Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#31
Dacă o mulţime de oameni se îndoiesc de o doctrină religioasă şi-şi fac alta, nu-ţi pune întrebări ? Nu te gândeşti că dacă oamenii văd diferit religia, ceva e putred ?
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#32
Nu...nu gandesc asa.
Traim intr-o lume in care fiecare interpreteaza...priveste in jur numai cate religii s-au desprins din catolici...sunt oameni care au viziuni diferite....in ziua de azi multi au revelatii...nefiind multumiti de cum afecteaza religia viata lor personala si cauta sa o interpreteze pentru binele propriu sau pentru binele unei anumite categorii sociale....sau persoane care sunt de acord cu mai multe religii si incep sa imbine elemente...si astfel apar noi doctrine...intr-o perioada cu atat de multe ramuri religioase nu ma mai mira nimic...intotdeauna vor aparea noi secte si noi grupari care sustin ca ei au descoperit adevarul...
deci...daca din catolici au aparut atatia si a fost atat de contestata ca si religie...dece nu ar fi la fel sin in cazul budistilor (care oricum sunt si ei disecati in fel de fel de grupari) sau a altor religii?

#33
(08-09-2010, 07:26 PM)A.Tatiana A scris: In concluzie...cei care accepta noua interpretare a budismului...sunt de acord cu ce ai spus tu...dar marea majoritate...budistii traditionali o accepta ca pe o religie...

Tocmai de aceea am spus 'studii recente', de asemenea, am mai mentionat ca "religia" e privita mai altfel dpldv, e putin mai subtila treaba 10

Citat:A fcaut cercetari mari care a ajutat mult ce-i drept dar nu toti au fost de acord cu el cum am mai spus...scrierile lui au o mare valoare...dar au o valoare in ochii celor care au fost de acord cu el...si am impresia ca sunt relativ putini in comparatie cu marea majoritate.
Foarte corect, dar sa nu comparam nimic cu majorioritatea. Majoritatea este de cacat. *smile*

Am cam facut offtopicuiala pe aici, dar e singura in care am ajuns la o concluzie (tu whatever), good game 3
Do not speak unless you can improve the silence.

#34
Pai cred ca nimeni nu ne poate da in cap daca am facut offtopic caci a fost facut intr-un mod pozitiv (nu doar de dragul de a posta) 15...si pana la urma astfel de dezbateri implica involuntar alte subiecte de discutie care se cer a fi dezbatute pentru a clarifica problema principala.

#35
Bine, bine, nu neg faptul ca religia a cam deviat de la ceea ce trebuia sa fie, dar nu putem spune cu certitudine daca este buna sau rea. Caci fiecare are propria lui parere, fiecare intelege religia asa cum vrea. Nu-mi plac fanaticii, dar nici cei ce nu cred. Religia a fost facuta pentru a ne ajuta pe noi, ca oameni, sa traim mai usor. Pentru ca e mult mai usor sa spui : "nu e bine sa faci asta" decat sa oferi motive pe care nu toti le-ar intelege.
Bineinteles, toti cei ce se imbogatesc de pe urma religiei nu au niciun fel de etica si nu-si merita locul.

#36
Manipuleaza,clar.De exemplu,eu nu pot sa vorbesc cu o prietena despre experientele mele cu spirite(da,spiritele exista!!!!)pentru ca ea,fiind crescuta cu frica de Dumnezeu,ma considera oarece posedata de diavol(n-a spus ea direct asta,da'...las' ca stiu eu 3 ).Cu alte cuvinte prin religie se neaga sau se considera de-a diavolului tot ce e paranormal,si asta pe nedrept,fiindca pana la urma si lumea paranormalului e ca oricare alta.Exista si rau si bine...Binele si raul vor co-exista mereu,in orice lume,doar ca religia incearca sa ne faca sa credem in unele chestii care chiar n-au nici o logica....cel putin pt mine 3
[/font]Always keep the faith <3

#37
Oh da, un topic interesant 21 nu am rabdare sa citesc toate comentariile, dar am citit prima pagina-n mare si sunt de acord mai cu tot ce s-a zis pe acolo, cu mici exceptii.
Pana acum un an aproape, eram convinsa 100% in religia mea si nu pot sa spun ca eram credincioasa 100%, adica nu mergeam zilnic la biserica, dar ma rog in fiecare seara si o fac pentru mine, nu din obligatie sau pentru ca asa trebuie.
Eh, lucrurile s-au cam schimbat si recunosc ca de vreo 2 ani tot am inceput sa ma indoiesc de anumite lucruri si am ajuns sa cercetez singurica, cand am timp, sa citesc 4
La ora actuala, nu ma mai inchin si nici nu mai pup icoane, ca sa o zic pe romaneste. Nu cred in preoti si nici in biserica ortodoxa xD
Din ce vad eu si ce concluzii trag, religia intr-adevar manipuleaza lumea. Inainte nu existau ortodocsi, catolici, penticostali, iehovisti, etc... Ci erau toti crestini. Pentru ca si-a bagat coada cine nu trebuie au ajuns sa fie separati toti, fiecare cu credinta lui adevarata! Ca toti sustin ca adevarata e credinta din care fac parte.
Suntem mintiti pe fata cu prea multe si foarte putini isi dau seama sau citesc in plus si ce trebuie!
[Imagine: mboi6o.png]

#38
Citat:...blah blah.... pot sa vorbesc cu o prietena despre experientele mele cu spirite(da,spiritele exista!!!!)pentru ca ea...blah blah....
Prove it.
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#39
@insanity.: cunosti macar detaliile despartirii in ortodoxi si catolici?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#40
Dap, le cunosc. Am citit si am auzit pareri impartite, dar am tras singura o mica concluzie referitor la tema asta!
[Imagine: mboi6o.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)