Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Show me what's in your eyes

#1
daca nu merge nici cu fic-ul asta ma intorc la poezie:))

Sa nu te uiti cand voi plange...

Intr-un colt al camerei aceleia obscure sta cu capul intr-o parte un iepuras de plus. Labutele inerte ii atarnau pe langa corp, picioarele intepenite ascundeau singura particica fara praf din incapere. Ochii negri aveau o sclipire insipida. Expresia de nedeslusit de pe fata-i era enervanta. Urechile ce o data ii prelungeau conturul capului acum erau jupuite si plecate.

O fereastra cu doua geamuri calcate in picioare de vreme, perdeaua odata alba, acum rupta si o masa de lemn ce avea alturi un scaun ce scartaia enervant daca te asezai pe el. Vopseaua ingelbenita de-a lungul timpului si praful sufocant, toate conteplau cei sase pereti.

Intr-un colt mai intunecat decat restul incaperii, se ascundea tacuta o fetita. Parul brunet tuns scurt, bretonul parca prea lung ii intra usor in ochii verzi sticlosi. O fata de portelan, cu trasaturi finute, pleoapele ii se miscau gratioase avand ocazia sa ii atinga ochisorii.

Isi privea jucaria. Nu zambea, fata sa era inexpresiva, inundata de monotonie, si poate o usoara crispare. Rochita alba deasupra de genunchi statea teapana pe corpui firav.

-De ce nu mai vorbesti cu mine?

Avea vocea calma si usor ascutita. Isi privea iepurasul si spera ca va vorbi din nou cu ea. Dar el statea acolo, tacut, si privea spre nicaieri.

-Nu mai vrei sa fim prieteni?

Nu intelegea de ce nu ii raspundea, deobicei isi vorbeau, ea il tinea cu o oarecare ezitare la piept, incercand sa nu il raneasca. Acum insa stateau in locuri diferite, departati din toate sensurile de vedere.

-Nu mai vrei sa fim prieteni?

Aceeasi intrebare, de parca micutul iepuras ii va raspunde. Spera ca poate, ii va auzi iarasi glasul nedeslusit si auzit doar de ea. Dar... nu ii adresa nici un cuvant, nu ii acorda atentia de alta data. Toate astea o dureau. Doar era.. un copil.

-Inteleg...

Un pas micut, facut cu grija si gingasie, a facut ca din intuneric sa iasa fetita, insa in manuta tinea o coasa mare si neagra, ascunsa in noapte pana acum. Continua sa mearga pe scandurile acoperite de covorul subtire de praf. In urma sa nu deranjase nici un milimetru din acesta.

Coasa aproapte atingea podeaua. In mana stanga a luat gatul iepurasului ridicandu-l la nivelul ei. Mana dreapta si-a ridicat-o in reluare, fortand ca taisul coasei sa strapunga repede carpa din care era confectionat fosta jucarie. Pe metalul rece, se putea observa o mica dara de sange ce ii apartinea fetitei.

Degetul acesteia era manjit cu sangele amar. Holbandu-se cu aceeasi expresie la degetul ei, a intepenit asa, respirand si clipind, dar nemiscandu-se.
O picatura rosie si-a dat drumul in gol, in cele din urma, aterizand pe capul iepurasului ce era cazut pe podea. Putin mai jos de negrul ochiului, parand o lacrima de sange.

-Deilina...
Bl@h, bl@h. Bl@h, bl@h...

#2
Asa poi am citit.
Dau edit cand vin de la scoala ca acum nu am timp.
Edit>.<
Poi dupa cum am promis am revenit. Asa poi mie mi s-a parut un capitol interesant, mi-a placut cum ai descris totul, am vazut acolo o mica repetitie care m-a deranjat putin, alte greseli nu am vazut dar nici nu am stat sa le caut, actiunea nu a fost grabita. Ideea mi se pare destul de draguta dar nu ma pot pronununta asupra ei inca asa ca astept next sper sa ma anunti. Bye bye my dear.

#3
Buna am sosit, a doua, dar nu conteaza asta...Ce pot spune decat imi place, mi se pare interesant si mai ales cum descrii sentimentele si tot ce inconjoara, ar trebui sa iau lectii de la tine:)) ...Deci mai facut curioasa cu continutul acestui fic, caci nu am nici ce-a mai vaga idee ce se v-a intampla..
ok astept nextu si tine-o tot asa my dear :*
:bye: sa ma anunti ;;) :pls:
[Imagine: h8v.gif]
 

#4
Asa.
____

Per total este dragut. Nu imi place faptul ca treci foarte repede de la un obiect la altul. Totul este prea rapid, nu exista asa zisa armonie. Ma bucur ca nu ai sarit direct pe dialog. Ai o descriere frumoasa si nu fortata dar mereu este loc si de mai bine . Naratiunea exista si este la locul ei, ma bucura asta. Greseli nu prea am vazut, si imi place asezarea in pagina .
____
Cam atat. Vin si data viitoare.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#5
fata-i era = ori ramane doar fata-i enervata ori fata ei enervanta. ceea ce ai scris tu e aiurea. i - ul acela vine de la prescurtarea lui este si nu cred ca este prima varianta pe care ti-am dat-o din cauza ca verbul este la prezent iar tu povestesti la trecut.

nu imi place. treci de la o imagine vizuala la alta fara nici un pic de tranzitie, este ca si cum s-ar schimba fotografia. acum vezi soarele apoi apa apoi pamantul. intelegi ce vreau sa spun?
la inceput descrii iepurele apoi treci la fereastra dupa care la fata. e la fel ca atunci cand descrii o fata umana. incepi dintr-un punct si continui. de ex: par, frunte, ochi, nas, obraji, buze, barbie c-am asta e ordinea. la tine ordinea ar tr sa fie fereastra, incapere si apoi restul, iepurele si fata.
inteleg ca ai vrut sa faci o anumita simetrie sau poate nu? vad eu ceva ce nu este? nu stiu, dar nu ti-a iesit.
ai un vocabular bogat, imi place. imi plac figurile de stil pe care le creezi, imi plac imaginile pe care le-ai folosit, imi place firul povestii. dar mai ai de lucrat la aspect as putea spune si la modul in care te folosesti de idei, la modul in care le transpui in scris.;)
si nu te descuraja, nici eu nu am multe comenturi la povestile mele:) dar nu ma dau batuta,

#6
gandire aproape constanta sii.... beng! mi-a venit ideea:)) este cea care mi-a placut cea mai mult, acum stiu ce se va intampla in mare parte in fic, sper sa va placa.
P.S. scuzati intarzierea.

Amintiri din trecut. Fapte din prezent. Lucruri viitoare.

[/font]"Razboaiele au fost aproape constante. Pamantul sugea mai mult sange si lacrimi decat apa in ultima perioada. Fabricarea armelor devenise un fel de hobby. Era exasperant sa traiesti intr-un suspans atat de mare. Trebuia sa fii cu ochii in patru, sa te uiti in toate partile inainte sa faci un pas, nu cumva sa fie vreun rus prin imprejurimi angajat sa iti imprastie creierii pe jos. Marii magnati isi marisera numarul garzilor. Pana si lor le era frica sa isi puna viata in pericol din cauza slujbelor bine platite, dar asta e viata.

Mortalitatea crescuse considerabil, nimeni nu stia cand se va incheia si al saselea Razboi Mondial. Da, al saselea, probabil v-ati dat seama ca intreaga lume a fost cotropita, si inca de cine, de cei ce ar fi trebuit sa locuiasca in pace si armonie, sa aiba grija de ea impreuna. In loc de asta, si-au infipt gloante in cap unii altora. Pentru ce? Pentru stapanire bine inteles.

Nazistii strecurasera si ei putina ura intre natiuni, astfel focul distrugerii capitale aproape parjolise intreaga lume. Rusii, cei ce erau marul discordiei, cei ce au inceput razboaiele, si tot cei ce le-au continuat, ca intr-un sfarsit, sa spuna "stop". Tot ei au castigat.

Patru razboaie au fost deajuns pentru ca oamenii sa isi dea seama ca nu era nevoie de asa ceva. Macar si-au deschis ochii, cam tarziu insa. Poate a fost si un lucru bun printre atatea rele, este mai liniste acum.

Acum, in anul 2099, totul s-a sfarsit. Consecintele razboaielor au schimbat fatada omenirii. Toti au devenit mai violenti, mai extravaganti, mai nonconformisti decat in trecut. Legile erau mai stricte, fapt care a dus la o ordine aproape perfecta. Insa unele au fost sterse. De exemplu, acum un presedinte era pus in post timp de un an, perioada de proba, avea trei ani de trait ca si presedinte, daca se descurca. Apoi, era ales altul. Lumea era inca in perioada de soc. Nu lasasem garda jos inca, dar nici nu osa mai fim retrasi mult timp.

Pentru ca ordinea sa se pastreze, rusii, cei ce erau acum natiunea care le conducea pe celelalte, se imprastiasera peste tot. Granitele tarii lor mama, fiind extrem de micite, o mica parte dintre ei mai ramasesera in Rusia, nu puteau renunta la tot teritoriul lor, a fost votata pastrarea sau disparitia tarii. Votul a fost unanim.

Majoritatea bolilor periculoase fusesera aproape vindecate. Radiatiile din timpul razboaielor le dadusera de gandit medicilor si cecetatorilor, ideile care le venisera au rezolvat mari probleme. Inca un lucru bun adus de toate acele distrugeri.

Insa viatile pierdute.. tot pierdute erau."

"Aceasta este finalul cartii scrise de un om trimis in armata, pus sa isi riste viata pentru patrie. Un scriitor innascut si un lunetist desavarsit. Cea mai ciudata alaturare de calitati."

"Inel de argint pe teava de otel"-John Wildos

Sfarsitul cartii in care erau puse pe hartie toate nenorocirile petrecute in anii trecuti. Cartea care a fost de nepretuit pentru mine, probabil si pentru alte mii de persoane. Cartea ce mi-a aratat adevarul. Il stiam. Dar nu vroiam sa recunosc ce era in fata mea. Vroiam sa fiu oarba, am pretins ca asa e, dar am uitat... adevarul, mereu ni se arata, fie ca vrem, fie ca nu...



sper sa v-a placut, sau macar sa va fi captivat cat de cat... probabil va intrebati care e legatura intre primul capitol si acesta nu? Veti afla putim mai in colo, nu va faceti griji, nu am uitat ideea cu care am inceput ;)
Bl@h, bl@h. Bl@h, bl@h...

#7
O sa dau edit maine ca acum sunt prea nervoasa si prea obosita
Edit.

Scuze ca a durat atat dar nu mai ma timp de nimic cu scoala asta. Anyway sa revenim la ficul tau. Desi nu prea am inteles legatura dintre aceste capitole sa stii ca mi-a placut cum ai descris, greseli nu am vazut nu stiu daca au fost [ la cat imi este de rau], chiar vreau sa vad ce faci in continuare si sper ca o sa ma anunti. Astept nextu ByE bYe my dear.

#8
macar a doua daca nu am putut sa fiu prima;) app treci pe la mine sa ma anunti cand pui continuarea. desi nu ma atrage prea mult vreau sa vad unde ajungi cu poveste.
edit mai tarziu

#9
Ah, scuze de intarziere. Acum ma pronunt o.o.

Imi place, chiar imi place. Te descurci bine si vad ca esti atenta si nu ai greseli de tastare. Imi place felul tau de a scrie. Imi place descrierea dar tot mai poti adauga, sunt adepta a descrierii o.o. Naratiunea parca este mai buna ca data trecuta, nu stiu de ce zic asta. Cam atat pentru acest capitol. O mica sugestie : Nu mai scrie asa mare. Scrie normal, sau foloseste Small, nimeni nu se supara o.o. Bafta in continuare. Nu prea mai am ce zice xD.
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Life in your green eyes What sky scrapers 2 2.319 30-10-2011, 10:55 PM
Ultimul răspuns: What sky scrapers
  Addicted To Your Eyes [+16] [ boy x girl ] Selena. 22 17.899 06-04-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: .Anne
  Love with cold eyes [yaoi] seikon sasha 1 2.531 23-02-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Black eyes starnight 13 10.403 19-09-2009, 12:42 PM
Ultimul răspuns: starnight
  Wild eyes Jollye 13 8.094 03-08-2009, 02:46 PM
Ultimul răspuns: No Name


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)