Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

SWEET and SPICY

#11
9 : Antrenament vs rezistenta


Zilele festivalului se apropiau.Toti erau foarte ocupati cu pregatirile iar concurentii mergeau in fiecare zi la clubul al carei competitie o va face ca sa se antreneze.Erau multi care nimerisera aiurea.Spre exemplu o colega din clasa a nimerit la inot desi nu stia sa inoate.Sau o fata la badminton cand nici nu stie sa tina racheta si aproape ca l-a ranit pe partenerul ei.
Eu eram cu Ren la scrima , cu Yuki la inot si cu....Maiestatea Sa la...bleah..karate.Prin urmare trebuia sa ma antrenez atat la scrima cat si inot si mai ales karate.Un ghinion mai mare nici ca se putea....si ghiciti cine mi-era profesor la karate?Sa va surprind....aveti trei incercari.

‘Asta-i tot ce poti?’ ma intreaba iritat intr-o dupa-amiaza cand m-am prabusit intr-un scaun obosita. ‘Credeam ca esti mai rezistenta.’
‘Sunt!’ zic eu sacadat.Doamne ce-l urasc.Dar nu aveam de ales.Am inghitit chinul la care ma supunea.
‘Ren ne-a bagat in asta asa ca daca vrei sa dai vina pe cineva, da vina pe el. Acum ridica-te!’
In fiecare vineri m-a luat in sala clubului de karate si m-a pus sa ma antrenez cu greutati care erau atarnate de tot corpul. Mai intai ne faceam incalzirea timp de cinci minute, care ma obosea imediat. Nu e asa de usor sa te intinzi in toate felurile cu atata greutate care te trag in jos. Apoi venea cateva ture in jurul salii ca sa imi cresc rezistenta la efort si abia dupa asta incepea antrenamentul propriu-zis.
Tot felul de miscari din ce in ce mai complicate. Lovituri de pumn urmate de picior, apoi cotul, iar pumnii si inapoi la picioare. Mai vroia sa si sar cu greutatilea alea, in prima zi am cazut de zece ori. Ce ma enerva si mai mult era faptul ca si el se antrena cu mine, cu mai multe greutati, iar el nu obosea atat de tare. Probabil ca era obisnuit cu un antrenament atat de sever.
‘Oh sunt sigura ca e asa dur cu tine pentru ca vrea sa castige.’zice Sunao intr-o seara vazandu-ma cum imi dau duhul pe masa din bucatarie ,obosita.
‘Hehe...pun pariu pe cat vrei ca nu da doi bani daca castigam sau nu..ii place doar sa ma vada suferind.Tipul e sadic.’ ma plang eu.
Si a doua saptamana a continua la fel.Nu apucam sa fac nimica.la exercitiul propriu-zis eram aruncata in toate directiile ca o papusa.Tipul se juca cu mine si ma frustra rau de tot
Apoi a venit ziua de luni.Minunata zi de luni.Primul antrenament la scrima...cu Ren.
‘Yui-chan!’ ma striga Ren din celalalt capat al salii si apoi vine alergand cu sabia de metal cu lama subtire. ‘Esti pregatita?’
‘Sigur ca sunt!’ zic eu zambitoare in timp ce-mi pun casca pe cap.Fusesem fara vlaga pana acum doua secunde,insa cand m-a chemat pe nume..si a folosit si chan m-am energizat complet.Imi place scrima.
‘Ok..sa nu ma iei usor doar fiindca sunt fata’ ii zic eu mai in gluma.
‘Eu? Tu trebuie sa o iei usor, inca tin minte ce i-ai facut lui Sei.’
Eu rad.
‘Calmeaza-te..pe Sei nu-l suport..d-aia..’ zic eu si apoi realizez ca am scos o perla pe gura.Daca nu era masca de scrima cred ca observa ca am rosit toata.
‘Bine atunci!’ zice Ren si ma ia de brat.
Ma conduce pana in centrul salii unde imi da drumul si se indeparteaza cativa pasi, apoi se intoarce spre mine, pune o mana la spate si ridica sabia spre mine.
‘En-garde’ zice el si eu ridic sabia .
Dupa cateva clipe in care ne uitam unul la celalalt din spatele mastilor, Ren vine spre mine, varful sabiei indreptat spre inima mea.
Eu am incercat sa parez insa am uitat ca sunt la scrima nu la kendo iar sabia e mult mai subtire.M-a intepat in piept.
‘Ouch!’fac eu.
‘Haide, Yui-chan. Stiu ca poti mai bine,’ imi zice si se da cativa pasi in spate. ‘Tine minte, sabia e mult mai usoara, asa ca imagineaza-ti ca ai bratul mai lung’.
‘Mda..’ zic eu in timp ce ma masez pe piept.Revin in pozitie de aparare.
‘Hai..sunt gata acum’
Ren roteste putin sabia si apoi vine din nou spre mine, mai repede ca inainte. De data asta reusesc sa parez destul cat sa ma zgarie pe brat, dar Ren nu se opreste acolo. Se da un pas in spate si apoi lovi din nou cu sabia si ma loveste in coapsa stanga, apoi incheietura dreapta si ma face sa scap sabia.
‘Imi pare rau, cred ca m-am entuziasmat prea mult,’ zice el dandu-si masca jos.
‘E ok..inca o data!’ zic eu hotarata.
Ridica din nou sabia in fata lui si apoi o da intr-o parte si ataca din nou. Lovea ca un sarpe de rapid, aproape ca nu il vedeam cand misca, dar de data asta evita sa ma loveasca prea tare. Cand lovea, sabiile noastre se intalneau, dar vedeam clar ca de fapt spre arma mea tintea si nu spre mine.
M-a iritat ca ma lua drept o fata sensibila.Vroiam sa-i arat ca pot sa invat.La urmatorul atac am reusit sa ma dau in spate doi pasi sabia lui atingand-o pe a mea doar la varf dupa care m-am invartit in dreapta intr-o parte asa cum fac la kendo si inainte sa poata sa pareze sabia era la umarul lui.
‘Asa e mai bine, Yui-chan,’ imi zice si isi da masca jos ca sa arate ca zambea.
Mi-am dat si eu masca jos zambind.’Da’ am zis eu fericita insa nu a durat mult bucuria.Am simtit ca ma ia cu ameteli si picioarele mi s-au inmuiat brusc.
Fara sa ma pot opri am cazut in spate, dar cineva m-a prins de mana stanga si apoi un brat s-a infasurat in jurul taliei mele si m-a tinut suspendata.
‘Esti bine, Yui-chan?’ ma intreaba Ren, parand putin ingrijorat.
Daca nu eram asa slabita poate ca ma imbujoram insa nici asta nu mai puteam.Ma simteam epuizata.
‘Mda..doar..putin obosita.Cred ca ma cam epuizeaza antrenamentul la karate..’zic eu pe jumate lesinata.
Dintr-o data simt ca nu mai am podeaua sub picioare, dar corpul meu nu a facut cunostinta cu praful de pe jos, in schimb ma uit in sus si imi dau seama ca Ren ma luase in brate. ‘Sei cred ca intinde putin coarda.’
Acum chiar ca rosisem.Nu ma asteptam sa fie asa grijuliu.Am inchis ochii prefancandu-ma ca senzatia de ameteala imi cauza reactia.
S-a oferit sa ma duca pana la cabinet si m-a carat tot drumul ca pe o printesa.Cel mai penibil a fost faptul ca a trebuit sa parcurga toata scoala de-a lungul ca sa ajunga la cabinet, fiindca era pe partea cealalta.Cu siguranta toti din liceu ne-au vazut.Ma simt super penibil,dar super fericita.Ma simteam asa bine in bratele lui.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#12
sys ficul asta ii super dragutz...ne punteai sa bagi si u un micut sarut intre yui si ren^_^
dialogul este super,nu ii sec
naratiunea foarte buna
am observat doua mici greselute de tastare:
-continua=continuat
-prefancandu-ma=prefacandu-ma...in rest totul a fost ok
ideea ficului este geniala...ba nuh extraordinara.
imi place k nu grabesti actiunea,totul decurge de la sine
ne sys spor la scris^_^
[Imagine: tumblr_lo65w6rqUy1qfkfkho1_r1_500.gif]
He is mine...so don't touch him.

Juliette, chibi-ul lui Sadic Juliette

#13
10: Repros vs provocare

Asistenta a avut grija de mine si m-a tinut in pat cateva ore ca sa fie sigura ca sunt bine.Eram doar obosita si mi-a zis s-o iau mai usor,exact cum ma asteptam.
Dupa ce am iesit din cabinet m-am strecurat in clasa si am luat ghiozdanul repede. Daca fugeam inainte sa ma vada cineva scapam de privirile lor iscoditoare.Am luat-o repede pe hol si la colt am dat nas in nas cu Sei.
‘Tu te uiti pe unde mergi?’ ma intreaba putin incruntat.
‘Ma rog...’zic eu si trec pe langa el repede.De ce nu i-am zis ca din cauza lui am lesinat?Nu aveam de ce..ma facea iar slaba daca ii spuneam,plus,trebuia sa scap din liceu repede.




*
Cum am ajuns in situatia asta? Sa particip la un concurs de karate cu o fata fara nici un pic de experienta. Singurul mod in care putem castiga este daca va infrunta adversari cu la fel de putina experienta ca si ea. Cel putin pare sa fie destul de rezistenta, daca nu altfel poate o sa reuseasca sa ii oboseasca destul cat sa ii doboare.
Mai avem doar doua zile in care mai putem sa ne antrenam. Cred ca ar fi mai bine sa o las balta cu totul, chiar daca ar fi sa castig toate meciurile fara nici o greseala, lucru pe care nu il pot garanta, daca ea pierde prea multe nu vom ajunge niciunde.
A doua zi ma trezesc devreme, Ren vrea sa ne intalnim din vreun motiv. Niciodata nu mi-a placut cand m-a chemat in felul asta, de obicei implica iesitul in oras cu doua fete, una care ii placea lui si prietena ei care nu isi putea gasi un partener. Merg jos deja imbracat in haine de strada si simt mirosul de oua prajite. Nu-mi spune ca s-au trezit.
‘Neata, somnorosule,’ imi zice mama. ‘Pleci deja?’
‘Da, Ren vrea sa ne intalnim.’
‘Nu poti pleca cu stomacul gol, stii ca nu e sanatos.’
‘Stiu, stiu...’ ii zic si ma asez la masa.
Ce-i cu fata asta? Arati de parca ai luat locul doi la un concurs de karate,’ glumeste tata.
Nici nu stii cat de aproape de adevar esti. ‘Eh, scoala,’ ii raspund si indata ce imi pune mama farfuria in fata incep sa mananc.
Dupa ce termin, imi pun farfuria in chiuveta si plec. Bine macar ca nu a trebuit sa imi fac singur de mancare, am economist ceva timp si pot merge mai incet. Pe Ren il gasesc in fata scarii de la blocul lui. Expresia de pe fata lui pare putin enervata. E hai, doar nu am intarziat prea mult.
‘Neata,’ ii zic eu si casc. ‘Ce era asa de important de trebuia sa ne intalnim la ora asta?’
‘Cred ca o muncesti prea tare pe Yui.’
‘Doar pentru ca tu tratezi toate fetele de parca sunt facute din portelan nu inseamna ca o facem toti.’
‘Una e sa o tratezi ca si cum ar fi din cristal si alta e sa o faci sa lesine,’ imi zice Ren putin enervat.
‘Ce tot bolborosesti acolo?’
‘Ieri, la antrenamentul de scrima, Yui a lesinat.’
‘Atunci sa renunte daca nu rezista,’ ii zic si bag mainile in buzunar. ‘Nimeni nu o obliga sa continue.’
‘Sti cum sunt fetele ca ea, cand isi pun ceva in minte o duc pana la capat orice ar fi. Asa ca Yui nu se va da batuta pana cand intra in spital.’
‘Asta e problema ei,’ ii zic ridicand din umeri.
‘Cateodata ma intreb cum poti fi atat de rece,’ imi reproseaza el.
Dar poate ca are dreptate, gandesc eu pe drum spre casa. Antrenamentul meu e dur si greu, dar eu m-am obisnuit cu el in toti anii de cand am inceput. Pentru ea e ceva nou si oricine ar fi extenuat, fie fata sau baiat. Ar fi trebui sa nu-mi puna numele in urna, e la fel de vinovat ca si mine! Chiar si asa... mai bine o las balta sau o supar pe Sunao.
‘Ce Dumnezeu faci aici lenesule!’ ma trezesc ca-mi urla mult prea cunoscuta voce iritanta a doua zi .Eram in banca si dormitam cand m-a trezit.
‘Du-te si sari de pe un bloc,’ ii zic si pun capul inapoi pe banca. Vecinii iar au dat muzica la maxim aseara si abia am dormit. Intr-o zi o sa le sparg usa si le arunc dvd-player-ul pe geam.
‘Si antrenamentul meu?’ intreaba ea iritata.’Mai avem o saptamana jumate pana la festival! ‘
‘Da, in legatura cu festivalul, las-o balta,’ bomban eu cu capul pe maini.
‘Ceee?? ‘ imi urla ea in ureche si pentru moment am zis ca mi-a spart timpanul.’Nu fi idiot!Haide!’ ordona ea si ma apuca de brat incercand sa ma traga din banca .
‘Ti-am zis sa o lasi balta,’ ii zic si imi smucesc mana. ‘E o pierdere de vreme.’
‘Ba nu e! O sa-ti arat ca am devenit mai buna.Am pumnul mai greu acum!Uite..’ zice ea si-mi trage un pumn in cap.
‘Tu chiar n-ai ce face?’ strig la ea si ma frec in locul in care ma lovi, evitand sa ating cucuiul care inca nu s-a vindecat de tot. ‘Ti-am zis sa o lasi balta. Se poate sa intalnesti adversari cu un an experienta daca nu mai mult, iar aia o sa mature pe jos cu tine.’
‘Ce?Fi serios...uite..daca reusesc sa iti dau o singura lovitura la antrenament atunci accepti sa ma antrenezi in continuare..daca nu ma las pagubasa!Accepti?’
‘Stai sa ma gandesc... nu!’ ii zic ferm. ‘N-ai decat sa faci ce vrei, eu nici nu mai merg la festival,’ adaug si pun capul pe banca, tinand o carte in maini ca sa imi apar capul de alte izbucniri ale ei.
Inainte sa-mi dau seama eram deja la pamant.Idioata imi luase scaunul de sub fund si am cazut cu totul.
‘Kawata Sei!’ spune ea si isi indreapta aratatorul spre mine.’te provoc la un duel de karate!Daca castig mergi la festival..daca nu te las in pace!Daca refuzi confruntarea esti un las!’ spune ea hotarata.
‘Gresit, daca refuz te calc pe tine pe nervi. Nu-mi pasa cine crede ca sunt las, nu o sa ma faci pe mine sa ma lupt daca nu vreau. Nimeni nu ma obliga sa fac ce nu vreau,’ ii zic ridicandu-ma. ‘Dar daca nu te potolesti, vei avea acel meci retur, dar fie ca ma lovesti sau nu, tot nu merg.’
‘Foarte bine..atunci sa avem meciul retur!o sa te fac sa-ti inghiti cuvintele!’ spune ea amenintator. Am spus cumva ca si Sunao va fi la festival?’
‘Bine, daca tii mortis sa mai pierzi o data. Dar sa fie o lovitura regulamentara.’
Am ranjit .’O lovitura regulamentara’ repet eu.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#14
11 : karate vs karate

Acum sala de karate era goala.Yui si Sei se schimbasera amandoi in hainele de antrenament.
Amandoi erau foarte seriosi.Yui vroia sa mearga la festival dar mai ales vroia sa vada cat si-a mai imbunatatit stilul in ultima saptamana.Sei vroia doar s-o bata mar ca sa il lase in pace.
Amandoi se apleaca si lupta incepe.
Sei ataca primul, de data asta era serios si nu parea ca o sa dea inapoi de la nimic. In doua secunde era in fata ei cu pumnul stang indreptandu-se spre burta ei in timp ce bratul drept statea indoit si incordat pe langa corp.
Ea ii blocheaza pumnul cu mana dreapta si indoaie piciorul incercand sa-l loveasca la mijloc.
In acelasi timp, Sei ridica piciorul si cele doua membre se lovesc una de alta, impingandu-i pe cei doi in spate. Dar Sei nu statu pe ganduri si isi roti piciorul drept spre mijlocul ei.
Ea se lasa pe vine ,mana si piciorul drept sprijinite de pamant cu piciorul stang stand drept.Dupa ce piciorul lui Sei trece de capul ei isi arunca piciorul stang incercand sa-l loveasca in spate.
Apuca sa vada doar din coada ochiului ca se indrepta spre el si tot ce putu sa faca era sa se rostogoleasca pe jos ca sa evite sa fie lovit. Poate ca totusi invatase ceva, dar mai avea mult pana cand putea sa il atinga.
Ea nu renunta.Era mai serioasa ca oricand.Nici nu mai comenta sau facea glume pe seama lui.Acum ca era in elementul lui nu isi permitea sa isi piarda concentrarea nici pentru o clipa.
Continua sa atace stiind ca daca il lasa prea liber atunci sigur o va pune la pamant.
Isi arunca picioarele ca intr-un dans unul dupa altul incercand sa-l loveasca ba in piept ba in stomac sau la cap.
Desi o tehnica buna de a-ti tine adversarul in defensiva, Sei invatase demult cum sa lupte impotriva unei astfel de tehnici. O lasa sa se apropie putin cate putin si cand piciorul ei era la doar un centimetru de a-l lovi, se lasa intr-un genunchi si o lovi cu palma in burta, trimitand-o inapoi cativa pasi.
Fusese surprinsa sa observe ca nu o durea atat de tare cum a durut-o acum o saptamana.Poate ca totusi antrenamentul cu greutati daduse roade.Asta nu o descuraja si de data asta ataca cu pumnii incercand totusi sa-si pastreze picioarele intacte.Trebuia cumva sa-i gaseasca o deschidere in tehnica.
Era la fel de rapida ca si el, doar era fata si practica kendo, era de inteles. Si la cum isi misca bratele, a trebuit sa o lase sa continue vreo doua minute inainte de o apuca in sfarsit de incheietura stanga. Nu pierdu nici o clipa si o facu sa se roteasca pe loc si apoi o curprinse cu bratele in jurul umerilor ei, tinandu-si picioarele in asa fel incat sa nu poata sa il loveasca.
Yui se smucea incercand sa se elibereze dar stransoarea lui era prea puternica chiar si pentru ea.
‘Hei..trisezi !Nu e regulamentar!’ striga ea iritata.
‘De unde sti tu? Nu zice niciunde ca nu te poti imobiliza.’
‘Mrr..bine atunci’spune ea si inainte sa realizeze ce face Yui il musca de brat fortandu-l sa isi elibereze stransoarea.
Muscatura aia il lua prin surprindere, mai mult pentru ca era foarte dureroasa. Era o gura mare, era de asteptat sa aiba si o muscatura pe masura. Din pacate, isi lua ochii de pe ea pentru doua secunde.
Atat i-a trebuit.Il apuca de brat si il trase cu forta aruncandu-l peste umar si izbindu-l de pamant.
Ramase complet dezorientat, dar cand o vazu in piciore uitandu-se la el, mana lui inca in stransoarea ei, prima lui reactie a fost sa o apuce de maini si sa o traga in jos, dar pentru ca o tinuse prea strans, cand cazu, Yui il trase dupa el si dupa ce se rotogolira de cateva ori pe podea, se oprira, Sei ajungand deasupra.

Amandoi gafaiau.
‘Hahaha..ce zici de miscarile alea domnule nimeni-nu-ma-poate-atinge-in-elementul-meu?’ spune ea respirand greu.De la rostogolire si toata agitatia la care fusese supusa elasticul din parul ei s-a desprins parul ei rosu imprastiindu-se in toate directiile ca o patura si acoperindu-i putin fata transpirata.
‘Fie, ai reusit sa ma atingi, dar daca ar fi un meci oficial, nu ai rezista pana la capat impotriva mea,’ ii spuse, respirand la fel de greu.

*

‘Impotriva ta….insa nu uita ca tu ai invins pe cea mai tare din scoala..asa ca daca sunt in stare sa-ti tin piept tie..sigur ma descurc cu niste ratati din alte clase..’ ii spun eu ranjind.
‘N-ai decat, sa vedem cate lovituri rezisti sa primesti,’ imi intoarce putin mustrator.
‘Deci vii la festival , da?’ intreb eu si bataile inimii incep sa revina la normal.
‘Asta era intelegerea,’ imi raspunde ridicand din umeri.
Am zambit multumita.Nu numai ca am reusit sa ma ridic la nivelul lui , dar acum stiu si karate si scrima.O sa rup mar pe toti!
Abia dupa ce m-am linistit stiind ca am progresat am realizat ca trecuse ceva vreme si el inca nu se ridicase de pe mine.Ma simteam super lipsita de aparare.
‘Uhm..uhm..da-te jos de pe mine..’ zic eu repede.
Ah, da...’ zice el si se da jos repede de pe mine si ramane in fund pe jos. ‘Sper ca intelegi ca asta inseamna ca ne vom antrena si mai tare vineri.’
‘Uhm..mda..sigur.’zic eu repede si ma ridic.
‘Ah fir’ar..am antrenament la inot acum!’zic brusc.’Fir’ar..am sters-o !’ zic in timp ce o iau la fuga spre usa.

*
Chiar o facuse, reusi sa ma atinga, chiar daca in forma unei aruncari peste umar, intr-o competitie se puncta. Eh, asta e... acum va trebui sa ma pregatesc psihic pentru festival. O competitie are mai multe meciuri si nu avea cum sa nu primeaca mai multe lovituri. Poate ca stia sa se lupte nu prea rau, dar acum ramanea de vazut cat de mult rezista intr-o lupta adevarata.
Nu are rost sa imi fac griji degeaba. Dupa ce ma ridic si ma sterg de praf, ma schimb si plec acasa. Daca ar fi vazut cineva lupta ar fi inceput zvonurile prin scoala ca am devenit rivali.
Prea multa bataie de cap... Ren o sa plateasca pentru asta. O sa-mi faca temele tot restul semestrului, iar daca pierdem, tot restul anului. Si el imi zicea ca o muncesc prea tare. Mai degraba nu destul, daca a reusit sa-si imbunatateasca tehnica asa de repede, atunci cu o sesiune de antrenament o data la doua zile am fi avut o sansa reala de a castiga. Dar pana atunci...
‘Sunao?’
‘Ah..Kawata-san!’zice ea surprinsa.Avea in mana o punga cu legume.
‘Ce cauti afara de una singura la ora asta?’
‘Nu e asa tarziu..onee-chan are antrenament si eu ajut in bucatarie fiindca ea ar putea sa dea foc la casa’ chicoteste ea si-mi zambeste.’A trecut ceva vreme...cum merge?’
‘Nu prea roz... imi vine sa il spanzur pe Ren ca m-a bagat in festivalul asta.’
Sunao se intrista.
‘Imi pare rau...dar sa stii ca sora mea e foarte entuziasmata’ adauga ea.’Toata saptamana trecuta s-a antrenat la karate.Are la vanatai pe corp..o gramada’explica ea.’Stiu....ai vrea sa vii sa mananci cu noi?Bunicul lucreaza si nu vreau s-o las pe bunica singura’spune ea repede.
‘Nu cred ca e o idee buna...’ in plus ultimul lucru pe care vreau sa il fac in seara asta este sa o vad pe sora ei.
‘Oh..inteleg..am fost prea tupeista nu?Scuze..m-am cam lasat dusa de val dupa intalnirea aia distrusa si...ma gandeam ca acum ma..urasti’ murmura ea trista.
‘Nu-i vorba de asta, dar am avut o zi lunga si sunt obosit. In plus, am nevoie de o baie,’ incerc sa ma scuz fara sa o supar si mai tare. ‘Si oricum, nu a fost vina ta, a fost a lui Yui. Ce zici sa incercam din nou Sambata seara?’
‘Serios?’ intreaba ea surprinsa si fata i se lumineaza.’Ok..uhm..ok..atunci..mai vorbim ‘spune ea si-mi face cu mana in timp ce se indeparteaza.
‘Ai grija de tine,’ ii raspund zambind si ii fac cu mana pana ce se intoarce.
Phew... am scapat si de asta. Cina la ea acasa cu sora-sa si bunica-sa, ce ar putea fi mai rau? Totusi, mi-e foame. Trebuie sa ajung acasa si repede. Intrebare e ce fac mai intai? Un dus sau un sandwich?
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#15
12 : Intalnire vs esec

Timpul a trecut.Antrenamentele mele au continuat atat cu Ren cat si cu Sei si Yuki .Festivalul batea la usa. Luni avea sa inceapa.
‘Hei Yui-chan!’ aud o voce in spatele meu.Era Meiryu.
‘Cum merge antrenamentul ?’ ma intreaba ea entuziasta.
‘Bine’ spun eu in timp ce-mi dadeam jos bluza la vestiar.
‘Tu la ce concurezi?’
‘Volei , badminton si inot ‘ explica ea cu un zambet larg pe buze.
‘Da-mi voie sa ghicesc..la inot partenerul tau e Sawaka-san, nu? ‘ o intreb eu un pic ironic.Presedintele consiliului elevilor era indragostit pana peste cap de ea.I-a facut si serenada in curtea scolii dar Meiryu o luase drept karaoke si nu l-a luat in serios.
‘De unde stiai?’ intreaba ea uimita de deductia mea.Ce pervers..vroia s-o vada in costum de baie evident.
‘A fost doar noroc..’am ridicat eu din umeri.
‘Deci..cum merge cu karatele?’ ma intreaba dupa ce iesim din vestiar.
‘Merge ok.’ Raspund eu putin surprinsa de intrebarea ei.Ma manca limba sa spun cuiva ca l-am invins pe Sei...ok. , nu l-am invins dar i-am facut fata.
‘Auzi....e adevarat ca Kawata-san are un dragon tatuat pe piept?’ ma intreaba ea deodata.
‘Ce!?’ zic eu socata.’De..de unde sa stiu eu asta?’ Oare chiar avea tatuaj?Nu stiu daca parea genul sau nu.
‘Da..asa se zvoneste.’ Ah..se zvoneste,atunci totul e clar.
‘Habar n-am.De ce ma intrebi pe mine? ‘
‘Pai..ne gandeam ca poate l-ai vazut din intamplare la antrenament..bluza aia e destul de usor de desfacut’ spune ea mai mult inducandu-mi ideea de a incerca sa vad ce era sub bluza lui.
‘Nu am vazut nimic!’ spun eu repede.

*
Macar aveam un lucru de care sa ma pot bucura inainte de festivalul acela din care o sa ies cu vanatai si poate, daca avem noroc, locul doi. Cel putin puteam sa-mi incerc din nou norocul cu Sunao si de data asta, sora ei va sta acasa. Sper ca nu vrea iar la karaoke, nu vreau sa ma fac de ras a doua oara, macar nu in acelasi loc.
Ora sase, sunt imbracat bine, am parul aranjat, nu pieptanat, miros a deodorant, ce poate sa mearga prost? Bat la usa si astept sa imi deschida cineva. Cand aud pasi venind spre usa afisez un zambet si ma pregatesc sufleteste in caz ca era altcineva decat cine as vrea.
Am avut prea mari sperante sa fie Sunao.Yui imi deschide usa.Era intr-un maieu si niste pantaloni de pijama cu pisicute.Avea bigudiuri in cap si o felie de pizza in mana.
Nu parea surprinsa sa ma vada.
‘Sunao ti-a venit gagicu’ ! urla ea in sus pe scari si lasa usa deschisa in timp ce ia o gura de pizza.
‘Sarmanta ca intotdeauna,’ zic eu intrand in casa. Ce incerca sa faca? Sa ma sperie? Nu a vazut-o pe matusa mea cand se aranjeaza ca sa iasa in oras, aia da fata de cosmar.
Se arunca pe canapea si incepe sa butoneze televizorul prefacandu-se ca nici nu exist.Bunica lor iese din bucatarie deodata.
‘Oh..tu trebuie sa fii Sai..’ zice ea zambind.
‘Sei,’ o corectez eu. ‘Ma bucur sa va cunosc.’
Yui isi inabusa un raset.Sigur se distra pe seama mea.
‘Nu uita ca protectia e primul lucru..’ spune ea vesela in timp ce uda floarea.Yui se prapadea de ras.Habar n-aveam ca au o bunica asa glumeata...acu vad de unde mosteneste Yui temperamentul ala.
‘Credeam ca primul lucru era sa ne cunoastem,’ ii zic eu calm. Cu siguranta aschia nu sare departe de trunchi.
‘Ah..Yui imi zicea ca deja va cunoasteti bine.Am inteles ca ati fost si la karaoke...ce iti mai face cucuiul?’ intreaba ea in continuare.Yui se strica de ras si se rostogolea pe canapea aproape sufocandu-se.
‘Mai bine decat mandria nepoatei dumneavoastra de cand m-a provocat prima data,’ ii intorc zambind. Nu e singura care poate sa joace asa.
Yui se incrunta si musca din pizza din nou.
‘Oh..nepoata mea are temperamentul asta de la mama ei..focoasa femeie.Insa Yui cred ca se poate ridica dupa orice pierdere’ spune ea cu sinceritate.
‘Obaachan..nu il mai tachina’ zice Sunao din capul scarilor.Era imbracata foarte elegant.Avea o rochita albastra cu cateva paiete stralucitoare si niste pantofi albastrii cu toc mic.Rochia ii punea in evidenta corpul subtire si miscarile usoare.
‘Arati superb,’ ii zic si vorbesc serios. Rochita aceea o facea sa arate mai in varsta decat era si se mula perfect pe corpul ei, care inca mai avea de crescut. Nici macar Yui nu putea sa-mi strice seara.
‘Multumesc’ spune ea un pic imbujorata.
‘Aveti grija.Sunao , sa nu intarzii mult’ spune bunica zambind.
‘Sa ma suni din jumate in jumate de ora!’ striga Yui de pe canapea.Sunao se incrunta la ea.
Imediat ce am iesit din casa scot floarea din buzunar. Nu era mare lucru, doar capul unei lalele mici rosii inca inchise.
‘Deci, unde vrei sa mergem?’ o intreb si ii ofer floarea
‘Oh! I-a dat floare!’ aud vocea lui Yui din casa.Ma intorc brusc.Ea si bunica se beleau la geam.Cand ne vad bunica ei incepe sa stearga geamul si Yui ne face cu mana.M-am incruntat si am tras-o de mana pe Sunao.
‘Unde vrei tu..’ chicoteste ea
Din cate stiu este doar un singur loc potrivit pentru tinuta ei in apropiere. Sper doar ca inca mai au acelasi program, nu am mai fost acolo de cateva luni cand l-am vizitat pe Ren. Din fericire, ceainaria era pe jumatate goala asa ca am gasit o masa libera si ne-am asezat. In cateva minute sunt aduse meniurile si incep sa ma uit pe selectiile de ceai.
‘Stati de mult cu bunica voastra?’ o intreb dupa ce ni se aduce ceaiul, biscuitii si dulceata.
Sunao adopta o pozitie mai dreapta si serioasa.
‘Cam de 6 ani.Yui avea 10 iar eu 8.’ Spune ea si incepe sa se joace cu lingurita in ceaiul ei.
‘Scuze, n-am vrut sa-mi bag nasul in subiecte delicate.’
‘Nu’ zice ea grabita.’Defapt..e prima data cand povestesc cuiva.Ma simt mai bine.As fi vrut sa fi fost o cale sa o ajut pe oneechan sa se simta mai bine si ea.’ Adauga ea si un suspin scurt ii scapa.
‘Comportamentul ei dur e mai mult o fatada, nu-i asa?’ o intreb. Trebuia sa-mi dau seama ca lucrurile erau mai complicate decat pareau sa fie. Nimeni nu e asa nesuferit fara motiv.
‘Intr-un fel.Te rog sa nu o condamni.Mama noastra a fost profesoara de kendo.Tata a fost afacerist.Mama iubea kendo.Bunica avea dreptate.Yui seamana izbitor de mult cu ea,mai mult decat seman eu.Mama era vesela si tupeista,curajoasa si hotarata.Cand isi punea ceva in cap o ducea pana la capat.Yui era la fel ca ea.Majoritatea din personalitatea ei chiar este asa,insa ....cand mama a murit..toata familia a fost devastata.Tata a inceput sa bea si in curand nu ne-a putut intretine.Bunicii ne-au luat in grija.Yui nu mai era ca inainte. S-a apucat serios de kendo si nu s-a mai apropiat de nimeni decat de familie.A zis ca nu ii trebuie decat familia,si ,mereu a avut grija de mine.Ma dadaceste ca pe un copil.Imi face toate poftele , imi accepta orice hatar.Compunem melodii impreuna , mergem la karaoke,ma invata kendo.Crede-ma..stiu ca are aceasta tendinta de a parea asa cum o vezi tu , enervanta si toate cele ,insa habar nu ai cate calitati poate sa aiba.Asa ca,mi-ar placea daca ati putea sa va intelegeti mai bine’
Au avut o viata grea, era de inteles ca Yui se purta in felul acesta. Chiar imi parea rau pentru ele. Asta explica si izbucnirea ei la prima noastra intalnire, sau prima incercare, incerca sa o protejeze pe sora ei. Cu familia in starea in care era se simea nevoita sa ii protejeze pe toti, mai ales pe Sunao.
‘Trebuie sa fi fost greu,’ ii zic si dintr-o data ma demoralizez de tot.
‘Oh..nu !’ sare Sunao grabita.’Nu indrazni sa o crezi atat de slaba pe sora mea!Yui e foarte puternica.Scuze..am zis cam multe chestii..iar am stricat intalnirea...cam avem ghinion’ incearca ea sa glumeasca.
‘Sti cum se zice, a treia e norocoasa,’ ii zic zambind.
‘Dar..nu trebuie sa se termine prost nici asta..’ spune ea imbujorandu-se.’Mama zicea ca daca termini cu bine incepi cu bine...deci..uhm..eu..’ incepu ea sa se balbaie.
‘Atunci sa o terminam cu bine,’ ii zic si merg langa ea si inainte sa zica ceva pun mana pe obrazul ei si ma aplec spre ea.
Sunao se facu rosie ca racul insa nu se dadu inapoi.Inchise ochii pregatita sa o sarut......si telefon incepe sa cante o melodie care pot sa jur ca era dintr-un anime , mult prea vesela ,si distruge momentul.
Ea ia telefonul repede.Se uita pe ecran si apoi se uita la mine cu mila.
‘Da onee-chan..’zice ea cu jumatate de glas.
Imi las capul jos, venele tamplelor incep sa pulseze si jur ca o sa ii scot inima pe gura si rinichii pe urechi cand o vad la festival. Ma asez pe un scaun si astept sa termine de vorbit, sorbind ceaiul care il mai am in cana, incercand sa nu arat prea dezamagit.
‘Da...da..sunt bine.’ Zice Sunao uitandu-se dezamagita la mine.’Da..nu..nu a facut nimic.Suntem la ceainarie...am intarziat cu doar 5 minute sa te sun din jumate in jumate de ora! Da am mancat.’ Suspina si imi intinde telefonul.
‘Vrea sa vorbeasca cu tine’
Apuc telefonul, punand o mana sub masa pe care o strang intr-un pumn cat pot de tare, altfel sigur primul lucru pe care il fac este sa o injur. ‘Da?’
‘Sa nu te prind ca o saruti ca iti rup gatul.’ Spune ea pe un ton vesel.’Atunci..byebye Sei-kun!’ si inchide receptorul.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#16
13: Familie vs Impresie

‘Stie cum sa strice o seara, nu-i asa?’ ii zic lui Sunao si ii intind telefonul
Sunao chicoti.
‘Daca nu era sora mea pot sa jur ca incerca sa ne desparta ‘ spune ea in gluma.
‘Da... de ce ar vrea sa faca asa ceva,’ ii zic putin sarcastic

*
Bun, am sunat.Sunao e ok.Am avut doar un sentiment ciudat cum ca ar vrea sa incerce ceva.....defapt eram de la inceput sigura ca vrea sa incerce ceva.Bunica si bunicul se culcasera.Mi-era somn dar vroiam sa vad cand vine Sunao.Am inceput sa casc.Peste 2 zile incepe festivalul.Sper ca totul sa iasa bine am muncit din greu.Fara sa realizez atipesc pe canapea cu telefonul in mana.
‘Cand ai venit aseara?’ o intreb eu repede a doua zi pe Sunao.
‘Era in jur de 10 ‘ imi spune ea in timp ce prajea painea.
‘Tarziu..foarte tarziu!’ bomban eu.’Ce ati facut?’
‘Oneechan..cred ca stii cam tot ce am facut.’spune ea un pic iritata.
‘Adica cum?’
‘Adica ne-ai sunat din jumate in jumate de ora.Nici daca vroiam nu apucam sa facem ceva.Am totusi 15 ani.Am dreptul la o viata normala.’ Imi reproseaza ea.
‘Da’ ce am facut?’ intreb eu mirata.Nu-mi vine sa cred ca-mi reproseaza ca o protejez de huligani.Ea a urcat in camera pufnind.
Am stat si m-am gandit serios la ce a zis.Oare chiar exageram?Era primul prieten pe care l-ar avea.In plus, nu stiu cate prietene a avut Sei.Daca e prea experimentat atunci cine stie ce e in stare sa-i faca.Normal ca-mi faceam griji.Dar o raneam pe Sunao.Oare era timpul sa renunt?Adica ,nu sa renunt, sa am incredere in ea?Pentru prima data vroiam sfatul unei femei,iar mama nu era.Am suspinat.Hei da gata Yui.Ce e cu melodrama asta de dimineata?Revinoti!Bun..merg sa ma antrenez,maine avem festival.




Festivalul sportiv se va tine pe parcursul a 3 zile.In fiecare zi clasele vor avea 3 din cele 9 probe reamintite mai demult: volei , baschet , scrima , ,inot, fotbal , baseball, badminton , karate,kendo.
In prima zi erau planificate meciurile de volei , scrima si fotbal.Deci saptamana incepea bine.Aveam meciul cu Ren.
A doua zi aveam inotul cu Yuki , si urmaream sa vad cum merge clasa noastra cu kendo si baschet.Iar in ultima zi eram la karate cu Sei.Pentru karate aveam cele mai multe emotii.
Din nefericire nu voi putea sa particip direct cu Ren sau oricare din ei,desi pentru Yuki si Sei nu e o nefericire, pentru ca fiecare proba are competitia pe sexe.Ren va concura pentru cel mai bun la masculin iar eu ma voi lupta pentru feminin.
Sunao a venit si ea sa urmareasca festivalul , la fel si bunicii mei , pentru ca era deschis pentru toti vizitatorii.

*

In sfarsit a venit prima zi a festivalului... si nici ca nu se putea mai rau. Ignorand faptul ca inca ma enerveaza faptul ca iar s-a bagat in treburile noastre fata aia cu gura mare, mai trebuie sa si asist la fiecare competitie ca spectator sa arat ca imi sprijin scoala. Colac peste pupaza, parintii mei m-au vazut cand imi impachetam uniforma pentru karate in loc de carti si m-au intrebat repede ce se intampla. Nu aveam cum sa le spun ca la scoala se tin doar ore de sport asa ca au aflat de festival. Iar acum... sunt in tribune si imi fac cu mana.
‘Oh...aia sunt parintii tai?’ ma intreaba Yui in timp ce-si inchide costumul pentru scrima si-si ia in mana masca.Cand se strecurase in spatele meu inca nu stiu.
‘Ce te intereseaza pe tine?’ o intreb iritat.
Se pare ca deja vorbeam cu aerul caci Yui o luase spre parintii mei.
‘Hey! Vino inapoi!’ strig dupa ea si o prind de brat inainte sa ajunga la ei. ‘Tu stai la locul tau, deja imi esti datoare ca mi-ai ruinat doua intalniri.’
‘Prostii..cum adica am ruinat..a doua intalnire a decurs bine nu?’ zice ea revoltata si-mi scapa iar din mana.
‘Ai sunat din jumatate in jumatate de ora,’ ii reprosez eu.
Nici nu ma auzea.Deja urca scarile si eu alergam dupa ea s-o prind.Cine stie ce le zicea alor mei daca ii....fir’ar..a ajuns.
‘Buna ziua d-le si d-na Kawata ‘ o aud ca spune si se apleaca putin.
‘Buna draga,’ zice maica-mea zambind. ‘Ne cunoastem?’
Grozav, pune gaz pe foc... ‘Nu, nu o cunoasteti asa ca hai sa ramana asa,’ zic eu din spate.
‘Oh..tu trebuie sa fii Sunao!’sare tatal meu vesel.’Nu ma asteptam sa fi asa draguta’.
‘Poftim!?’ zic eu luat pe nepregatite.Yui incepe sa rada zgomotos.
‘Nu..eu sunt Yui..aia e sora mea.Uite-o acolo!’ spune ea si arata cu degetul spre Sunao care era pe teren.
‘Aha... de ce nu stati cu noi?’ zice maica-mea.
‘Nu poate, e prea ocupata,’ zic eu repede
‘Da...ar trebui sa...’ incepe ea dar tatal meu o opreste.
‘Prostii , nu prea stim multi prieteni de-ai lui Sei,ne-ar face placere.’ Zice el vesel.
‘Sei..nu te deranjeaza sa stai pe scara nu?’ intreaba mama.Ce??
‘A ce arat eu?’ o intreb si incep sa ma enervez. ‘Trebuie sa inceapa competitia de scrima asa ca trebuie sa se pregateasca. Si da! Ma deranjeaza sa stau pe scara!’
Nu stiu care se distreaza mai mult pe seama mea in momentul asta, ea sau parintii mei, dar nu aveam de gand sa ii las sa ma ia peste picior. Ultimul lucru de care am nevoie este sa inceapa sa ii placa de ea, cine stie ce le trece prin cap? Poate sa o invite la masa impreuna cu Sunao. Nu mai duc gunoiul si nu mai spal vasele pana cand plec de acasa daca incearca
‘Sei!Nu fi nepoliticos!’ridica tonul mama .
‘E ok!’sare repede Yui.’Chiar trebuie sa plec..mi-a facut placere’spune ea si coboara scarile.
‘Ce fata draguta..nu crezi draga?’ il aud pe tata .
‘Oh da’
‘Asta s-o credeti voi...’ bomban eu si ma indrept spre un loc fara oameni unde ma pot ascunde de toata lumea pana cand trece ziua asta infernala.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#17
Mda...uite ca am facut un efort supraomenesc si am sa iti dau comentariul ala care il astepti de cateva capitole:D..

1.Ideea ficul e suuuuper originala
2.Ma enerveaza ca te invarti in jurul cozii cu ficul,adica mai am de asteptat creca vreo cel putin 20 de capitole pana se combina astia 2....
3.Mai incapatanata de atat nu poti sa o faci pe Yui...
4.La partea de gramatica nu am ce sa reprosez,chiar foarte bine descris,iar ficul nu este umplut pana la refuz de dialog,iar greseli de tastare pot sa spun ca nu am vazut niciuna.
5.I love this fic:X:X:X

Chuuuuz....si next-ul repede...:D

#18
nota: am uitat sa pun pozele personajelor..asa k le pun acu..atentie..nu sunt creatoarea acestor poze ,nu-mi asum resp daca le aveti la avatare,siguri..le-ati folosit undeva...le-am gasit ptr k sunt conform construirii pers mele..so..

yui - http://img510.imageshack.us/img510/2097/yuih.jpg
sei - http://img140.imageshack.us/img140/9320/sei.jpg
sunao- http://img140.imageshack.us/img140/7186/sunao.jpg
ren - http://img140.imageshack.us/img140/190/ren.jpg
Meiryu - http://img294.imageshack.us/img294/2985/meiryu.jpg






14 : Spadasin vs Evolutie


Dupa ce m-am intalnit cu Sunao ne-am asezat in primul rand.Meciurile trebuiau sa inceapa.
Toata jumatatea feminina s-a ridicat in picioare cand Ren a intrat sa lupte.Ren a trecut foarte usor pana in semifinale.Era cu adevarat talentat.Era clar ca mai facuse si inainte scrima , si toata clasa noastra il sustinea,mai ales fetele.facusera si pancarte cu ‘haide ren’ sau ‘succes ren’ si mai ales cu ‘te iubim ren’ .Da,va inteleg fetelor.Ne-am uitat la lupte cu sufletul la gura.Mai ales eu care aveam de invatat pentru ca urmam in curand.
Nu mi-a fost mare mirare cand Ren l-a invins pe celalalt finalist.

*

Si din nou arata cat de bine se pricepe la scrima, ar trebui , dupa cati ani a petrecut cu unchiul sau, fost campion la scrima. Ar putea fi fetele acelea mai enervante? Sar in sus doar pentru ca arata bine, nu au pic de demnitate. Poate fac pancarte si pentru mine ca le rup pe toate. Una e sa incurajezi pe cineva, alta e sa te faci de ras. Acum sa vedem de ce e in stare gura mare. Poate la scrima se va descurca bine, la karate sigur nu o sa faca mare lucru.

*

Am tras aer in piept. Si mi-am pus masca.Am incercat sa fac abstractie de toti care urlau in jurul meu.Prima mea oponenta era Sakura Daidouji din clasa 11 C.Dupa ce ne-am salutat meciul a inceput.Ea a atacat prima.Credeam ca o sa fie mai greu insa dupa antrenamentul cu Ren , si experienta mea in kendo miscarile ei pareau de 2 chiar 3 ori mai lente decat atacurile lui Ren.
Cand varful se apropie de mine incercand sa ma atinga ma feresc si ii lovesc floreta dand-o intr-o parte .Sakura ataca iar incercand sa ma atinga insa eu saream inapoi concomitent cu loviturile ei iar apoi intr-o milisecunda ma rotesc spre stanga si o ating in lateral chiar sub coasta.
Si urmatoarea adversara a fost la fel.In majoritatea timpului cheia era sa evit atacurile ,iar agilitatea mea era destul de mare.
Inainte sa-mi dau seama ajunsesem in finale.Avand in vedere ca ma luptam si cu membrii clubului de scrima nu imi venea sa cred ca am reusit sa ajung pana acolo.Se parea ca de la kendo am invatat multe lucruri utile.Scrima se bazeaza in primul si in primul rand pe agilitate si reflexe , asa cum mi-a explicat Ren.Acum venea ultima oponenta .


*
Cel putin nu se facea de ras. Nu stiu ce i-a facut Ren in ultima luna, dar arata de parca progresase mai mult la scrima decat la karate. Vesti proaste pentru poimaine cand trebuie sa arate rezultatele muncii mele. Daca s-ar misca la fel de repede si atunci, ar avea sanse sa ajunga in semi-finale, la mai mult de atat nu pot sa sper. Restul colegilor erau impresionati de cat de bine se descurca. Ei hai, ca nu e chiar asa de buna. Adversarii ei nici nu erau profesionisti, probabil si lor le-au picat sporturi pe care nu le mai practicasera. Ren pe de alta parte arata multumit de performanta ei. E fata asa ca probabil nu e obiectiv.
‘Chiar ma surprinde..nu crezi ca se misca excelent?’ ma intreaba el in timp ce se uita spre teren.Era o pauza de 5 minute inainte de finala.
‘Tu esti prea usor de multumit. Impotriva cuiva cu mai mult antrenament nu ar rezista nici un minut.’
‘Hmm..hmm..ma intreb cine are mai multa dreptate..eu care invat inca de mic arta aceasta sau tu care nici n-ai pus mana pe o bokuto in viata ta..oh,scuze,ai pus o data mana..’chicoteste el.’Uita-te la pozitia corpului , cum tine sabia in mana dreapta , in ritmul acesta o sa poata sa ajunga sa joace chiar si cu spada.Stii...devine din ce in ce mai greu sa-ti respect cererea..’
‘Poate ca nu stiu nimic despre scrima, dar stiu ca nu are cum sa se puna cu un profesionist. Ar pierde asa de repede, ar trebui sa i se povesteasca ce s-a intamplat. Stai... care cerere?’ il intreb putin confuz.
El se ridica cu un suspin fals.
‘Ah..nu mare chestie..doar faza cu sa nu ma dau la ea ‘ zice el si coboara scarile .
Ce?! Ar putea fi ziua asta mai rea decat atat? Mai intai imi cunoaste parinti, apoi Ren incepe sa o placa... cand o sa se termine cosmarul asta? Daca maine nu castiga fiecare meci o sa o spanzur si o sa-i dau foc scobitoarei. Gata, destul sprijin pentru o zi, mai bine ma duc acasa si imi bag capul in cuptor.


*

Bun,Akira-sempai de la 12 D.Am auzit ca pe langa presedintele clubului de scrima care este baiat si pe care Ren l-a rezolvat ea e cea mai tare.oficial sunt mancata.
Tipa ataca foarte bine si mereu ma incolteste.Parca nici n-as fi eu.Nimeni nu ma da pe mine inapoi si scapa nevatamat.Chiar daca nu sunt in elementul meu trebuie sa ma descurc ,nu pot sa-l dezamagesc pe Ren.
Akira loveste si loveste si loveste incercand sa ma atinga insa cumva reusesc sa-i indepartez cu floreta miscarile cele mai amenintatoare.Ma irita doar simplul fapt ca eu ma retrageam si ma dadeam inapoi in timp ce ea avansa fara grija.Trebuia sa fac ceva.
Si uite sansa mea.Atacul drept si lung care o lasa cu deschideri .Acest atac ia mai mult timp asa ca am destul la dispozitie sa evit lovitura.Probabil se asteapta sa ma folosesc de asta si s-o atac si eu direct insa nu sunt fraiera.Ren mi-a spus de aceasta smecherie.Ma dau intr-o parte si ii lovesc floreta cu a mea fortand-o sa o puna la pamant si proptind-o cu a mea.Floreta nu va rezista mult,sigur se va indoi curand asa ca repede m-am rasucit si am lovit-o in spate.
Nu pot sa cred.....am castigat.Ba s-o cred.
‘Da!’ sar eu fericita.Akira si-a scos masca si avea o fata socata.
Sala,si mai ales clasa a 11ª B urla si chiuia de fericire.
Mi-am scos masca.Sunao si bunicii mei aplaudau fericiti si Sunao topaia.Ma uitam in jur.Colegii mei chiar ma aplaudau...niciodata nu m-a aplaudat nimeni,era un sentiment placut.
Din instinct ma intorc catre locul lui Sei.Era gol.Unde Dumnezeu a plecat?Nici n-a stat sa ma vada pana la sfarsit!Idiotul.M-am bosumflat.
‘Ah,Yui-chan!’ aud vocea lui Ren si ma intorc repede.Ranjea cu gura pana la urechi.
‘Ai fost fenomenala!’spune el punandu-si o mana pe umarul meu.
‘Mersi .Adica,pentru tot.’spun eu si zambesc cu cea mai mare sinceritate posibila.M-am panicat nitel cand i-am vazut chipul socat deodata.
‘Uhm..esti bine?Am zis ceva? ‘ intreb eu ingrijorata.El scutura deodata din cap destul de violent.
‘Nu...doar ca...’
‘Ca ce..?’ intreb eu repede.
‘Esti foarte frumoasa cand zambesti asa..’ ranjeste el la mine.M-am inrosit.Ok,gata.Deja durase prea mult tarasenia asta.Vroiam sa-i spun la sfarsitul festivalului ca-l plac,fie ce-o fi,insa acum am ocazia sa-i zic mai repede.

*

Deci chiar a castigat, nu-mi vine sa cred... eh, poate Ren are dreptate si se descurca mai bine decat am crezut. Ramane de vazut cat de bine se lupta peste doua zile, atunci vom vedea cat de mult a invatat. Daca la scrima se descurca asa de bine asta nu inseamna ca va fi la fel la inot si la karate. Dar mie mi-a ajuns, inchid usa din spate de la sala de sport si ma indrept spre casa fara sa ma schimb de hainele pe care le car in rucsac.

*
‘Ren…uhm..vreau sa-ti zic ceva’ spun eu dintr-o suflare.Ren parea surprins de brusca mea seriozitate.
‘Ce s-a intamplat?’ Puteam sa-i zic?Puteam sa-i zic in aglomeratia asta?
‘Uhm..eu...’
‘Yuhuu...Yui!!’ aud o voce si Meiryu sare la gatul meu.’Bravo!Ai fost bestiala!’ zice ea .Prost timing Meiryu.Am pierdut sansa.Toti venisera sa ma felicite.
‘Yui,ce vroiai sa zici?’ ma intreaba Ren destul de tare ca sa acopere restul zgomotelor.
‘Uhm..nu e ceva foarte important,vorbim maine dupa competitia la inot ,ok?’
Nu puteam sa-i zic acum,dar deja ma hotarasem.O sa-i zic maine.Ce mai conteaza o zi?

edit:ms de observatie ^^
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#19
15 Determinare vs inec


Ziua a doua.Ziua competitiei la inot ,a celei la baschet si a celei la care ar fi trebuit eu sa dau, kendo.Ziua favorita a baietilor si a fetelor.Ziua in care baietii vedeau fetele pe jumatate goale si ziua in care fetele vedeau pieptul gol al baiatului favorit,in alte cuvinte:ziua perversilor.
Majoritatea colegelor mele din liceu au ales costumul de inot pentru competitie din deux-piece ca sa li se vada si abdomenul frumos si suplu.Eu am luat costumul traditional.Era deajuns ca imi vedeau mainile,picioarele si spatele gol , nu aveam chef sa vada si mai mult.oricum nu aveau ce sa vada,Sunao e cea care a mostenit pieptul mai rotunjor in familie,desi nici mama noastra nu prea era foarte dotata,insa ei ii placea sa se numeasca o femeie echilibrata.Mie in schimb nu-mi place ca cineva sa-mi vada corpul.De obicei nici fusta nu port.Sa nu va aud ca ma faceti rusinoasa ca va omor..nu am probleme la vestiar cand ma schimb cu fetele,dar am problema cu perversii.Era o zi calduroasa.Tocmai buna pentru inot.
‘Fii atenta!’zice Yuki venind spre mine.’Eu o sa iau locul intai..nu trebuie sa te fortezi,deci nu-ti face griji daca ajungi pe ultimul loc sau ceva’ Asta numea el incurajare? Singurul motiv pentru care nu i-am tras un pumn acum in fata era pentru ca daca nu se oprea sangerarea se murdarea apa din bazin,mi-e mila de apa din bazin.
Competitia de inot a inceput.Ma uitam prin jur sa vad daca Ren ,Sei sau Sunao erau prin preajma.Sunao imi facu cu mana din randul al patrulea.Ren era in randul intai.Am inghitit un pic in sec,azi trebuia sa-i spun ceva foarte important.Imi intorc privirea.Mai lipsea o persoana.unde era Maiestatea Sa?Hmm...pun pariu ca nici macar nu vine azi.Oh,ia uite-l.Era in primul rand ,exact langa podiumurile de la care se sare.
Yuki a fost patetic,cica i s-a pus carcel la al doilea tur si a luat locul 4.Cred ca ego-ul lui era pe moarte acum.
In 10 minute urmam noi , fetele.


*
Daca ieri a fost rau acum e si mai si. Cu totii se holbeaza la concurentii de la inot de parca nu au vazut niciodata in viata pe cineva in costum de baie. Nu imi dau seama care sunt mai rai, baietii sau fetele. Oamenii astia trebuie sa se maturizeze. Poate ca sunt doar in liceu, dar sa fim seriosi nu sunt ce as numi eu frumuseti. Macar o persoana inca mai are capul pe umeri , si e tocmai Gura Sparta. Imbracata intr-un costum care nu arata mai mult decat e nevoie. E competitie de inot nu de costum de baie. Stai putin, ala a fost un blitz?
Ma uit in jur si vad pe unul cu camera de fotografiat, stand in genunchi langa tribune, facand poze fetelor. Poti fi mai patetic de atat? Ma dau intr-o parte si merg in spatele lui apoi il apuc de guler si il ridic de pe jos si indata ce se intoarce ii smulg aparatul din mana.
‘Exista site-uri pe internet daca chiar ai nevoie, ce ar fi sa te potolesti?’
‘Ce treaba ai tu cu ce fac eu?’ imi zice enervat si intinde mana spre camera.
‘Ce pot spune? Cei ca tine ma enerveaza,’ ii zic si il imping in spate.
Desfac camera si scot atat filmul cat si bateriile dupa care i-l arunc inapoi. ‘Data viitoare nu folosi blitz, sau stai mai ascuns.’
Oameni fara minte, gandesc in timp ce ma intorc la locul meu. Inteleg ca hormonii lor incep sa ii influenteze, dar exersati si voi putin auto control. Nu mai incepe o data competitia? Incep sa ma plictisesc.


*
Ne-am asezat pe locurile noastre.Meiryu concura si ea.Imi facu cu mana in timp ce primul fluier de pregatire suna.Ne-am aplecat toate deodata.In total aveam de facut 4 ture.2 pentru a intra in semifinale si 2 pentru finale,asta daca ajungeam pana in finale.
Fluierul a sunat si am tasnit cat de repede am putut ,scufundandu-ma in apa. Era inot liber deci fiecare avea voie sa inoate dupa stilul ei.Eu am ales inotul stil brat pentru ca era cel mai rapid si garanta succesul , insa in acelasi timp era si cel mai obositor si necesita cea mai multa stamina.
Asa cum ma asteptam am ajuns prima in partea opusa a bazinului si nici nu am asteptat sa vad cu cat eram inaintea celorlalte.M-am rasucit in apa impingandu-ma de zidul bazinului cu picioarele si am pornit inapoi.Cateva fete inca inotau cand eu am trecut pe langa ele.Meiryu inota in stil testoasa,o miscare buna daca vroiai sa-ti pastrezi energia,insa nu era la fel de rapid.
Am ajuns inapoi prima.Am intrat in semifinale pe locul 1.Exact cum ma asteptam.


*
O etapa e gata, mai raman finalele. Era de asteptat sa termine Gura Sparta pe primul loc, nu stiu ce a facut la antrenamentul de inot sau cel cu Ren, dar cel putin la karate si-a dezvoltat muschii si rezistenta. Cine stie? Poate ca nu o sa se faca de ras maine. Daca intra macar in semifinale, iar eu castig finalele o sa reusim sa impresionam celelalte clase.
Mai raman finalele, daca nu s-a obosit prea tare acum s-ar putea sa castige din nou, cel putin nu o sa ma plictisesc. Ren e cu ochii cat cepele, doar sunt fete in costume de baie, parca ar fi in al noualea cer. Nu inteleg de ce se agita asa mult, cel putin pe cele din liceul nostru le-a vazut in vestiare. Salvamarul ala doarme? Ce mai organizare au si astia... noroc ca fetele astea stiu sa inoate.

*

Ultima confruntare. 2 ture si gata.Ma simteam cam obosita.Stilul care l-am folosit in semifinale mi-a mancat multa energie ,plus ca aseara n-am prea apucat sa dorm , m-am antrenat pentru karate,insa mai era un ultim efort ,puteam s-o fac.
Ne-am asezat din nou pe podiumuri si cand fluierul a sunat am tasnit in apa la fel de repede.Cred ca nu am avut reflexele la fel de bune ca prima data pentru ca am intarziat putin la saritura.Acum trebuia sa compensez.Am inceput sa inot cat de repede puteam.Am simtit cum incep sa gafai de la efort insa am ajuns in acelasi timp cu inca 2 fete in partea opusa a bazinului.Acum totul depindea de cat de multa forta bagam in picioare cand atingeam zidul.Simteam cum muschii incepeau sa-mi amorteasca iar bataile inimii mi se accelerau mult mai mult.Oboseam,insa nu puteam sa renunt,eram la jumatatea drumului.M-am rasucit si am inceput sa inot inapoi.Deodata mi se puse un junghi oribil in umarul drept si foarte repede durerea s-a raspandit pana la mijloc.Muschii de pe partea aia imi amortisera.Cum era posibil , nu puteam sa accept ca sunt atat de slaba.Desi nu mai imi simteam muschii de pe partea dreapta stiam ca dadeam din maini cu toata energia mea ,deoarece creierul inca transmitea impulsurile nervoase catre muschii care apoi actionau din instinct.Desi depuneam un efort urias incepeam sa incetinesc.Inca putin,inca putin.
Am atins zidul , insa mi-o luase inainte o tipa si am fost la milisecunda distanta de a mi-o lua inainte inca una.Deci insemna ca eram pe locul doi,e mai bine decat sa fi abandonat.
In timp ce celelalte finaliste au inceput sa iasa din bazin eu am ramas lipita de zid incercand sa-mi trag rasuflarea .Mi-am zis ca daca o sa ma odihnesc cateva clipe o sa-mi revin insa junghiul persista atat de mult incat n-am mai avut forta sa dau din picioare ca sa ma tin la suprafata.Mainile erau prea obosite si lipsite de vlaga.In curand am inceput sa ma scufund in bazinul de 2 metri jumate.


*
Eh, nu le poti castiga pe toate. Asta patesti cand te fortezi prea tare. Trei zile de competitii sportive, oricine ar obosi. Locul doi nu e chiar asa de rau, arata ca e loc de imbunatatire. Toti au iesit din apa in afara de ea. Ce a patit? E prea dezamagita ca sa mai dea ochii cu lumea? Stai putin... ce naiba face?!
‘Hei!’ strig la salvamar, dar nici nu ma aude si nu e atent la ce se intampla in jurul lui, ochii lui sunt fixati asupra finalistei.
La naiba... ma arunc in apa, avand in vedere ca restul lumii nu isi da seama ca fata aia se ineaca. Nu am mai inotat de mult, dar bine ca nu am uitat cum. Pun o mana in jurul ei si imping cu picioarele ca sa iesim amandoi la suprafata. Cred ca glumesti... chiar nimeni nu vede ce se intampla? Stai, Ren si Sunao isi fac in sfarsit loc prin multime, cel putin capetele lor isi fac, dar nu ma pot ajuta. Trebuie sa o scot singur.
Abia dupa ce iesim amandoi din apa apar si ei langa mine.
‘Ce a patit? E bine?’ intreaba Sunao si se aseza langa ea.
‘S-a inecat asta a patit,’ ii zic si ii verific pulsul, nu e incurajator. ‘Sunao, puneti mainile pe stern si apasa de cinci ori.’
‘Sti ce faci?’ intreaba Ren.
‘Sper...’
In timp ce sora-sa incerca sa ii scoata apa din plamani, eu ii apuc narile si ii deschid gura, pregatindu-ma sa ii fortez aer inapoi in plamani. Dupa ce apasa ultima oara, trag aer in piept si ma aplec spre ea.
Si chiar cand sunt la un centimetru de gura ei, incepe sa tuseasca si ma stropeste cu apa pe fata. Sunao o ia repede in brate si incepe sa planga.
‘Ar trebui sa o ducem la infirmiera,’ le zic stergandu-ma pe fata.
‘O iau eu,’ zice Ren.
O ia in brate si o ridica de jos apoi el si Sunao se indreapta spre cabinetul medical al scolii, mergand cat de repede puteau fara sa o scape, in timp ce eu merg mai incet si imi storc hainele pe drum.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#20
Hmmm....chiar dragut capitol...
Este foarte reusit.nu am vazut greseli de scriere sau de exprimare,dar am ceva sa mentionez:
-Stilul care l-a inotat Yui ai zis ca a fost brat,ei defapt este bras
-Acest stil este cel mai incet nu cel mai rapid,cel mai rapid este craul[adica ala pe fata]
-Ai zis ca Myeru a inotat unu incet in stilul testoasei,defapt este in stilul brostei,iar cum ti-am zis acesta este brasul si este cel mai incet stil
-Stiu foarte bine lucrul asta deoarece am facut inot un an:D
-am zis acest lucru pentru a fi informata corect:D
Next-ul repede:D
Chuuuuuzzz:*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sweet nothings Yaku-chin 2 2.327 21-01-2013, 03:51 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Sweet traps [ Yaoi ] Yaku-chin 8 4.787 27-09-2011, 07:15 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  No more sweet goodbyes [Yaoi] Aliss_anime 10 6.956 29-01-2011, 07:13 PM
Ultimul răspuns: Addeh
  Sweet Tears Icsdeee. 6 3.860 09-01-2011, 03:15 PM
Ultimul răspuns: Icsdeee.
  Just me and my sweet life... Akane :3 1 2.444 28-12-2009, 02:19 AM
Ultimul răspuns: Akane :3
  Sweet Satisfaction [yaoi-shounen-ai] Aliss_anime 22 12.988 31-10-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Aliss_anime


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)