Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Trecutul e trecut, prezentul e prezent

#1
Buna... sunt mai noua aici :D. Acesta este primul meu fic . Sper sa va placa :chuu:

Capitolul 1.

Mellisa P.O.V.

Sufletul meu era ranit, gol , singur . In jurul lui este numai intuneric.Plang,tip,urlu...degeaba nimeni nu ma poate auzi.Sa ma prezint , ma numesc Melissa Mekintayer si am 16 ani jumate... sunt o fata de statura medie cu ochii albastri , parul blond ca spicul graului si pielea alba. Va intrebati de ce sufletul meu plange ??... Totul a inceput acum 2 ani pe cand aveam 14 ani . Eram in ultimul an de generala alaturi de clasa mea. In ziua aceea in care vacanta s-a terminat a venit un elev nou care avea sa-mi schimbe viata. Eram cu prietena mea cea mai buna ,Cassandra,Cassandra Siring. Cu ea am avut multe amintiri placute dar si neplacute. In fiecare zii era altfel . Cateodata eram nebunatice si puteam spune ca o adoram .... cateodata nu.
De ce? ... Pai imi spunea in bataie de joc ca sunt fitioasa si alte chestii . Nu erau adevarate .Pur si simplu asa era ea. Plangeam mereu din cauza ei, sufeream dar tot ea ma alina. Cassandra era o fata putin mai scunda decat mine , parul brunet scurt,pielea putin bronzata iar culoarea ochilor , pur si simplu erau verzi.
Era frumoasa , dar era mai rea.... lua oamenii in bataie de joc , ii placea sa se contrazica dar asa era ea.
De ce era? ... Pentru ca in ziua aceea s-au intamplat multe. Cand l-am vazut pe noul elev un sentiment m-a cuprins si acel sentiment era iubirea. Ma indragostisem de el. Parul lui roscat ,matasos ii dadeau un aer rebel , ochii lui verzi in care ma pierdem , pielea lui . Tot imi placea la el dar nu eram singura .
Cassy il urmarea si incerca sa filtreze cu el. Cand am vazut asta ochii mei s-au umezit . Am plecat de acolo intr-un loc numai de mine cunoscut. Am hotarat sa nu'i spun niciodata ca imi place de Adam ( Adam Smitt, asa il chema).
Am reusit catva timp insa in ziua de 2 decembrie m-a prins urmarindu-l. N'am sa uit niciodata ce a urmat!
" - Ce faci Mely ? Il urmaresti pe Adam al meu ? ma intreaba Cassandra
-Nnnnuu, nu il urmaresc -am raspuns eu
Se vedea pe fata ei ca era furioasa. A raspuns cu un simplu "bine" . Tot in acea seara cand am intrat pe messenger am fost " asaltata" de catre Cassy.
Saturandu-ma de intrebari si crizele ei ... i-am spus tot ce aveam pe suflet . In final pierzandu-mi prietena. Singura care ma facea sa rad si sa numi aminesc de acel de la accindent. Accidentul mamei. Mama mea era moarta de 3 ani.Fusese calcata de tren pe linia ferata. Asadar ramasesem cu tata . Dar acesta saracul muncea din greu. Zilele treceau, eu devenisem inchisa in mine. Cassy nu vorbea cu mine,Adam nici nu ma privea. Toata clasa era de partea Cassandrei . Nu stiam ce sa fac. Nu aveam nici un prieten. Era complet singura si indurerata de pierderea prietenei mele ... Doar eu am fost de vina ..Eu!

Si acum pozele :

Mellisa---http://media.photobucket.com/image/fata%20anime%20cu%20parul%20blond/1Clutz94/Anime%20Music/avrillavigne.jpg
Cassandra--
http://fc01.deviantart.net/fs48/f/2009/1...awolf1.jpg
Adam --http://i64.photobucket.com/albums/h191/Moonlit_Tiger/Anime%20Pictures/RedHairGreenEyesAnimeBoy.jpg

#2
Ceea ce m-a facut sa postez la ficul tau a fost titlu, sincer ma asteptam la altceva, dar nah..o sa o iau pe bucatele si o sa imi exprim pararea

"Sufletul meu era ranit, gol , singur . In jurul lui este numai intuneric.Plang,tip,urlu...degeaba nimeni nu ma poate auzi."
Pana aici a fost bine, desi putin fortat as putea zice, ai inceput ssa intri in atmosfera acea de suflet ranit si singuratic , dar ...
"Sa ma prezint , ma numesc Melissa ...."
Ai intrat prea direc:)) Deci, am ramas masca. Deci ai trecut de la suflet la a prezenta personaju, e ca si cum as trece eu de la comentul asta si sa iti spun ce face mama si tata:)))
" Va intrebati de ce..."
Ei bine, nu m-ai facut sa ma intreb nimic, fiindca nu ai intrat in pielea personajului si chiar mi s-a parut cam ciudat cu intrebarea asta. Deci, daca vrei sa ai o libera exprimare intre povestea ta si cititori, pai trebuie sa o faci cu cap, si cu mai multa eleganta ca sa zic asa, nu vi si imi dai un pumn in fata asa fara motiv, nu stiu daca ma intelegi.
"In ziua aceea in care vacanta s-a terminat a venit un elev nou care avea sa-mi schimbe viata. " Ok, mi-a luat ceva timp sa realizez exact ce voiai sa spui, in pirma zi de scoala, puteai fi mai exacta si mai simpla.
La descrierea Cassandrei te-ai descurcat mai bine, a fost simplu si ti-a iesit;)
"Era frumoasa , dar era mai rea.... lua oamenii in bataie de joc , ii placea sa se contrazica dar asa era ea.
De ce era? ... Pentru ca in ziua aceea s-au intamplat multe. "
Deci Cassandra era rea "pentru ca in ziua aceea s-au intamplat multe". Nu are logic, era rea doar pt aceea zi , nu era rea dinaintea acelei zile?:-?
"Tot imi placea la el dar nu eram singura ."
Doar il vazuse, si nu se indragostise, iti spun eu sigura, ci doar se simtise atrasa fizic, fiindca de abia dupa ce putea sa il cunoasca putea spune ca il iubea ;) , ai specificat iubire , si nu prea cred ca era asa ceva, cat timp personajul tau nici nu vorbise cu el;)
Te-ai grabit super tare, cand Cassy deja filtra cu el, Stop. De abia il vedea, nici nu ai precizat prea multe si deja tipa se dadea la el.
Iar Melissa deja pleca, si plangea. Deci, nu merge!
Deci s-au certat pt un baiat, aia nu e prietenie. Apoi Cassandra s-a suparat prea repede si actiunea e fulgeratoare.
Apoi spre final plasezi accidentul mamei, mai bine ar fi fost sa plasezi acest eveniment undeva la inceput cand ai povestit de prietenia cu Cassandra si sa sustii ca acel eveniment a intarit prietenia voastra deoarece ea a fost alaturi si bla bla...
Deci o parere in ansamblu:
1. Ai o actiune pusa pe supe rapid.
2. Descrierea evenimentelor cam lipseste cu desavarsire.
3. Descrierea sentimentelor e pe ici pe colo, insa e destul de fortata si nu o simtii , adica cel putin asta arata, tratezi cu o oarecare superficialitate
4. Dialogul e cam pe duca, adica doar a vorbit Melissa si Cassandra ceva si stop.
Fiindca era primul capitol te puteai lipsi. Nu vreau sa supere commul meu, nu am facut-o cu rea intentie, ci din contra, sunt sigura ca vei avea un imbold mai mare, deci vreau sa vad nexu,a sa ca straduieste-te;) Da?
Succes la scris!
[Imagine: innocentlovesig.png]
"Only I know your pain…
Your uncertainty…
Your loneliness…
If only we could be toghether forever.
I’ll say it as many times as you wish.
I will not betray you!"
— Luka Crosszeria


#3
Da.... stiu ca nu a fost cine stie ce dar n'am ce sa faq ... lenea e de vina :)) Dialogul nu prea v'a fii prezent pentru ca eu acum povestesc pe scurt din trecutul ei deci in concluzie e plecat la munte :)) ... Va anunt de pe acum pe cei care se obosesc sa citeasca aceasta porcarie de fic ca v'a avea 4-5-6 capitole din cauza lipsei de inspiratie . Bye :-h


Cap 2 - O noua prietena

In seara aceea am plans de parca ar fi venit sfarsitul lumii . Mii de ganduri si de amintiri imi asaltau creierul, mi-era frica.... poate eu niciodata nu voi mai avea prieteni . Cu chiu cu vai am adormit. Dar se pare ca nici acolo nu " eram lasata in pace " , aveam un cosmar . Vedeam numai negru , auzeam numai tipete ... dar tipetele s'au oprit . Eram speriata ... nu stiam unde sunt . Au inceput sa se auda pasi venind inspre mine .... am simtit lama unui cutit la gatul meu iar atunci ......
- Aaaaaa a fost un vis !
M'am dus spre oglinga si mi'am observat chipul . Aveam cearcane, eram transpirata si pe deasupra ciufulita .
Observasem ca ceasul arata ora 11 . Wow .... ce tarziu ma trezisem . Ma duc la baie imi fac siesta de dimineata , imi usuc parul , ma imbrac ,imi fac ghiozdanul si ma indrept spre bucatarie . Acolo imi fac un sandwis si plec la scoala.
Ajunsa in curtea scolii ma ajez la umbra unui tei si astept sa se sune de intrare . In fata mea aparu o fata de statura medie cu ochii caprui , parul saten , si pielea alba.
- Buna eu sunt Ashley si sunt noua ! Caut clasa a 8 A ma poti ajuta ?
- Buna eu sunt Mellisa ! Si referitor la intrebare esti in aceeasti clasa cu mine!!
- Super ! zice ea
Atunci mi'am dat seama ca Ashley imi va fii buna prietena si asa mi'a si fost . Sa lasam deoparte amanuntele astea. Clopotelul suna . Ma indrept spre clasa cu Ash ( asa am inceput sa'i zic ) . Acolo , ea se ajeaza in banca cu mine fiindca stateam singura , si se duce sa'si cunoasca colegi dar se pare ca acestia nu si'au dat seama de prezenta ei . Enervata ca nimeni nu o baga in seama incep sa tip ca dementa :
- Hey voi astia care va credeti mari .... NU vedeti ca , colega cea noua vrea sa faca cunostinta cu voi ? Ati orbit cumva ? Atunci duceti'va la oftalmolog dragilor !! zic revoltata si ma ajez la loc insa nu inainte sa observ privirea uimita a colegilor mei . Am asteptat vreo 5 minute si Ash apare in banca suparata . O vad asa si o intreb :
- Ce s'a intamplat?
- Colegii mi'au zis ca nu vorbesc cu una ca mine si ca sunt o fraiera ! raspunde ea cu glasul stins
Ca sa o mai linistesc i'am spus ca asa imi fac si mie si ca sa nu se supere pentru ca asa sunt ei . Aceasta se mai linisti putin . Dupa nici un minut se suna de intrare ... prima ora avand romana . Woaa .. nu o inghiteam deloc pe profesoara .
Vorbeam de lup si lupul la usa . Profesoara intra in clasa ,ne saluta , o salutam si se aseaza la catedra . Mi'e mila de scaun ... cred ca deja s'a uzat la cat cantareste balena aia de romana. Aceasta deschide catalogul face prezenta si se opreste la mine . Cu glasul ei de se sperie si ciorile m'a intreaba :
- Domnisioara Mekintayer , ce am avut de invatat pentru astazi ??
* A dracu' babaciune numai pe mine ma intreba mereu . Balena naibii de ce nu s'a pensionata ? *
- Habar nu am . raspund
Profesoara se incrunta si'mi zice :
- Asta e ultima oara cand te iert , de maine sa inveti absolut tot .
* Cine dracu sa invete la materia ei ? Ca ea sta acolo pe scaunu ( ii mai lipseste si o cafea ) si incepe sa ne povesteasca balade .. Si cine o asculta? Majoritatea dintre noi adormim la ora ei .. cea mai plictisitoare ora .*
Dupa ce inchide catalogul incepe sa ne zica despre nu stiu ce . Fratee... parca am fii la istorie , numai ca e istoria vietii ei . De ce nu povesteste cuiva interesat ? ... Pfoaa nu se mai opreste din vorbit . Are o gura cat o sura , parul alb , e grasa dupa cum am mai zis si dupa substantivul cu care am inlocuit'o adica balena ... nasul il are carn iar pielea alba si scofarcita . Pe scurt o baba cloanta a scolii .
Celelalte ore au decurs normal . Cand am ajuns acasa am observat ca si tata venise . L'am salutat si m'am dus direct in camera mea . Mi'am facut un dus , temele le'am rezolvat , mi'am invatat , am mancat si m'am culcat cu gandul la mama.
Chiar daca m'a mai chinuia cearta mea cu Cassandra mi'am dat seama ca niciodata nu mi'a dost prietena adevarata de cand am cunoscut'o .. pe cand Ashley mi'a fost alaturi din prima clipa.

Poze :X :

Ashley - http://s.bebo.com/app-image/6327500995/6...1587E0.jpg

#4
Bunaa! Ms de commuri :*
Daphne : scuze ca te'am dezamagit dar neah ... lenea asta ... sper ca, capitolul asta sa fie mai bun decat celelalte !
Alesha_Uchiha : Imi pare bine ca ti s'a parut ok ...
Ce altceva sa va mai zic?
Vinee nextuu ' :

Cap.3 - O zi cat se poate de normala

Mellisa P.O.V.

Ziua de vineri sosi repede. Ca de obicei in camera mea era liniste . Ca prin urmare eram in lumea viselor.
Visam ca sunt pe o plaja si ca urmaresc apusul , cand deodata un sunet iritant imi strica somnul .
Fara sa deschid ochii , ridic o mana si caut ceasul , iar cand il simt , il apuc si il dau de pamant.
Imi deschid ochii , privesc in jos si vad numai bucatele de ceas.
Cu greu ma ridic, imi iau papucii in picioare si incep sa strang resturile . Dupa un minut bucatile de ceas se aflau la cosul de gunoi. Ma indrept spre baie ,imi fac siesta , imi usuc parul dar raman in pijamale. Ma asez pe pat si incep sa rasfoiesc un caiet de notite . Dupa o ora ma indrept spre bucatarie , imi iau un mar si incep sa musc din el . Ma imbrac , imi fac o coada la spate lasand doua fire rebele sa'mi alunece pe chip , imi fac ghiozdanul si plec . In 5 minute sunt in curtea scolii , asteptandu'mi singura prietena . Recunosc ca, de cand a murit mama ,prietenia mea cu Cassy se intarise , noi doua devenind foarte apropiate dar de cand a aparut acest Adam ne'am despartit una de cealalta . Din prima clipa cand l'am vazut m'am simtit atrasa de el ca prin urmare indragostindu'ma lulea de acesta .Pot spune ca eram obsedata. Chiar daca nu am mentionat asta, il visam , ma gandeam la el mereu .... Cea care m'a trezit din visare a fost Ash . Toata ziua decurse normal chiar daca ma tot enerva babaciunea de romana ... doamna balenuta Blaj .
Seara cand am ajuns acasa am observat ca tata este acasa . Fiind un avocat foarte cautat tata isi petrecea mai mult timp la birou decat acasa. Am uitat sa vi'l descriu. Ei bine... este un om mai slabut , cu parul saten si ochii albastri .
Am inceput sa vorbesc cu acesta . Am mancat , am facut un dus, si am adormit fiind foarte obosita .
In acea seara n'am avut vise . Somn fara vise ... Ce ciudat! Era pentru prima oara cand dorm fara sa visez ... Ciudat rau ! Dar totusi ma simteam mai bine asa .

#5
Um... Scuze ca-ti spun, dar au fost mai bune capitolele 1 si 2...
Cadeobicei- Ca de obicei
Actiunea a ofst foarte grabita, si vezi ca ai doar 16 randuri. E adevarat ca a picat vechea regula cu 40 de randuri, dar trebuiau macar 20... L-ai descris prea sumar pe tatal Mellisei, nu se poate numi portret de tip schita, este mai putin de-atat. Ar fi trebuit sa spui ce a vorbit fata cu parintele ei, sa spui si ce a mancat. Nu trebuia sa exclame atat pentru ca a avut un somn fara vise. Nu este nimic ciudat in asta, oamenii mai au nopti fara vise. :|
O, o, o! Agresiva protagonista ta! Nu este demn de o persoana inteligenta sa dea cu ceasul de pamant. Acel "Autor P.O.V." nu prea are ce cauta acolo, deoarece, desi naratorul este omniprezent si omniscient (la persoana a III-a) naratorul ar trebui sa fie doar Mellisa (avand in vedere ca povestea a "curs" la persoana intai). Nu poti sa spui ca este "Autor P.O.V." deoarece autorul nu e naratorul si viceversa.
Si lenea este ca lenea, dar totusi un fic se face cu dragoste si sentiment.
Anyway, astept nextul si sa stii ca, de-a lungul ficului, modurile de expunere pe care le folosesti se pot schimba foarte mult in bine, doar ca e nevoie de un mic impuls. ;)

#6
Rog un moderator sa inchida ficul ... din cauza unor motive ( cum ar fii scoala ) nu il pot continua ... Multumesc celor care s'au obosit sa'l citeasca si sa'l critice ..



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Craciunul trecut Camy Love 6 3.755 26-12-2011, 05:34 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Trecutul reinvie sarah chan 2 2.487 14-10-2011, 09:16 PM
Ultimul răspuns: sarah chan
  O pată de sânge în trecutul meu Rena 14 4.253 23-07-2011, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Trecut patat de sange Cookiesor 1 2.007 14-07-2011, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Ayame Chan
  Trecut...Prezent..Viitor SmokeGirl 1 2.240 11-06-2011, 01:00 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Trecutul nu se intoarce... Ash. 7 4.565 28-08-2010, 12:38 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Ceva ce mi-a trecut prin minte. Ryuu 0 2.231 25-07-2010, 03:29 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  Viitorul din trecut [+16] Sushiiushii 15 8.451 24-02-2010, 05:23 PM
Ultimul răspuns: Minnie
  Trecut insangerat Ryuu 2 3.184 01-08-2009, 10:56 PM
Ultimul răspuns: Zyspar
  Umbre din trecut Ryuu 7 5.682 12-03-2009, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Shilpa


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)