Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampire Blood!

#21
Multumesc frumos că ai scris şi postat urmatorul capitol. Îmi lipsea, de fapt , ţi-am zis că aveam chef să citesc. Eh nu scapi de gura mea nici azi, dar chiar ador acest fic şi îmi place atât să comentez cât şi să mai las şi un pic de ¤ critică ¤ dacă observ ceva mai în neregulă. So, I hope you don't mind :].

aparita - aparitia.
Citat:Se uita incurcata prin jur dar se linisti vazandu-se in aceasi
incapere care o calma de fiecare data. Se ridica din pat, casca lung dupa care iesi din incapere. Mergea prin fiecare incapere.
-- prea multe încaperi :]]. Eh ai avut repetitie, nu a sunat prea bine. Trebuia să mai înlocuieşti cu alte cuvinte [ sinonime .. ] .
pijamalele care i le daruise Leon -- hmm nu sună prea bine. Puteai să formulezi mai.. diferit. Ceva de genul : pijamalele daruite de Leon, sau pijamalele pe care Leon i le daruise. Suna ceva mai bine.
ceva ce sa-i alunge -- well, ceva ce sa... ceva care sa-i... suna ceva mai bine. Cu acel ¤ ce ¤ ne este uşor să ne încurcam.. şi să pierdem şirul.
restaurant - restaorant --- decide-te, ce alegi? cu u sau cu o ? :]]
se spare ceva - se sparse ceva cred că era aici ;]]
brus - brusc
Dar se opri brusc cand auzi niste voci, se ascunsese dupa perete si asculta -- nu îmi place ceva aici. Wait, ştiu ce e. Nu sună bine, timpul. Deci, se ascunsese? Nu cred că se potrivea atât de tare, poate se ascunse, sau ceva de genul. Aici cred ca ar trebui sa modifici putin; ne încurcă oleacă ;]].
acopersi - acoperis
Cel putin, nu atata timp cat ma provoaca -- Stai, vrei să spui că dacă îl provocă, Ok, nu îi face nimic. Dar dacă încetează în a-l provoca îi poate face ceva? :]] Cred că ai vrut să spui aşa ;;] : Cel putin, atâta timp cât nu mă provoaca.
limba pe buza superioara -- cred că mergea mai bine ¤ peste ¤ în loc de ¤ pe ¤
unui - unii -- am vazut greşeala de două ori.
intmpla - intampla
se intrepta -- se indrepta
O puse in pat, ingrijorarea citindu-se pe fata lui. - Ai complicat propozitia , puteai să spui în loc de ¤ fata lui ¤ -- ¤ chip ¤ - O puse in pat, ingrijorarea citindui-se pe chip.
terziu - tarziu -- am vazut greşeala de două ori.
para - parca
kimm - Kimm
I-ar -Iar
cities - citise
cum mult timp in urma. - cu ....
despre cea ce - ... ceea ..
seamaca - seama ca
raspune. - raspunse / raspunde
un miros care nu -- parcă nu sună el bine fară ¤ pe ¤ înainte de ¤ care ¤
iti ei viata - ops. iei :]
imbuzorati - imbujorati , ştii tu de la bujor :]].

Heh, se pare că nu ai scapat de gura şi critica mea, scuze, sorry, but, nu mă pot abtine [ e ceva din caracterul meu ]. Oricum , am vazut şi o virgulă sau două care lipseau dar acum doar nu era să le mentionez şi pe acelea.
Deci, mi-a placut foarte, foarte mult acest capitol. Ficul tau mi se pare genial, acum neluând în considerare greşelile de tastare / exprimare, pentru că aş fi nedreaptă [ cine nu are? eh, poate nu toti au, dar şi eu am ] aşa că..., sunt OK şi probabil vor disparea cu timpul şi experienta. Şi, cum spuneam, acest capitol a fost atât de interesant. Nu m-am putut opri din citit, cu fiecare cuvânt şi fiecare semnificatie. A fost atât de frumos! Leon este un vampit atât de interesant, iar Kimmy este.. well nu ştiu o cutie plină cu surprize. Tipul acela Raul, mi-a placut foarte tare. Felul în care l-ai descris a fost apetisant. I mean, mov [ : x ] . A fost tare interesant, şi replica ce i-a dat-o lui Kimm m-a dat pe spate, a fost penală :]]. Îmi aminteşte într-o oarecare masură de actiunea din Twilight. Plus că tipul are exact şaptisprezece ani. Îmi place că ai scris : şaptisprezece şi nu 17 :]. Asta a fost cu mult mai placut.
Eh, so ne-am lamurit, nu te supară critica mea :]] I hope, voi continua cu trecutul lui Leon. A fost destul de tare : - j, tipul voia să o atace, după care se dovedeşte a fi vampir :]]. Hmmm, pacat că nu îşi aminteşte cum a fost, să îţi fie supt sângele, că nu a detaliat durerea pe care poate a simtit-o şi tot restul, ar fi fost atât de .. captivant, şi atât de placut.
Vad şi ce perspectivă are Kimm asupra lucrurilor [ iar îmi aminteşte de Bella din Twilight ] dar, sincer, nu este acelaşi lucru. Este altceva, asemanare este doar din cauza creaturilor aparute, vampirii.
Hmmmm, mi-a placut sfârşitul, întrebarile lui Kimm au fost minunate, exact la ce mă aşteptam. Mai putin la ultima dintre ele, nu mă aşteptam sincer să o pună, dar a fost super. M-ai lasat aşa de .. wow, adică de abia aştept să vad ce se întâmplă în urmatorul capitol. De abia îl aştept - habar nu ai cât de mult!! -.
Ador cum scri, ficul ăsta este unul din preferatele mele, aşa că nu îmi lua în nume de rau critica, chiar agreez [ eh e fortat, mai bine zis ador ] modul tau de a scrie.
Sp, Succes la scris.
:bye:

#22
Elena ma rugat sa pun cat mai repede capitolul 8 asa ca o sa-i rasp la rugaminte.
Sper sa va placa, Lectura placuta.
Oo, si e cam mic capitolul. :D

Raul : http://img517.imageshack.us/img517/64/raul2.jpg

Capitolul 8: Decizia

- Ma vei ucide?
Leon o priveste cu durere, era o intrebare la care nici el nu putea raspunde. Sangele ei il facea uneori de necontrolat, greu de descris, luptandu-se cu monstrul din el ca sa-l calmeze. Dorinta de a o ucide pe Kimm doar ca sa-i simta gustul s�ngelui, �l �nebunea uneori, asa ca pleca cat mai departe de ea, undeva unde putea fi el insusi. Dar acum nu putea nici sa-i raspunda si nici sa plece, stia ca adolescenta se va speria si nu va mai dormi daca va pleca fara sa-i raspunda, ca o va duce din nou in locul din care el a incercat sa o scoata. Ca o sa-i fie frica sa mai iasa din camera de teama lui, ca va suferi si el nu va putea face nimic.
- Nu, nu te voi ucide. Nu as putea sa fac niciodata asa ceva dar nu iti voi ascunde adevarul, adevarul ca uneori sangele tau ma face sa te sfasi in mii si mii de bucati, sa sug tot sangele din tine. Imi e teama de acest lucru si de aceea uneori fug de tine, plec cat mai departe ca sa nu-ti fac rau. Tin la tine nespus de mult si nu as vrea sa te pierd, dar nici langa mine nu te pot avea. Asa ca acum ca ai aflat adevarul imi va fi de doua ori mai greu, de aceea iti voi cere sa pleci. Spuse Leon cu greu.
Kimm ramase fara grai, mintea ei incerca sa inteleaga ultimile cuvinte ale baiatului. Ii cerea sa plece? Era adevarat ca tot ce spusese Leon era ingrozitor, dar sa-i ceara sa plece�.Cum putea sa se conformeze ea? Ce putea sa faca?. Isi gasi cu greu vocea si spuse.
- Vrei sa plec? Kimm arunca acele vorbe aproape urland fara sa-si dea seama ca plangea. Vrei sa ma intorc la Sentaro? La toata viata mea din trecut prefacandu-ma ca nu s-a intamplat nimic? Sa ma intorc pur si simplu in infern? Traind in fiecare zi ca un robot si lasandu-ma prada celorlati asa cum am facut pana sa te intalnesc pe tine? Vocea incepuse sa ii scada din ce in ce mai mult pe parcursul propozitiei, astfel incat ultimul cuvant la scos aproape soptindu-l. Nu pot face asta, nu cand stiu ca pot avea o viata mai buna. Spuse fata printre lacrimi.
Leon o privea cu tristete, stia cat va suferi daca se va intoarce la viata ei normala dar nu putea nici sa stea cu el. Era mult mai in pericol cu el decat in viata ei alaturi de oameni. Putea sa aiba el grija de Misaki si de ceilanti care ii faceau rau astfel ea ar fi tr?it mai bine.
- Dar intelege ca langa mine esti cu mult mai in pericol, poti fi ucisa din moment in moment. Eu nu te pot tine ascunsa mult timp, ai vazut ca pana si Raul dea beia s-a controlat. Sau in afara de a fi omorata exista sansa ca cineva sa te transforme in ceea ce suntem noi, si nu as putea suporta acest lucru. As avea eu grija�
- Stiu ca as putea fi ucisa sau transformata in vampir, si nu vreau acest lucru dar nici sa ma intorc la Sentaro nu vreau. Imi e frica de ambele situatii dar stiu ca tu vei avea grija de mine. Spunand acestea, il lua pe Leon in brate.
- Nu voi putea sa te protejez, am multi dusmani si multi alti care nu ma vreau prin preajma sau vor sa-mi distruga tot ce imi aduce bucurie. Nu as suporta sa stiu ca cineva iti face rau. O stranse si mai puternic in brate, dar totodata fiind atent sa nu-i faca rau.
- Te rog Leon, de cand te-am intalnit pe tine e ca si cum�tu mi-ai fi adus soarele in infern. Stiu ca poate nu e cea mai buna comparatie, dar esti important pentru mine si nu as vrea sa te pierd.
- Bine atunci. Vei ramane langa mine, voi incerca pe cat posibil sa nu te raneasca nimeni, cat nici eu. Voi avea grija de tine si te voi proteja, cred ca vei fi in siguranta.
- Asta e decizia ta finala? Intreba Kimm printre suspine.
- Da. Asta e decizia mea finala. Spuse Leon sigur pe el. Dar trebuie sa-mi promiti un lucru.
- Care? Spuse fata putin nesigura.
- De acum in colo nu vei mai pleca singura pe afara si vei avea mereu grija cand esti acasa. Vampiri sunt foarte rapizi deci va trebui si ai grija tot timpul.
- Promit. Spuse Kimm relaxandu-se vazand ca nu era o promisiune greu de indeplinit.
Leon o intinse pe pat si o inveli, lasand-o sa se linisteasca. O privi in ochii ce pareau doua cristale nepretuite. Kimm facu acelasi lucru doar ca ii era greu sa-i citeasca ochii baiatului, nu intelegea starea lui, fata lui nu parea nici vesela, nici trista, si nici indurerata. Parea ca toate cele trei stari se amestecara si formasera una singura, greu de infatisat sau de remarcat. Baiatul isi schimba starea, care se putea observa cu usurinta. Devenise serios, gandindu-se la ceva care nu-i facea placere.
- La ce te gandesti? Intreba Kimm destul de curioasa.
- Vreau sa te intreb�ezita. Daca�daca cineva ti-ar propune sa te transforme in vampir, ai�.ai accepta?
Kimm analiza fiecare cuvant din intrebarea lui Leon. Apoi incerca sa o inteleaga, cauta raspunsul pe care il doarea baiatul, dar nu stia care e acela asa ca isi urma inima.
- Nu as accepta. Spuse Kimm serioasa.
Leon paru destul de surprins de raspunsul fetei dar continua.
- De ce nu ai accepta?
De data aceasta Kimm nu se mai gandi ce sa raspunda ci pur si simplu isi urma propriul gand.
- Am citit jurnalul acela despre viata unui vampir. Am reusit sa citesc partea in care Frank s-a transformat in vampir si ce a simtit. Cat a suferit gandindu-se la tot ce pierduse. Cand am vazut ca ai luat jurnalul nu mi-am dat seama de ce, dar acum, ca stiu adevarul imi dau seama de ce. Inteleg ca tu ti-ai dorit ca eu sa nu aflu adevarul, nu acum. Ai stiut ca jurnalul acela ma putea ajuta sa aflu singura cum esti tu in realitate si presupun ca ti-a fost teama de reactia mea. Dar acum, poate nu o sa intelegi dar jurnalul acela m-a ajutat sa inteleg ce inseamna sa fi vampir, chiar daca nu am reusit sa citesc tot mi-am dat seama ca a deveni vampir nu te va scapa de durere sau de tristete, in cazul meu, din contra, iti va aduce mai multa. De aceea nu vreau sa devin, dar iti voi fi alaturi, si stiu ca asta ma va ajuta sa uit de durere.
Leon zambi cand fata termina si o saruta pe frunte. Era uimit de cat de mult se schimbase de cand o luase la el si stia ca nu el facuse asta ci ea insasi. Vointa ei, o elibera de teama care o cuprindea cand traia langa fratele ei.
- Leon?
- Da.
- Dormi cu mine in seara aceasta? Intreba Kimm inrosindu-se putin.
- Sigur.
Asa ca adolescenta ii facu loc iar Leon se cuibari langa ea. Kimm tresari cand bratele reci ale baiatului o luara in brate dar se obisnui.
Cei doi adormira unul in bratele celuilant, fara sa stie ca cineva afara, le urmarise intreaga scena. Cineva care le va distruge toata fericirea si care ii va face sa sufere.
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!


#23
daca e raul il ucid:die:...partea prosta:..e cam hot raul si nu cred ca pot sa il bat, prea dragut:)) si leon:X
Kimm bv fata....Leon hai ca teai indragostiti:)) :love:..
sa revenim...
ai descriere ..foarte buna pot sa zic...
dialogul nu e sec...nu prea mia placut in partea asta....- Leon?
- Da.
- Dormi cu mine in seara aceasta? Intreba Kimm inrosindu-se putin.
- Sigur...aici mi sa parut putin sec:D....dar totusi marfa
ai grija la semnele de punctuatie...
imi place cum scrii:D...:bye:
[Imagine: 2m2b9sn.gif]
*Sebastian Michaelis*

Black Butler

[Imagine: bj7bc6.jpg] [Imagine: a4n0w2.jpg] [Imagine: s3oiv5.jpg]
[Imagine: 168impv.gif]

...A Demon*...And A Butler



#24
Well multumesc că m-ai anuntat, că a venit aşa de repede şi capitolul aşteptat. Mă bucur că am ajuns să îl citesc, pacat că este atât de scurt. Deşi vreau să te anunţ că ai avut nişte greşeli care nu mi-au placut [ de exprimare ] şi cu toate astea mă bucur că s-au rarit cele de tastare, cel putin în acest prim capitol. Chiar îmi place acest fic şi mă bucur că m-ai anuntat, aşa că am de gând să îţi mentionez greşelile generale [ nu am avut dispozitia necesară, deşi aş fi putut să iau totul la " puricat " .] eh, să vede oricum.

dinou - nu cred că acest cuvânt se scrie legat. încearcă din nou, sau ceva de genul [ parcă aşa era corect ].
Citat:( ... ) gustul sangelui uneori il inebunea ( ... )
Nu mi-a placut cel mai mult aici.. well nu ai pus o ordine prea uşor de înteles. Ai complicat. Gustul sângelui îl înebunea uneori , oi ceva de genul ar fi sunat ceva mai bine. Nu ştiu de ce dar te încurci putin la ordinea pusă de tine. Lucrează putin la acest aspect.
Citat:stia ca adolescenta se va speria si nu o sa poata dormi daca va pleca
Another one. Ce nu îmi place aici? Well, timpurile folosit. se va speria, şi nu va putea dormi dacă acesta va pleca, ai grijă la timpuri te rog. Faci propozitiile complicate şi te încurci după. Adică, sună bine şi cum ai facut tu, nu zic nu dar mai bine te axezi pe ceva anume, să nu încurci prea tare după :].
in mi si mi -- in mii si mii
sa-ti sug tot sangele din tine --- sa sug tot sangele din tine... mai merge. Sau ceva de genul : sa iti sug tot sangele.
[...] Leon era ingrozitor dar sa-i ceara sa plece[...] -- virgulă între era îngrozitor [ , dar să-i ceară să...
¤ Ce putea sa faca?. Isi gasi cu greu vocea si spuse.
- Vrei sa plec? Spuse Kimm aproape urland fara sa-si dea seama ca plangea. ¤
Repetitie! Ai spus odată că '' şi spuse '' nu avea rost să mai spui şi '' spuse kimm '' , dacă doreai neaparat să foloseşti acea propozitie puteai formula mai diferit. Kimm a aruncat acele vorbe aproape urlând, fară să-şi da seama că plangea.. -- sau ceva de genul.
¤ Vocea scazandu-i din ce in ce mai mult pe parcursul propozitiei astfel incat ultimul cuvant aproape soptindu-l. ¤¤ -- hmm nu este extrem de corect aşa.. Vocea începuse să îi scadă din ce în ce mai mult pe parcursul propozitiei, astfel încât ultimul cuvânt l-a scos aproape şoptindu-l. Ceea ce am vrut să spun este că nu este prea coerentă propozitia, îţi este greu să realizezi la ce se referea naratorul..
printer - printe
[...]ii faceau rau astfel ea traind mai bine. -- Hmm, astfel ea ar fi trait mai bine, cred că mergea ceva mai bine sub forma asta :].
dea bea - de abia
situati - situatii, cu doi de i
.... unu in .... - unul

Hmm, vreau să mai mentionez ceva, deşi cred că ţi-ai dat seama după greşeli. Te grabeşti şi pui timpurile alandala, ca să zic aşa. Încearcă să fii mai atentă pentru că încurci şi după nu mai sună la fel de coerent, asta e ceva mai greu, odată ce te-ai adaptat la un anumit stil este greu să te desprinzi. Te sfatuiesc totuşi, nu să fii mai atentă pentru că nu stă neaparat de asta, dar să te desprinzi putin. Să nu mai stai în pielea naratorului ci să fii pentru o secundă cititorul, atunci o să îţi dai seama unde ai greşit [ asta ia ceva timp, şi e ceva mai greu, dar poate te vei obişnui. ]
Virgulele, mda, ai ceva grijă şi la ele că îţi mai scapă uneori. Ai grijă la inversarea cuvintelor. Oh nu ştiu dacă tot ce am zis până acum este corect [ sunt cam obosită ] dar am vrut să las comentariul în această seară, aşa că .. :]] heh , doesn't matter.
So, cum spuneam te descurci bine, mă bucur că ai mai rarit greşelile de tastare , asta chiar mă bucură [ cred că cicaleala mea a început să te enerveze atât de tare încât le corectezi mai des :]] ] şi eu înteleg că nu este deloc uşor să scrii un fic, aşa că nu spun lucruri imposibile. Şi chiar mă bucură evolutia ta. Deşi acest capitol putea promite mai multe, nu trebuia să te grabeşti în a-l scrie, graba chiar strică treaba. Pentru că ai avut nişte greşeli pe care sunt sigură că nu le-ai fi avut dacă ţi-ai fi luat timpul tau în a scrie capitolul.
Cât despre ceea ce a fost mentionat mai sus, despre acea parte de dialog...Acel dialog nu mi s-a parut sec. Ci scurt, la obiect. Ametitor. Puteai chiar să renunti la replica aceea cu înroşindu-se putin. Puteai descrie după cum se simteau aceştia, sau înainte. Aşa dialogul ar fi fost şi mai şi. Nu mi s-a parut sec, ci elaborat. Acum nu ştiu cum a fost intentia ta de a-l crea.

Personajele, ce pot spune despre ele? Mi-a placut parerea lui Kimm, nu a fost aceea dintotdeauna, aş vrea să fiu transformată în vampir pentru a fi totdeauna cu tine, chestii de genul. A fost diferit, şi asta mi -a placut. Ideea ta este foarte bună, sunt curioasă cine vrea să le facă rau. Probabil noul personal aparut, Raul. Sau poate va fi doar un aliat de nadejde, ce nu va face decât să aspire putin, sau mai mult, la sângele lui Kimm :]] eh, cine ştie. Doar tu, şi ideile tale frumoase, şi totodată originale. Îmi place cum pui problema în acest fic, aşa că mereu mă uimeşti. Sentimentele lui Leon nu au fost conturate foarte complex dar destul încât să întelegem ce simte. Iar Kimm a fost foarte directă, şi egoistă :]]. Ştiu eu de ce o spun, acum fiecare cu parerea sa, însă pentru mine aşa au parut vorbele şi gândurile, sentimentele sale. Mi-a placut, oricum ar fi!

Hmm ultima parte ne-a dus spre visare, oare ce se va întâmpla în urmatorul capitol? Să ştii că noi toti ne întrebam acelaşi lucru, aşa că ... well vreau să îţi urez succes la scris, şi nu te grabi cu urmatorul capitol. Ia-ţi cât timp ai nevoie pentru a-l scrie, ca să îţi iasă fabulos, pentru că eu chiar aştept multe de la acest fic. Mi se pare minunat, şi tu te descurci ca şi scriitoare, ştiu că nu mă vei dezamagi. Aşa că succes la scris şi la idei!

#25
Am ajuns si eu pe aici, cam tarziu...din pacate.
Descrierea e mai mult de minunata.
Dialogul e bine pus si nu e sec.
Greseli de tastare nu am vazut, nici nu cred ca sunt.
Pe mine nu ma intereseaza greselile ci continutul.
Abea astept continuarea, si sa fie mai mare.
Cam atat am avut de spus pt ca ce mai era de spus au zis ceilalti.
Ja ne!

#26
cine vrea sa le faca rau ?
Daca'l prind il omor in bataie ! X(
PAriu ca este Raul il calc in picioare X(, il rup in bucatele ... [ de fapt cre' ca s'ar intampla exact invers -_-" ]
Deci ficul e superb ...
Dialogul nu e sec , descrierea superba :X
A si ... LEon e super dragut ... iar de o vreme si in love :x
Cand pui continuarea ? :zuppy10:

#27
Cam mult dialog...dar e si descriere...sper sa va placa :P
Lectura placuta!

Capitolul 9: Complicari

- Leon, trebuie sa vorbim, haide.
Brunetul, auzindu-si numele deschise ochii uitandu-se la cel care il strigase. Desi in camera era foarte intuneric, Leon il putea vedea ca si cum toata incaperea ar fi plina de lumini. Nu intelegea ce cauta baiatul acolo sau ce voia asa ca el se prefacu nepasator punandu-se inapoi cu capul pe perna si inchise ochii.
- Raul, cat e ceasul si ce cauti aici?
- Nu te mai prostii, trebuie sa vorbim urgent. Spuse Raul serios.
Vampirul observa ca se intamplase ceva rau, asa ca vru sa se ridice ca sa poata vorbii cu movaliul. Kimm desi adormita, simti Leon ca se ridica si il prinse instinctiv de mana.
- Leon, unde pleci? Spuse adolescenta care inca tinea ochii inchisi.
- Ssss, culca-te la loc, ma intorc imediat.
Fata, mult prea adormita, se conforma vocii atat de calde si ii dadu drumul la mana, intrand foarte repede in lumea viselor. El o saruta pe obraz si pleca alaturi de Raul in sufragerie pentru a afla ce s-a intamplat. Sufrageria nu era la fel de intunecata ca si camera lui Kimm, razele lunii intrau in incapere provocand o lumina argintie. Pentru vampiri neobservata, pentru muritori foarte folositoare. Leon privi usa de la balcon care era larg deschisa, lasand aerul rece sa intre.
- Puteai macar sa inchizi usa. Spuse brunetul putin enervat.
- Ooo, vampirul a devenit sensibil la frig, de cand?
- Nu pentru mine. Spuse vampirul privindu-l dur.
- Vad ca te-ai atasat mult de ea, mai bine ai parasi-o cat mai ai timp. Spuse movaliul amuzat.
- Hai sa inchidem subiectul, nu cred ca tu esti persoana cea mai potrivita in situatia asta.
- Mai bine nu, pentru că este vorba chiar despre ea. Spuse movaliu devenind dintr-o data serios.
Deveni si Leon serios, doar ca se putea citi si furie pe chipul lui. Se gandi daca Raul e implicat in ce urmeaza sa-i spuna, daca incerca sa-l atraga intr-o capcana doar ca sa-i simta gustul sangelui adolescentei. Leon ii va face movaliului nemurirea un adevarat calvar, il va face sa sufere in fiecare zi, oricat de bine dispus ar fi fost pana in momentul de fata. Se opri din trasul concluziilor dandu-si seama ca poate gresea, asa ca il privi, fara sa para suspicios.
- Ce s-a intamplat? Intreba Leon cat de calm putu.
- Daniel a aflat de Kimm, si vrea ca maine seara sa vii cu ea la castel, sa le-o prezinti tuturor.
- Cum a aflat? mi-ai jurat ca nu o sa le spui nimic. Spuse brunetul furios, aproape sarind la el.
- Nu le-am spus eu, nu stiu cum a aflat, spuse movaliul tipand. Probabil e si din cauza ca ai inceput sa lipsesti de la intruniri si pentru ca nu te-a mai vazut pe la castel. Toata lumea vorbeste de ciudata ta absenta.
Brunetul era plin de furie, vroia sa dea timpul inapoi si sa nu o fi intalnit niciodata pe adolescenta, astfel nu o mai baga intr-o astfel de situatie. Putea sa traiasca cu fratele ei si cu toti restu care o faceu sa sufere, macar acolo ramanea in viata. Baiatul era constient de puterea lui Daniel, stia ca o va omori imediat ce o va vedea, nu va rezista tentatiei de a-i bea sangele. Nu stia ce va face, dar nici sa-i refuze cererea lui Daniel nu putea, stia ca va intra intr-o incurcatura si mai mare.
- Daca doar s-a gandit la motivul absentei mele nu avea cum sa stie ca umblu cu o muritoare. Cineva i-a spus. Il privi furios pe Raul.
- Crezi ca i-am spus eu? Ce motiv as avea? Poate ca te-a urmarit, sau a pus pe cineva sa te urmareasca si de acolo stie. De ce dai vina pe mine, sti ca nu ti-as face niciodata asa ceva.
Movaliul dadu sa plece dar Leon il opri soptindu-i un scuze. Era furios si nu mai putea gandi logic, avea nevoie de ajutor. Dar nimeni, in afara de Raul, nu ii era alaturi. Cei mai multi il urau pentru ca era preferatul lui Daniel. Mereu statea cu el, si era un sef adjunct in acel castel, vorbind si clarificand diferite probleme cu Daniel. Leon era singurul pe care il lua la vanatoare, singura persoana in care avea increde, de aceea il urau toti.
- Raul, ce ma fac? Nu vreau sa fie omorata, si e mult prea tarziu sa renunt la ea.
- Vino la castel cu ea, poate ca Daniel se va gandi la tine si nu o va omori, cat despre ceilalti vampiri, nu cred ca vor face ceva ce le este interzis.
Spunand asta vampirul pleca lasandu-l pe Leon singur, sa decida ce va face. Se gandea la ce spusese Raul, poate avea dreptate cu privire la Daniel si ceilanti vampiri. Se intoarse inapoi la Kimm si o lua in brate ca si cum ar fi pentru ultima data.
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!


#28
Am citit şi eu capitolul, atât de mult aşteptat. Hmm, să ştii că nu scapi nici de această dată de critica mea, cum ai putea? :]] Altfel nu aş mai fi o cititoare fidelă a fictionului şi totodată o comentatoare fidelă. Mă bucur foarte tare că ai reuşit să îl postezi, să îl scri, chiar l-am aşteptat de multă vreme...
Cu ce să încep? Ei bine, da, chiar a avut o gramadă de dialog acest capitol, a fost OK, ai bagat şi descriere pe ici pe colo deci nu pot spune că a fost format doar din discutii. Convorbirile nu au fost lipsite de sens, sau ceea ce noi am numi ' sec ', au fost bine fondate şi a ramas la latitudinea fiecarui cititor, de a interpreta cine era Daniel, ce însemna Castelul. De asemenea când vorbeai despre ' castel ' l-ai fi putut scrie cu literă mare, pentru că parea locul în care cu totii se reuneau, un loc important ca acela , ce poate chiar era mai important decât orice. Bine asta nu este atât de obligatoriu, depinde de perspectiva ta şi la ce te-ai gândit atunci când ai scris asta.
Capitolul a fost cam scurt, presupun că nu ai avut timp şi idei, sau ceva asemanator, pentru a-l face mai lung, dar ramâi datoare la mine, în urmatorul capitol vreau să vad actiune, cu sânge cu tot. Chiar sunt curioasă ce întorsatură vor lua lucrurile şi oare ce se va întâmpla cu Kimmy?

Să mergem mai departe şi să mentionam greşelile, sau cel putin ce am observat eu pe parcurs.
ataraga - aici era ' atraga' , ai tastat probabil grabit şi ai bagat o literă în plus. Eh, it happens.
omor - omorî -- > adică really, ' î ' -ul se aude, ştiu că ' r' este consoană şi se citeşte 'rî' dar se pune şi vocala...
ai bea... - > a-i , pentru că 'ei ' vrea să îi bea sângele, 'ei , îi ', cred că întelegi ce vreau să zic.
pori - opri - Ai schimbat locul literelor, un picuţ de atentie; probabil că nu ai corectat capitolul înainte să îl postezi, sau poate ţi-a scapat. I se întâmplă oricui!
Ce-i - Cei era vorba despre ' aceia ', deci ' ei ', se scrie legat , fară cratimă pentru că nu ai spus ceva de genul ' Ce-i aici ' , or something , ai vorbit despre anumite persoane, vampiri, or whatevar, despre ceva anume . So aşa era corect scris.
ca kimm - În primul rând era Ca Kimm , cu ' K' mare şi în al doilea rând nu sună deloc bine acel 'ca' urmat de ' k ', adică... well citeşte cu voce tare şi îţi vei da seama despre ce vorbesc, puteai înlocui cu altceva pe acolo, sună cam eronat.
--- Ai avut repetitii în acest capitol, ceea ce m-a deranjat foarte tare. Am vazut scris Leon de o gramadă de ori, de aproximativ 19 ori, asta fost foarte deranjat. Şi asta nu a fost singura repetitie, adică nu doar numele lui Leon , am vazut că ai repetat de multe ori numele lui Raul, numele lui Daniel de asemenea. Asta nu ... well, puteai să înlocui, în unele locuri era de la sine înteles despre cine era vorba... Atentie, îţi mai trebuie atentie.
Altceva? Ah, da am mai vazut şi alte chestii care nu au fost super duper în ceea ce ai scris.
Leon, unde pleci. --- Mda, unde pleacă oare Leo? Dar, mai important, unde este semnul întrebarii? Cred că ar fi trebuit pus, prin punct nu exprimă întrebarea cum trebuie. Nu crezi?
Am mai gasit genul acesta de greşeală şi prin altă parte, dar nu este nevoie să mai mentionez, un singur exemplu este de-ajuns.
Alte greşeli? Ar mai fi fost câte o altă repetitie prin zonă, dar nimic memorabil. Cam astea sunt.

Sper să nu te simti aiurea că le-am mentionat, nu pentru asta o fac, dar dacă nu le-aş mentiona, odată ce le vad şi mă deranjează, de ce aş mai lasa coment? În principal mi-a placut, nu pot spune că nu , a fost chiar draguţ şi sunt very very very curioasă să aflu mai multe despre Daniel, de ce Leon este preferatul lui şi de ce îi este vampirului nostru aşa frică de ceea ce i s-ar putea întâmpla lui Kimmy. Vazând o creatură atât de rece în ipostaza asta, iubind şi oarecum suferind pentru ceea ce i s-ar putea întâmpla acesteia, fetei, well, este atât de interesant. Asta îmi captivează întreaga atentie, şi totodată... Plecarea catre ' castel ', întâlnirea cu Daniel şi cum vor reactiona ' the other vampires ' ,well asta este cu adevarat curios, nu crezi? Da, crede-mă că este :]]. Mi-a atras atentia şi totodată m-a dus cu gândul la Amurg, la volturi... Şi la promisiunea facută lor de catre Edward. Să vedem cu ce ne surprinzi şi tu.

Favourite quote from this chapter... Well, cred că am unul care mi-a sarit în ochi

Citat:- Daca doar s-a gandit la motivul absentei mele nu avea cum sa stie ca umblu cu o muritoare.
Mda, mi-a placut asta. Ai accentuat foarte bine faptul că el nu este uman şi cât de sensibilă poate fi o fiinţă umană, ce înseamnă să nu traieşti etern... Ce înseamnă să ai ' frica ' zilei de mâine. Chiar a fost interesant asta, a facut acest capitol să pară chiar mai fascinant decât este cu adevarat. I loved it, probabil şi asta a fost intentia ta, să ne faci să ne gândim la nemurire şi la faptul că oamenii [ în adevaratul sens al cuvântului, adică o fiinţă ] mor şi odată cu asta se termină totul pentru ei. Ai accentuat şi suferinta lui Leon, ceva de genul ' ce m-aş face eu fară ea? ' şi probabil în momente ca acestea ar fi dorit-o ca vampir. Hmmm, anothe' chestie ar fi faptul că el a îşi dorea să nu o fi întâlnit, spre binele ei. Nu cred, viata ei ar fi fost aşa de plictisitoare fară Leo, mă întreb ce gândeşte Kimm şi ce parere are despre asta... Hmm, curiozitatea.

Aştept să citesc urmatorul capitol şi să vad cu ce ne mai surprinzi, să o faci, Kay? Mda şi nu îţi zic să vii repede cu el, take your time deşi aş adora să vină cât mai repede posibil. Aştept să vad actiune în urmatorul, şi să fie incitant, dacă se poate mai mult decât le faci de obicei, hi hi hi , oare ce ne-ai pregatit? Aştept, aştept, aştept.
Până atunci succes la scris şi mai revin eu pe aici.

[center] :bye: [/center]

#29
cand mam milogit de u sa il faci ai zis ca e naspa:P...o sa te bat pana o sa gandesti la comanda
tu vezi ce marfa e?
Greselile au fost supuse mai sus
dialogul a aparut in cea mai mare parte dar asta nu e delok o greseala deoarece nu e sec
descrierea e buna....
pt prima data Leon e furios...sau disperat...:))....saracu'
vezi cat ma mai faci sa ajtept...ca iar incep s ma milogesc de u
:bye::bye:

#30
Si iata capitolul 10, sper sa va placa :D
Lectura Placuta. :D

Capitolul 10: Demon!

Era o dimineata friguroasa de iarna, totul in jur era acoperit de zapada ce venise ca o tornada cu o seara inainte. Pe strada neobisnuit de goala, mergeau doua personae care la prima vedere pareau un cuplu de indragostiti ce se plimbau. Cele doua personae mergeau incet, fara a scoate nici cel mai mic sunet. Numai zapada ce fosnea sub greutatea corpurilor acestora deranja linistea sufocanta. Kimm il privi pe Leon curioasa, examinandu-i fiecare expresie. Uneori parea stresat, alteori nervos alteori era inexpresiv asa ca adolescenta nu intelegea deloc ce-i cu el. Se hotar� sa-l inveseleasca asa ca pe fata ii apru un zambet gingas si se intoarse catre brunt.
- Si� Unde mergem?
Leon nu o privi, pur si simplu mergea cu capul inainte prefacandu-se ca nu i-a auzit intrebarea. Adolescenta se uita mirata la el, ce se intamplase cu vechiul Leon care ii daruia intreaga atentie ei? De ce era asa serios? Sau mai ales, unde mergeau? Toate aceste intrebari nu-i dadeau pace fetei, dar nu se lasa intimidata de comportamentul brunetului asa ca isi continua micul joc.
- Este o surpriza? Intreba Kimm lundu-l in brate.
- Potoleste-te! Tipa Leon si o inpinse.
Kimm se deschilibra si aproape cazu, dar Leon o prinse punand-o pe picioare. Adolescenta mai avea putin si incepea sa planga, nu intelegea nimic din comportamentul baiatului iar gesturile lui o speriau. Roscata vroia sa se intoarca acasa, acolo unde Leon avea grija de ea. O mira faptul ca atunci cand o inpinse nu spuse nici scuze. Kimm nu pricepea ce se petrece asa ca lasa ca totul sa decurga asa cum doreste baiatul de langa ea.
Au mers asa de mult incat adolescenta crezu ca au iesit din oras, sau poate era o iluzie, daca ar compara viteza cu care au mers ei, cu traiectoria sigur rezulta ca mai mult de jumatate de ora nu mersesera. Acum se aflau intr-o zona nu prea populate, cu nistea casute darapanate ce aveai impresia ca vor cadea imediat ce vei trece pe langa ele, iar in centru era un castel mare, infricosator. Toata zona era intunecata si iti dadea un sentiment de nesiguranta, ca imediat vei muri.
Cei doi se aflau in fata unei carari ce avea pe margini niste trandafiri negri. Kimm vru sa mearga la trandafiri dar Leon o opri dorind sa o priveasca. Ochii brunetului il tradau aratandu-i spaima de a o duce pe Kimm in acel loc.
Trase adanc aer in piept si spuse.
- Uite, nu am vrut niciodata sa te pun intr-o astfel de situatie dar nu am avut incotro. Asa ca te rog ceva, nu vreau sa comentezi la ce voi spune eu, sau sa ma contrazici. Pur si simplu ce spun eu asta s-a intamplat. Vorbesti doar cand esti intrebata si nu spui nimic de jurnalul acela pe care l-ai citit, ai inteles?
- Da, dar�.
- Aaa si inca ceva, nu imi pui intrebari cand eu vorbesc cu cineva si nici cand suntem singuri. Le ti pentru tine pana cand ajungem acasa, apoi ma intrebi tot ce ai nevoie.
- Bine. Spuse adolescenta suparata.
Cei doi pornira pe cararea cu trandafiri, Kimm ii privi uluita gandindu-se cum pot exista trandafiri negri, poate ca erau o alta floare ce semana foarte mult cu trandafiri? Nu, erau prea identice. Adolescenta vru sa-l intrebe pe Leon ce e cu acei trandafiri dar isi aminti ce spusese asa ca renunta. Cararea duse la intrarea in castel, roscata nici nu a putut sa se uite bine la castel ca Leon o trase inauntru. Interiorul era luminat de niste lumanari puse la intamplare, asa ca adolescenta incepu sa inspecteze incaperea. Nu era prea mobilata iar jaluzelele erau trase impiedicand privitul pe geam. Tavanul era intunecat iar Kimm nu-si putea da seama cat de inalt e. In fata ei erau niste scari in spirala ce duceau la o camera mare si rosie, Kimm se uita la Leon intrebator dar langa ea era o persoana cu totul diferita. Adolescenta ce sperie si se indeparta, uitandu-se disperata dupa brunet. Vampirul ce o privea avea parul negru si era imbracat intr-o uniforma de piele perfecta pentru un vanator. Avea niste ochi rosi ca sangele iar in mana tinea o sabie in care se reflecta Kimm. La gat avand o cruce de argint iar la mana o bratara cu tepi.
Kimm avea un sentiment familiar cu acea persoana ce o privea, avea impresia ca l-a mai vazut undeva dar nu-si dadea seama unde. Roscata il privea ingrozita gandindu-se ce doreste creatura aceea de la ea.
- Leon, de cand nu ai mai trecut pe aici� Cum o mai duci?
Kimm il prvi pe Raul cum coboara ultimile trei trepte de la scara uitandu-se la baiatul care aparuse mai devreme langa ea. Roscata observa ca si Raul are ochi la fel de rosi. �Ce cauta el aici si mai ales de ce a numit acea creatura <Leon>� se intreba fata in gand. Movaliul se intoarse spre Kimm examinand-o, parca sperand sa gaseasca ceva la ea. Se intoarse uitandu-se intrebator la creatura pe care o numi Leon. Kimm vedea cum ei isi miscau buzele dar nu auzea nimic. Dupa cateva secunde Raul facu o fata dezaprobatoare, intorcandu-se la adolescenta.
- Deci�cum te-a convins Leon sa vi? Spuse Raul razand.
Kimm nu stia ce sa spuna, pretentiile lui Leon o dadusera peste cap. Se uita la acel vanator sperand sa apara Leon in locul lui, dar spre dezamagirea ei brunetul nu aparu. Se panica si incepu sa se uite dupa el, incepu sa tremure cand vazu perechi de ochi rosi inconjurand camera.
- Speram sa reactionezi altfel avand in vedera ca�.
Raul nu apuca sa termine ca asa zisul vanator se puse in fata lui Kimm privindul dur dar avand acelasi zambet ce te facea sa te intrebi ce vrea sa faca.
- Gata Raul, cred ca i-ai pus destule intrebari. Spuse vanatorul intorcandu-se cu fata la roscata.
Kimm, privindu-l pe vanator de aproape isi dadu seama de ce avea acel sentiment ca il cunostea. Semana cu Leon, baiatul care i-a schimbat viata din clipa in care l-a intalnit. Defapt nu semana cu brunetul, era chiar el. Fata scoase un sunet de uimire cand acele cuvinte ii trecura ca un fulger prin minte. Putea fi el? Atunci de ce arata asa de infricosator? Aceasta e forma lui adevarata? De ce nu mi-a spus? Toate aceste intrebari o rodeau pe Kimm, dar stia ca nu poate intreba nimic asa ca incerca sa se calmeze. Mici sunete de sosoteala incepura sa se auda in incapere, roscata incerca sa asculte ca sa poata intelege. Dar tot ce auzi erau doar � �asta e Leon?� � �iar a venit sa faca pe sefu cu noi� � �mai bine ramanea acolo unde era� � cine e muritoarea de langa el?� � �.Sper ca Daniel sa-i dea o lectie asa cum ne da si noua cand nu il ascultam�. Ce erau vorbele acelea? De ce acei demoni il desconsiderau pe brunet? Ce facuse asa de grav incat acele finte il vorbeau astfel? Se intreba Kimm. Adolescenta incerca sa vada cum arata acele finte dar inafara de doua perechi de ochii rosi nu vedea nimic.
- Kimm?
Roscata se uita din instinct la Leon dar din pacate nu acesta o strigase ci movaliul.
- Ar fi bine sa stai mai aproape de Leon, ca altfel te vei rataci. Spuse Raul pe un ton serios.
Kimm aproba din cap si merse langa vampirul imbracat in negru. Apoi amandoi pornira spre scari avand ca destinatie usa mare si rosie de la capatul scarilor.


Leon vampir : http://img30.imageshack.us/img30/3856/leonvampire.png
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.647 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  For the blood of a Vampire Botan`chan 10 5.576 09-07-2009, 12:13 PM
Ultimul răspuns: Elina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)