Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata +18 [SasuSaku]

#1
Well ... This is my first fic ... So .. Please be nice ... Va rog , blandete!!! :))

Capitolul 1 - Salvatorul

" -Mami ! Nu , te rog ! Nu ma abandona !
- Trebuie , fata mea !
- Nu ! O sa cresc si imi iau servici !
- Nu, fata mea!
- Mamiiiiii !!! "

Asta s-a intamplat acum 14 ani . O mama si-a abandonat copilul . Nu avea suficienti bani s-o creasaca si parasita de sotul ei , si-a lasat in voia sortii copilul . Fata se numeste Sakura Haruno. Are un par roz si lung si niste ochi mari si negri . Pe timpul acela ea avea 6 ani . Acum are 20 .
Timp de 2 ani s-a luptat cu capriciile vremii si cu oamenii rai . La 9 ani , o batrana i-a sarit in ajutor . I-a dat mancare , a spalat-o si i-a a dus-o la scoala .
Dupa 6 ani , batrana a murit . Sakura era distrusa . Singurul om care a ajutat-o a murit . I-au ramas banii , casa , dar era singura .
Acum are 20 ani . Si-a terminat liceul acum un an . Dra nu are bani de facultate.
Intr-o nopate , se plimba singura pe strada . La o rascruce de drumuri , 3 barbati au atacat-o .
- Va rog , nu-mi faceti rau !
- Papusa , stai linistita , o sa-ti placa !
- Nu ,nu , nu !!! Va rog ... Sakura a inceput sa planga .
Dintr-odata a aparut un barbat . El are parul negru si ochii negri.
- Mai , mai , mai ... Pe cine avem aici ??? spune liderul celor 2 atacatori .
- Lasati fata !
- Uchiha , ne-ai intrerupt distractia !
- Lasa ca vedeti voi distractie .
Barbatul s-a liat la bataie cu cei 3 . Dupa o runda de pumni , picioare ,imbranceli si palme , a castigat.
- Iti multumesc mult !
- N-ai pentru ce ?
- Hai acasa la mine , sa discutam ... Daca vrei ...
- Bine .
Cei 2 se urca in masina si pleaca .Ajunsi acasa la barbat , se aseaza pe canapea .
- Multumesc ca m-ai salvat !
- Bine .. Dar ce cauti noapte pe strada ???
- Pai ... Am plecat la o plimbare . Oricum nu ma astepta nimeni acasa ...
- Nu ???
- Nu . Tata ne-a parasit pe mine si pe mama . Apoi , pentru ca nu avea bani sa ma creasca , mama m-a abandonat la 9 ani . Dupa 2 ani , o batrana m-a gasit .Apoi ea a murit si am ramas singura . Am facut scoala si liceul , dar n-am bani de facultate .
- Prin cate ai trecut ... Acum era sa fi si violata .
- Da... Apropo ... Eu sunt Sakura Haruno ...
- Eu sunt Sasuke Uciha .
Sasuke ii saruta mana fetei . Sakura se inroseste toata .
- Esti un erou ... Dar esti si foarte dragut ...
- Multumesc !

Atat pentru acum ... Ce se va intampla intre ei , veti afla alta data ! Sper ca va place ficul meu . Please , be nice :D

#2
Ehm...ca sa incep asa, ideea imi place :)) e destul de buna, dar daca lucrezi la ea, va fi chiar si mai buna. In al doilea rand, zi si mie unde e disclaimeru' ? L-a mancat pisica sau catelu' ? Mai bine pui disclaimer daca nu vrei sa ti se inchida topicul.
Asa...cu asta am terminat. Acum trecem la altceva....
Naratiunea...hai treaca mearga de la mine....cam amarata...vai de zilele ei. Incearca sa adaugi mai multa naratiune cand relatezi faptele sau cand povestesti o bataie [ exemplu de la tine din fic ]. Plus ca...naratiunea ta e fugarita rau de tot...actiunea e grabita vai de mama ei. Cine o fugarea ? :)) Incearca sa dezvolti ideile si sa nu mai grabesti atat de tare actiunea pentru ca nu are nici un Dumnezeu daca faci asta si daca ideea ficului e buna, cam lasa de dorit sa ai actiune fugarita.
Second.....descrierea....asta a mancat'o sigur cineva...nu zic ca in tot ficul trebuie sa existe descriere, dar totusi, trebuie sa fie macar putina acolo ca sa descrii un eveniment, de exemplu bataia [ iar ma leg de ea :-j ] asa...descrierea e necesara oricarui fic. La tine lipseste cu desavarsire, asa ca la urmatorul capitol, te rog sa bagi si niste descriere, pentru ca, asa cum am zis si anterior, este nevoie de ea in fic.
Dialogul....vai de zilele mele....nu vreau sa fiu nesimtita, dar totusi predomina in tot ficul si e inestetic. Ar trebui sa lucrezi la modul asta de descriere si sa nu il mai trantesti unde nu ii e locul :p nu spun ca tot dialogul e pus aiurea, pentru ca sunt unele locuri in care era nevoie de el. Ah ! Incearca sa faci niste replici interesante, pentru ca unele de la tine din fic nu m-au impresionat deloc :)) iti zic din experienta, pentru ca la primul meu fic, eu eram un dezastru si faceam mai rau ca tine :p
Anyway, greseli de tastare nu am vazut sau sunt eu prea adormita. Gambatte la urmatorul capitol >:D< daca te-a deranjat comm'ul meu, da'mi un pm si se rezolva ! Ja ne !:bye:

Edit : na ca am fost prima la comm =))

Edit 2 : mi-am amintit ca nu am zis nimic de titlu....sincer nu m-a atras cu nimic...gaseste unul mai bun, care sa se potriveasca cu ficul si sa atraga cititorii, nu unul care sa ii faca sa spuna ca nici nu merita sa il citeasca. Eu totusi sper sa vad niste imbunatatiri la ficul tau :P si cum am zis, daca te deranjeaza comm'ul meu, da'mi un pm si rezolvam noi cumva.
[Imagine: cats-7.jpg]

#3
Citat:" -Mami ! Nu , te rog ! Nu ma abandona !
- Trebuie , fata mea !
- Nu ! O sa cresc si imi iau servici !
- Nu, fata mea!
- Mamiiiiii !!! "

Asta s-a intamplat acum 14 Paisprezece ani . O mama si-a abandonat copilul . Nu avea suficienti bani s-o creasaca si parasita de sotul ei , si-a lasat in voia sortii copilul . Fata se numeste Sakura Haruno. Are un par roz si lung si niste ochi mari si negri . Pe timpul acela ea avea 6 Numerele scriele cu litere. Sase ani . Acum are 20 douazeci.
Timp de 2 ani s-a luptat cu capriciile vremii si cu oamenii rai . La 9 noua ani , o batrana i-a sarit in ajutor . I-a dat mancare , a spalat-o si i-a a dus-o la scoala .
Dupa 6 sase ani , batrana a murit .puteai sa pui un "iar" inloc de punct arata mai bine Sakura era distrusa . Singurul om care a ajutat-o a murit . I-au ramas banii , casa , dar era singura .
Acum are 20 doamne, nu mai repeta ca nu arata bine si app din nou se scrie douazeci ani . Si-a terminat liceul acum un an . Dra nu are bani de facultate.
Intr-o nopate noapte , se plimba singura pe strada . La o rascruce de drumuri , 3 trei barbati au atacat-o .Bine ca nu s-a dus direct la un loc de intalnire a golanilor, eu stiu... sub un pod?:-j
- Va rog , nu-mi faceti rau !...striga fata
- Papusa , stai linistita , o sa-ti placa !
- Nu ,nu , nu !!! Va rog ... Sakura a inceput sa planga .incepu Sakura sa planga
Dintr-odata a aparut un barbat . El are parul negru si ochii negri. Asta nu e descriere!!! daca ar fi ar fi chiar foarte slaba
- Mai , mai , mai ... Pe cine avem aici ??? spune liderul celor 2 doiatacatori . Puteai sa mai lungesti putin[b], arata mai bine.[/b]
- Lasati fata ! Si cine ma rog zice asta? Puteai sa adaugi macar "spuse presupului salvator"
- Uchiha , ne-ai intrerupt distractia !
- Lasa ca vedeti voi distractie .
Barbatul s-a liat luat la bataie cu cei 3 trei. Dupa o runda aici s-ar fi potrivit mai bine o partida^^ de pumni , picioare ,imbranceli si palme , a castigat.Cine? O fi venit maicasa
- Iti multumesc mult !
- N-ai pentru ce ?!
- Hai acasa la mine , sa discutam ... Daca vrei ...
- Bine .
Cei 2 se urca in masina si pleaca Ce doamne iartama masina? parca erau la o rascruce de drumuri si a aparut Sas'ke:-j.Ajunsi acasa la barbat , se aseaza pe canapea .amandoi se aseaza. nu cred ca unu statea impicioare
- Multumesc ca m-ai salvat !
- Bine .. Dar ce cauti noapte pe strada ???
- Pai ... Am plecat la o plimbare . Oricum nu ma astepta nimeni acasa ...
- Nu ???spuse mirat baiatul
- Nu . Tata ne-a parasit pe mine si pe mama . Apoi , pentru ca nu avea bani sa ma creasca , mama m-a abandonat la 9 aniParca cand a abandonat-o avea sase . Dupa 2 doi ani , o batrana m-a gasit .Apoi ea a murit si am ramas singura . Am facut scoala si liceul , dar n-am bani de facultate .
- Prin cate ai trecut ... Acum era sa fi si violata .
- Da... Apropo ... Eu sunt Sakura Haruno ...
- Eu sunt Sasuke Uciha .
Sasuke ii saruta mana fetei . Sakura se inroseste toata .
- Esti un erou ... Dar esti si foarte dragut ...
- Multumesc !

Insfarsit am terminat.
OK, deci esti la primul fic? Serios, asa se vede.
Descrierea ii ... ce ii? Nici nu este. Nema:))
Sfat: Citeste mai multe carti, ficuri, reviste, ziare...
Dialogul e sec... foarte sec... daca tu crezi ca daca intr-o conversatie la o fraza x are 4 cuvinte de spus si y are 5 atunci stai rau la capitolul asta.
Sfat: Uitate mai mult la tv sau, gandestete ca tu, intr-o conversatie nu zici numai "Salut, sunt bine, ma bucur pentru tine, multumesc, pa! :|".
Descrierea e la pamant. Nu stai! E in plop si plopul in aer. Deloc. Cica "are parul negru si ochii negri." Nu e descriere. Sa descri inseamna sa relatezi sentimentele personajelor si sa le descri fizic.

ATENTIE:
Nu te-am criticat pe tine, ci capitolul si, probabil, modul tau de a scrie. Nu vreau sa te supar, dar ar fi mai bine sa te inspiri din viata reala pentru a descrie o persoana sau un peisaj. OK?;;)

Nu vreau sa fi perceput acest mesaj ca si o "incurajare" sa renunti la fic. Esti incepatoare, inteleg, chiar de aceea noi iti lasam comentarii asa de "suparatoare sau rele" ca sa iti imbunatatesti felul de a scrie.^^

Acum... daca te-ai suparat sau te-a deranjat prin orice fel comentariul meu, da-mi un PM si rezolvad, ok?

#4
Poi imi place, idea ficului e chiar originala... dar totusi,..... as fi vrut mai multa descriere... cum era imbracata, de exemplu Sakura, sau,,.... Sasuke... puteai sa-i descrii sentimentele mai mult. Si dialogul e cam multicel, dar merge :X
Astept nextul
ghambe and kissu:*:*:[posturi unite]
Poi imi place, idea ficului e chiar originala... dar totusi,..... as fi vrut mai multa descriere... cum era imbracata, de exemplu Sakura, sau,,.... Sasuke... puteai sa-i descrii sentimentele mai mult. Si dialogul e cam multicel, dar merge :X
Astept nextul
ghambe and kissu:*:*:

#5
Nu m-am suparat …. Va multumesc ca mi-ati aatras atentia asupra unor lucruri … Nu am sa renunt la fic dar va asigur ca am sa-l fac de o suta de ori mai bun … Azi l-am scris in graba si tot venea bunica pe capul meu …. Nu m-am putut concentra …
Daca promit ca am sa fac capitolul doi mai bine , pot sa-l continui ??
Va rog raspunde-ti urgent .. Vreau sa stiu ….
Ja ne :-*

#6
Da mai pentru ca e ficul tau si daca vrei sa te perfectionezi, normal ca il poti continua.
Eu una ma bucur ca nu te'au suparat criticile noastre si ai inteles ca noi am criticat doar ficul nu si pe tine. Inca un sfat mic de tot : cand scrii urmatorul capitol, scrie'l cand ai timp si nu te grabi, dar cel mai important, scrie cand ai inspiratie si nu de dragul de a posta, pentru ca asa nu va iesi un capitol mai bun :p pararea mea...mie cel putin asa mi se intampla.
Acum, noi asteptam capitolul doi, iar eu sper sa vad niste imbunatatiri, nu chiar majore, dar vreau sa vad ca tii cont de sfaturile noastre. Daca vrei sa mai vorbim in legatura cu asta, you can take my id from my profile.
Ja ne si succes la urmatorul capitol :bye::zuppy23:
[Imagine: cats-7.jpg]

#7
E bine ca nu te-ai suparat pe noi:X:X:X
normal ca il poti continua, te rog sa-l continui pt. ca sunt curioasa:X
Si debea astept sa vad imbunatatirile:*
nextul pliiiz :o3:o3:o3

#8
Deci de data asta sper ca o sa va placa ...

Capitolul 2 - Apropierea

O clipa de tacere apasatoare domina incaperea .Cu greu , Sakura reusi sa scoata o vorba :
- S-sti ... Iti multumesc ca mi-ai salvat viata , dar as dori sa ma duc acasa . E tarziu .
- Nu ! Mai stai putin ... A-adica ... Deabea ne-am cunoscut .
Fata se inrosi toata . Ochii sai mari si verzi radiau fericire , iar pe Sasuke il innebunea .
" Hai Sasuke , spune ceva ! Nu fi prost. Oh My Fucking God , tipa asta ma innebuneste . Cred ca m-am indragostit " isi spune Sasuke in gand.
Nici Sakura nu era mai prejos ... Inima nu-i dadea pace .
" Doamne , nu-mi spune ca m-am indragostit ? Chiar m-am indragostit ? " isi spune in minte.
Sakura rupe tacerea :
- Eu ma duc acasa.
- Bine .
- Ja ne , Sasuke !
- Mdeah ... Ja ne !

Sakura pleaca. Tot drumul s-a gandit doar la Sasuke . Ochii lui mari si negri o faceau sa ajunga in paradis. Buzele lui pareau a fi catifelate , mai si mai sa le sarute.
Fata a ajuns acasa . Obosita , s-a culcat. Ochii i se inchideau incet . Mos Ene a sosit rapid la Sakura . A adormit cu gandul la brunetul cu ochi de onix care i-a furat inima. Prima sa dragoste. Dupa atatia ani , acum stia ce este dragostea. Un sentiment divin , care te face sa plutesti pe un nor , spre razele divine ale soarelui . Unele lucruri frumoase din lume nu se pot vedea sau atinge. Ele se simt in adancul inimii. Asa este si dragostea !
Sasuke a adormit si el cu zambetul pe buze , gandindu-se la fiinta inocenta ce i-a acaparat gandurile si sufletul.
Este o dragoste pura si inocenta , sau doar o stare ce ameteala ? Veti afla in capitolul urmator.

Well ... Sper ca va place . L-am facut mai scurt ca sa vad daca va place , sa stiu daca mai are rost sa ma gandesc la capitolul 3 ... Daca va place , comentati ! Daca nu va place , tot comentati ! Ja ne !!! :*

#9
Awleu....Marry-chan....modifica culoarea aia albastra ca nu ai voie sa scrii cu ea. Scrie cu negru, scrie cu bold, scrie cu bold italic, cu orice daca nu vrei sa fii banata ca ai scris cu o culoare pe care nu trebuie sa o folosesti. Citeste regulamentu' sa vezi ce poti folosi si ce nu ca sa nu ai probleme, Ok ? Iti citesc ficu' maine, dau edit si postez. Ja ne !

Edit : cum am promis, l'am citit...

stii nu se scria cu doi de i la timpul prezent si la infinitiv cu un i ? cel putin asa m-au invatat pe mine profesorii XD
deabea - de abia din cate stiam eu asta e forma corecta, dar s-o fi inventat alta romana peste noapte si eu am ramas in urma
" Fata se inrosi toata . Ochii sai mari si verzi radiau fericire , iar pe Sasuke il innebunea . " e o propozitie atat de banala.....si eu care mai trec cu vederea unele lucruri, nu pot ignora atata banalitate...
hotarastete /:) engleza, romana sau japoneza ? incepi un fic in romana, pai termina'l in romana nu baga toate limbile posibile, ca poate mai sunt unii care nu stiu si se gandesc ce ai scris tu acolo
" Nici Sakura nu era mai prejos ... Inima nu-i dadea pace . " - alta propozitie banala care ma apropie mai mult de gandul ca nu prea rvei sa asculti ce zicem noi, iar pe scurt, ne racim gurile de pomana XD
asa repede s-au indragostit ? =))) mama....ce viteza are dragostea asta, dar sa zicem ca a fost iubire la prima vedere....
dialogul.....mamica...e prea banal ce Dumnezeu ? e ceva de genu' :
" - Buna, ce faci ?
- Bine, tu ?
- Bine, trebuie sa plec. Pa !
- Bine, pa ! " :| si cum ziceam.....dezvolta replicile alea in ceva interesant ca noi astia care citim sa nu avem impresia ca vorbim ca prostii....
Fara suparare, dar ai niste propozitii care ma fac sa adorm mai rau decat sunt din cauza vremii. In unele e totul atat de banal incat ma plictiseste, iar altele....ce sa mai spun...alea ma adorm.
Descrierea a fost trasa de par, ca ai adaugat si tu acolo niste adjective si atat....asta nu inseamna descriere !

One question : noi ne racim gurile de pomana ?

Oricum, sper sa incepi sa tii cont de criticile noastra, asta daca vrei sa te perfectionezi in materie de asa ceva, daca nu, spune ca nu vrei sa asculti ce zicem si noi nu mai ne straduim sa te ajutam.

Ja ne !
[Imagine: cats-7.jpg]

#10
Citat:Capitolul 2 - Apropierea

O clipa de tacere apasatoare domina incaperea .Cu greu , Sakura reusi sa scoata o vorba :
- S-sti ... Iti multumesc ca mi-ai salvat viata , dar as dori sa ma duc acasa . E tarziu .
- Nu ! Mai stai putin ... A-adica ... Deabea ne-am cunoscut .
Fata se inrosi toata . Ochii sai mari si verzi radiau fericire , iar pe Sasuke il innebunea .
" Hai Sasuke , spune ceva ! Nu fi prost. Oh My Fucking God , tipa asta ma innebuneste . Cred ca m-am indragostit " asa de repede si-a dat seama? O_o isi spune Sasuke in gand. se gandi Sasuke.
Nici Sakura nu era mai prejos ... Inima nu-i dadea pace mintea nu-i dadea pace.
" Doamne , nu-mi spune ca m-am indragostit ? Chiar m-am indragostit ? " isi spune in minte.se gandeste
Sakura pana la urma rupe tacerea :
- Eu ma duc acasa. spune Sakura
- Bine . spuse Sasuke
- Ja ne , Sasuke !
- Mdeah ... Ja ne !

Sakura pleaca de la casa lui Sasuke. Tot drumul s-a gandit doar la Sasuke . Ochii lui mari si negri o faceau sa ajunga in paradis. Buzele lui pareau a fi catifelate , mai si mai sa le sarute.
Fata a ajuns acasa . Obosita , s-a culcat. Ochii i se inchideau incet "ducand-o pe fata in lumea minunata a visurilor unde grijile nu existau" ca sa mai adaugi putina descriere. Mos Ene a sosit rapid la Sakura . A adormit cu gandul la brunetul cu ochi de onix care i-a furat inima. Prima sa dragoste. Dupa atatia ani , acum stia ce este dragostea. Un sentiment divin , care te face sa plutesti pe un nor , spre razele divine ale soarelui . Unele lucruri frumoase din lume nu se pot vedea sau atinge. Ele se simt in adancul inimii. Asa este si dragostea !
Sasuke a adormit si el cu zambetul pe buze , gandindu-se la fiinta inocenta ce i-a acaparat gandurile si sufletul.
Este o dragoste pura si inocenta , sau doar o stare ce ameteala ? Veti afla in capitolul urmator.

Din nou pe la tine^^. Deci, capitolul nu are 40 de randuri de aceea sunt multe posibilitati sa ti-l stearga unul din moderatori. Si faza aia cu scrisul albastru... editeaza postul si scrie cu altceva pentru ca, (iti sugerez sa mergi pe la reguli) userii nu au voie sa scrie cu albastru sau cu verde.
Dialogul e foarte putin si sec, ai mai putea lucra la el, pentru ca mai ai nevoie de putina inspiratie.
Naratiunea e si ea putina, mai adauga pe ici si colo ceva descriere asa si capitolele vor avea peste 40 de randuri si respecti regula^^.

Nu am criticat autorul, ci ficul. De aceea, daca cumva te-a deranjat comentariul meu, desi nu stiu de ce te-ar supara, ia-mi ID de la profil si rezolvam



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  o viata de liceu (sasusaku) the_blue_eyes 17 21.871 15-01-2009, 01:05 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)