Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata +18 [SasuSaku]

#11
Mda ... Stiu ca l-am scris prea scurt , dar am facut acest lucru pentru ca nu stiam daca o sa iasa reusit . Offf :( Incerc sa fac si eu ceva bine si nu-mi iese . Cred ca a fost o idee rea sa fac acest fic ... Astept mai multe critici ... Stiu ca asta o sa faceti .... Nu m-am suparat pe voi , m-am suparat pentru ca orice incerc sa fac nu-mi iese ...
Ja ne ! Sper ca o sa primesc mai multe comentarii ...

P.S : Am schimbat culoarea albastra ;)

#12
[b] Am venit cu capitolul 3. Am muncit la el. Sper sa va satisfaca poftele.

Capitolul 3 - Mdea...M-am indragostit!

Este o noua dimineata in micul oras Konoha. Soarele straluceste, iar cerul este senin.
In camera rozaliei este liniste. Fata doarme. Razele calduroase ale soarelui patrund in camera si ii mangaie chipul.
Ceasul suna. Sunetul strident al lui rasuna in incapere. Ochii verzi de smarald se deschid. Sakura s-a trezit.
- Ce bine am dormit ! spune ea cascand.
Telefonul suna. Sakura raspunde:
"- Alo. Cine este ?
- Sunt eu , Sasuke.
- De unde ai numarul meu de telefon ?
- Din carte de telefoane. Aseara nu am terminat s-si m-am gandit s-sa ne intalnim.
- C-chiar ??? spune Sakura rusinandu-se.
- D-da. Este bine la ora 3:00 ???
- Sigur. Ja ne !
- Ja ne !"

Sakura arunca telefonul si se tranteste in pat.
- Yaaay ! M-a sunat. Oare ma place ? Nu stiu...
Rozalia se uita la ceas si constientiza ca este deabea ora 10:00.
- Doamne , ce devreme este ! Trebuie sa fac ceva sa treaca mai repede timpul.
S-a dus in linving. Acolo, s-a asezat pe canapea , apoi pe fotoliu , apoi pe covor. Timpul zbura incet. Parca innebunea.
Avea o gradina mare cu trandafiri. S-a dus in gradina si s-a asezat pe iarba verde si grasa. Isi indrepta privire spre cerul senin. Se gandea la tot ce i s-a intamplat pana acum. Ar fi o tragedie sa afle ca baiatul pe care il iubeste, n-o place. O lacrima fierbinte i se prelinse pe obrazul fin.
Intra in casa. Plictisita s-a asezat pe canapea si a asteptat.
Cu chiu cu vai s-a facut ora 2:35. Fata se hotara cu ce se imbraca. Si-a ales un kimono roz si si-a facut un coc frumos. La gat avea un lant cu pietricica rosie. Kimonoul ii punea in evidenta bustul mare si talia subtire.
Acasa la Sasuke era zarva mare.
- Oh , shit ! Cat este ceasul si nu m-am imbracat. Damn it , Sasuke !
Pana la urma si-a ales o pereche de blugi negri si o camasa rosie.
Cei doi s-au intalnit la cofetarie.
- Buna , Sasuke !
" Oh, frate ce bine arata! " se gandea Sakura.
- Ohayo , Sakura !
" Mama ce hot e! " se gandi Sasuke
- Sasuke trebuie sa-ti spun ceva.
- Si eu , Sakura.
- Sasuke ...
- Sakura
- Te iubesc ! au spus cei doi in cor.
- Da, Sakura ? Ma iubesti ?
- Da ... Simt pentru tine ce n-am mai simtit pentru alt baiat. Dragostea ...
- Si eu , Sakura ! Te iubesc !

Sper ca va place... Am muncit mai mult ... Daca nici acesta nu e bun , o sa scot tot ce am mai bun ca sa fac cel mai tare capitol . Astept comentarii !!!Ja ne !

#13
Citat:Capitolul 3 - Mdea...M-am indragostit! OMG... Ce titlu... puteai si tu mai bine de atat sunt sigura:-j

Este o noua dimineata in micul oras Konoha. Soarele straluceste, iar cerul este senin.ce mai descriere... nu puteai sa pui si tu mai multa? credema, nu mureai...
In camera rozaliei este liniste. Fata doarme. Razele calduroase ale soarelui patrund in camera si ii mangaie chipul.
Ceasul suna. aici mergea mai bine un "iar soarele ..."Sunetul strident al lui rasuna in incapere. Ochii verzi de smarald se deschid. Sakura s-a trezit.
- Ce bine am dormit ! spune ea cascand.
Telefonul suna.din nou, aici mergea mai bine un iar Sakura raspunde:
"- Alo. Cine este ? intreba fata...
- Sunt eu , Sasuke.
- De unde ai numarul meu de telefon ?
- Din carte de telefoane. Aseara nu am terminat s-si m-am gandit s-sa ne intalnim.
- C-chiar ??? spune Sakura rusinandu-se.
- D-da. Este bine la ora 3:00 ???ajunge un semn de intrebare
- Sigur. Ja ne !
- Ja ne !"

Sakura arunca telefonul si se tranteste in pat.
- Yaaay ! M-a sunat. Oare ma place ? Nu stiu...ce tampenie... ma sunat ma place nu stiu... OMG poti mai bine
Rozalia se uita la ceas si constientiza ca este deabea ora 10:00.
- Doamne , ce devreme este ! Trebuie sa fac ceva sa treaca mai repede timpul.
S-a dus in linving. Acolo, s-a asezat pe canapea , apoi pe fotoliu , apoi pe covor. Timpul zbura incet."iar ea," Parca innebunea.
Avea o gradina mare cu trandafiri. asa ca S-a dus in gradina si s-a asezat pe iarba verde si grasa. Isi indrepta privire spre cerul senin. Se gandea la tot ce i s-a intamplat pana acum. Ar fi o tragedie sa afle ca baiatul pe care il iubeste, n-o place. O lacrima fierbinte i se prelinse pe obrazul fin.
Intra in casa. Plictisita asezandu-se s-a asezat pe canapea si a asteptat.
Cu chiu cu vai s-a facut ora 2:35 doua treizeci si cinci . Fata se hotara hotari cu ce se imbraca. Si-a ales un kimono roz si si-a facut un coc frumos. La gat avea un lant cu pietricica rosie. Kimonoul ii punea in evidenta bustul mare si talia subtire.
Acasa la Sasuke insa, era zarva mare.
- Oh , shit ! Cat este ceasul si nu m-am imbracat. Damn it , Sasuke !
Pana la urma si-a ales o pereche de blugi negri si o camasa rosie.
Cei doi s-au intalnit la cofetarie.
- Buna , Sasuke !
" Oh, frate ce bine arata! " se gandea Sakura.
- Ohayo , Sakura !
" Mama ce hot e! " se gandi Sasuke
- Sasuke trebuie sa-ti spun ceva.
- Si eu , Sakura.
- Sasuke ...
- Sakura
- Te iubesc ! au spus cei doi in cor.
- Da, Sakura ? Ma iubesti ?
- Da ... Simt pentru tine ce n-am mai simtit pentru alt baiat. Dragostea ...
- Si eu , Sakura ! Te iubesc !

O mama mia... Deci tu nu asculti sfaturile! Acum ti le spun direct ca vad ca tot nu pricepi:
1. Scrie numerele, orele, zilele cu litere nu cu cifre.
2. Ai un dialog foarte sec. Ultima parte am subliniat-o ca sa iti atraga atentia. Aia nu e dialog. Deci te rog sa dezvolti replicile lor nu numai cat ai scris tu.
3. Descrierea e la pamant. Ai auzit vreodata de adjective? Nu se vede. Pune si tu mana pe o carte sa vezi ce inseamna descriere. Iti sugerez mai mult "Secret" de Sandra Brown ca femeia aia are o intreaga colectie de carti care ti s-ar potrivi tie aici mai ales ca e +18.
4. Grabesti prea tare actiunea. Azi s-au intalnit maine deja se iubesc? Deci asa ceva nu am mai vazut pana acum. Descrie mai mult sentimentele lor nu neaparat imbracamintea.
5. Nu sti cat de inestetic arata capitolul. Tu folosesti alineatele ca sa ai mai multe randuri sa te incadrezi in 40 da ne e bine.
Un alineat se termina numai atunci cand ti-ai terminat idea.
Tu ai aceeasi idee in 4-5 alineate. Trebuie sa faci ceva cu asta, serios...

Tine cont de sfaturile mele ca nu ti le spun din rautate vreau sa te ajut.:| Daca o sa ti cont de sfaturile noastre, atunci o sa ai un fic mai reusit.

#14
Stai sa intele.... sau si intragostit unul de celalalt "...
Incredibil:))) mi se pare ca ai grabit actiunea... in ritmul asta o sa termini ficul... peste cateva capitole....
Sfat: nu mai grabi actiune, ia-o mai usor, in rest ie bine :*:*
by bye :*:*

#15
Mdeah ... deci nu il mai continui ... E un dezastru total ... Si da , am auzit de adjective , draga. Am inteles ca imi critici ficul dar nu trebuie sa ma faci si proasta. Adica nu mi-ai spus direct , dar asa se intelege cand ai zis : " Ai auzit vreodata de adjective ? Nu se vede. "
Daca nu m-am suparat pana acum , sa sti ca de data asta nu-mi mai convine x-( Nu am vrut sa se ajunga la asta dar... Iata ca nu mai continui ficul. Chiar daca pentru voi nu o sa fie o mare pierdere , eu nu ma simt grozav... :((:(

#16
(17-12-2009, 11:38 AM)~Marry-Chan~ A scris: Am venit cu capitolul 3. Am muncit la el. Sper sa va satisfaca poftele.

Capitolul 3 - Mdea...M-am indragostit!

Este o noua dimineata in micul oras Konoha. Soarele straluceste, iar cerul este senin. [b][ frumos, frumos...mai banal de atat se putea ? se putea daca ma straduiesc eu, dar tot mai bine iese ]

In camera rozaliei este liniste. Fata doarme. Razele calduroase ale soarelui patrund in camera si ii mangaie chipul. [ Cam scurte propozitiile astea si cam scrise in graba.. ]
Ceasul suna. Sunetul strident al lui rasuna in incapere. Ochii verzi de smarald se deschid. Sakura s-a trezit. [ da', buna dimineata si noua....ultima propozitie m'a dat pe spate....vorbesc serios...m'am inecat cu sticks'ul cand am citit'o...asa ca => e banala...mai rau ca inceputul ]
- Ce bine am dormit ! spune ea cascand. [ trasa de par propozitia, da' merge cat de cat. daca o dezvoltai mai mult sa stii ca iesea mai frumos ]
Telefonul suna. Sakura raspunde: [ ti-au facut vreun rau frazele de tot eziti sa le folosesti sau nu esti in relatii prea bune cu ele ? ]
"- Alo. Cine este ? [ Elodia la telefon....vreti pizza ? ]
- Sunt eu , Sasuke. [ Serios ? Eu credeam ca e Maria sa ma anunte ca am 10 la testare la muzica ]
- De unde ai numarul meu de telefon ? [ Din cartea de telefoane evident....putea sa'l obtina de la Elodia sau de la Dan Diaconescu ]
- Din carte de telefoane. Aseara nu am terminat s-si m-am gandit s-sa ne intalnim. [ De cand se balbaie Sasuke asa tare ? UUU....sa inmoaie Sasuke...cand o sa fie bland ca o pisica cheama-ma sa ii zic vreo doua ca am ceva cu el ]
- C-chiar ??? spune Sakura rusinandu-se. - Chiar ? l-a intrebat Sakura, rusinandu-se.
- D-da. Este bine la ora 3:00 ??? [ pune si un miliard de de semne de intrebare ca noi suntem prosti si nu ne dam seama ca are emotii, ca e mai bine asa in loc sa adaugi la sfarsit un amarat - l-a intrebat Sakura emotionata. ]
- Sigur. Ja ne !
- Ja ne !" [ noapte buna si noua....mi se face somn XD japoneza sau romana ? una din doua ]

Sakura arunca telefonul si se tranteste in pat. [ il arunca ? unde il arunca ? ce marca e ? :X daca e cu screen touch il vreau eu :X si sa fie negru ]
- Yaaay ! M-a sunat. Oare ma place ? Nu stiu... [ oare o place ? isi bate joc de tine Sakura.....uff ]
Rozalia se uita la ceas si constientiza ca este deabea ora 10:00. [ de abia, again pentru numele lui Dumnezeu ca ajung sa ma duc la profa mea de romana de la scoala sa o rog sa'mi dea cu dexu' in cap sa pricep de ce scrieti deabea ]
- Doamne , ce devreme este ! Trebuie sa fac ceva sa treaca mai repede timpul. [ da...du-te si joaca poker la colt de strada ^^ na ca l-am citat si pe profu' meu de mate ]
S-a dus in linving living. Acolo, s-a asezat pe canapea , apoi pe fotoliu , apoi pe covor. Timpul zbura incet. Parca innebunea. [ o pot duce eu la sanatoriu ? :-? haide...ca duc si pe altii care au nevoie urgenta ]
Avea o gradina mare cu trandafiri. S-a dus in gradina si s-a asezat pe iarba verde si grasa. Isi indrepta privire spre cerul senin. Se gandea la tot ce i s-a intamplat pana acum. Ar fi o tragedie sa afle ca baiatul pe care il iubeste, n-o place. O lacrima fierbinte i se prelinse pe obrazul fin.
Intra in casa. Plictisita s-a asezat pe canapea si a asteptat.
Cu chiu cu vai s-a facut ora 2:35. Fata se hotara cu ce se imbraca. Si-a ales un kimono roz si si-a facut un coc frumos. La gat avea un lant cu pietricica rosie. Kimonoul ii punea in evidenta bustul mare si talia subtire.
Acasa la Sasuke era zarva mare. [ second Tsunade? =))) awleu...iti fura rolul Tsunade...take care ]
- Oh , shit ! Cat este ceasul si nu m-am imbracat. Damn it , Sasuke !
Pana la urma si-a ales o pereche de blugi negri si o camasa rosie. [ engleza sau romana ? hotaraste-te ! poate e cineva care nu stie asa bine engleza...ce face ? sta sa caute in dictionar ce spui tu XD ]
Cei doi s-au intalnit la cofetarie.
- Buna , Sasuke !
" Oh, frate ce bine arata! " se gandea Sakura.
- Ohayo , Sakura !
" Mama ce hot e! " se gandi Sasuke
- Sasuke trebuie sa-ti spun ceva.
- Si eu , Sakura.
- Sasuke ...
- Sakura
- Te iubesc ! au spus cei doi in cor.
- Da, Sakura ? Ma iubesti ?
- Da ... Simt pentru tine ce n-am mai simtit pentru alt baiat. Dragostea ...
- Si eu , Sakura ! Te iubesc ! [ te iubesc Juan....oh Doamne...asta a fost asa scena de telenovela incat am inceput sa rad cand citeam...si cum am zis....ROMANA SAU JAPONEZA ? scuze pentru caps, da' ma apuca nervii ]

Sper ca va place... Am muncit mai mult ... Daca nici acesta nu e bun , o sa scot tot ce am mai bun ca sa fac cel mai tare capitol . Astept comentarii !!!Ja ne !

asa...sa vedem ca mai am ceva de zis :

1. Titlul capitolului asta nu m-a impresionat deloc sa stii, asa ca data viitoate cand alegi un titlu, mai intai scrie capitolul, si dupa reciteste'l, ca sa alegi ceva care sa se potriveasca, nu un titlu trantit din plop :|
2. Hotaraste-te asupra limbii pe care o folosesti...romana, japoneza sau engleza ? ai icneput in romana, termina in romana draga mea ca poate altii nu cunosc alte limbi asa ca noi si nu cred ca sta lumea sa caute sa vada ce inseamna fiecare cuvant.
3. De ce nu scrii tu cu literele numerele, orele si tot ce semnifica scriere matematica ? Unde ai vazut tu sa fie scris asa ? Ma refer la carti. Spune'mi o carte si sa stii ca retrag ce am zis daca vad ca e scris ca la tine in fic.
4. Mi se pare mie sau iar bagi dialog cu lopata ? iar naratiunea si descrierea sunt trase de par vai de mama lor ca sunt atat de sarmane.
5. Fii atenta ca nu te critic pe tine ci povestea, asa ca daca nu iti convine, spune'mi si nu iti mai dau comm :-j pe mine nu ma deranjeaza
6. Imi cer scuze ca am fost sarcastica, dar simteam nevoia, pentru ca vad ca nici macar nu te obosesti sa asculti ce zicem noi. Chiar si Exotic Dream mi-a zis pe mess asta si a spus si in comm'ul ei lucru asta.

Sper sa vad o imbunatatire la urmatorul capitol ! Ja ne si succes !


Edit : daca te-ai suparat pentru comentariile lor, pai mie ce'mi zici ? ca's o scorpie si ca am intentie sa te fac sa nu mai scrii ? Tu scrie in continuare si dovedeste-ne ca grasim si ca nu meriti tot ce am zis. Daca renunti asa brusc, doar dai impresia ca ai postat ficul ca sa capeti atentie. Sfatul meu : scrie in continuare, dar de data asta, citeste-ne criticile pana cand le visezi si aplica-le in fic. e spre binele tau fato, pentru ca noi nu vrem sa te jignim. Daca tu te superi, asta nu mai e treaba noastra. Ai probleme cu mine, pm si vorbim acolo ca nu am chef de ban sau warn ca ma cert pe forum, ok ? thx, iar eu astept ca de data asta sa faci capitolul mai bun si sa nu renunti.
[Imagine: cats-7.jpg]

#17
Mai fata eu nu te-am facut proasta. La ce capitole scri, se vede ca nu ai auzit in viata ta de adjective. Nu vreau sa o iei personal dar sa fim serioase, tu ai vazut ce capitole ai?
Asta chiar nu e fic... si ma deranjeaza ca nu asculti sfaturile noastre, nu ti le spunem din rautate, doar ca sa iti inbunatatesti modul de a scrie, dar daca nu intelegi e problema ta. Ce ti-am dat eu nu e comentariu. Nu au ajuns inca pe aici zgripturoaicile de pa zup sa vezi ce inseamna un comentariu dur din care reiese ce ai priceput tu.

SI nu renunta la fic, incearca sa te perfectionezi.

#18
Scuzati-ma daca am inteles gresit ... Nu stiu ce-i cu mine ... Faceam compuneri mai bune dar nu stiu ce am ! Chiar nu mai vreau sa continui ficul ... Ma scuzati ca v-am deranjat cu incercarile mele de a face acest fic. Acum vad ca a fost in zadar. Este trist :( Sa nu va suparati pe mine daca v-am enervat !!!
Peace !

#19
Marry-chan, nici eu, nici nimeni care a postat la ficul tau nu a spus sau a insinuat ca trebuie sa renunti la fic ca nu e bun de nimic, Oke ?
Uite, eu iti spun ca trebuie sa continui acest fic, dar ca sa il imbunatatesti trebuie sa tii cont de ce spunem eu, Exotic Dream si restul care te critica cu adevarat si spun ce ai gresit, unde e bine si ce trebuie sa faci. Daca o sa asculti de astia care zic doar : e superb....pune continuarea * n kiss'uri * nu vei ajunge nicaieri :P. Nu vreau sa te superi pe mine, dar totusi, continua ficul, dar de data asta, citeste criticile noastra pana ti se face rau de la ele, iar cand corectezi capitolul urmator, fa'o cu mai multa atentie si nu te grabi cand scrii. Daca vrei sa discutam mai mult ca sa iti insir alte nu stiu cate motive pentru a continua, da'mi un pm si vorbim.

P.S. : daca renunti asa brusc la fic, nu vei ajunge niciodata sa te perfectionezi

P.S. : Sorry ca am fost o scorpie cu tine. Nu am avut intentia asta, ci doar m-a enervat faptul ca nu ai pus in aplicare macar putin din ce ti-am spus noi :P. Deci, daca vrei sa vorbim mai detaliat, pm si iti dau id'ul meu ca sa iti mai dau motive pentru a continua ficul si sa te corectez eventual, unde ai gresit, daca o sa vrei sa faci continuarea.
[Imagine: cats-7.jpg]

#20
Nu renunta la fic! Este un fic bun cu o idee originala.Este firesc sa primesti comentarii dure la primul tau fic dar trebuie sa fi puternica ,si sa nu pui la suflet ce spun ele .Stiu ca toata lumea te-a zapacit cu idee asta "vor doar sa te ajute" dar asa e chiar daca o fac intr-un mod mai dur.


Deci bafta;) , si nu te lasa fii puternica.

bye bye;):*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  o viata de liceu (sasusaku) the_blue_eyes 17 21.873 15-01-2009, 01:05 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)