Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The world of fairy tales

#31
Oksana pleca de pe teritoriul Imperiei si ajunse la locul unde era Anakin si Licon. Stind ca Anakin ar putea sa nu o bage in seama si chiar si Licon si ea presimtind pericolul din partea celor 2 vrajitoare care se luptau pentru el isi zise:

Poate daca ma micsorez cat un fluture pegasul imi va da atentie.

Atunci se micsora si se aseza pe nasul pegasului. Pegasul o privi cu atentie si isi daduse seama ca e o zana si doar avea un scop cu care a venit la el. Pegasul privind-o in ochi ii daduse de inteles ca va tebui sa intre in urehea lui ca sa ii spuna ce are de spus.

Oksana se micsora un pic mai mult si intra in urechea pegasului si ii zise:

-Sa il previi pe Anakin ca 2 vrajitoare se bat pentru el. Fiecare are interesul sa il tina sclav pentru ea. Sa ii propui lui Anakin sa mergeti la raul Chyandor. Se afla in partea de vest a Fairytopiei. Apoi Oksana iesi din urechea Pegasului si lua un mic betisor care era cat ea si rupse o mica bucatica cu care sa poata desena pe pamant. Desena o harta apoi din nou intra in urechea pegasului si ii zise:

Acesta este harta Fairytopiei. Sa mergeti in locul marcat cu X. Acolo va va astepta o zana roscata si foarte frumoasa cu aripi alb si auriu. Eu voi fi aceea. Si sa ii zici lui Anakin sa nu aiba incredere in nimeni. Decat in acea fata care sunt eu. Atunci ii voi povesti despre planurile vrajitoarelor. Si il voi atrage de partea mea. E mai bine pentru el sa fie prieten cu o zana decat sclav la vrajitoare.

Apoi Oksana iesi din urechea pegasulu si reveni la dimensiunea unui fluture si pleca. Nu dorea sa fie deranjata de nimeni si de aceea a ales sa fie confundata cu fluturii. Si pleca spre casa ei.

#32
-Lasa vorbele fara sens Imperia,stii bine de ce am venit,sa terminam ceva ce am inceput de mult timp.spuse Shinami foarte hotarata indreptandu-si sceptrul spre regina vampirilor
-Si ce am inceput de mult,veche prietena?
-Imperia ti-am zis sa incetezi cu prefacatoria mai spuse Shinami inainte de a arunca un fulger spre "umilul ei servitor" care statea ascuns,in umbra
-Vezi Imperia,tu nu poti avea incredere in nimeni,nici macar in tine,pana si "credinciosii tai servitori" nu iti asculta ordinele.

#33
Micuta Ayame mergea acum incet si privea cu atentie in toate partile. Pisica o intreba ingrijorata:
Ce se intampla? De ce mergem asa incet?
Ma simt urmarita. Poate ca mi se pare mie dar e bine sa fiu precauta.
Eu nu simt prezenta nimanui...cred ca e doar imaginati ta. Copii au multa imaginatie.
Daca nu iti convine poti sa pleci.

Ayame se opri. Poate ca pisica avea dreptate...poate nu era nimeni...si totusi...

#34
Fangar isi continua supravegherea asupra celor doi prieteni, anakin si pegasul. ii transmite vrajitoarei sa isi faca simtita prezenta deoarece Fairytopia si'a introdus pionul in convingerea lui anakin de a'si uni fortele cu ei...

Erathayen apare imediat in fata lui anakin in taota splendoarea si frumusetea ei...



anakin ramase uimit de frumusetea care i se prezentase in fata, si era oarecum debusolat, deoarece tocmai primise avertisment din partea fairytopiei, dar totusi era curios de ce anume i se infatiseaza in fata lui o asemenea persoana.

Erathayen: "Anakin si mandru pegas! Care este scopul tau aici? ai venit sa opresti conflictul dintre fairytopia si dusmanii ei? Eu una, am fost doamna a fairytopiei! dar deoarece am devenit mult mai frumoasa si mai puternica decat regina Kahya, am fost alungata din regat, deoarece Kahyei ii era frica sa nu fie data jos de la tron!"
Anakin: "Nu inteleg..."
Erathayen: "Fairytopia este dominata de egoismul Kahyei! Ea doreste sa fie adorata de toti, dandu'le impresia ca ii ajuta! ei nu ii pasa de regatul ei, doar de ea insasi! ei nu ii pasa ca spiridusii i'au invadat regatul si ca ii persecuta zanele care o adora atat de mult!"
Anakin: "Si de ce ar trebui sa imi pese mie? nu cunosc nimic din ce imi spui!"
Erathayen, emanand in jurul ei o energie generatoare de teama, facandu'l pe anakin sa se simta un vierme in fata ei, spune: "Cum poti sa spui asa ceva!!! Aliatul meu, Fangar dragonul, m'a informat in legatura cu tot ceea ce ti'a zis zana in ureche! Harta desenata de ea nici macar nu duce spre rau! duce fix spre castelul Kahyei, ademenindu'te fix in capcana lor de a te face sclavul lor, si pt a te face sa lupti impotriva dreptatii, aparand'o pe egoista mea sora Kahya!" ""
Anakin: "Nu stiu ce sa mai cred..."
Erathayen: "NU este nimic de crezut! priveste aici!"

si facand in aer liber un cerc mare cu degetul ei plapand, ii arata lui anakin ce se intamplase de fapt: cum a fost ea exilata si renegata de fairytopia, si cum Angaria a fost lasata moarta la marginea fairytopiei, in timp ce regina petrecea la castel.

Erathayen: "Asta este adevarata regina a Fairytopiei! Nimeni nu o stie ca regina, tocmai ca sa isi faca supusii sa creada ca este prietena lor, cea la care pot mereu sa apeleze! Reginele Fairytopiei se nasc numai dintr'o anumita floare, care se iveste numai odata la 1000 de ani!"
Anakin: "Dar de ce nu esti tu regina in locul ei?"
Erathayen: "Pentru ca foamea ei de putere este prea mare! Am nevoie de ajutorul tau ca sa pot sa redau pacea si bunastarea in fairytopia! sunt in stare sa ma aliez si cu vampirii ca sa fac asta!"
Anakin: "Nu am mai intalnit lume mai tulburata decat asta, desi am calatorit in multe dimensiuni... Imi trebuie timp sa ma gandesc... mi'am facut un ascunzis si un costum de frunze ca sa ma camuflez... se pare ca nu ma ajuta aceste elemente..."
Erathayen: "Maine, cand soarele va apune in partea de est... atunci eu ma voi arata iar in fata ta!"
Anakin: "Soarele apune in est?!"
Erathayen: "Da... este un fenomen ce are loc odatala un secol... Gandeste'te bine mandru calaret! Vreau ca maine sa fie ziua in care ne unim pt a reada pacea Fairytopiei!"

Erathayen dispare.... se inalta in ceruri, acolo unde fangar o astepta...
Fangar: "Daca nu iti eram aliat, acum eram mai mult decat convins sa te sprijin in cauza ta..."
Erathayen: "De ar fi fost atat de usor dragul meu Fangar... de ar fi fost atat de usor...."

#35
Pt Kyo: Te rog, nu imi controla personajul. Scrie doar intrebarea si apoi in paranteza: Erathayen sau
Fangar asteapta raspunsul lui Anakin. Ok? Smile in rest mi-a placut

Acum ontopic

conversatia cu Kathya:

Citat:A doua oara...ce face? Se aproprie de tanar si ii batu usor pe umar.
-Tu nu ai invatat ca nu e bine sa spionezi? Sau cumva astepti ceva si nu stii cat trebuie sa mai stai. Pe cine astepti..a ..stiu..pe zana fara aripi. Tu nu esti de aici...si intrii in ceva mai presusus decat tine. Nu te uita ciudat la mine. Tu esti Anakin si vii de foarte departe. il privi drept in ochi dar tot nu vedea nimic rau in el. Parea ca in drumul ei intalneste o groaza de persoane noi..oare aveau o importanta pentru regatul Fairytopia.
-Ai grija...aici lucrurile sunt mai periculoase decat par.
Kahya disparu ca si cum o inghiti fumul dar de fapt aceasta incepu sa mearga mai departe lasand-ul pe tanar acolo.

Inainte de a disparea, Anakin doar atata reusi sa ii spuna Kathyei:
-Sa ma scuzi, tu Kathya, dar eu nu am nici un interes de a va spiona, nu am nimic cu tine si nici cu zana fara aripi. Noi cautam altceva in acest tinut al Fairytopiei. Dar nu iti recomand sa ne ataci. Noi nu ti-am facut nimic, asa ca nici tu..

Kathia disparuse prea repede.

Dupa conversatia lui Anakin cu Erathayen, el ramasese atat de confuz, incat nu stia ce sa mai faca. Cine zice adevarul? cine e adevarata regina care vrea pace? Fiecare se da drept cea care vrea sa restabileasca pacea.
- Licon, aici e mare razboi, si din greseala am nimerit chiar in centrul lui. Inca sunt prea sceptic pentru ca sa ma aliez cu Erathayen. As vrea sa o cunosc prin perspectiva altora. sa vad ce zic ceilalti despre ea si Fangar.

Licon, pegasul:
-Asculta-ma pe mine. Am aflat informatii pretioase dintr-o sursa sigura. Asculta ce iti spun:
2 vrajitoare se bat pentru tine,.. pentru noi de fapt. Fiecare dintre ele are interesul sa ne tina sclavi pentru ea insasi. Trebuie sa mergem la raul Chyandor. Se afla in partea de vest a Fairytopiei. Am si harta. Acel loc exista, vezi ca Erathayen te-a mintit. In cine ai incredere? in mine sau intr-o straina?

Anakin:
- Cum de tu ai aflat , iar eu nu? Sau... cred ca tu ai simturi muilt mai dezvoltate si vezi gandurile oamenilor,..sau ma rog, zanelor si elfilor. Cum ai vazut daca exista sau nu acel rau?

Licon (pentru a nu-l deruta si mai tare pe Anakin, nu ii spuse de zana Oksana)
-Da, am vazut gandurile zanelor si stiu ca exista acel rau. Cu al treilea ochi am patruns acolo. Sa mergem deci...si inca cat mai urgent.

Anakin s-a aratat de acord cu Licon si amandoi s-au facut nevazuti in urmatoarea secunda. In scurt timp au aparut in fata raului Chyandor. Parca si atmosfera era mai linistita acolo.

#36
O fata roscata si foarte frumoasa, statea acolo in padure langa rau parca facand plaja. Deodata ii zari.

Salut strainilor. Tu trebuie sa fii Anakin si el Licon. Eu ma numesc Oksana. Sunt zana Oksana.

#37
Anakin era bucuros sa o vada in fata pe zana Oksana, nu atat pentru ca era frumoasa, frumoasa era si Erathayen. Insa Oksana avea in ochi ceva care ii sugera ca are de a face cu o zana binevoitoare. Dar intr-o lume asa de nesigura, inca nu mai era sceptic in ceea ce privea planurile Oksanei. Ii spuse:

-Ma bucur sa te cunosc, Oksana. Si inainte de toate, as dori sa imi spui ceva despre viata in aceasta lume, Fairytopia, si cate ceva despre ceea ce faci aici

(aceasta intebare, aparent nevinovata, era de fapt pentru a o face pe Oksana sa povesteaasca cat mai multe, si din ceea ce zice sa isi dea seama despre ce se petrece in Fairytopia si care sunt conducatorii buni si rai)

#38
Aici in Fairytopia este permanent primavara. Se intampla unele lucruri paranormale sa le zicem asa. De exemplu o data la 100 de ani soarele apune la est. Aici vei intalni o specie evoluata de oameni dar foarte putini. majoritatea locuitorilor sunt zane spiridusi, vrajitoare, vampiri, fantome, si alte fiinte fantastice precum cerberi, pegasi, dragoni, etc pe post de animale. Desigur ca si monstrii sunt o multime pe aici.

Eu am rolul de a apara Fairytopia de toate fortele negative ce incearca sa o stapaneasca. De exemplu vrajitoare vampiri etc. Singurele fiinte bune din acest Regat sunt: Zanele pegasii si cerberii. Si acum se petrece unul dintre atacuri.

#39
Licon nu se indoia de bunatatea Oksanei, insa Anakin inca da, iar acest lucru nu ii prea placea.
Cu toate acestea, Anakin o asculta foarte atent pe Oksana, si era interesat de tot ce spunea
Si o intreba:
-Daca pazesti Fairytopia, insemna ca ai niste superiori. Poti sa imi spui ceva despre ei? Si, o cunosti cumva pe Kathya, sau pe Erathayen, sau pe Fangar? Le cunosti cumva?
Si inca o intrebare iti spun,... stiu ca te bombardez prea tare cu intrebarile. CAre este istoria acestei tari de la inceputul razboiului incoace? Care au fost auzele razboiului. Raspunsul la problemele prezentului si viitorului se gasesc in trecut. Si in cazul nostru, pentru a sti ce-i de facut in acest razboi, trebuie sa cunoastem trecutul, de unde a inceput.

Apoi Anakin astepta raspunsul Oksanei

#40
Nu. Eu stiu doar ca sunt o simpla zana dintr-o familie simpla. Dar sunt foarte curajoasa si m-am decis singura sa ma implic in acest razboi. Singura superioara e regina dar nu e superioara mie ci tuturor zanelor. E la fel cum e la voi cu presedintii sau regii. iar Kahya sau Erathayen desigur ca le cunosc dar nu f mult. Tot ce stiu despre ele e ca sunt 2 vrajitoare care fiecare din ele vrea sa detroneze actuala regina si sa conduca Fairytopia. Falgar este cel mai de incredere slujitor si sfatuitor al lui Erathayen. Este la fel de rau viclean si mincinos precum ea. Si Mai cunosc si pe Imperia care vrea sa isi extinda imperiul cucerind Fairytopia. E un adevarat razboi intre cele 3. Fairytopia trebuie aparata cu orice pret. Ceea ce stiu e ca adevarata regina care este acum si traieste intr-un palat de aur ascuns intr-un musuroi este cam nepasatoare in ceea ce priveste situatia. Ca sa faca economii de aur nu a anuntat armata sa o implice in razboi. Se pare ca sunt eu singura impotriva a 3 vrajitoare, unui dragon viclean si a unei armate intregi de vampiri. Despre istoria razboiului stiu doar ca a inceput inainte sa ma nasc. Deci nu stiu multe. Stiu doar ca atunci cand zanei Ayame i-au fost taiate aripile aceasta s-a petrecut ca sa inceapa o noua lupta din razboi. Dupa o perioada de pace.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  The world of fairy tales-characters'descriptions hikari marina 12 11.737 13-04-2008, 07:00 PM
Ultimul răspuns: JavaLeen


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)