Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Primul meu Cosplay si emotiile de dinainte de Otaku - can u help me? -

#1
Am muuulte intrebari pentru Cosplay-eri care sunt mai experimentati. Dar nu cred ca e cazul acum.
Pentru ca e prima data cand fac cosplay si prima data cand voi merge la acest gen de festival [ Otaku deci ] am mii de emotii si chestii. You knaw.. x3 .
Hotarata sa fac cosplay , m-am uitat pe net la tot ce imi trebuie si asta nu conteaza. M-am decis si am vizualizat cum voi arata . O voi face.
Problema e ca nu stiu daca sa ma inscriu si sa fac ce stiu. [ Eh, vorba vine ] . O mai spun dinnou , sunt noua si ar trebui mai intai sa vad cum ar trebui sa fie si apoi sa urc si eu pe scena, cand voi afla cum si ce.
Nu mi se pare o risipa sa ma imbrac si sa nu fac nimic decat sa ma uit. Ba chiar voi cunoaste unele persoane in realitate . Persoane cu care am vorbit numai online ^^. Si desigur, o sa castig experienta necesara prin ' vizualizare ' o.o' . Cumva XDD
Parerea voastra care va pricepeti [ chiar si incepatori ca mine x3 ] care este? :3.
Andd : Stiti site-uri care sunt sigure si bune? Poate pot gasi o peruca intre 80- 150 lei , mi-ar fi usor daca as gasi cu 150 si sa fie si buna :3.
Aw, uitasem . Nu stiu daca este bine sa intreb, dar o voi face : ' ) . Voi ruga un moderator sa-mi faca 'observatii' daca nu este locul potrivit pentru intrebare dar : Cine merge la Otaku anul asta? [ 2012 , desigur : ) ]
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#2
Well, ti-as sugerea sa mai astepti putin, sa vezi si tu cum este Otaku prin ochii unui simplu vizitator si apoi sa faci cosplay, totusi, ar insemna sa faci cosplay la Nijikon unde lucrurile difera, scena fiind mai mare, deasemenea si sala unde va sta publicul. Asa am facut si eu, prima oara am fost la Otaku ca vizitator si la Nijikon 2010 am facut cosplay, am avut multe emotii, inca imi amintesc ca singurele lucruri pe care le-am vazut atunci au fost podeaua, primele 3-5 randuri din public si lumina. 21 Totusi, dupa experienta asta, cand am facut alt cosplay la Otaku 2011 nu am mai avut emotii si totul a fost ok.
In fine, cum am mai spus, ti-as sugera sa mai astepti ^ ^ imi amintesc ca la Otaku 2011 era o tipa care mi-a spus ca este primul ei cosplay si prima oara cand vina la o conventie anime si era foarte emotionata si in acelasi timp derutata de tot ceea ce vedea, parca n-as vrea sa te vad si pe tine in aceeasi situatie. D:
In legatura cu site-uri pentru peruci, http://www.cosplayfu.com/ mii se pare destul de bun, gasesti si costume aici, desi nu toate sunt facute cum trebuie. Acelasi lucru il pot spune si despre: http://www.milanoo.com/ ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#3
Daca tot ai facut un thread vin si eu...
In legatura cu site-ul,cum sta cu distributia in romania?Plata ramburs?
Scena mai mica??Mie mi se pare mai bine,si de asta vreau sa fac un personaj simplu asa de experienta.
Asa ca,care e ideea??Deci practic ce ar trebui sa faci??
Ce se jurizeaza si cum??
Hmm...cum scapi de situati limita??(ma refer daca te blochezi cand intri pe scena 21 sau alte dastea)
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#4
(17-01-2012, 06:19 PM)Azazel A scris: Daca tot ai facut un thread vin si eu...
In legatura cu site-ul,cum sta cu distributia in romania?Plata ramburs?
Well, iti dai seama ca dureaza ceva pana ajunge in tara, daca nu ma insel o sa scrie cam cat dureaza, cat despre taxa de transport probabil depinde si aceasta, nu stiu sigur, am platit 10lei in plus cand mi-am luat eu peruca.

Citat:Scena mai mica??Mie mi se pare mai bine,si de asta vreau sa fac un personaj simplu asa de experienta.
Bafta!

Citat:Asa ca,care e ideea??Deci practic ce ar trebui sa faci??
Sa astepte pana la Nijikon sau urmatorul Otaku.

Citat:Ce se jurizeaza si cum??
Asta scrie pe fiecare site Otaku/Nijikon care se face cu putin timp inaintea evenimentului la sectiunea cosplay.

Citat:Hmm...cum scapi de situati limita??(ma refer daca te blochezi cand intri pe scena 21 sau alte dastea)
Lol. Ideea e sa continui chiar daca ai gresit, si eu am gresit la partea scenica dar am continuat. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#5
Va dati seama ca acolo o sa fie mult mai greu chiar decat ne-am imagina. . . Si trebuie chiar sa avem mult curaj. . Daca repetam mult , cu atat mai bine.
Da, nici eu nu stiu inca mai exact ce trebuie mai exact sa facem imediat ce urcam pe scena. Gen, un fel de discurs, ceva funny.. Something... Asta e chestia cea mai rea pentru incepatori, ca habar n-au ce face si cand ajung acolo ori : Of, trebuia sa fac si eu . / aoleu, ma faceam de ras daca faceam ce ma gandeam. Sau multe alte situatii x33.
Deci deasta e mai bine sa mergi odata asa simplu si a doua oara sa faci ceva..
Eu o sa fac cosplay, nimeni nu ma impiedica ~ entuziasmataaa ~ , dar nu voi face sceneta ^^.
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#6
Hey ^^ am 2 intrebari XDD
1) Eu fac cosplay Chii din Chobits si o sa am o rochie alb si cv negru pe acolo si nu am pantofi , as putea sa mi iau tenesi albi si .. ma rog .. si tenesi au dunga aia neagra XD sar potrivi la culoare dar nu stiu daca merge ROCHIE cu TENESI ...
2) Daca imi comand urechile lui Chii de pe CosplayHOUSE in martie , vin pana la Otaku (am auzit ca e prin aprilie sau mai in jur de 20 ) ?
Cam atat am avut de intrebat :bye:
[Imagine: KRJ____Alois_and_Ciel_Icon_Set_by_u_sagi.gif]


Alois and Ciel <33

#7
Umm.... Hai ca ma bag si eu acilea. Cam tarziu, dar deh.. ma cunoasteti voi.
Deci.. sys, intr-un [ mare ] fel, Mimi are dreptate. Eu cand am fost la Otaku in 2011 eram total pe dinafara... Nu am facut cosplay, dar deh... Oricum, noi am discutat despre cosplay & stuff, si cred ca ar fi tare sa vii cu doua costume [cum, din nou, am discutat]. Prima zi am fi gemenele Misa [+Ed, desigur 21] si a doua zi tu ai veni ca si Ciel, iar eu... ca ceva o.o
Ideea e ca poti face cosplay dar sa tii cont si de sfatul lui Mimi [cea dulche raw^^]. Ai putea fi ceva gen: "Fac cosplay, dar nu particip la concurs" [intelegi u ideea 78].
Deci.. cam atat

Ja ne *bye*
Feel The Way
[Imagine: Nyu.gif]
And Do It
[Imagine: member5-1.png]
MyAnimeList | DeviantArt | Drawings|| Blog



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O sa faceti cosplay la Otaku? Shuichi 1 3.212 01-04-2013, 06:58 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Festival Otaku Cosplay Elly 0 3.194 21-04-2012, 12:07 AM
Ultimul răspuns: Elly
  Intalnire (cosplay) la Otaku ssakura3 8 5.668 18-05-2011, 01:06 PM
Ultimul răspuns: SilviuSsj5
  Cosplay la Otaku Flaw 9 8.175 10-05-2011, 10:19 AM
Ultimul răspuns: Mizuki Lulu


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)