mana la ureche si am inchis ochii strans, pana m-am obisnuit cu sunetul. Am simtit o mana pe umarul meu si am privit speriat in dreapta.
- Jasooooon, ai venit! Alex imi zambi si isi puse mana dupa gatul meu, tragandu-ma dupa el langa bar.
- L-La multi ani. Am spus si am bagat mana in buzunarul gecii, inmanandu-i cutia.
- Pentru mine? Ma ceri in casatorie? A ras zgomotos si mi-a luat cutia din mana multumindu-mi, mai apoi bagandu-si-o in buzunar. Doua tequilla. A comandat de la bar in timp ce imi arunca geaca pe o canapea.
- Alex, eu nu..
- E, nu! A protestat si a luat un pahar mic in mana. Nu are farmec fara lime si sare, a spus facandu-i semn barmanului, care se conforma imediat.

Si-a pus putina sare intre degetul mare si aratator si a luat paharul in mana. A lins repede sarea si a dat si mai repede paharul de tequilla pe gat, imediat dupa muscand dintr-o jumatate de felie de limeta. Il priveam uimit. Cum o fi reusit?
- Randul tau! A spus si mi-a inmanat paharul. Pentru ca o sa-ti fie greu cu sarea, te ajut eu.
Si-a pus putina sare pe mana, in cealalta luand felia de limeta. Am inghitit in sec si am acceptat provocarea. Doar una nu avea ce sa faca, nu? Am lins sarea de pe mana lui Alex si apoi am dat paharul cu lichid trasparent pe gat. Am simtit o usturime orbila si am muscat imediat din felia verde.
- Braavo! A spus batandu-ma usor pe spate. Este ca te simti mai bine?
Adevarul era ca deja incepusem sa ma incalzesc, iar ritmurile alea nu mi se mai pareau chiar asa de deranjante. Nu, nu mai beau! Cine stie ce voi pati? In timp ce eu incercam sa-l conving pe Alex ca nu mai vreau sa beau, mai venise un baiat in spatele nostru. Eram inconjurat. Ambii au inceput sa ma impinga sa beau, iar odata ce garda mea a cedat si am acceptat sa mai beau un shot, paharele au inceput sa curga, iar sucul de lamaie sa se verse.
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

#29
Tare capitolu'.Mi-a placut de Mike cand il privea insistent pe Jason cerindu-i din priviri sa nu accepte invitatia,dar spre nenorocul lui a acceptat si cred ca Jason o sa regrete acest fapt mai tarziu.Inca o data spun ca o iubesc pe mama lui Jason.Faza cand Jason i-a dat cadoul lui Alex e bestiala si a fost tare intrebarea lui Alex dupa primirea darulul.Mi-a placut ca ai dat detalii despre cum se bea tequila.Presimt ca paharul ala o sa se imulteasca iar Jason o sa ajunga ,intr-un cuvant, manga, iar Mike o sa aiba de lucru cu el.Debea astept urmatorul capitol,spor la scris si te iubeste Mada!
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#30



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Pariu cu moartea Clau~ 13 7.809 05-07-2013, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Punem pariu [16-18+] Psike 60 23.066 26-07-2011, 10:29 PM
Ultimul răspuns: HanniGram


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)