Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Visele devin realitate(SasuSaku)

#1
Cap.1 : Credeti in miracole!

O noua zi calduroasa se abate asupra satului Konohagaru.Pe drumurile pietruite cu marmura stralucitoare in care iti poti vedea reflectia , o fata de 13 ani se plimba pentru a ajunge in padurea colorata cu singura culoare ce da viata oricui , verde.Numele acelei fete era Sakura Haruno.Avea parul roz , ochii verzi si un chip de inger , dar cam punea totul la suflet.Sakurei ii zburau gandurile la un anume baiat cu parul de abanos si ochii de onix , frumos foc , dar care o respingea , aratandu-i ca nu mai exista speranta . Lui nu ii pasa daca aproape toate fetele din sat ar face orice pentru el . Singurul lui scop pe aceasta lume era doar sa isi distruga fratele care a fost nevoit sa ii ucida toate fiintele dragi pe care el le iubea.In mintea Sakurei , cuvintele dansau un dans pe care numai ele il cunosteau.
”Nu-ti mai irosi viata aiurea , gandintu-te la cine nu te merita!”o incuraja vocea ei interioara.
”Dar il iubesc ! ” spuse intristata Sakura
”Nu are rost , Sakura ! Nu are rost ! Ochii tai frumosi de smarald , o sa-si piarda stralucirea lor aparte . Nu crezi ca ai suferit prea mult?”
Sakura nu raspunse nimic.Isi aminti cum inima ei se spargea in miliarde de bucatele atunci cand privea in ochii unicului ei ales si cand vedea ura care se citea in ochii lui de culoarea onixului.Pe chipul fin al Sakurei a aparut o lacrima care la randul ei plangea .O lacrima plina de durere si de suferinta.Cand Sakura credea ca lumea ei colorata in roz , astazi a inteles adevarata semnificatie a vietii.Pe pamant un om nu e trimis doar ca sa aiba parte de fericiri , ci si de zile pline de durere si suferinta.La cativa metri departare era unicul ales , singurul care are cel mai special loc in inima Sakurei , Sasuke Uchiha.Acesta este un tip cu o inima inghetata , iar in ochii lui se poate citi abisul intunecat al urei .El era unicul mostenitor al clanului Uchiha. Sakura nu a vrut sa dea ochii cu el . De ce sa mai sufere ? Asa cum spunea si vocea ei interioara :” Nu are rost!”Corpul Sakurei voia sa plece departe de Sasuke , dar inima voia sa fie aproape . Sa-i simta buzele suave.Dar Sakura stia ca acest lucru nu se putea . Stia ca inima lui este si va fi o inima in care nu vei putea vedea decat zile friguroase , pana ce Sasuke nu isi va putea potoli pofta de razbunare.Sakura se departa cat mai mult de el , dar are o surpriza: Sasuke apare in fata ei cu un zambet rautacios , dar care totusi inspira fericire si dragoste.
-Ti-e frica cumva de mine , Sakura?spune Sasuke .
-Nu Sasuke-kun...nu.spune la fel de trista Sakura.
-Sakura,ce se intampla cu tine ? De ce esti asa de abatuta?
-Eu...Sasuke-kun...mi-am dat seama ca tu...tu nu impartasesti acelesi sentimente pentru mine cum impartasesc eu pentru tine !
-Adica?...
-Adica...Sakura se rusina putin , dar nu mai avea de ce sa tina cuvintele ascuse in inima...Te iubesc ! Te iubesc din tot sufletul si tu nu faci altceva decat sa-mi arati ura pe care o ai in suflet!Te porti cu mine asa de urat!Sakura a dat drumul marii de lacrimi pe care ochii ei , luminosi candva, o gazduiau .
-Zau?!zise Sasuke cu acelasi zambet.
-D..D-a!spuse Sakura printre suspine.
-Atunci...zise Sasuke cu o fata serioasa , dar care isi schimba expresia rapid afisand un zambet de baiat rau...Sasuke o impinse usor pe Sakura de un copac si a inceput sa-i sarute buzele dulci.Ochii Sakurei au deschis portile catre lumina alba a fericirii si a iubirii si si-au readus aminte de clipele minunate.Sasuke inca o saruta pasional si romantic intr-un mod in care nimeni nu a mai facut-o.In ochii de onix ai lui Sasuke se vedea dragostea pe care o purta rozaliei,dar pe care nu o putea impartasi dintr-un motiv anume.In mintea lui Sasuke erau rastalmacite o gramada de cuvinte , dar pe care a reusit sa le arajeze :”Ce frumoasa e!!” gandeste Sasuke fericit de cele intamplate.Sasuke rupse incet ,incet sarutul ,spunand:
-Acum cum m-am purtat?Huh?zise Sasuke
Sakura nu a scos nicio vorba.Inca se uita in ochii lui Sasuke , in care se vedea faptul ca in sfarsit dragostea si fericirea au invins ura si razbunarea.Acum, mama stelelor , luna , si-a facut aparitia.Cei doi amorezi erau miscati de peisasjul sublim care li se afisa in fata ochilor.Sakura a dormit la Sasuke petrecand o noapte minunata impreuna cu unicul baiat care i-a furat inima.Primul lor sarut dulce nu-l vor putea uita toata viata . La fel si clipele minunate petrecute la Sasuke acasa.Acesta a invatat ca si in situati fara scapare , nu trebuie sa incetezi sa iubesti si sa speri in continoare !
VA URMA !

Primul meu fic a fost un dezastru complet . Eu am mai postat si pe alte situri alte ficuri , dar au iesit bine.Nu stiu ce-am avut.Scuze.Nu m-am suparat pe nimeni care a postat comentarii mai ” speciale ” ca sa zic asa si nu ma voi supara nici la acesta . Sper totusi ca v-a placut.Imi pare rau ca nu am putut termina astazi tot ficul , dar am foarte , foarte ... multe teme:zuppy06: Voi posta in fiecare zi cate un capitol ... pe baza comentariilor , bineinteles . Deci...astept comentarii.

#2
(27-01-2010, 06:30 PM)sasu_saku@love.bobo A scris: Cap.1 : Credeti in miracole!

O noua zi calduroasa se abate asupra satului Konohagaru.Pe drumurile pietruite cu marmura stralucitoare in care iti poti vedea reflectia , o fata de 13 ani se plimba pentru a ajunge in padurea colorata cu singura culoare[ asta e o repetitive clasica… reciteste propozitia si ai sa vezi -_-‘] ce da viata oricui , verde.Numele acelei fete era Sakura Haruno.Avea parul roz , ochii verzi si un chip de inger , dar cam punea totul la suflet.[ o descriere foarte foarte foarte seaca… care este folosita in majoritatea ficurilor…]Sakurei ii zburau gandurile la un anume baiat cu parul de abanos si ochii de onix , frumos foc , dar care o respingea , aratandu-i ca nu mai exista speranta .[la fel de seaca descriere:))] Lui nu ii pasa daca aproape toate fetele din sat ar face orice pentru el . Singurul lui scop pe aceasta lume era doar sa isi distruga fratele care a fost nevoit sa ii ucida toate fiintele dragi pe care el le iubea.[ asa se intampla mereu… nu mai e nimic original:))… :D] In mintea Sakurei , cuvintele dansau un dans [ repetitie] pe care numai ele il cunosteau.
”Nu-ti mai irosi viata aiurea , gandintu-te[ gandindu-te] la cine nu te merita!”o incuraja vocea ei interioara.
”Dar il iubesc ! ” spuse intristata Sakura
”Nu are rost , Sakura ! Nu are rost ! Ochii tai frumosi de smarald , [ fara virgula]o sa-si piarda stralucirea lor aparte . Nu crezi ca ai suferit prea mult?”
Sakura nu raspunse nimic.Isi aminti cum inima ei se spargea in miliarde de bucatele atunci cand privea in ochii unicului ei ales[ de ce era ales? Nu spuneai ca este fara speranta ?:)). Fii mai atenta atunci cand srii ceva;)] si cand vedea ura care se citea in ochii lui de culoarea onixului.Pe chipul fin al Sakurei a aparut o lacrima care la randul ei plangea .[ o lacrima care plangea… Mi se pare interesant:X] O lacrima plina de durere si de suferinta. [ repetitie la “lacrima”] Cand Sakura credea ca lumea ei colorata in roz , astazi a inteles adevarata semnificatie a vietii. [propozitia asta nu are logica.. reciteste-o si ai sa vezi ;)] Pe pamant un om nu e trimis doar ca sa aiba parte de fericiri[ fericire] , ci si de zile pline de durere si suferinta.[alineat]La cativa metri departare era unicul ales , singurul care are cel mai special loc in inima Sakurei , Sasuke Uchiha.Acesta este un tip cu o inima inghetata , iar in ochii lui se poate citi abisul intunecat al urei .[ din nou neoriginal si aceeasi descriere banala :(] El era unicul mostenitor al clanului Uchiha. Sakura nu a vrut sa dea ochii cu el . De ce sa mai sufere ? Asa cum spunea si vocea ei interioara :” Nu are rost!”Corpul Sakurei voia sa plece departe de Sasuke , dar inima voia sa fie aproape .[ aici era mai potrivita o virgula:-?] Sa-i simta buzele suave.Dar Sakura stia ca acest lucru nu se putea . Stia ca inima lui este si va fi o inima [repetitie] in care nu vei putea vedea decat zile friguroase , pana ce Sasuke nu isi va putea potoli pofta de razbunare.Sakura se departa cat mai mult de el , dar are o surpriza: Sasuke apare in fata ei cu un zambet rautacios , dar care totusi inspira fericire si dragoste.
-Ti-e frica cumva de mine , Sakura?spune Sasuke .
-Nu Sasuke-kun...nu.spune la fel de trista Sakura.
-Sakura,ce se intampla cu tine ? De ce esti asa de abatuta?
-Eu...Sasuke-kun...mi-am dat seama ca tu...tu nu impartasesti acelesi sentimente pentru mine cum impartasesc eu pentru tine !
-Adica?...
-Adica...Sakura se rusina putin , dar nu mai avea de ce sa tina cuvintele ascuse in inima...Te iubesc ! Te iubesc din tot sufletul si tu nu faci altceva decat sa-mi arati ura pe care o ai in suflet!Te porti cu mine asa de urat! Sakura a dat drumul marii de lacrimi pe care ochii ei , luminosi candva, o gazduiau . [ foarte frumos descries aici… :X Bravo!]
-Zau?! zise Sasuke cu acelasi zambet.
-D..D-a!spuse Sakura printre suspine.
-Atunci...zise Sasuke cu o fata serioasa , dar care isi schimba expresia rapid afisand un zambet de baiat rau...Sasuke o impinse usor pe Sakura de un copac si a inceput sa-i sarute buzele dulci. [ nuuuuuu! Sii imi palce atat de mult. Ai grabit si e neoriginal… asa se intampla mereu:(]Ochii Sakurei au deschis portile catre lumina alba a fericirii si a iubirii si si-au readus aminte de clipele minunate.Sasuke inca o saruta pasional si romantic intr-un mod in care nimeni nu a mai facut-o.[ la cine te referi mai exact :-?] In ochii de onix ai lui Sasuke se vedea dragostea pe care o purta rozaliei,dar pe care nu o putea impartasi dintr-un motiv anume.[ nu comentez -_-‘]In mintea lui Sasuke erau rastalmacite o gramada de cuvinte , dar pe care a reusit sa le arajeze :”Ce frumoasa e!!” gandeste Sasuke fericit de cele intamplate.[ GRABIIIT!!! Neoriginal] Sasuke rupse[ a rupt… suna mai bine:D] incet ,incet [virgula] sarutul ,[ fara virgula]spunand:
-Acum cum m-am purtat?Huh?zise Sasuke[ punct]
Sakura nu a scos nicio vorba. [ aici ar fi emrs mai bine o virgula :D]Inca se uita in ochii lui Sasuke , in care se vedea faptul ca in sfarsit dragostea si fericirea au invins ura si razbunarea.Acum, mama stelelor , luna , si-a facut aparitia.Cei doi amorezi erau miscati de peisasjul sublim care li se afisa in fata ochilor. [ da repede au mai devenit amorezi O_O] Sakura a dormit la Sasuke petrecand o noapte minunata impreuna cu unicul baiat care i-a furat inima.[ ooo… au avansat -_-‘.. valeeeeu. Lipseste DESCRIEREA] Primul lor sarut dulce nu-l vor putea uita toata viata . La fel si clipele minunate petrecute la Sasuke acasa.Acesta a invatat ca si in situati fara scapare , nu trebuie sa incetezi sa iubesti si sa speri in continoare ![ ai facut rima:X]

Deci.
Nu pot spune ca esti un dezastru pentru ca as minti:))
Imi place ca stii cat de cat sa descrii unele lucruri:D. Bravo!
Partea proasta e ca faci foarte multe repetitii, iar actiunea e a naibii de grabita. 90% din fic este neoriginal [ deoarece toata luema scrie acelasi lucru] si mi s-a aprut mai mult un rezumat...
Cam atat…
Daca te-a deranjat comentariul meu te rog sa-mi dai un PM :-S [ am incercat sa fiu cat de blanda am putut :-S]
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
de ce grabesti actiunea!imi dai senzatia ca ficul are un singur capitol!trebuia ca intamplarea asta sa aiba loc in doua capitole.Unicul, acest cuvant l-ai repetat de imi venea sa dau cu leptopul de pamant parca zici ca alt cuvant nu mai sti.ma mir ca ai ficuri bune la ce capitol ai scris aici.

trebuie sa te stradui mult foaarte mult.ai avut si parti in regula dar tu nu sti sa faci un capitol.introducerea are cateva renduri apoi bagi repede repejor o actiunea care mai e si grabita si la sfarsit pui repede ca sa facut noapte si dorm.parca era dimineata si apoi in cateva minute sa facut noapte !ce dumnezeu!

nu stiu celelalte ficuri ale tale dar daca capitolele lor sunt la fel ca acesta ........
(nu te supara oricum pe artistul adevarat nu il jignesc criticile)
daca te-a deranjat ceva dami un pm
asta e parerea mea daca te deranjeaza treci peste ea[posturi unite]
ti-am cititsi celalalt fic si imi place ideea dar trebuie lucrata
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#4
mama, mama, dar ce avem aici? Deci... sa incepem cu inceputul.

Descrierea..... Seaca in proportie de 90% descriere de scoala primara, destul de putina. Ai mai avut parti care chiar m-au impresionat. Pacat ca nu e pe peste tot la fel. Mai ai mult de munca... Ar trebuii sa te straduiesti putin mai mult, pentru ca se vede ca poti. Lenea e mare doamna ( si la mine, nu iti fa griji -.-' ).

Dialogul.... Sec ,mama, sec si asta. Mai lucreaza la el. Dezvolta mai mult replicile... blablabla.

Naratiunea este EXAGERAT DE GRABITA. Ceea ce la tine s-a intamplat intr-un singur capitol trebuia sa tina cam tot ficul, sau macar jumatate. Daca bagi mai multa descriere vei mai incetini si actiunea, vei vedea.

Ai grija ca ai destul de multe repetitii, care deranjeaza.


Ideea.. 1% originala. Cam putintel dupa parerea mea. Dezvolt-o mai mult, adauga lucruri noi, altfel oamenii se plictisesc.

Titlul... Hmm. Nu foarte original, si nici iesit din comun, insa se putea si mai rau.

Acum sa nu iei comul meu in ca pe o insulta. Nu, cu siguranta nu as insulta munca altuia, asa ca te rog nu insulta nici tu timpul meu si ia in considerare ce am zis. Nu te descuraja, si eu scriam dezastruos, dar acum ii mai bine.... Eu sunt mai cu parodiile :D.
Ei bine, succes in continuare. Ja ne :bye:

Edit: Daca vrei sa mai vorbim ai Id-ul meu in profil :*.

#5
Pai…actiunea e suuper grabita…acum plange dupa el, acum se pupa…
Si vai! au 13 ani, cum Dumnezeu ea se duce la el acasa si „peterc o seara minunata”? Trebuia sa ne povestesti si ce au facut ei acolo…ca eu ma pot gandi la o gramaaada de prostii…
Descrierea lipsestee ^^
Si chestia aia cu :
- „ Sakura nu te mai gandi la el ”
- „ Nu pot, il iubesc! ”…cam in toate ficurile gasesti chestia asta…
Doamne, da’ sunt nebuni? Chiar asa le vorbesc vocile din cap? Adica inteleg ca uneori se mai intampla, chiar si eu mi’am spus odata ceva si apoi m’am contrazis pe mine, dar nici chiar asa…(si aici nu ma refer doar la tine ^^)
Pentru ca actiunea e foarte grabita si ai spus ca ea se gandea la ce noapte minunata a petrecut alaturi de sasuke si la mai stiu eu ce, am impresia ca asta este sfarsitul ficului…” Ne’am pupat si sfarsit”…
Mda…se putea mult mai bine



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dorinta devenita realitate kimic 1 2.129 15-06-2013, 02:30 PM
Ultimul răspuns: Turta Dulce
  Vis sau realitate Daya-chan 2 2.061 21-04-2012, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Vis sau realitate? Elyy 0 1.699 05-09-2011, 10:21 PM
Ultimul răspuns: Elyy
  Basmele devin realitate Valleee 11 7.239 27-07-2011, 12:22 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  VIse si Realitate [ + 18 ] Obs3ssion 4 2.761 09-07-2011, 11:18 AM
Ultimul răspuns: Obs3ssion
  Intre vis si realitate CandyGirl 8 4.560 22-03-2011, 05:35 PM
Ultimul răspuns: CandyGirl
  Actori si in realitate - [+18] Miranda. 20 13.385 20-02-2011, 12:08 AM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Vis sau realitate Daddu 5 4.083 08-09-2010, 01:33 AM
Ultimul răspuns: Tox
  Plastic vs Copie.Realitate, pura fictiune sau previziuni? Fifilina 24 15.143 10-04-2010, 06:43 PM
Ultimul răspuns: Fifilina
  Vis si Realitate (Naruto & Hinata Love story) jocker_94 13 10.348 16-12-2008, 07:01 PM
Ultimul răspuns: Apathy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)