Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sasusaku iubire nesfarsita

#11
Hey hon ^w^ vad ca nimeni nu a trecut pe aici asa ca trec eu. Pai, ce am de spus e ca Haku a scris degeaba tot ce a scris pe acolo. Sper ca daca iti spunem mai multi, intelegi. In primul rand, pune drac*lui space-ul ala dupa semnele de punctuatie:| ne dor ochii, serios. In al doilea rand, ce mama mea e ala Flapjach sau ce ai scris tu acolo? Oi fi eu proasta si s-o zice si asa da' din cate stiu se zice flashback, adica expui o amintire, si arati asta punand acest cuvant inainte. Iar, am vazut Sakura P.O.V. Eu n-am inteles faza asta niciodata:| serios, m-am chinuit sa pricep de ce sunt punctele alea acolo, da' degeaba, ca tot nu pricep de la ce ar putea sa fie prescurtare, si in plus, e gresit gramatical ca daca o fi in engleza, se traduce liber "povestea Sakura". Deci cred ca ar fi trebuit sa scrii "povestea lui Sakura" sau, am vazut la alte fic-uri, doar "Sakura:", asta insemnand ca urmeaza sa narezi din perspectiva ei. Acum, trecand peste estetica, revenim la fic.

Titlul: Mi se pare foarte sec. Adica bine, eu inteleg ca e SasuSaku si nu prea ai ce titlu sa pui ca deh, toate sunt aproape la fel ( dupa parerea mea) dar totusi puteai gasi un titlu mai inspirat. In al doilea rand, acel "SasuSaku" pe care l-ai pus tu in fata titlului exprima genul fic-ului, asta insemnand ca se pune la sfarsit, in paranteza:).

Actiunea: Decurge mult prea repede, si daca nu vii cu o idee geniala pun pariu ca nu mai ai ce scrie dupa vreo trei-patru capitole.

Descrierea: Aia nu stiu unde e. Probabil chiuleste si ea, ca e scutita de dialogul interminabil, nu?

Dialogul: Acum, trebuie sa-ti explic ca exista o balanta in asta. Daca doresti sa folosesti ambele moduri de expunere in general dialogul se foloseste mai putin, a doua varianta fiind sa scrii folosind doar descrierea. Tu ai muult prea mult dialog. Ce clasa esti? Te intreb asta din curiozitate, pentru ca eu sunt clasa a 5-a si tin minte ca intr-a 4-a invatatoarea ne-a zapacit cu dialogul povestit. Adica, povestesti dialogul, care la tine e prea sec, sau poti sa-l faci mult mai interesant, da' asta depinde si de actiune. Poti, de exemplu, dupa fiecare replica ( bine, nu chiar fiecare ca dupa aia zice lumea ca te'nvat de rau) sa descrii. De exemplu:
-Dar cum de tu poti activa aceste puteri,dar eu nu?A intrebat fata nedumerita.
Exemplu by Super-Kita [ tamtararam tam tam!] deci *boss face* sa revenim.

Acum, vorbind de cum scrii, adica de cuvinte si expresii, cred ca ai putea sa iti adaugi multe cuvinte frumoase in vocabular, pentru ca alea pe care le folosesti tu nu sunt chiar bune pentru un fic, a.k.a. poveste, care poti sa zici ca este si o compunere, ca sa-ti fie mai usor sa-ti dai seama de tot ce vorbesc eu aici. Intr-o compunere nu cred ca zici zac in loc de stau, in acest context, exista, se afla ( in fraza "-Iti propun un targ.Vei putea sa folosesti puterile care zac in tine,pana si cele care nu sunt ale mele.) Poate ca vocabularul motiveaza si lipsa descrierii, in concluzie te sfatuesc( era cu i? =.=') sa citesti mai mult. Si am observat, tot legat de cuvinte, ca deseori le repeti. ( mi-e lene sa caut acum.)

Pfoai, ce roman am facut aici. Sper sa citesti tot ce am scris eu si sa tii cont.

P.S.: Cred ca sunt prima
P.S.S.: Anunta-ma cand scrii next-ul.:)
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.

#12
Stiu ca ficul meu nu e prea bun,dar asta din cauza ca,azi,parintii mei aproape s-au despartit.Am fost distrasa si de aceea nu mi-a iesit bine.
Intr-o zi ne-am intalnit,
Ne-am placut si ne-am iubit,
Lumea parc-a nebunit,
Si intr-o zi ne-am despartit.

#13
Acum câteva ore am comentat la primul capitol, cum le-ai scris și pe celelalte într-un timp atat de scurt? Am văzut acea idee de la Îngerul negru (Sakura) ( numele fic-ului are si Sakura in paranteza). Incearca sa pui mai multa descriere, lasa dialogul ca de multe ori este sec si nu lasa un gust bun cititorului, chinuite mai mult data viitoare si o sa ai mai multe critici pozitive, si nu mai pune capitolele chiar atat de repede ca nu mai am timp sa com. la toate.

#14
Deci,voi tine cont de sfaturile voastre.Citire placuta!:bv:

Capitolul patru

Povestea lui Sasuke

O vad cum se indeparteaza. Vreau sa alerg dupa ea, vreau sa o sarut, vreau sa o simt. Dar, cava ma tine pe loc, vinovatia. Din cauza mea, ea sufera. Intotdeauna, eu am tratat-o cu raceala si nu mi-am dat seama cat sufera. Acum realizez cat de mult o iubesc. Ea m-a iubit cu adevarat, nu ca calelalte fete din sat. Vrau sa imi cer scuze. Stiu! Merg la cea mai buna prietena a ei, Mira . Ma duc la locul lor secret, de care am aflat din jurnalul Sakurei. Ajung si o vad pe Mira, o fata cu parul de culoarea celui mai rosu rubin si cu ochii asemenea zapezii de diamant. Pasesc usor si o intreb:
-Mira,stii unde e Sakura? Vreau sa imi cer scuze.
Ea se uita suspicioasa la mine si nu raspunde.
-Sunt Sasuke Uchiha si...
-Tu esti cretinul care s-a jucat cu sentimentele Sakurei? Asculta, daca ii mai faci ceva, de decapitez!spune ea, furioasa peste masura.
-Nu zau! spun eu, ironic.
-Asculta-ma, nu-ti incerca norocul. Nu stii ce pot face cand sunt nervoasa.
-Bine, bine. Deci stii unde e?
-Da. E la ciresul negru. Sper sa nu o dai in bara iar.
Nu mai vreau sa ascult predicile ei si ma duc la ciresul negru. Imediat ce ajung, o vad adormita. Vai, este asa de frumoasa cand doarme! Totusi, trebuie sa o trezesc.
-Sakura!Trezeste-te!
-Ce s-a intamplat,Sasuke?
-Dupa ce ai plecat te-am gasit adormita sub ciresul negru.Saku,de unde ai colierul?
-Pai...Auzi, de cand trebuie sa iti dau eu tie explicatii? De cand te intereseaza ce se intampla cu mine? Sau vrei sa ma joci iar pe degete?
E asa de frumoasa cand e furioasa! Dar, ea ma trezeste din melancolie zicand:
-Sasuke, tu ma asculti?
Fara sa ii dau un raspuns, ma apropii de buzele ei. Ochii parca ni se conecteaza. Ii ating usor buzele, dar ea imi trage o palma.
-Sasuke, eu credeam ca te-ai schimbat, dar nu e asa.
Nu pot sa cred cat de idiot pot fi! Eu aveam privirea in pamant, deci nu stiam ca ea nu plange.
-Sakura, te rog nu mai plange.
-Cine ti-a zis ca plang?
Ridic privirea si observ ca nu plange, ci ca e furioasa peste masura. Acum, ea are ochi de demon. Ma dau cativa pasi inapoi si observ ca Sakura este cuprinsa de o chakra neagra. Sakura apare repede in spatele meu, imi pune un kunai la gat si...


Pai, cam atat! Va las in suspans:zuppy08:!Cred...
Intr-o zi ne-am intalnit,
Ne-am placut si ne-am iubit,
Lumea parc-a nebunit,
Si intr-o zi ne-am despartit.

#15
Si... Cred ca Sasuke merita o bataie buna... Adica cine se crede el... Sa se joace cu sentimentele Sakurei cum vrea... Si totusi daca o iubeste ar trebuie sa se poarte frumos cu ea... Mereu se crede cel mai bun si acum o fata aproape il ucide... Cat de mult mi-as dori sa fie Naruto acolo si sa rada de el... Ar merita sa sufere si el cum a suferit si Sakura... Si nu-i deloc frumos sa citesti jurnalui unei fete... E ceva privat... Imi place mult ficul tau... Nu am citit nici unul asemanator

P.S. Daca poti sa ma anunti si pe mine cand pui Nextu.

#16
Deci apar si eu prin preajma ( din nou ). Se pare ca de data asta ne-ai luat in serioas comentariul. Acum parca arata de o mie de ori mai bine, dar totusi mai este o problema. Un capitol trebuie sa aiba minim 40 de randuri. Capitolul patru are in jur de treizeci si unu sau cam asa. Deci descriere? Unde imi este descrierea? Si-o fi luat si ea vacanta, nu? Doar are nevoie si ea saraca, ca doar toata lumea o foloseste. Capitolul acesta este axat pe dialog. Este mult prea mult si in unele locuri cam sec. Naratiune, hai sa zicem, iar greseli de tastare pai nu prea am vazut. Da chiar ne-ai lasat in suspans. Cam asta este tot. Daca te-a suparat cu ceva comentariul meu da-mi un PM si se rezolva :D!
Bye-Bye
:bye:
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#17
Capitolul este foarte mic, nu imi inspira nici un fel de sentiment. Incearca sa spui mai mult despre trairile lor indurerate, ele se pot descrie cel mai usor. Pierzi momente in care descrierea ar fi tocmai buna, momente pe care alti nici nu le au in ficul lor. Iar dialogul este cam lung, nu este bine deoarece nici estetica nu arata bine. Ideea pare a fi inca originala, desi plecarae Sakurei in alt sat am vatit-o , dar pe alt sait.
Bye Bye :bye:

#18
Buna! Sa stiti ca accept si astept critici dure! Bye!
Intr-o zi ne-am intalnit,
Ne-am placut si ne-am iubit,
Lumea parc-a nebunit,
Si intr-o zi ne-am despartit.

#19
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
[Imagine: Jun0xCa.png]

#20
A really? Scuze, Scorpiuta, eu sunt cea care am zis ca nu stiu de la ce vine "P.O.V." -.-'. Mersi mult ca mi-ai zis si imi pare rau ca am indus-o in eroare. Cat despre capitol, mi se pare la fel de sec. Este acelasi dialog interminabil, faci progrese foarte mici. Descrierea inca lipseste. Acum, am observat un post inaintea capitolului :

Citat:Stiu ca ficul meu nu e prea bun,dar asta din cauza ca,azi,parintii mei aproape s-au despartit.Am fost distrasa si de aceea nu mi-a iesit bine.

Pe langa scuzele de rigoare, vreau sa-ti spun ca nu te obliga nimeni sa pui urmatorul capitol cand tu nu ai chef sa scrii. Fiecare om are chef sau inspiratie (depinde cum vrei s-o numesti) si chestiile astea iti trebuie ca sa scrii sau sa faci orice altceva. In al doilea rand, capitolele tale sunt tot mai scurte. Daca nu ai inspiratie pentru urmatoarea actiune, ca nimanui nu-i vin ideile una dupa alta, ai putea salva undeva, de exemplu in Word, si sa continui cand ti-a venit o idee. Povestea, sincer, nu o prea inteleg, ideea mi se pare banala si deloc originala.
A, si am uitat sa-ti spun: Nu mai comenta dupa fiecare comentariu al altui user. Poti multumi pentru comentarii sau sa mai adaugi ceva despre fic in postul in care pui capitolul urmator:).
Sper sa tii cont de sfaturile noastre, si inca odata, vreu sa-mi cer scuze pentru ca eu una nu mi-am dat seama de faza cu "P.O.V" crezand ca se refera la "poveste", si ii multumesc lui Scorpiuta ca mi-a atras atentia asupra acestei chestii.
P.S. : Anunta-ma si pe mine cand pui urmatorul capitol.
P.S.S.: Zbai *hugz*
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  SasuSaku+18 Iubire Shippuuden Capsunica 50 36.117 03-02-2012, 11:50 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Biografie nesfarsita Ҝa-вοοm!™ 27 11.894 08-08-2011, 11:44 PM
Ultimul răspuns: gothic_yumi
  SasuSaku O iubire aparuta dupa mult timp alexandravega 8 7.984 29-07-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Flash
  SasuSaku o iubire secreta alexandravega 6 6.148 25-07-2010, 02:38 PM
Ultimul răspuns: Flash
  SasuSaku- iubire fatala( in lucru, reconstruire:D) ♥Luchi♥ 12 11.132 01-06-2010, 10:10 AM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  SasuSaku[O iubire speciala] Deutzzyka 7 6.194 28-04-2010, 03:34 PM
Ultimul răspuns: Denny
  O iubire cam ciudata [sasusaku&naruhina] catynca 22 13.414 25-02-2010, 09:12 PM
Ultimul răspuns: AnimeliciousAngel
  O iubire adevarata(sasusaku) sasuke_sakura 8 8.689 04-02-2009, 01:06 PM
Ultimul răspuns: Flash
  iubire imposibila (sasusaku) alastar 4 6.034 11-01-2009, 02:55 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Sasusaku o iubire intre un demon si un inger Who said i have to be normal 13 11.501 17-10-2008, 05:58 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)