Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Salutare tuturor fanilor Anime!

#1
Konnichi wa Mina -san!
O sa postez sub pseudonimul Aiko, cred personal ca e mai bine asa.
Sunt o mare fana anime & manga si imi place foarte mult sa desenez. Pasiunea pentru acestea au aparut de multa vreme, de cand a fost difuzat la tvr 1 Sailor Moon (pe atunci aveam vreo 8-9 anisori), asa poate va veti da seama de varsta mea.
Animeurile preferate sunt: Kiddy Grade,Sailor Moon, Pokemon, Digimon,Fushigi Yuugi, Kaleido Star, Wedding Peach, X/1999, Angel Sanctuary,Noir, Kamikaze Kaito Jeanne etc, imi plac genurile Shoujo, Drama...
M-am inscris pe acest forum in speranta de a gasi fani deoarece sunt foarte dezamagita de faptul ca in Romania amploarea fenomenului Manga fata de alte tari este aproape inexistenta ex: Germania. Sunt si foarte putine evenimente de genul ce acopera putine zone ale tarii. Din aceasta cauza incerc sa comunic cu fani din Germania, dar totusi ei sunt foarte departe...broken heart Crazy-monkey-emoticon-081
Chiar ma intreb oare voi gasi si alti fani apropiati de varsta mea si pasionati de arta desenului manga?! 2 2 2
Am incercat sa iau legatura cu doua participante ale evenimentului Otaku Festival prin intermediul Facebook dar in zadar,... mi se pare ca sunt mai sociabilila cei din afara...
In concluzie, mi-as dori foarte mult sa interactionez cu alti fani anime si sa discutam despre interese comune025 As vrea sa vad cum deseneaza si cei din Romania 051
Va astept pe pagina mea de facebook: https://www.facebook.com/pages/Aiko-Chan...779?ref=hl

#2
Bine ai venit pe Animezup, Aiko88!
Sper ca o sa iti placa aici, o sa te simti bine si o sa iti faci multi prieteni!
Zuppy te primeste cu bratele deschise!

Happy posting si have fun! Nu uita sa te distrezi! Citeste-mi semnatura too!
Salut! Eu sunt Zuppy, mascota oficiala a Animezup!
Daca esti nou pe site, poti citi aceasta introducere, si sa afli mai multe despre noi.
Nu uita nici de regulament!
Sper sa ne vedem pe forum sau pe portal. Pe forum iti poti posta fic-urile sau desenele, sau poti discuta cu ceilalti utilizatori. Avem categorii multe si diverse, pe gustul fiecaruia!

Daca esti fan manga, sa stii ca poti citi manga-uri traduse in romana pe Mangazup.

Zup e cel mai tare!

#3
Heya there xD
Bun-venit aici, pe Zup. Sper ca vei avea o sedere foarte placuta. Ah, Kaleido Star, Sora era eroina mea, imi placea atat de mult, vointa si determinarea ei. Daca vrei sa gasesti fani anime, acesta e un loc perfect doar ca s-ar putea sa nu ii gasesti pe aici mult prea des. Still, keep trying.
Ma gandesc ca asculti muzca, ai o formatie preferata sau un gen preferat? Iti plac pisicile? Sau ciocolata?
See you around, right!
Bye bye!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#4
Ascult mult j-pop, Nami Takahashi, Op si Ed ale Animeurilor...imi plac pisicile, am si o pisica foarte rasfatata iar in ceea ce priveste ciocolata, Milka e nr. 1

#5
Salutare, Aiko, bine ai venit pe Animezup, iti urez sedere placuta si activitate sustinuta. Si eu am prins Sailor Moon pe vremea cand era difuzat pe TVR, alaturi de Dragonball si Pokemon, a reprezentat introducerea mea in universul anime-urilor(bine, pe vremea aceea nu stiam ca li se spune asa).

M-a intrigat un anume punct din postuarea ta, cea care face referire la diferentele dintre comunitatile, sa le spunem otaku, desi nu e un termen chiar propice, din Germania si Romania. Inainte sa fii dezamagita de situatia fenomenului manga/anime din tara noastra, trebuie sa intelegi diferentele intre pietele din Germania si Romania. In prima gasim multe edituri specializate exclusiv pe acest segment (Tokyopop de exemplu) care au puterea financiara de a cumpara drepturile de autor a unor serii manga, de a le traduce in limba nativa si de a le promova cum se cuvine prin diverse targuri, site-uri etc, pe cand la noi nicio editura nu se ocupa cu asa ceva, cel mult mai gasesti o librarie, doua care mai importa niste volume si le vand la suprapret. Faptul ca inca mai avem 2 conventii (Otaku si Nijikon) pe an in Bucuresti dedicat pasionatilor de pop culture-ul japonez, intr-o perioada in care nu mai este difuzat niciun anime nicaieri la TV in opinia mea e deja o suparestimare a presupusului interes al populatiei din Romania vizavi de acesta. Acestea fiind spuse in ciuda lobby-ului facut in favoarea acestei arte de catre unii partizani fanatici, anime-ul nu este un divertisment chiar accesibil si usor de inteles pentru o societate inca conservatoare si traditionala cum e a noastra. La noi nici benzile desenate, care sa spunem sunt mai occidentale si mai aproape de cultura noastra, nu se bucura de cine stie ce admiratie generala. Prin urmare, nu trebuie sa fii dezamagita, deoarece nu sunt motive pentru asteptari mai mari.

Aici nu stiu cat vei putea sa interactionezi cu alti desenatori manga, mai erau cativa care mai isi expuneau creatiile la sectiunea de Fan Art, dar din cate se pare au devenit si ei "antisociali". Dar daca vrei sa vorbim despre anime in general, feel free to contact me.

Ca sa nu plec fara sa iti pun o intrebare si daca tot am vorbit de conventii, ai fost pana acum la vreun Otaku sau Nijikon? Daca da, ce impresia ti-au lasat?

Cya around, Aiko.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#6
Multumesc pentru feedback. E chiar trist ca la noi in Romania nu se promoveaza mai mult Animeurile, cat despre programele tv, gen Animax nu stiu ce s-a intamplat... in Germania Animax e plin de seriale anime. Nu sper sa devina Romania peste noapte la fel ca si celelalte tari, sper doar sa gasesc cativa fani care iubesc aceste desene si nu le considera copilarii indiferent de varsta pe care o au. Smile067
Din pacate nu am avut ocazia sa ajung pe la Nijikon sau Otaku Festival, mi-ar placea enorm de mult, foaaarte muuult!!! Yay!! As fi fascinata sa intalnesc fani din tara!38105
Locuiesc departe si nu am cunostiinte in Bucuresti...

#7
Bam-dum-tsss...
Bun venit pe zuuup! Aici, prezenta , Ingeras Crazy-monkey-emoticon-093
Ma bucur sa te cunosc Aiko, si nu-ti fa griji, cei de aici sunt foarte faini, cum e Ro, aici de fata si DeDal.N ^^
Uuuuh, ai multe de recuperat .... 24) Da, pana si noua ne este dor de animax , dar avem Animekage, AnimeG si alte site-uri unde ne uitam la animeuri.
Daca nu ai idee la ce anime sa te uiti, la sectiunea de anime, sunt o groaza de genuri si multe idei de animeuri pentru toate gusturile. Nu, serios, chiar asa este.
Cum DeDal, din nou mi-a luat-o inainte, meh, ma declar invinsa... p_q
Totusi, meh,da, cioco...Crazy-monkey-emoticon-108
Iti plac ciupercile?
Care-i melodia pe care o asculti mai nou si nu te mai saturi de ea?
Si cam atat, nu prea ma pricep la incheieri Crazy-monkey-emoticon-140
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#8
Am auzit ceva legat de Kaleido Star si am venit si eu pe aici.
Wow!!!
[Imagine: post-32286-Daffy-Duck-jaw-drop-gif-bugs-b-e9cq.gif]
Numai cand citesc lista ta de anime-uri preferate imi aduc aminte de copilarie. Ce vremuri...
In orice caz, eu sunt Jorji si ma bucur sa te cunosc si te rog sa imi scuzi intarzierea 4 caci am fost cam...
Asa bun deci curiozitatile mele sunt urmatoarele: Ce iti place sa faci in timpul liber in afara de a viziona anime-uri/ desena? Si ce gen de filme iti place sa vizionezi? Siii ca piesa de rezistenta maxima daca iti place sa citesti si daca da care este autorul tau preferat?
Inca o data un sincer bine ai venit si sper sa iti faci multi prieteni si prietene pe acest forum minunat. 4
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#9
Hi Jorji!
In timpul liber care este uneori foarte scurt din cauza ca lucrez si am familie incerc sa fac progrese la desenul manga, vizionez animeuri online, imi place sa calatoresc sa vad si sa respir cat mai mult aer in natura, imi place sa probez retete noi de prajituri 44. Cat despre citit carti recunosc ca nu am mai citit de foarte multa vreme...chiar nu mai am timp, prefer sa ma joc cu creionul pe hartie cand am ocazia Crazy-monkey-emoticon-094 asa sunt eu. Imi plac filmele psihologice, drame si de dragoste...
Sper si eu sa gasesc ceva prieteni Smile



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Salutare tuturor !:D Dobby101 13 5.628 06-10-2014, 03:49 PM
Ultimul răspuns: Dobby101
  Salutare tuturor K3nJy 8 2.666 02-04-2014, 06:44 PM
Ultimul răspuns: Nero19
  Salutare ! Salutare ! Am cazut din cer ! PopRockGoth 16 5.457 16-07-2011, 09:20 AM
Ultimul răspuns: PopRockGoth
  Salutare tuturor ! ~Eyes~ 9 3.752 15-11-2010, 06:40 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Salutare Tuturor!!! SdL 6 2.994 15-06-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: SdL
  salutare tuturor ^^ Kujireika 1 1.734 15-09-2009, 12:41 PM
Ultimul răspuns: Zuppy
  Salutare tuturor! stefi_carmen 6 3.677 08-10-2008, 08:46 PM
Ultimul răspuns: stefi_carmen
  Salutare tuturor!!! nefram 5 3.003 02-09-2008, 02:39 PM
Ultimul răspuns: Hana-chan
  Salutare tuturor dark4ever 0 1.641 19-07-2008, 03:42 PM
Ultimul răspuns: dark4ever


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)