Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sânge.

#11
Hello! mersi ca m-ai anuntat, mah twin :>
asa, sa incepem. Ce pot sa zic? imi place cum ne-ai tinut in suspans, dar uneori mi s-a parut ca ai plecat pe campii in incercarea de a-ti iesii. Sunt unele faze cam inutile, nu sunt multe, dar daca ai fi scapat de ele exprimarea ar fi fost muult mai cursiva. Adica, nu ca nu ar fi, chiar nu e plictisitoare, imi place descrierea. AM vazut cateva repetitii.. nu stiu dar era ceva ce m-a cam zgariat pe creier, ceva destul de minor, dar trebuie remediat.
M-a surprins flashbackul. Imi facusem chiar o parere buna despre tata, dar .. oricum, descrierea din acest flashback m-a facut sa tremur, sa imi fie frica .. sa traiesc in locul personajului. Inocenta de care da dovada e chiar lacrimogena :o3
acum abia astept sa vad ce era cu lantisorul, inca nu am gasit vampriciunea :">

asa, bafta la necst si poate il aduci mai repede.

Chuuu:*:*
Cea mai reuşită semnătură.

#12
Ello dear ^^ Am ajuns intr=un final si aici ^^. Weee ce mi-a placut capitolul acesta. ^^ A fost ft frumos si lung cum imi place mie xD. Descrierea a fost frumoasa si in cantitati mari. Unele fraze parca da, puteau lipsi dar nu'i nimic. Naratiunea a fost si ea la fel de frumoasa ca descrierea, actiunea nu a fost deloc grabita si dialogul nu a fost sec. Am vazut doar o singura greseala de tastare dar nu a fost grava. Imi place suspansul pe care il lasi. De abia astept sa aflu ce e cu pandativu ala. M-ai facut curioasa cu asta. Cat de nesimtit a putut sa fie taicasu. Cum sa dea in ea? Vreau sa il bat imi dai voie? Si ce a fost cu sfarsitul? Pune mai repede nextul ca vreau sa aflu. Frate de ce ai ales numele fetei ,,Ai"? Mereu ma induci in eroare cand apare la inceput de propozitie :)). So, atat am avut de zis. Astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]

#13
Hi ^^
Ms ca m-ai anuntat>:)
Atentie la greselile de tastare/gramaticale/de ortografie. :] De asemenea, am vazut ca lipsesc cateva cuvinte si semne de punctuatie, but it's ok. :*
Am ramas masca la ceea ce s-a intamplat in trecutul fetei, crede-ma. O.O Si lantisorul acela m-a facut curioasa, ma intreb daca fata a lesinat din cauza diamantului primit de la asa-zisul Dean...:-?
Well, da, este mai lung. :] Sper sa continui cat de repede si sa-l faci la fel de lung. Te pup, scumpo! :*
^^

#14
Capitolul 3




-Nu, Dean, ce i-ai făcut copilului meu?! Nu! urlă, şi apoi aleargă disperată catre fată. Se trânteşte în genunchi, luând-o în braţe. Dacă măcar ar fi putut să-i ia puţin din durere, dacă nu pe toată…



*

Cristalul distribuia raze de lumină prin cameră, făcând centrul acesteia să pară un candelabru uriaş, cu mii de lumânări. Mama fetei încă o ţinea strâns la piept, şi îşi vărsa lacrimile printre urletele ce răsunau în camera acum slab luminată. Lumina se stinse. Acum rămâsese doar liniştea…

Ai se ridică şovăitor de pe podeaua rece. Doamna DeVales încercă să o ajute, dar fiica sa ii dădu rapid peste mână. Dean se uită satisfăcut fata care ţinea capul în jos, chinuindu-se să stea în picioare.
-Ai, e timpul! Spuse el, apropiindu-se. Shidori se uită la soţul său, ameninţător, în timp ce îşi ştergea lacrimile cu încheietura mâinii drepte.

-Nu! Monstrule! Vampir nebun ce esti! Iesi de aici, nu te atinge de fata mea! Arăta cu degetul spre Dean, urlând. În tot acest timp Ai stătea nemişcată, de parcă împietrise. Asculta cuvintele jignitoare aruncate ca un simplu obiect, dar deja era destul pentru ea. Ridică capul, stând câteva secunde cu ochii închişi, apoi deschizându-i mari. Nuanţa ochiilor ei nu mai era aceeaşi. Acum pupila avea culoarea unei flori de mac, puţin ştearsă. Dar nici privirea nu mai era la fel. Nu mai emana inocenţă, nici pe departe. Acum arăta mult mai matură, iar ochii păreau experimentaţi, EXTENUATI. PĂRUL negru şi drept îi incadra faţa perfect. Acum nu mai era aceeaşi fetiţă. Acum părea… o altă creatură. Nici măcar ca un om nu mai arăta. Păşi apăsat spre tatăl ei, până ajunse aproape lipită de acesta.
-Nu! Ai, nu! Ai, tu nu eşti de-a lor! Ai! Doamna DeVales ţipă, şi apoi se trânti în genunchi, îşi lăsă capul în palme, şi dădu drumul lacrimilor ce îşi aşteptau intrarea în scenă. Adolescenta stătea lipita de tatăl ei, de parcă nu auzise porunca dată de mama sa. Îl privi pe acesta direct în ochi, dar el nu se lăsa intimidat de privirea-i hipnotizanta. Nu tocmai el, marele Dean DeVales.

-Nu. O să o fac. O să urmez familia. O să-mi îndeplinesc misiunea. Spuse Ai dintr-o suflare. Shidori facu ochii mari, respirand tot mai greu. Inca urla la Ai, dar fata era prea concentrată ca să o audă. Era concentrată asupra gandurilor ei, asupra viitorului, şi nu în ultimul rând, asupra misiunii. Pâna şi Dean era uimit, dar această uimire fu trecătoare, fiind urmată de un zâmbet în colţul gurii.

-Maine vei pleca la prima ora. Tinta sunt câţiva adolescenţi vampiri de la liceul Trips’ick.

Ai aprobă uşor din cap, după care merse către camera ei. Urcă câteva scări lungi din lemn, apoi dădu cu ochii de un hol lung. Intră în a patra cameră pe stânga, unde începu să analizeze pereţii. Peretii care îmbinau tonurile de roşu cald cu oranj şi alte nuanţe pamântii. Energia pozitivă dată de mobilă şi pereţii coloraţi era acum mult prea mult pentru ţinuta sumbră a lui Ai. Culorile îi deranjau ochii, aşa că se trânti cu faţa pe pernă, relaxându-şi întreg trupul. A scos un oftat lung.
________________________________________________________________

Done^^. Am venit cu capitolul trei. Îmi cer mii de scuze pentru că este atât de scurt -.-'. Promit ca următorul va fi mai lung xD. Cu acest fic încerc ceva nou pentru mine, şi anume naraţiunea la persoana a treia. Am încercat să nu dau multe detalii, ca aceasta " misiune", pentru că este mystery, şi este prima data când scriu de genul ăsta, şi nu cred că-mi prea iese -.-'. However, enjoy^^.
[Imagine: hugmur.jpg]
'Căz te lăvesc, tu, genio, epico, huggo, culo, pervo and so on. Iu, twina mea. I don't care what ppl say, I do own iu. Hahs.

*realizează că twina ei apare ca o apariţie apariţională misterioasă.*





Mwhahihuhahahuahaihihihuahahahuhihihuahah


Monster me.

#15
hello!
prima,prima,prima!! :X

Pai eu iti stiu toate ficurile si da, ai progresat. Tema mistery nu este chiar atat de usor de abordat, dar trebuie sa recunosc ca m-ai facut al naibi de curioasa:)). Si tocmai domnisoara descriere nu are descriere indeajuns? >:) mai,mai,mai .. [-x
"Inca urla la Ai" __ in contextul asta, "urla" imi suna ca o faci pe mama o descreierata, ca si cum ar fi la ciobani pe camp :)) sincer, exprimarea asta nu prea merge.
asa.. alta chestie e ca ma omori cu numele astea=)) bine, Shidori e by eu dar ma rog..:)) chiar imi plac. Bravo, alt lucru interesant la fic.
Cum am mai spus, trebuia sa mai bagi niste descriere. Adica acum pare ca Ai s-a schimbat la fata asa degeaba. Bine, poate ar trebui sa intelegem noi ca e de la colier sau ceva de genul, dar ar fi si mai bine daca ai spune tot verde-n fata. :))
Acum am sa comentez stilul >:) :Ai un stil interesant, incat imi dai impresia ca citesc o carte:)) ... totusi, cateodata devine plictisitor, iar exprimarea e incalcita. Heh, nu-i nimic, o sa rezolvi tu cumva.

bafta, si sa ma anunti >:) bye>:D<
Cea mai reuşită semnătură.

#16
Hey sweetie:* ms ca mai anuntat....
E o idee originala si chiar mi-a starnit curiozitatea(mai mult decat era:)))
Totusi nu am inteles un lucru.... daca mama fetei nu a fost deacord de la inceput de ce a continuat si nu a facut ceva? Mie una mi se parea normal sa nu o lase pe copila sa se transforme in ceva asa oribil.... si totusi mi se pare ca femeia a fost de acord la inceput si dupa ce a fost prea tarziu si-a dat seama ce a facut..... anyway nu prea inteleg tipul acesta de gandire, daca ai hotarat un lucru mergi cu el pana la capat, nu fa dupa o drama si bla bla bla plans, bla bla bla circ etc.
Eu una sunt impotriva acestui lucru, daca ai facut deva asumati ceea ce ai facut...
Oricum astept continuarea:*:bye:

#17
Oh, capitolul>:)
"[...]EXTENUATI. PÄ‚RUL - extenuati / parul"
Se pare ca ficul a luat o intorsatura fooarte ciudata, sincera sa fiu, nu credeam ca tanara Ai va deveni asa. Si ce e ce mai important, nu credeam ca Dean sa fie vampir. O.o
Btw, treaba cu noul liceu si cu vampirii adolescenti este foarte incantatoare, cel putin pe mine ma atrage. :>
Darling, sper sa vii cu nextul, fara intrarzieri. Bye bye! ^^

#18
Hey ^^ Imi cer scuze pentru intarziere. Mi'am facut putin timp liber si am reusit sa vin pe la ficul tau. Capitolul a fost intradevar cam scurt dar sper ca urmatorul sa fie ceva mai lung. A fost interesant capitolul la asta chiar nu am ce comenta. Vorba lui new moon daca maicasa nu a fost de acord, dc l'a lasat sa faca asta? Sau poate ca ea nu stia ce este defapt acel colier? Posibil, cred. Descrierea este prezenta in cantitati normale dar ar mai merge sa descrii sentimentele personajelor. Naratiunea este ok nici la asta nu am ce zice. Actiunea nu mi s-a parut grabita deci e bine. Dialogul nu a fost sec. Greseli de tastare nu imi amintesc sa fii vazut. Ce m'a deranjat:

Citat:Acum arăta mult mai matură, iar ochii păreau experimentaţi, EXTENUATI. PĂRUL .....

Nu trebuia sa scrii cu litere mari. Se intelege ca tipi si plus ca nu arata frumos. Trebuia sa scrii cu litere mici. Ma rog cred ca ai inteles asta.

Ce as mai putea spune? Narezi bine la persoana a treia dar as mai vrea sa mai descrii sentimentele.

So, atat am avut de spus. Astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]

#19
Heya! Am venit si eu pe la fic-ul tau, dupa cum m-ai rugat. Imi cer scuze ca am ajuns atat de tarziu, dar abia acum mi-am facut putin timp sa ajung si pe aici. Hm, ce pot spune. Ideea mi se pare destul de interesanta si originala. Acum, sa revenim la acest capitol. A fost cam scurt ce-i drept, dar deh, nu mereu le putem face lungi. Mi-a placut cum s-a desfasurat actiunea. Descrierea a fost cat de cat prezenta, la fel si naratiunea si dialogul. Am observat ca la multe fraze uitai sa pui diacritice, vezi ce faci cu asta pe viitor. Ai si mici probleme cu virgula. Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca ai scris cu litere mari acele doua cuvinte. Alta data cand vrei sa pui ceva in evidenta, scrie cu italic. Cam atat am avut de spus. Bafta cu next!
[Imagine: j5atg3.png]


#20
Helău.
În primul rând, îmi cer scuze că n-am mai comentat la celelalte capitole, dar şcoala îmi ocupă 90 la sută din timp şi, na, ştii cum e. xD
Povestea începe să pară destul de interesantă şi, contrar spuselor tale, te pricepi bine la învăluirea poveştii în mister. Cel puţin, pe mine m-ai făcut curios cu acea "misiune".
Îţi mai lipsesc pe alocuri diacriticele, dar văd că e prima dată când scrii cu ele şi e absolut normal să le mai uiţi. Mă rog, asta până te obişnuieşti.
De asemenea, cu virgulele mai ai probleme şi ai grijă unde le pui sau nu le pui. De fapt, fi atentă când scrii şi o să-ţi dai seama unde să le pui.
Dialogul a fost bun, iar replicile nu au fost deloc seci. Naraţiunea a fost iarăşi okay, dar puţin încurcată, aş spune. Descrierea putea să mai fie. Cel puţin, mie mi-ar plăcea să aflu mai în detaliu cum arată personajele, mai ales că scrii la persoana a treia şi e mai uşor de descris totul.
Also, ai câteva repetiţii deranjante pe la sfârşitul capitolului. Atunci când Ai ajunge în cameră, repeţi de prea multe ori "pereţii". Pe mine, cel puţin, m-a zgâriat pe creier.
Oh, şi, te rog, străduieşte-te să faci capitole mai lungi : - " .
Succes.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sângele tău este cerneala mea Me†al. 135 52.146 01-12-2011, 12:20 PM
Ultimul răspuns: Me†al.
  Scris cu sânge. Bubbles. 1 1.748 26-11-2011, 07:31 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Rânduri sângerii Jelly 2 1.736 06-10-2011, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Jelly
  O pată de sânge în trecutul meu Rena 14 4.253 23-07-2011, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  [split] Sângele tău este cerneala mea sorynyk 2 1.506 15-07-2011, 12:47 AM
Ultimul răspuns: sorynyk
  Chemarea sângelui Raye 2 1.800 11-07-2011, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Inocente
  AcelaÅŸi sânge LoloMark 7 3.489 06-06-2011, 11:13 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Ultima picătură de sânge [ Nya & Metal ] Me†al. 22 11.628 26-04-2011, 11:07 AM
Ultimul răspuns: Lust.
  O picãturã de sânge într-un pahar cu apã Alt gen. 0 1.551 02-07-2010, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Alt gen.
  Blestemul Sângelui [+16 / +18] Lye 8 5.181 09-12-2009, 02:13 PM
Ultimul răspuns: Lye


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)