Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata adolescentei Barbie [o poveste moderna]

#1
Buna all, m-am gandit sa fac un fic si despre chesti mai vesele si la moda, deeci... am ales sa postez un fic despre viata lui Barbie,... spre sa va placa.Lasati com!!! ;)



CAPITOLUL 1


Barbie:" Afara se lumina, pe albastrul pur al cereului isi facu loc mandrul soare, care incerca din rasputeri sa ma trezeasca. Printre draperiile de la fereastra, razele fine si lucitoare patrund usor luminandu-mi bland fata cea catifelata. Deschid ochii incetisor si incep sa ma intind si sa casc, fiind extrem de obosita. Este pentru prima data cand ma trezesc inaintea ca alarma sa sune, chiar era ceva unic si trebuia sa notez undeva. Ma dau jos din pat si ma indrept spre baie, vreau sa fac un dus rece ca sa ma mai trezesc. Dupa cinci spre zece minute ies de la dus uda toata si ma acopar cu un prosop mov foarte pufos. Imi usuc cu grija parul blond ca aurul apoi ma schimb pentru scoala, in mai putin de 20 minute autobuzul sosea. Imi aleg un tricou roz foarte dragut si putin decoltat, o pereche de blugi trei sfert si tenesi cei buni, ador stilul sport si trendy. Sunt o tipa foarte la moda, camera mea este plina de reviste doar pentru fete si despre moda, nimeni nu ma intrece in domeniul modei.
[ Am uitat sa ma prezint, sunt o tipa blonda cu parul pana la omoplati, de culoarea spicului de grau, ochii albastri ca cerul cand e senin, buze subtiri si rozali precum doua petale delicate, ma cheama Barbie, am 16 ani si sunt eleva in anul I la liceul de arta.] Cobor grabita scarile si cand sa ies afara aud o voce de copil ce imi striga numele:
- Barbie!!! Barbie unde esti?!
- Sunt aici Stacie, jos!
- Asteapta-ma si pe mine sunt aproape gata, zise Stacie lundusi ghiozdanul in spate si coborand repede scarile.
[ Am uitat sa va spun ca mai am o sora mai mica, Stacie, ea e la scoala in clasa a 2 si e foarte adorabila, insa cateodata ma calca pe nervi mai ales atunci cand imi cotrobaie prin camera sau se joaca cu fardurile mele. E foarte inervanta cand face chestile astea, imi vine sa o strang de gat, dar e totusi surioara mea mai mica si o iubesc.]
- Esti gata? intreb eu iesind din casa.
- Da, sa mergem la scoala, zice ea alergand spre statia de autobuz.
- Asteapta-ma, strig eu dupa ea, insa aceasta nu se oprea din alergat si continua sa strige-n gura mare :" Nu ma prinzi, cotoroanta fara dinti!" , deja scoteam fum pe urechi iar la fata eram rosie ca ardeiul. In sfarsit sosi si autobuzul cel auriu si toti copii se urcau in acesta. Eu si cu sora mea stau pe locul din fata, ca de, acolo ii place ei sa stea in autobuz iar daca o lasam singura facea gura. Intr-un final ajung la scoala, acolo unde ma asteapta Nikki si Teresa, cele mai bune prietene ale mele.
[ Nikki e o tanara inalta, cu ochii caprui inchisi, par negru ca noaptea si pielea de culoarea zaharului caramel.Este o fata foarte buna si draguta, mereu vesela si comunicativa ca si mine. Teresa este o tipa bruneta cu parul saten deschis, ochii caprui si stralucitori, e o fata foarte prietenoasa si cumsecade, ma inteleg forte bine cu ea si cu Nikki, sunt cele mai bune!]



CAPITOLUL 2

-Buna fetelor, zic eu cu zambetul pe buze.
- Buna Barbie, zice Teresa in timp ce ma imbratiseaza.
- Mai usor, nu pot respira.
- Scuze, chicoteste ea pe ascuns.
- Ce faci Barbie?
- Bine Nikki, tu?
- Nu prea bine.
- De ce ma rog, o intreb eu curioasa.
- Nikki sta prost cu dragostea stii? imi zice Teresa la ureche.
- Fac o moaca trista si o imbratisez prieteneste pe Teresa spunandu-i:
- Stai linistita fata, na-i de ce sa fi suparata ca sunt atatia baieti in lumea asta doar stii.
- Mersi Barbie, spuse ea foarmand un zambet urias.
Toate trei ne indreptam spre clasa, eram norocasa caci eram in clasa cu ele, singurele cu care ma intelegeam de acolo. Mikie este cea mai fitoasa de acolo, doar pentru ca este fica directoarei nu inseamna ca trebuie sa fie asa de rea, este cea mai incapatanata din clasa si nu asculta nici de profesori. Toti copii o urasc, nici unul nu o suporta pentru felul ei de a fi. Odata am incercat sa intru cu ea in vorba si ce a iesit..., era gata gata sa ii trag si vreo palma, dar m-am abtinut.
Teresa si cu Nikki s-au asezat in bancile lor, numai eu nu ma asezasem, tocmai atunci mobilul a inceput sa sune, ies repede din clasa si intru in baie, apas pe tasta verde a telefonului si raspund nervoasa:
- Da!
- Buna Barbie, tu esti?
- Cine intreaba?
- Sunt eu Ted, te-am sunat sa imi spui daca ai timp astazi sa iesim undeva? spuse acesta cu un glas de mielusel...
- Azi?
- Da, de ce?
- Ok, voi vedea ce timp am, si iti dau un bep daca e ok?
- Bine pisicuto, zise el dupa care inchise brusc.
Doamne, si Ted asta, se gaseste si el sa ma sune chiar la scoala, nu e intreg! Imi continui drumul spre clasa, ajunsa acolo, ma indrept spre banca mea si imi scot cartile. Imi dau mobilul pe silent si il las in banca. Ma fac comoda si astept ca profa sa intre din moment in moment.
- Hei deja ma plictisesc, imi sopti Nikki din banca de langa mine.
- Crezi ca esti singura? spun eu facand o mutra inervanta.
- Fetele se aud pasi, asta e doamna faceti liniste, ne atentiona Teresa din spate. Avea dreptate, deodata usa clasei se deschise, lasnd o femeie mai in varsta sa intre in voie. Aceasta era profesoara si anume dra.Vogman, o femeie foarte desteapta dar insistenta, in fine ora incepu si toti eram atenti la dumnea ei. Intr-un final auzul meu cel fin este tulburat de sunetul brutal produs de clopotel, tresar parca din somn si zambesc multumita ca este pauza.
- Aici erati maimutelor, le zic eu la panarama Teresei si lui Nikki, care stateau in curtea liceului pe iarba langa un copac.
- Buna din nou, raspunse Terri zambind ca de obicei.
- Cui ii dati sms-uri, le intreb eu pe fete, uitandu-ma la telefoanele lor.
- La gagici, spuse Nikki la vrajeala.
- Ma fac comoda pe iarba si pun o melodie pe telefonul meu sa ascultam, desigur am ales Puya, VIP si Doamna si Vagabondul, sunt melodiiile mele preferate, si ale fetelor. Fredonam impreuna si radeam toate cum facem mai mereu, la scurt timp se suna de intrare. Inchid mobilul si revin in clasa unde ma pregatesc de ora. Dupa ore vine si ora de acasa nu? Imi iau rucsacul cel roz si ma urc in autobuz cu gandul la casa. Stacie tot langa mine statea insa era mai tacuta de data asta. Ciudat din partea ei, doar ea este printesa casei si vorbeste ma mereu, insa azi nu.
- Ce ai patit Stacie? o intreb eu in autobuz.
- Nimic, raspunse ea si se departa de mine mai spre geamul de langa ea.
- Tu sigur ai facut ceva la scoala, zi-mi mie ca sa nu ii spui mamei intai.
- Bine, bine.... am fost pedepsita de catre doamna ca trimiteam biletele in ora.
- Doamne, nu ti-am zis si eu si mama sa nu faci chesti de astea in timpul orei?! ii zic eu pe un ton ridicat.
- Imi pare rau, dar te rog, nu-i spune lu' mama, o sa se supere pe mine.
- Da, cum sa nu? Ca daca ii spun sti prea bine ca nu te va mai alinta atat nu?
- Nu e asta.... zise sora mea lasand capul in jos si prefacandu-se ca plange... asa facea meru cand vroia sa obtina ceva, si nu m-am lasat dusa de nas. Autobuzul se opreste langa casa noastra, cobor de mana cu Stacie, care inca purta moaca aia nesuferita si mergea apasat de nervi ce avea. Eu o cert nitel dupa care intru in casa si ma indrept spre camera mea. Imi las rucsacul pe pat si ma grabesc la mama sa o intreb daca ma lasa asta seara sa ma duc cu Ted sa ne plimbam. Mama oricum stia de relatia mea cu el, si era de acord deoarece este un baiat destul de ok. Mama ma lasa, eram in culmea fericirii. Ii dau un bip lui Ted dupa care ma schimb in haine de pentrecere. Imi iau o rochie mai scurta roza cu niste flori imprimate foarte cool, era una din rochile mele preferate pentru petreceri. Toate hainele mele sunt roz, este culoare mea preferata. Deodata aud cum o masina clacsoneaza ca nebuna, scot capul pe geam si i vad pe Ted ce imi facea cu mana. Ii fac si eu dupa care cobor si ma duc cu el.
- Hei Ted, ce faci? intreb eu zambind.
- Buna Barbie, fac bine, tu ce faci? Ma intreaba el in timp ce ma saruta tandru.
- Bine, si... unde mergem?
- Pai in club la Sam, ce zici?
- Ok, doar e cel mai renumit club de acolo. Zic eu urcandu-ma in masina cea neagra a lui Ted, lucea precum o stea masina aia, deaia o iubeam eu. Seara aceasta a fost una fantastica, eu si Ted ne-am distrat de minune la club impreuna cu Sam dj-ul, cand am ajuns acasa m-am schimbat si m-am culcat rapid.


CAPITOLUL 3

Afara e dimineata, deodata aud alarma de la telefon, care este setata zilnic, sunand de nebuna si vibrand pe noptiera din camera mea. Deschis ochi brusc si imi incrunt fruntea expresiv, apoi apuc mobilul cu mana, il fac sa taca dupa care in arunc brutal pe pat. Sunt atat de obosita de azi noapte, caci am dansat cat m-au tinut picioarele iar acum am carcei. Ma ridic somnoroasa din pat si ma grabesc sa ma schimb pentru scoala. Imi i-au o bluza roza cu maneca lunga si o fustita neagra foarte chic, o pereche de balerini negri si atat. Imi iau rucsacul cu carti cu tot si ies grabita pe usa, nici pe sora mea nu o mai astept macar. Deja am ajuns la scoala, copii intrase la ora, intru si eu dupa ei si era bine ca profa nu sosi inca, Terri si Nikki pareau si ele la fel de obosite ca si mine, din curiozitate le intreb:
- Ce e cu voi fetelor, de ce suneti asa de obosite azi?
- Eu m-am culcat pe la 00.00 aseara, ca m-am uitat la un film cu zombie. Zise Nikki cascand puternic.
- Io am stat cu mama sa fac niste liste pentru clienti de la Avon, zice Teresa punand capul pe banca si nchizand ochii.
- Si eu m-am culcat tarziu aseara, spun eu intr-un tarziu razand smechereste, eu si cu Ted am fost in club asta seara.
- Da, ce bine de tine macar te-ai distrat, zic cele doua continund sa casaca.
- Da, dar uita-ma acum cum sunt, zici ca m-am sculat din mori, asa arat, zic eu intorcandu-ma cu scaunul spre cele doua.
- Ce ziceti fetelor ca sa nu murim azi de plictiseala, veniti pe la mine sa ne distram? Azi mama nu e acasa [ tata este plecat in New York], ce ziceti daca in noaptea asta dormiti la mine? hmm?
- Adica vrei sa zici ca dai o petrecere in pijamale?! intreaba cele doua mirate.
- Da, le raspund eu in gura mare.
- Eu cred ca vin, spuse Nikki ganditoare, tu Terri?
- Da normal, daca mergi tu merg si eu automat. Zise hotarata Teresa.
Dupa ce orele se sfarsi, eu merg acasa si le astept pe fete, facand umpic de curatenie prin incapere, dupa care ma schimb si eu in ceva mai de casa, un tricou alb cu imprimeuri stralucitoare si niste pantaloni scurti de blug, oricum era vara si imi era foarte cald. Este ora 5, sora mea abea a ajuns acasa de la scoala, iar mama inca nu aflase ca profesoara o pedepsise pe Stacie, insa cred ca o merita, ce dracu a puso sa trimita biletele?! Aud soneria de la intrare, fac ochii mari sima apropii de usa. Erau fetele gatite parca de club si date cu o tona de fard. Le deschid usa usor si le zic razand:
- Ce v-ati aranjat atat mai? nu sunt baieti pe aici sa stiti. zic eu chicotind.
- Pai ne-am machiat ca sa aratam mai bine, doar suntem obosite, ai uitat?
- A, da, zic eu conducandu-le spre camera mea. [Camera mea nu este mare, ci potrivita, pereti sunt de un roz pal combinat cu violet, contine doua ferestre cu draperi, un pat mai maricel, un dulap unde imi tin boarfele si biroul cu laptop-ul. Asta e camera mea, insa este atat de la moda o iubesc!]
- Faceti-va comode fetelor, eu va aduc niste gustari, spun eu indreptandu-ma spre bucatarie.
zece minute mai tarziu...
- Poftim Nikki... Terri... ziceti-mi cum sunt fursecurile?
- Scuze dar eu vreau cu ciocolata, am alergie la vanilie, zice Terri punand fursecul cu vanilie pe farfurie.
- Ia de ciocolata atunci, eu am facut si de vanilie ca am crezut ca va plac, ca mie imi plac cei de ciocolata.
- Mie una imi plac astia de vanielie, zice Nikki infulecand cu pofta.
Incep sa rad de ea, si de felul cum manca, eu una ma abtineam sa infulec asa, chiar daca fursecurile erau nebunia mea. Deodata usa de la camera mea se deschide si vad o copila spunandu-mi:
- Hei Barbie, cine te-a lasat sa inviti lume la noi?! zice Stacie pe un ton arogant.
- Nu e treaba ta, zic eu in timp ce i inchid usa in nas.
- Vai, da ce are sora ta cu noi?
- O stit, fitoasa casei nu alta. zic eu dand ochii peste cap. Toate fetele incepem sa radem si sa ne distram cum ne place, muzica era la maxim in camera mea, ascultam Justin Bieber, Baby si Puya dar si Rihanna, pe care o ador.


CAPITOLUL 4

Este aproape ora sapte seara, atunci trebuie sa ne schimbam in pijamale, ca doar e o pentrecere in pijamale nu? Duapa ce dansez si glumesc cu prietenele mele, zic incet:
- Cu muzica asta vom enerva vecini si ne vor arunca cu pietre in geam.
- Da, si noi dupa ei, zice Nikki razand cu pofta.
- Barbie e aproape sapte, sa ne schimbam ok?
- Ai dreptate Terri, sa ne schimbam, baia e acolo, zic eu facand semn unde se afla baia.

[ Eu obijnuiesc sa dorm noaptea in maieul meu cel roz si pantaloni mulati scurti si tot roz, ca un costumas, Terri avea o camasa de noapte verde iar Nikki niste pantaloni albastri si un tricou alb.]
- Ce comoda sunt acum, zic eu aruncandu-ma pe pat si lund o perna mare in brate.
- Ce faci cu perna aia Barbie? ma intreaba Nikki privind obiectul cu atentie.
- Tu ce crezi, spun eu aruncand perna pe fata lui Nikki. Aceasta isi lua si ea o perna si asa a inceput bataia cu perne.
- Hei Terri la ce stai si nu ma ajuti? o intreaba Nikki pe fata.
- Savurez privelistea zise aceasa razand de noi care am traso de mana si am batut-o si pe ea cu perne moi desigur. Toate eram obosite si am adormit care cum a apucat, eu peste Nikki , ea pe pat iar Terri la picioarele noastre. Ce mai noapte...[posturi unite]
Soarele isi face aparitia, eu si cu Nikki ne trezim primele, aceasta casca puternic si zice intinzanduse:
- Vai chiar ca ne-am distrat azi noapte.
- Da, si imi e o foamneee!!! zic eu lingandu-ma pe botic.
- Sa facem niste gustari ok?
- Bine, zic eu dandu-ma jos din pat si ducandu-ma spre bucatarie cu Nikki.
Dupa 15 minute...
- Fetelor, de ce nu m-ati trezit, sa mananc si eu cu voi relelor? Auzim noi o voce de dupa usa.
- Te-ai trezt somnoroasa, intreb eu infulegand din sandwici.
- Ca bine zici, acum si imi urla burtica de foame, dati-mi orice doar sa mananc! zise aceasta asezandu-se la masa si privind cu satisfactie sandwiciurile.
- Arata bine nu Terri? o intreaba Nikki razand si mancand.
- Da normal, spuse Terri lund un sandwici si muscandul cu pofta.
- Se pare ca esti si mancacioasa pe deasupra, spun eu continuand sa rad.
- Asa se pare, imi zise Terri, in timp ce se delicta cu bunatati.
- Fetele e aproape fara doua zeci sa ne chimbam si sa mergem la scoala, ca trebuie sa o scol si pe Stacie ca aia doarme bomba si mama nu e acasa.
- Ok, doar sa termin marul asta zemos, zise Terri zambindu-mi cu drag. Nikki si Cu mine am trezit-o pe soara mea dupa care ne-am pregatit pentru scoala, in sfarsit a venit si Terri care se schimba si ea cu noi. Mergem toate catre statie acolo unde era o banca, ne asezam toate trei si incepem sa discutam si sa barfim despre orice si despre oricine. Asta faceam mai mereu noi, he he. Autobuzul sosi mai devreme iar eu si amicele mele ne urcam in el. Am ajuns la scoala rapid si ne indreptam toate spre clasa. Nici acolo nu am terminat cu palavrageala, ne placea sa vorbim mult si sa radem impreuna, asta da viata plina de distracti nu?
Dupa scoala, plec spre casa, acolo unde o vaz pe mama care sta in living asteptandu-ma.
- Buna mama, ai venit. Zic eu imbratisand-o.
- Buna iubito, am vesti bune!!!
- Ce vesti? intreb eu cu inima in gat.
- Matusa ta mi-a dat brosura asta castigata de ea pentru tine, poti merge in excursie la mare cu inca 2 persoane, cine vrei tu. Poti sa le iei pe prietenele tale, ca eu sunt prea ocupata iar Stacie va merge cu mine altundeva ok draga?
- Da mama! Mutumesc din tot sufletul si supunei matusi ca e cea mai tare matusa! zic eu grabindu-ma spre camera mea, iau mobilul si le sun pe fete sa le zic, si ce credeti? Au zis da, abea asteptam peste 3 zile, sa imi fac bagajele si sa merg la mare! Va fi o excursie de vi!

#2
Heei~.
Am observat că nu ai nici un comentariu, aşa că am decis să postez.
Am să iau fiecare capitol în parte,so...

Capitolul I

Ai băgat tu ceva descriere pe acolo, dar mai ai de lucru. Dialogul e de destul de plictisitor iar acţiunea să zicem că e în regulă.
Nu mi-a plăcut că ai pus parantezele alea enervante acolo, trebuia să descrii în aşa fel, încât să nu fie nevoie de paranteze.
Btw, dacă-mi spui că e brunetă şi că are ochii căprui nu înseamnă că ai descris.
Ai anumite greşeli de tastare, nu le-am reţinut pe toate, dar cea care m-a deranjat cel mai tare a fost : "inervanta" - enervantă.

Capitolul II

În capitolul ăsta dialogul a fost predominant şi a mai fost şi sec. Descriere, canci şi acţiunea destul de grăbită.
M-a deranjat că ai folosit prescurtări, nu se face aşa ceva într-un fic.

Capitolul III

Încep cu greşeala care m-a deranjat rău de tot: "io" - eu.
Şi aici ai prescurtări şi parantezele alea enervante, fără să mai vorbesc despre nenumăratele greşeli de tastare şi dialogul plictisitor.

Capitolul IV
"Botic" - gură. Ce papucii mei, e animal? O_O.
N-ai prea avut descriere, iar dialogul a fost destul de plictisitor. Greşeli de tastare ai, iar acţiunea a fost destul de fugărită.

ÃŽn general:

Păi scumpo, ai greşeli de tastare cu nemiluita, descriere, canci iar acţiunea e fugărită de gâşte.
Ideea este destul de... nu ştiu cum să-ţi spun...
Câţi ani ai? Unsprezece, poate doisprezece. Nu ştiu, ideea e foarte infantilă.
Ai un vocabular foarte nedezvoltat, mai bine ai pune mână să mai citeşti ceva.
*Hug* >:D<



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mori De Ciuda Barbie + 16 Capsunica 2 2.286 24-02-2012, 11:29 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Problemele adolescentei Tweety 24 11.077 28-06-2011, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Problemele adolescentei Tweety 0 1.709 28-12-2010, 07:25 PM
Ultimul răspuns: Tweety
  O iubire moderna alexandravega 5 4.314 09-09-2010, 12:30 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌
  O cenusareasa moderna Shadow. 18 12.552 20-04-2009, 11:35 AM
Ultimul răspuns: Shadow.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)