Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampire school

#11
Mă plimbam pe culoarele întunecate, oftând din greu. Fusese prima mea zi la şcoala asta, dar a fost pe departe cea mai oribilă. Profesorii de aici mă enervau la culme şi abia aşteptasem să vină pauza ca să pot scăpa de ei. Un singur lucru mă bucura, şi anume: nu erau oameni pe aici. Numai adolescenţi vampiri şi . . . profesori extrem de enervanţi. Mi-am strecurat mâinile în buzunarele jachetei de piele şi m-am sprijinit de unul din pereţi, privindu-i pe elevi cum se fâţâiau de colo - colo ca ameţiţii. Nu înţelegeam de ce toţi se grăbeau în halul acela că, în fond, era o şcoală şi . . cui îi place şcoala? Am început să merg din nou într-o direcţie necunoscută, cu capul lăsat în jos, privind podeaua.Brusc, m-am lovit de o persoană. Mi-am ciufulit părul.
-Ah, scuze. Atenţia asta, am spus ridicând capul.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#12
Mergeam grabita pe coridoarele scolii, asteptand ca din clipa in clipa usa sa se iveasca si sa plec de aici. Atata agitatie si pentru ce? Pentru prima zi de scoala, cum puteam uita! Era viitorul meu, asa mi s-a spus. Mi-am facut loc pintre persoanele ce tocmai paraseau clasa pe langa care trecem si mi-am continut linistita drumul. In graba mea m-am lovit de o persoana si un moment de dezechilibru a urmat, facandu-ma sa cad pe cimentul rece.

-Ah, scuze. Atenţia asta.

A spus el, ciufulindu-si parul. M-a ajutat sa ma ridic, dupa care a plecat intr-o directie opusa. Humpf. . .
Mi-am continuat drumul catre iesire. Am ajuns afara si am privit lung spre vazduh. Eram adanc tulburata, incat nu am auzit sunetul clopotelului. Am scos un mic oftat si m-am indreptat spre clasa mea. Avea sa fie o zi lunga . . .

Next: cine doreste

#13
Camera mea părea, brusc, foarte mică. Simţeam că respiram acelaşi aer murdar şi umed, iar această monotonie mă enerva. Mereu aceeaşi rutină. Mă enervasem rău. Eram furioasă, fără un motiv anume. Mi`am dat seama că trebuia să mă calmez repede, căci altfel puterea mea cea mai greu de controlat ar fi luat`o razna. Şi nu voiam să împart fulgere în stânga şi`n dreapta. Aş speria oamenii, nu de alta. Era primul meu an de cursuri la şcoala aceasta, dar aici locuisem până primisem aprobarea de a putea intra la cursuri. Nu era locul meu. Dar îmi plăcea aici. Nu aveam prieteni. Încă. Dacă voi vedea nişte fete snoabe, jur că nu`mi va mai păsa de regulile şcolii şi le voi ataca. Speram ca măcar băieţii să fie de treabă. Numai cu ei mă înţelegeam, de obicei. Am ieşit din cameră, încercând să găsesc pe cineva pe care să sperii - adică să fac cunoştinţă cu cineva. O fată a trecut distrată pe lângă mine. Da, probabil se ciocnise de cineva. Aşa făceau toţi în prima zi. Eu eram obişnuită cu comportamentul celor noi, dar acum şi eu eram ' tipa nouă '. Oricum, nu voi face greşelile celorlalţi. Am mers uşor pe coridor. Nu`mi păsa unde ajungeam. Voiam doar să găsesc pe cineva cu care aş putea să mă împrietenesc. Am început să ţopăi, neputând să stăpânesc energia ce puse, iar, stăpânire pe mine. Mi`am trecut o mână prin părul cârlionţat, apoi mi`am continuat drumul. Odată şi`odată va trebui să dau peste cineva.

ooc : Cine vrea.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#14
Grozav, alta sarita de pe fix, imi spuneam in timp ce o priveam pe creata ce venea spre clasa topaind.
Desi se sunase de mai bine de 10 minute, nimeni nu parea prea deranjat, ba din contra, elevii intarziau sa-si faca prezenta. Scoala asta sigur e pe gustul meu.
Astept ca "iepuras" sa se apropie mai mult de mine pentru a-i sari in spate, mai s-o dobor si ii spun:
-Hei, iepuras, si tu esti noua pe aici?

Occ: cine vrea
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#15
Imi taraiam picioarele ascultand o melodie la casti, la maxim, pe care o si fredonam. Am ajuns in fata salii de clasa...nu aveam nici un chef de ore...si se pare ca nici colegii mei...fiindca in clasa erau decat vreo 2-3 elevi... Mi-am pus mainile in buzunar si m-am asezat la locul meu, ultima banca de la fereastra... Acea profa enervanta imi spusese ca voi avea un coleg de banca...Groaznic! Oare... o fi vreun dobitoc imbraca la patru ace? Posibil...pentru n-am vazut altfel de vampiri pe aici... Mi-am scos din ghiozdan partiturile pentru noul meu cantec, in timp ce asteptam plictisita sosirea noului meu "colegut" de banca, si de altfel a tuturor celorlalti, vizibil iritata...

Ooc: cine vrea
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#16
Iluise Rehnew Coral

Ora care urma ma plictisea in totalitate dar ce era sa fac..totusi nu vreoiam absente si alte discutii cum ca nu am ajuns la ora.Tinam o carte in mana numita "Vampirul din Monte Carlo",aveam degand sa o citesc in cateva zile,tocmai o luasem de la biblioteca din josul scrilor.Ajung in fata usii de clasa,urma sa intrula ora desi cam uram asta si mai ales ca nu era si ora mea preferata am intrat incet fara prea mult tam-tam,dar cand am vrut sa ma asez pe locul unde stateam deobicei,adica cat mai in spate neobservat ma vazut profa' si mi-a spus:

-Domnule Coral,de acum inainte la ora mea vei sta cu domnisoara Me'Cromm si nu vreau sa aud discutii clar?

Ma albisem la fata,si numa simteam prea bine.Auzisem de aceasta Me'Cromm cum ca ar fi o fata destul de rasfata si o rebela plina de ea.Oricum nu ma interesa,nu o bagam in seama si nici ea la randul ei.M-am asezat in banca langa ea punandu-mi cartea pe banca si fiind atent la ora cu o privire fixa in fata fara a intoarce capul la ea.Daca ea avea nevoia sa comunice cu mine nu ma deranja dar nu as vrea sa intru in anturaj cu ea.

ooc:Riluri....sau cine doreste
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#17
Grozav...Aveam coleg de banca...ce ipocrizie... Toata ora am ascultat muzica si am scris la cantecul meu, ori am privit pe fereastra fara sa ma uit la rasfatatul de langa mine...nici nu ma interesa numele lui...
Vedeam incet-incet cum se apropie apusul si trebuiau sa inceapa orele mai interesante...desi nu-mi prea facea placere sa ma transfosrm in vampir... Decat de vreo trei ori am facut-o si n-a iesit bine... Practic devin un monstru si nu-mi face placere... si forma mea trange are suficienta putere de vampir, mostenita de la tata...Deci ma voi multumi cu forma mea trange la apus...
Pana s-a sunat nu m-am gandit decat la asta si la singura persoana, inafara de unchiul meu, care ma cunostea si-mi purta sangele...Mama...ma intrebam oare daca o sa apuc vreodata s-o cunosc...Oare de ce imi venise in minte asa ceva...niciodata nu m-am gandit la ea....de mica ma parasise... Si totusi... oare... imi era dor de ea? Nu avusesem astfel de sentiment decat pentru tata...Iac...scarbos.... n-as vrea sa am sentimente si pentru mama... Desii n-ar trebui sa-mi fac griji...nu ma cautase niciodata...

Ooc: Cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#18
Mi-am continut drumul catre clasa mea. Am pasit hotarata si m-am indreptat catre o banca ce se afla aproape de fereastra. Banca era goala, ceea ce imi daduse inca un motiv sa ma asez acolo. Am privit pe fereastra si m-am lasat purtata de ganduri. Am incercat sa le urmez calea, insa zgomotele provocate de ceilalti colegi ma intrerupeau. Mi-am scos un creion si o foaie din ghiozdan si am inceput sa desenez. Mana parca imi umbla singura pe hartia albicioasa, nevrand sa imi asculte comenzile. Priveam atenta desenul ce tocmai aparuse pe foaie, incat deabia am auzit glasul persoanei de langa mine:

-Hei, ma pot aseza aici?

Next: cine vrea

#19
Vazand ca "iepuras" se uita la mine ca la felu` 14 si nu spune nimic, am tras-o de mana in clasa si ne-am asezat in prima banca pe care am vazut-o, adica a treia pe randul din mijloc. Imediat "Miss Enervanta", adica profa isi facu aparitia pritr-un tipat ascutit, care se voia a fii o indicatie pentru un nou intarziat.
Elevii continuau sa vina fara sa se grabeasca insa, unii abia acum isi gaseau locuri, unii erau preocupati cu privitul pe fereastra, altii erau pur si simplu absenti.
Cand locurile se mai ocupara, "Miss" incepu` sa latre ceva despre un test. Nimeni nu se alarma prea tare, nici macar atunci cand profa incepu sa imparta foile.
-Perfect, test din prima zi, ii spoti ironica lui Aimee, care era la fel de "stresata" ca si mine. Problema profei este ca am inventat un nou sistem de copiere, de fapt, ea ne va spune raspunsurile la intrebari, am continuat, afisand un zambet malefic.
Si astfel am inceput testul- de care nimeni nu se stresa- si totodata, am intrat in capsorul profesoarei si i-am ordonat sa scrie raspunsurile pe tabla uriasa din spatele ei.

Occ: cive vrea
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#20
Priveam profesoara în ochi, neputând să mă concentrez la test. O cunoşteam pe tipă, era sora celui care avea grijă de mine. Ştia că urăsc testele. Ştia că toţi le uram. Era evident. Am privit`o pe tipa cu care stăteam în bancă. Era agitată, cam ca mine. Chestia asta mă enerva. Aveam nevoie să stau în bancă cu cineva calm. Dar cineva care ştie să râdă. I`am spus lui Abby că nu eram nouă, decât la cursuri. Cunoşteam toţi vampirii de pe aici. Mi`am muşcat puţin buza roşiatică, căci aveam o nevoie disperată de sânge. Şi sângele meu avea un gust foarte bun. Am închis ochii şi am completat testul, fără să mă uit - evident. M`am uitat concentrată al el, făcându`l să zboare până pe catedră.

- Domnişoară Aimee Cleopatra Grace, păreţi cam distrată. Mutaţi`vă mai în spate, lângă Nathaniel, a spus profesoara.

Habar n`aveam cine este copilul ăsta şi nici că`mi păsa. Mi`am luat nervoasă geanta şi m`am dus mai în spate. M`am trântit în bancă, ridicându`mi picioarele pe scaun. Acum că nu mai aveam ce face, mi`am scos un bloc de schiţe din geantă şi am început să desenez o pisicuţă. Era aşa de drăguţă. L`am privit puţin pe colegul meu. Părul negru îi venea rebel în ochi şi era destul de frumuşel. Sper că nu era doar de faţadă şi era, de asemenea, şi de treabă.

ooc : Cine are chef / timp.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vampire school- story and character Riluri 35 28.637 12-08-2011, 05:04 PM
Ultimul răspuns: Twisty Emerald


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)