Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#41
Multi oameni spun ca ii ajuta Dumnezeu. Unii isi sfintesc masinile, unii merg la biserica si se roaga pentru binele familiilor, unii se roaga acasa, altii dau bani la preoti doar sa le citeasca numele in timpul slujbelor, unii doar cred si etc. Am vazut foarte multe cazuri pe la TV si am vazut chiar si in realitate cazuri in care oameni stupizi spuneau "DUMNEZEU M-A AJUTAT/SALVAT" dupa ce se vindecau de o boala (ca prin minune). Sa spunem ca ar exista un Dumnezeu si ca el i-a vindecat pe acesti oameni... acum sa va intreb ceva: Vi se pare cinstit ca Dumnezeu a vindecat un om si a lasat in Haiti (exemplu) sa moara 200.000 oameni? Vi se pare cinstit ca inca sunt razboaie, saracie, copii care mor de foame, familii care sunt date afara din casa din cauza lipsei de bani, oameni care se drogheaza, oameni care omoara, oameni care inseala alti oameni si multe alte probleme? Daca intrebi un credincios acest lucru, el iti va raspunde calm si fara nicio pasare "Dumnezeu are un plan si nu poate interveni pana cand nu ii vine vremea"... Atunci de ce naiba mai exista? Sa ne lase sa ne facem de cap si dupaia cand mergem in Rai sa ne trimita in Iad si sa fim torturati pana la adanci-batraneti? Asta este iubirea dovedita de un Tata? Noi trebuie sa fim salvati cat traim... nu dupa ce murim. Chiar daca exista un Dumnezeu... he doesn't give a f**k about us.
Dumnezeu exista! Este acea persoana care trage ban cu ban din buzunarul celor care cred ca vor fi salvati daca inmaneaza banul Lui.
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#42
Citat:Dumnezeu exista! Este acea persoana care trage ban cu ban din buzunarul celor care cred ca vor fi salvati daca inmaneaza banul Lui.
Ok, aici m-a dus cu gandul la un preot, dar posibil sa ma insel 21
Ce ma enerveaza pe mine e ca lumea da vina pe Dumnezeu, dar mai apoi crede in El. Ceea ce e o mare tampenie, pentru ca majoritatea cred in Dumnezeu atunci cand au nevoie de ceva. In viata mai trebuie sa si dai, nu sa si primesti.
Eu simt/stiu/cred ca Dumnezeu nu e responsabil pentru incidentul de la Haiti sau toata cele enumerate de tine, Yondaime ^.^ responsabil e diavolul, pentru ca si el e pe pamantul asta si are multa libertate.
Si nu sunt credincioasa stricta, desi sunt ortodocsa nascuta. Eu de vreo 3 luni aproape eu nu ma mai inchin in fata nimanui, nu mai pup icoane, nu am mai pus piciorul intr-o biserica ortodoxa (Ca in altele nu ma duceam nici inainte) si in preoti nu mai cred de la inceputul anului trecut.. dar cred in Dumnezeu si-n Cuvantul Lui Smile si exista, chit ca le vine sa creada unora sau nu.
Toate se intampla cu un scop, e adevarat, dar mai departe de atat nu putem decat sa presupunem nu sa si aflam adevarul, pentru ca nu-l detine nimeni de pe pamantul asta
[Imagine: mboi6o.png]

#43
(22-11-2010, 08:31 PM)insanity. A scris:
Citat:Dumnezeu exista! Este acea persoana care trage ban cu ban din buzunarul celor care cred ca vor fi salvati daca inmaneaza banul Lui.
Ok, aici m-a dus cu gandul la un preot, dar posibil sa ma insel 21
Ce ma enerveaza pe mine e ca lumea da vina pe Dumnezeu, dar mai apoi crede in El. Ceea ce e o mare tampenie, pentru ca majoritatea cred in Dumnezeu atunci cand au nevoie de ceva. In viata mai trebuie sa si dai, nu sa si primesti.
Eu simt/stiu/cred ca Dumnezeu nu e responsabil pentru incidentul de la Haiti sau toata cele enumerate de tine, Yondaime ^.^ responsabil e diavolul, pentru ca si el e pe pamantul asta si are multa libertate.
Si nu sunt credincioasa stricta, desi sunt ortodocsa nascuta. Eu de vreo 3 luni aproape eu nu ma mai inchin in fata nimanui, nu mai pup icoane, nu am mai pus piciorul intr-o biserica ortodoxa (Ca in altele nu ma duceam nici inainte) si in preoti nu mai cred de la inceputul anului trecut.. dar cred in Dumnezeu si-n Cuvantul Lui Smile si exista, chit ca le vine sa creada unora sau nu.
Toate se intampla cu un scop, e adevarat, dar mai departe de atat nu putem decat sa presupunem nu sa si aflam adevarul, pentru ca nu-l detine nimeni de pe pamantul asta

N-are logica ce ai spus mai sus. Ca sa crezi in ceva, trebuie macar sa vezi ca exista acel ceva. Mai bine divinizez soarele... il vad si am si motive pentru care sa-l divinizez. De cand e omenirea, Dumnezeu n-a facut nimic.

[Imagine: tumblr_kwyocwJScg1qausevo1_400.jpg]
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#44
mda, bine 4
fiecare crede ce vrea si nu vreau sa ma cert cu nimeni, sa conving pe cineva sau altcineva sa ma convinga pe mine. eu asta crezi, tu la fel, fiecare cu parerea lui. eu doar mi-am dat cu parerea 9
[Imagine: mboi6o.png]

#45
^ai vazut tu cazul cu orbul? Eu nu.

Mesaj prea scurt... !!!!!!!!!!!!!!!1111111111
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#46
(22-11-2010, 11:50 PM)wrath. A scris: Da alin, vezi o icoana si vezi un nene orb care merge si pupa icoana ( care e sfintita ) si vede din nou si in acel moment ai o dovada palpabila in fata ta, ceva mai real decat soarele care nu te-a ajutat cu nimic.
Si legat de Haiti si alte cele, daca tu te-ai vindecat ca prin minune si daca de-a lungul acestei vieti a fost un moment in care l-ai simtit pe Dumnezeu acolo, mai conteaza ca milioane de oameni au murit in alta parte?
Mai sunt niste chestii, dar nu gandesc in clar la ora asta 21.

Unu, soarele iti ofera: caldura, lumina, prosperitate, un cancer ocazional de piele, dar eh, nu totu-i perfect.

Doi: esti o persoana oribila.


E. Izzard: The Crusades were, "We kill you in the name of Jesus!" "Wait, we have Jesus, too! He's a prophet in our religion! We kill you in the name of Jesus!" "Do you? … Well, we kill you for your dark skin, for Jesus was a white man from Oxford!" "No, he wasn't! He was from Judea! Dark-skinned man, such as we!" "… Really? Look, we've come all this way. Would you mind awfully if we hacked you to bits? Just for the press back home."
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#47
(23-11-2010, 03:14 PM)wrath. A scris: Si astea ar fi dovezi ca soarele e zeu? Daca spui tu...

Nu am zis ca astea sunt dovezi ca e zeu, am zis ca soarele te ajuta in mod direct, palpabil, pe cand Dumnezeu este o chestie relativa.

wrath A scris:Pentru ca nu ma doare de milioane de oameni care mor in alta parte? -.-'
Eu ziceam ca faptul ca milioane de oameni mor in alta parte nu ar trebui sa te faca sa nu mai crezi in Dumnezeu daca s-a intamplat ceva care sa-ti dovedeasca ca el exista ( si am dat ca exemplu cazul cu orbul ).
Dar hei, cine stie, sigur ai gandit mult cand ai facut aceasta afirmatie so... maybe it's true o.o.

Da, esti o persoana oribila si egocentrista, ti se pare irelevant ca un orb sa fie vindecat pe cand alti oameni [si nu la cei bogati si sanatosi ma refeream, ci la cei bolnavi de malarie, cancer, deformati care sufera in agonie, copii, femei... oameni fara posibilitati sa bea macar o cana de apa], milioane, mor nevinovati? Inseamna ca nu stii cum e sa pierzi pe cineva care iubeste, cate suflete raman in spatele acelor oameni si ii deplang.

Fetito, cred ca tu nu gandesti prea mult. Mai vorbim cand treci de pubertate.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)