Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#11
Feeting Ray, ca in alte cazuri aberezi la modul grav iar eu nu imi mai pierd timpul cu tine.
Dar, te rog sa te abtii de la sfaturile si indicatiile in privinta cunostintelor mele, daca nu as fi citit biblia, si nu m-as fi documentat de ideea generala a crestinismului si a altor religii , nu comentam, intelegi? Nu imi sta in fire sa vorbesc despre chestiile despre care nu m-am informat, le-am experimentat etc.


Citat:@Wunderbar: cat despre jihad... mai are rost sa zic ceva? E manipularea cea mai usor de vazut in prezent
Kashim, eu doream mai mult sa accentuez ce arma poate fi, si este religia, depinde insa mult de care parte a acestei arme te aflii.

Citat:Si acu o sa ziceti ca sunt ignoranta..ca Iisus a murit pentru păcatele mele si alte chestii..eiiiiiiiiiiiiida. A fost decizia lui şi a luat-o fără să mă consulte.
Aşa şi cu Iisus! Putea să întrebe înainte să se caţere pe cruce, şi-i ziceam: “Nu frate! E okay, stai calm, du-te ia cina…”
Haha, "De doua mii de ani incoace Iisus ne pedepseste ca n-a murit p-o canapea."
Cantitatea coplesitoare de ignoranta este dogma cre(s)tina, nu te-ar acuza nimeni de nimic 10.

-->Religia este cel mai puternic instrument prin care se pot controla oamenii. (am adaugat aceasta parte pentru ca perspicacii modelatori de pe aici sa nu creada ca vorbesc despre mere padurete.)
Do not speak unless you can improve the silence.

#12
[Imagine: n3xntx1y5q.jpg]
Acum ca v-am dat o maslina, am sa trec la subiect. Multi dintre voi inca nu munciti! Multi dintre voi va permiteti sa deliberati pe astfel de subiecte in necunostinta de cauza si pe deasupra, multi va simtiti mai inteligenti atunci cand postati intr-un fir cu tematici pe care le-ati auzit dezbatute de parintii vostrii!
ON TOPIC
Manipularea a existat , exista si va exista. Manipularea nu se leaga in schimb, doar de un singur factor cum ar fi crestinitatea. Manipularea din ziua de azi exista la orice nivel(de la MTV pana la cartile de istorie) si se impune la un nivel subtil si subconstient! Nu neg faptul ca religia a fost folosita ca metoda de manipulare insa ar trebui sa atrag atentia asupra deselor revolte populare din evul mediu atunci cand omul de rand realiza in ce capcana ajungea sau aparitia primelor secte crestine(aparute ca raspuns la actiunile bisericii).

(01-09-2010, 05:45 PM)Teh A scris: Nu ştiu dacă există ceva cinstit în Biserică la ora actuală. Doar când te duci auzi şi preotul înjurând ( am mai spus aceste chestii în alt topic, but era despre altceva ). Ok, deja vezi că ceva e în neregulă. Vor să scoată cu toţii bani. Ok, trebuie să plăteşti lumânările, aşa e - cum să le iei pe gratis , trebuie să aibă şi Biserica bani ca şi credinciosul să se simtă bine în casa Domnului. Aşa că oamenii donează, donează, donează. Şi se trezesc cu maşină, gard vopsit, perete vopsit, curte aranjată, etc. etc etc. doar că... Toate astea's ale preotului nu ale Bisericii * laughs * ce ciudat, nu? :O nu. de fapt, e perfect normal în zilele noastre.
Trebuie să crezi, să faci, să dregi. În traducere liberă: Trebuie să fi controlat! dacă scapi de sub control, ai ochii deschişi, ce faci? Distrugi planurile altora, se duce de râpă societatea. Pardon, ea se duce oricum de râpă...
Nu fa ce face ci ce zice popa! Nu degeaba exista vorba asta! Iar apoi, ce e rau in faptul ca nenorocitul ala care si-a dedicat viata bisericii, isi inlesneste unele activitati cu ajutorul tehnologiei sau ca isi satisface unele dorinte? Iar adevarul adevarat e ca atunci cand vom cunoaste dictatura religioasa, nu vom mai fi oameni, insa lucrul ala nu se intampla asa ca nu te vaita; nu vine popa la usa sa te oblige sa donezi sau sa te duci la biserica!
Situaţia stă cam naşpa. Deja cred că mulţi dintre noi au deschis ochii şi au realizat că ceva e în neregulă. Că suntem manipulaţi. Şi acum se încearcă găsirea unor noi " tactici" pentru a readuce totul la " normal"
Cine ştie câte şi mai câte se muşamalizează în cadrul diverselor religii, instituţii religioase şi eu mai ştiu ce.
Ok, stiu ca in Hellsing se pomenesc unele treburi ale Vaticanului care , intr-un mod sinistru, exista, insa nu e cazul sa acordam o nota colosala chestiilor astora deoarece faptul ca sunt mai necunoscute le fac asa de sumbre!


(02-09-2010, 12:11 PM)BLforever A scris: Religia a fost modelata in scopuri politice,pentru ca numai asa putea fi acceptata
Ba sa avem pardon, conditiile prielnice acceptarii politice au fost acordate unor situatii ca homosexualitatea. Religia a fost mereu o doctrina separata cu idei comune politicii!


(02-09-2010, 12:54 PM)Jyy A scris: Poate fi manipulatoare, dar nu este chiar rea daca ajungem sa o intelegem cu adevarat.
[Imagine: 12753910111.jpg]
Deci ne manipuleaza sau nu?



(02-09-2010, 01:47 PM)YKashim A scris: Ne putem referi chiar la insasi baza religiei, daca nu e din inceputurile ei doar o cale de a controla lumea.
[Imagine: 128344236625.png]
Deci Dumnezeu a creat lumea , omul si apoi crestinitatea??? Au aparut toate deodata dupa mine, insa Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru special pentru a ne lasa pe noi a decide daca ne convine crestinitatea sau nu!



(02-09-2010, 08:20 PM)fleeting ray A scris: Manipularea religioasa tine de trecut, nu de prezent. In prezent, lumea nu prea mai este manipulata de religie ^^'...
Adevarat! Uite ceva ce face sens! Ca doar nu o sa imi spui mie ca aurolacul care-ti da in cap , te fura si zice Doamne-ajuta , se inchina dupa aia la Dumnezeu din manipulare!
Biserica catolica manipula xD.
""""""""Corect ar fi sa spui ca inca manipuleaza: la inmormantarea unchiului meu(care si-a schimbat religia cand s-a casatorit), preotul a tinut ca din 3 in 3 propozitii, in timpul predicii , sa ne reaminteasca sa donam bisericii "cat putem"!

(04-09-2010, 12:59 PM)Sasha A scris: Religia indeamna la simplitate si judeca lacomia.. iar in tot ceea ce inseamna biserici, temple, moschei sau alte lacasuri de cult vom observa chicios, aurit, impodobit, lacomie si exagerat. Hainele preotilor nostrii sunt cusute cu aur iar crucile lucesc in ciuda saraciei celor nevoiasi ce trec pragul bisericii.

""""""""Te-ai gandit ca cei care au facut crucile lucioase in bisericile ortodoxe erau voievozi(vezi Fane cel Mare) sau politicieni(vezi Gigi Becali) care sperau la iertarea pacatelor?"

Biserica a judecat absolut orice urma de stiinta de-a lungul timpului.. incetinind evolutia.
""""""""Si poate vrei sa imi spui ca acum cu toata evolutia la bot, o ducem mai bine si ca manipularea aia medievala a disparut!"

Si acu o sa ziceti ca sunt ignoranta..ca Iisus a murit pentru păcatele mele si alte chestii..eiiiiiiiiiiiiida. A fost decizia lui şi a luat-o fără să mă consulte. Genul ăsta de comportament mai poate fi văzut la ţigănuşii din intersecţii, care spală geamurile maşinii fără ca cineva să le fi cerut acest lucru. Şi după aceea se aşteaptă să primească bani pentru serviciile prestate. Aşa şi cu Iisus! Putea să întrebe înainte să se caţere pe cruce, şi-i ziceam: “Nu frate! E okay, stai calm, du-te ia cina…”.

""""""""Esti libera sa alegi ce crezi insa incearca sa nu calci pe nervi oamenii credinciosi! Isus a fost un semn al divinitatii cum ca lumea devenise prea pacatoasa. De aceea va veni si Apocalipsa; pentru ca Dumnezeu stia si stie ca natura umana va pacatuii din nou! Religia in sine este o pilda care ofera informatii vitale omului care vrea sa primeasca lumina!"
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#13
Daca stam bine sa ne gandim...si daca manipuleaza sau nu...este ceva de care avem nevoie...adica:
Cum erau oamenii inainte se apara "sistemele de manipulare" ? Caci manipularea a aparut odata cu primul sistem social...fiecare in parte atrage la randul sau manipularea anumitor grupuri.
Inainte sa existe orice sistem social eram dezbinati...fara nici o logica...fiecare traia dupa bunul plac...au aparut capetenii ce au introdus diferite sisteme sociale. Din moment ce oamenii le-au acceptat ca fiind bune (bune, proaste...erau singurele si pareau sa functioneze) au acceptat de asemenea si ideea de manipulare, mai mult sau mai putin...caci daca nu doreau sa fie manipulati nu intrau in sistem...si ramaneau inafara cercului social creat. Si lucrurile au evoluat tot asa pana in ziua de azi...au fost create sisteme la care oamenii au aderat de buna voie...nimeni nu i-a obligat...si manipularea a fost acceptata de asemenea...cu ce drept ne plangem ca suntem manipulati din moment ce noi am imbratisat-o...intotdeauna va exista un conducator care oricat de bun ar fi si oricat bine ar face, in ochii unei categorii sociale (ar fi bine sa fie numai una) acela ar fi manipulator impreuna cu tot sistemul sau...caci tot ce nu ne convine este impotriva fericirii noastre si deci suntem manipulati...si asta o sa continuie la nesfarsit...niciodata nu va exista ceva ce sa ii multumeasca pe toti...sau daca exista... capacitatile noastre intelectuale sunt prea mici pentru a vedea asa ceva.

Cat despre religie...asa a fost de la inceput...de cand existau religiile primare sa le spun asa...credintele in diversi zei...si pana in ziua de azi. Daca stam sa ne gandim toate seamana intre ele...doar ca au fost interpretate in mod diferite dupa bunul plac al anumitor conducatori ce au parut a fi "luminati" in acele momente si asa s-a nascut multitudinea de religii...care desi par complet diferite...in esente toate propovaduiesc binele pentru fericirea fiecaruia...toate pedepsec crima, desfraul sau mai stiu eu ce...in masuri diferite...bineinteles. Relgia a fost doar un alt sistem creat de om...care la randul sau a atras manipularea...
Au fost perioade in trecut cand aceasta era mult prea evidenta si fatisa si poate ca si acum se mai intalnesc astfel de cazuri...dar din moment ce ai imbratisat o religie inseamna ca trebuie sa o accepti cu bune si cu rele...au fost lasate nenumarate religii...nici una nu te forteaza sa o urmezi...fiecare isi prezinta dogmele iar tu ti-o alegi pe cea potrivita pentru tine. Iar daca te simti manipulat de toate...esti liber oricand sa devii ateu...desi aparitia prea multor atei va duce la o alta manipulare de asemenea...totul se invarte in jurul manipularii...conteaza doar cine o aplic, cum o aplica, in ce scop si mai ales cat de evidenta este.
Manipularea este ceva ce nu poate fi indepartat fie ca este vorba de religie sau orice altceva...este un fenomen inevitabil, pe care trebuie sa inveti sa il controlezi nu sa lupti impotriva lui, caci altfel nu ai nici o sansa...daca toti am lupta impotriva a ceea ce consideram manipulare am fi cu totii niste razvratiti, proprii nostrii stapani, fara nici o noima fara nici un conducator si ne-am intoarce de unde am plecat...la incultura si dezbinare sociala.
Asta este lumea pe care am creato din propria noastra vointa si nu trebuie sa luptam impotriva legilor ei...trebuie sa invatam sa ne descurcam cu ele si sa le folosim ca si arme proprii pentru binele nostru.


Am vazut ca cineva a scris mai sus ca este crestin dar practica si budismul...nu am retinut numele (imi pare rau dar am citit in fuga)...mi se pare imposibil...nu ai cum sa iti cultivi doua culturi. Automat prin actinuile tale le tradezi pe fiecare in parte. Poate ca ai o religie si te incanta anumite obiceiuri dintr-o alta credinta cu care esti de acord (si care nu se bate in cap cu religia ta)...asta da...dar de aici pana la a practica doua religii este cale lunga...adica...cum poti sa crezi in lumea de apoi si in Nirvana in acelasi timp? Eu am inteles cam la ce ai vrut tu sa te referi acolo...dar exprimarea a fost complet gresita si ti-am si explicat de ce.

De asemenea din cate stiu eu preotii au salariu...adica am un prieten de familie care e preot si stiu ca are salariul cam 17 milioane (din care am inteles ca i se mai taie...ca nah e criza).
Cat despre religia crestina si obiceiurile proaste...ei bine nu e vina religiei in sine ca enoriasii nu ii mai sunt fideli. Credinta e una si dreapta...dogma religioasa a fost lasata cu atentie...dar daca ea a fost reinterpretata si sucita pentru interesele proprii sau si mai rau din neatentie atunci nu mai e vina religiei. Nu poti sa dai vina pe religie pentru ca enoriasii sai nu sunt corecti.
Si mi-am adus aminte de o vorba care mi-a spus-o cineva, referitor la unii preoti care mai gresesc:
I:Ce trebuie sa faca un preot pentru ai fi iertate pacatele? (ca si oamenii simplii de altfel)
R10acate!
Plus ca din cate stiu eu preotii au datoria de a fi curati in fata oamenilor cat sunt in slujba lui Dumnezeu, dar in viata de zi cu zi sunt considerati oameni normali care gresesc si comit pacate la randul lor...nimeni nu este fara de pacat...numai ca ne place sa le dam in vileag pe ale preotilor cand sunt altii si mai rai.
Legat de crestinism...chiar preotul nostru de la liceu ne spunea...suntem niste enoriasi care consideram ca avem adevarata credinta dar nimeni nu mai da doi bani pe respectarea acesteia.

#14
De multe ori manipularea e fara sa-ti dai seama de ea. Adica nu isi da seama toata lumea. Du-te pe strada si intreaba lumea daca religia manipuleaza sau nu. Cred ca putini o sa se arate deschisi subiectului, majoritatea nici nu se gandesc la asta.

De asemenea, cand te nasi esti botezat si esti crestin. Iei decizia? Bine, dupa aia daca vrei poti sa-ti renegi oricand religia, nu te obliga nimeni sa o pastrezi.

Budismul poti sa-l practici indiferent de religie, el nefiind o religie.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#15
Citat:De multe ori manipularea e fara sa-ti dai seama de ea. Adica nu isi da seama toata lumea. Du-te pe strada si intreaba lumea daca religia manipuleaza sau nu
Duduie, nu s-ar numi "manipulare" daca ar fi pe fata, s-ar numi "control totalitar la nivel mintal"
Dar, de acord cu tzahranul, e de trecut toata nebunia cu manipularea, adica nu mai platim sa ni se ierte pacatele, in privinta catolicilor, la ortodoxi idem, nu suntem obligati sa facem aia si aia, ni se sugereaza modul de trai utopic din punct de vedere religios dar intr-o lume in care majoritatea sunt atei biserica ramane pentru cei cu mintea usor de controlat (ca si mass media) daca nu dai de :inapti neuronali, babe/mosi si copii sub varsta de sase ani, crede-ma religia nu ne manipuleaza, mai degraba induce anumite moravuri.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#16
YKashim - demonstreaza-mi de ce budismul nu este o religie...pentru ca vad ca esti convis de acest lucru...la fel de convins cum sunt si eu sa te contrazic...
Din cate am invatat eu la scoala...si nu numai...Budismul face parte din marile religii ale lumii...si pe oriunde caut informatii crede-ma tot ce gasesc sunt demonstratii ca este o religie.
Dar poate gresesc si am omis eu ceva...vreau sa aud varianta ta...dece nu este Budismul o religie?

#17
Nu stiu prea multe dar stiu asta: budismul este vazut ca o religie pentru... pentru ca nu stiu, dar nu interzice apartenenta la alte religii, fiind mai mult o filosofie de viata.

As vrea ca cineva cu informatii mai solide decat cele pe care le am eu sa faca putina lumina.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#18
Citat:Nu stiu prea multe dar stiu asta: budismul este vazut ca o religie pentru... pentru ca nu stiu, dar nu interzice apartenenta la alte religii, fiind mai mult o filosofie de viata.
Defapt este religie dragule, se inchina la zei, diferenta e ca ei cred ca ajung la "iluminatie", cunoasterea absoluta, iesitu din orice tip de sfera umana prin pace si meditatie. Defapt e religie, diferenta? Ei sunt pasnici. Unul dintre principiile lor sunt, daca-mi amintesc eu bine : "religia e doar un mod de a exprima vointa divina, indiferent de religie ", mai exact de la ei vine faza cu adevarul universal si mai ales de la ei sunt, in mare, majoritatea conceptelor metafizice.
The End!
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#19
Gasit cu Google, nu stiu cata baza putem pune:
Citat:Fiecare persoana sufera consecintele propriilor actiuni si invata din ele. Ajuta-i pe altii sa faca acelasi lucru. Nici o rugaciune adresata lui Buddha sau oricarei alte zeitati nu va impiedica un efect sa-si urmeze cauza. Preotii budisti nu sunt intermediari intre realitate si individ. Toate celelalte religii si filozofii sunt acceptate fara discernamant pentru ca nimeni nu are dreptul sa se aseze in calea unei persoane care isi cauta Dumnezeul.
sursa
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#20
Eu nu contrazic ce ai gasit tu...dar i-a sa vedem putin...Budismul accepta si o alta religie (desi nu cred asta) dar oare..."orice alta religie" accepta la randul sau Budismul? Adica nu e suficient ca o singura religie sa accepte contopirea cu o alta...trebuie ca si cealalta sa faca acelasi lucru...si oricum suna ca o tampenie.
Daca le contopesti se formeaza o cu totul alta religie...nu mai e nici budism nici ce naiba mai trebuia sa fie...
Ce ai selectat tu acolo poate fi tradus prin mai multe chestii. Adica nu spune exact ca budismul accepta contopirea cu o alta religie...ci spune doar ca esti liber sa alegi calea care iti arata pe Dumnezeul tau...si asta o intalnim la toate religiile. Adica aceea este o idee care subliniaza faptul ca religia nu isi obliga enoriasii sa o urmeze...ci ii ofera posibilitatea de a alege aintre religia primita la nastere si cea pe care o crede el de cuviinta.
Nu ai cum sa contopesti doua religii pentru ca se naste o a treia...si astfel de exemple avem destule: precum Biserica greco-catolica...ca de au vrut sa faca ce ai zis tu...sa se uneaca...si uite la ce s-a ajuns...asta ca sa nu mai vorbim de nenumaratele secte rupte din catolici sau din protestanti...si tot asa.

Eu am studiat budismul indeaproape la liceu (asta nu pot sa ti-o demonstrez aici...daca ti neaparat o sa iti trimit un proiect imens, dar te avertizez ca iti va lua ore sa il termini...si nu cred ca esti atat de interesat)...ca si tema suplimentara aleasa din cadrul "Marilor Religii ale Lumii" si te asigur ca este o religie... ifnormatie confirmata si de cartile pe care le-am citit ca sa ma documentez si de profesorul de religie care e si preot si de profa de istorie si...chiar si pe google daca dai search (desi google-ul nu stiu cat este de incredere) o sa gasesti ca este o religie.
Este adevarat ca datorita accentului care cade foarte mult asupra actiunilor omului si modului de viata...unii tind sa nu o considere o religie, ci un ritual de a-ti trai viata in puritate si astfel ajungi la atingerea Nirvanei...dar daca ii citesti dosmele cu atentie...iti vei da seama singur.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)