Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O ultima Asakura

#1
am mai incercat a scriu dar nam avut succes asa ca am cerut ajutorul si eu si ice_angel234 neam gandit la asta

O ultima Asakura
Capter 1 Inceputul

In Japonia, in urma cu cinci mii de ani a avut loc o lupta demonica, una dintre cele mai crunte batalii ce a avut loc, vreodata pe pamant, dar cineva cu puteri nemarginite, a inchis aceasta lupta intr-o carte, pentru a nu fi distrusa lumea. O fata de paisprezece ani, pe nume Kanoe Sayuky se antreneaza din greu, inca de la varsta de cinci ani, sa devina Luptator Magician. Insa, cea ce nu stie ea, e faptul ca va deveni mai mult de atat.
Intr-o zi, cand Sayuky cobora sa ia micul dejun. Mama ei, Kenoe Akane, o roaga ca dupa ce mananca, sa se duca sa-si ajute tatal, pe nume Kanoe Kaour, sa faca curatenie in pod. deoarece era o dezordine de nedescris. Ea, fiind o fata ascultatoare, accepta fara sa comenteze. Dupa ce a terminat micul dejun, aceasta merse in pod, sa-si ajute tatal. Urca in graba scarile ce duceau in pod si de cum ajunse in incapere, se apuca sa faca curat. Se uita prin cuti, araunca toate gunoaiele, dar acolo era si o masa invechita, ce avea un scaun asortat, lumina se trecea destul de tare prin geam, revarsandu-se in incaperea foarte bine aerisita, avea si lumina artificiala, sau altfel spus electricitate, asa ca fata se gandi ca acolo ar putea sa faca o a doua camera a ei.
-Tata! tipa fata, am vazut ca acum podul a ramas gol si m-am gandit ca as putea sa-mi pun eu acolo: armle, tintele, cartile cu vraji.......
-Bine, bine. Am inteles ce vrei sa zici! o intrerupse tatal ei, dar ai deja magaziile, mai ai garajiul si desigur, camera ta, continua acesta.
-Da, dar daca mi le iau pe cele din garaj, v ei avea mai mult spatiu pentru masina, iar in magazie ai putea sa duci cutiile cu jucariile cele vechi ale lui Norinaga.
-Da, dar fratele tau are unde sa isi tina jucariile. Spuse barbatul, vazand ca fiica lui se foloseste de orice pretext, chiar isi baga fratele mai mic la mijloc, pentru a obtine cea ce vroia.
-Inseamna ca nu te-ai uitat in spatele casei, in camera lui si mai are vre-o doua cutii si in garaj.
-Bine...bine! dar sa nu uiti ca si fratele tau are dreptul aici. Continua domnul Kanoe, pe un ton usor iritat.
-Adica dreptul la arme si la vraji? tipa fata, uitand ca vorbeste cu tatal ei.
-Te-ai gandit vrodata ca cea ce faci tu nu e drept de loc? incerca barbatul sa-si convinga copilul sa renunte la ideea ce-i intrase in cap.
-Nu! veni raspunsul scurt si sec din partea Sayukyei. A si tati poti sa duci si dulapul acela din garaj acolo, in pod?
-Nu il poti duce tu cu o vraja? Si eu l-as putea duce, insa as distruge totul in calea mea. Tu chiar sitii sa obti cea ce vrei, zise barbatul zambind.
-Hi hi hi hi! se auzi rasul fetei, stiind ca e vinovata.
Ea se aseza pe scaun in timp ce tatal ei se ducea sa aduca dulapul. Deodata smitii sub piciorul ei ceva ciudat, iar cand se uita avu parte de o surpriza: acolo se afla o trapa secreta, iar innauntru gasi o carte mare si groasa, cu copertile albastre, pline de praf, semn ca nu mai fusese deschisa de mult si pe mijlocul cartii se afla o incuietoare. Pe coperta din fata, in partea de sus a ei, era scris cu sange ”ASAKURA”. Fata privi surprinsa cartea, iar cand tatal ei veni cu dulapul, ea il intreba:
-Tata, ce e cu cartea acesta?
-Una dintre stramosele tale a devenit o Asakura, iar noi am incercat sa o ascundem de tine. Nu vrem sa fi si tu una dintre ele, raspunse domnul Kanoe pe un ton foarte serios.
-Acum imi amintesc! spuse fata incantata. Din cauza ei am inceput eu antrenamentul. Mi-ati spus ca numai lupatori au voie sa citeasca acesta carte.
-Antrenamentul tau te-a facut sa suferi enorm de mult, iar pentru oamenii obisnuiti esti o spaima.
-Tata, pot citi cartea?
-Acum da, ai implinit paisprezece ani, asa ca poti sa o citesti.
-Cum adica? intreba ea neintelegand ce vrea tatal ei sa spuna.
-Dupa varsta de paisprezece ani nu mai poti deveni o Asacura si orcum nu e luna plina.
Dar tatal ei se insela. Ea nu implinise inca varsta de paisprezece ani, iar in acea seara avea sa fie luna plina. Afara se facuse deja noapte, iar ea inca nu reusise sa deschida cartea, dar se gandi la spusele tatului ei, asa ca ea se taie putin la o mana si simtii o durere foarte mare, insa varsase din sangele ei pe carte, iar acesta se deschise si pe coperta era acum sangele ei.
Pe prima pagina a cartii aparu scris cu sange numele ei, iar in acelasi timp prin fereastra treceau razele luni, atingand-o. Tinand mana pe coperta, fata se ridica usor in aer si de-odata incepu sa vada numarul ”unsprezece” scris cu litere de foc si cuvantul ”Sfarsit”, iar apoi vazu viata a zece fete. Incepu sa planga. Cea ce vazuse o soca. Dar ea nu spuse nimanui nimic despre asta. A doua zi, la antrenamente, ii spuse totul maestrului Phibrizo Gensi, intrebandu-l intr-un final ce se intmplase.
-Ai devenit o Asakura. Raspunse acest zambind. Ce numar ai vazut?
-Unsprezece, spuse fata, amintindu-si cea ce vazuse.De ce?
-Esti a unsprezecea Asakura. Tu trebuie sa inchiei acest neam.


Va urma...

Sper sa va placa
si am schimbat numele Topicului ca sa se potriveasca mai bine

#2
::::yamashita ayumu:::: multumim de comm si ne bucuram ca iti place fic-ul nostru.O sa incercam sa-l facem cat mai intereant si frumos ....sper sa-ti placa si urmatoarele capitole.[-o<


Capter 2: Totul despre Asakura


-Ai devenit o Asakura. Raspunse acesta suparat, aducandu-si aminte de trecut, trecutul in care fiica lui, ce-a de-a 10 Asakura a murit inchieindu-si misiunea. Ce numar ai vazut?
-Unsprezece, spuse fata, amintindu-si cea ce vazuse. De ce?
-Esti a unsprezecea Asakura. Tu trebuie sa inchiei acest neam.
-Poftim? intreba fata socata, crezand ca auzise gresit. Dar, dar .......
-Nu trebuia sa deschizi cartea! spuse Phibrizo pe un ton serios.
-Dar...spuse fata facand o scurta pauza, apoi continua: Dar tata mi-a spus ca nu voi putea deveni o Asakura.
-Tatal tau s-a inselat. Tu nu ai implinit inca varsta de paisprezece ani. Ai deschis cartea cu ajutorul sangelui tau si deasemenea, ai stat sub lumina luni.
-Deci ....sunt ultima Asakura a acestui neam. Bun...atunci sa incepem cu inceputul, continua Sayuky incercand sa se obisnuiasca cu ideea.
Phibrizo o privi scurt si incepu sa-i spuna fetei povestea neamului Asakura:
-Acum tu ai puterea a zece persone diferite in tine. Intr-o luna de zile va tebui sa inveti sa o folosesti pe toata, apoi intr-o saptamna trebuie sa inveti totul despre acele persoane, a caror putere se afla acum in posesia ta . Va fi destul de greu, dar nu ai alta optiune, acum esti o Asakura.
-Ce-ar fi daca mai intai invat totul despre aceste persoane si apoi ma antrenez? spuse fata ganditoare. Asa imi va fi mult mai usor sa controlez puterile lor.
-Da. Ai dreptate, insa primadata trebuie sa inveti regulile neamului Asakura. Acestea se afla in acea carte, cu toate acestea nu trebuie sa renunti la antrenamentul tau zilnic, nici la scoala si de-asemeanea trebuie sa-ti faci si treburile casnice, o avertiza barbatul, fiind constient ca fata ar putea neglija aceste obligatii.
-Am inteles! ceni raspunsul ferm al Sayukyei.
Fata se duse imediat in pod, unde o astepta cartea. O lua in maini, o deschise si incepu sa citeasca. Pe prima pagina era scris numele ei: Mizuki Asakura, insa ea nu stia asta, asa ca lua carte si fugi cu ea la maestru, zicand:
-Maestre, ce inseamna Mizuki Asakura?
-Asa te vei numi, de-acum incolo tu. Du-te si invata singura!Eu nu pot face mai mult decat sa te antrenez. Restul trebuie sa-l faci singura.
-Da mastre. Asa am sa fac.
Fata se intoarse in pod si incepu, din nou sa citeasca. Trecu la a doua pagina si acolo gasi scrise zece reguli. Se apuca de citit cu atentie:
Prima regula a neamului Asakura: "Nu ai voie sa iubesti!"
A doua: "Nu ai voie sa iesi din cuvantul mestrului!"
A treia regula: " Indifernt de consecinte, trebuie sa-ti termini misiunea!"
A patra: "Tot ce faci e pentru tine!"
Sayuky citi doar primele patru reguli si deja se inspaimantase. Nu-i placea faptul ca toate regulile incepeau cu "Nu". Ii era putin frica de ce avea sa urmeze, insa nu avea ce face, fiind nevoita sa continue:
A cincea regula: "Nu te bazezi niciodata pe alti!"
A sasea: "Obti cea ce vrei, indiferent: de reguli, cauze sau consecinte!"
-Sunt obisnuita sa fac asta.
A saptea: "Raspunzi doar in fata celor care sunt mai puternici decat tine!"
A opta regula: "Nu ai voie sa cedezi sau sa reunti vreodata!"
-Iar incep cu "Nu"....urasc regulile! isi zise fata in gand.
A noua: "Nu ai voie sa fi slaba!"
-Of.....sunt destul de grele...
A zecea si ultima regula: "Distrugi orice iti iese in cale!"
-Ce??? Cum adica?
Dupa ce termina de citit regulile fata incepu sa planga, spunand:
-Nu pot repecta aceste reguli! Cel putin nu pe toate...”Sa ditrug tot ce imi iese in cale? Sa nu iubesc? Sa nu ma bazez pe alti?” Aceste reguli....aceste reguli sunt atat de...facu o pauza cautandu-si cuvintele potrivite, apoi continua: dure si...
-Au fost facut pentru tine! o intrerupse Phibrizo. Prima Asakura a citit viitorul si asa ca a gasit aceasta solutie, ca sa fie sigura ca tu nu vei da gresi.
-Da dar daca nu inchiei asa.
-Tot ce au simtit ele, tot ce vei simti tu vor simti si alte fete. De asta trebuie ca tu sa inchiei acest neam, o lamuri maestrul pe Sayuky.
Ea se hotara sa nu renunte si oricum trebuia sa respecte acesta regula. Continua sa citeasca, deoarece pe langa celelalte zece reguli importante se mai aflau si altele:
,,O Asakura nu trebuie sa aiba mila de cei slabi si nu trebuie sa-i salveze, decat pe cei nevinovati. Ea trebuie sa fie mereu calma, sa fie tot timpul de ghiata, niciodata nu santajeaza, dar nici nu accepta sa fie santajata. Accepta orice provocare, indiferent de ce se va intampla dupa si ucide oricand, orice, oriunde, cand este nevoie si nu are mila vreodata, nu asculta la alti si nu vorbeste despre alti. Nu subestimeaza pe nimeni, oricat de slab ar fi si merge mereu, doar innainte.
-Aceste fete erau atat de stricte, atat de chinuite. Spuse Sayuky oprindu-se din citit si imaginandu-si ce viata grea au avut acele fete.
-Da, ai dreptate, dar tu esti chieia fericiri lor.
Fata il privi atent, apoi se apuca din nou de citit.
”O Asakura nu are prieten, doar dusmani, nu iubeste, nici nu este iubita. E mereu egoista, nu o controleaza nimeni(aproape) dar ea controleaza tot, nu face pe placul nimanui si nu se da inlaturi de la nimic, orice ar fi. O Asakura trebuie sa fie de ghiata si piatra pentru a supravietui!”



Va urma...

Sper sa va placa continuarea....

#3
OMG e super!!! Regulile alea...sa le ia naiba...fata asta nu va putea trai fara un boyfriend. Sayuky te roog pt. mine incalca regulile alea ca e prea de tot!
Inner Miky: Vreau ca si Miky sa devina o Asakura ca sa nu ma mai terorizeze. In fond, e mai slaba ca mine
Miky: Ai vrea tu...
Inner Miky & Miky: We want next chapter as soon as you can!!
Inner Miky: In sfarsit suntem deacord cu ceva....
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#4
so .....Next capte
Chapter 3

Fata chiar ramase stana de piatra dupa ce citi acele reguli. Cand se gandi ca nu are voie sa ceara sau sa primeasca ajutor, sa se imprieteneasca si mai ales sa nu-i pese de nimeni, se ingrozi de-a binelea. Ea se gandea ca nici in ruptul capului nu ar putea sa respecte acele reguli si asta se gandise si Gensi,ingrijorat se asigurase ca fata le va respecta fie ca vrea fie ca nu vrea. Ea de si era foarte suparata, stia ca asta nu e o scuza ca sa nu mai mearga la scoala asa ca ea se pregati pentru cursuri, insa avea ochii in lacrimi. Acolo in curtea scoli, o asteptau prietenele ei cele mai bune: Izumi si Asuka. Cand cele trei se intalnisera fetele spuserea ingrijorate:
-Sayuky esti bine?intreba Izumi
-Da tu nu ai mai fost asa de cand ti-ai uitat proiectul la astronomie acasa, spuse amuzata Asuka.
-Am devenit o Asakura, raspunse fata incet intorcand capul spre dreata in timp ce Izumi si Asuka cazura in genunchi rezemandu-se una pe cealalta.
Cele doua priete ale lui Sayuky stiau povestea cu Asakura forte bine si erau ingrijorate dei cauza aceasta si mai ales stiau ca Sayuky nu va face fata,iarurmarile le inspaimantau pe cele doua fete.
-Nu...Nuu, se plansera acestea, te rog spune-ne ca nu este adevarat.Striga cele doua fete in cor intru fel amuzant.
-Chiar este cat se poate de adevarat.Raspunse fata lasand privirea in jos, evitand sa-si priveasca prietenele in ochi.Intre timp se suna si de intrare la ora.Insa fete cu toate acestea Gasisera un motiv bun in acest dezastru.Izumi spuse zambind
-Haideti fetelor priviti partea buna.Cel putin Sayuky este mult mai puternica iar in timpul liber poate catapi cativa infractori chiar si criminal.
Fetele se ridica, de jos scuturandu-si hainele si se indrepta toate spre clasa, insa pe coridorul scoli Sayuky se impiedica de un baiat, acesta ii intise mana insa cand sa o ajute sa se ridice el o trase spre el si o feri pe Sayuky de o stea care a fost aruncata de unu din baieti din curte unde se tineau cursurire de tinta.Izumi si Asuka se indragostira de el insa fata era foarte deranjata de gestul acestuia chiar daca o ajutase si in orce caz ea se putea feri si singura.
-Ar trebui sa ai grija pe unde mergi! Era sa ma darami si pe mine, spuse baiatul indiferent.
-Eu sa am grija pe unde merg? dar tu ..tu..tipa iritata fata.
-Stai linistita nu aia a fost intentia mea, incerca elevul sa se apere de Sayuky care semana cu un dragon ce scuipa foc.
-Nu? il ironiza Sayuky, dar care? Sa ma arunci innapoi? continua fata pe acelasi ton.
-Se pare ca nu sti sa spui multumesc...ar fi trebuit sa te invete cineva sa fi mai...dar nu-si termina fraza fiind intrerupt de catre fata care il privea furioasa gata gata sa il loveasca.
-Si stai sa ghicesc...egoismul si aroganta sunt punctul tau forte? Sau inca te antrenezi?
-Iar tu esti sau inveti sa fi cretina? veni raspunsul baiatului deranjat de cuvintele fetei.
-Poate dar cel putin nu ma port ca tine, continua Sayuky sa-l enerveze pe elev.
-Gata trebuie sa gasesc o fata nu sa ma cert cu una, raspunse acesta aparent calm.
-Foarte bine insa daca o vad o sa o intreb cum te poate suporta. Spuse fata suparata.
-Gata cu trancanealea si spune-mi unde o pot gasi pe Kanoe Sayuky? continua acesta pe acelasi ton calm si relaxat.
Izumi era gata sai spuna sa-i sa spuna ca defapt fata din fata lui era cea pe care o cauta, insa Sayuky impiedicando pe Izumi sai spuna adevarul.
-Nu stiu...Nu o cunosc...Si acum pa, pa trebuie sa plecam la ore.
Baiatul iisi spuse in gand ,,-Ciudata fata, ma bucur ca nu e ea Sayuky.'' Insa el de insela, nestiind adevarata identitate a fetei. Asa ca se indrepta si el spre clasa, desigur trebuia sa intre o data cu profesorul fiind un elev nou.In acelas timp spre clasa fetele discutara.
-Sayuky,dece nu iai spus baiatului ca pe tine te cauta.
-Pentru ca probabil maestrul vrea sa ma antrenez cu el sau ceva de genul asta iar eu deabea lam vazut si deja nul suport.
Izumi si Asuka isi doreau sa fie cu ele in clasa insa Sauky nu vroia asta de si recunostea in sinea ei ca era destul de dragut.
Fete ajunse odata in clasa intra si profesoara odata cu baiatul cel nou si spuse:
-Copii astazi a venit un elev nou. Va rog sa-l primiti cum se cuvine pe Ayase Tokumega. In timp ce profesoara il prezenta pe Ayase, din banca de la geam se auzi o bubuitura, era capul lui Sayuky care se lovi de banca
-Sayuky esti bine? Intreba ingrijorata profesoara.
-Da...oarecum.... sper..veni raspunsul scurt din partea elevei.
-Pai vad ca azi iti lipseste colega de banca, ce s-a intamplat cu ea?
-Nu stiu... spuse fata ingrijorata in privinta colegei dar si a ei,incepu fata dar profesoara continua:
-Atunci Ayase va sta cu tine, iar maine vom mai aduce o banca pentru colega ta.
In acest timp Sayuky se dadu din nou cu capul de banca dar mai tare.Ayase cand auzi cum o chiama se infurie.El desigur aflase ca Sayuky la mintit asa ca stepta pana la sfarsitul orelor cand Sayuky pleca singura acasa.Pe o alee laturalnica, acesta vru sa o loveasca, pe la spate pe fata, insa aceasta se feri auzind zgomotul facut de el ca se misca.
-Ce vrei? intreba aceasta enervata si totusi bucuroasa ca de data aceasta poate lupta cu el
-Pe tine. Tu esti noua mea pertenera de lupta, raspunse Ayase privind-o atent.
-Nu cumva am si eu un cuvant de spus? veni raspunsul indignat al Sayukyei.
-Asculta fetito nu am chef de joaca. Ai inteles? Nici eu nu vreau sa lupt cu tine. Bine impotriva ta da, dar nu impreuna. Insa Gensi a ales asa, deci nu avem ce face si mai bine ti-ai schimba purtarea si atitudinea.
-ca de nu ce?O sa ma bati?Vai deja mie frica.De 10 ani nu ma infrant nimeni si am avut adversari mai puternici ca mine.
-Iar acum te dai mare.Ce jalnic pe un luptator.
-Asta e valabil si pentru tine.
Fata ramase uimita insa deodata ea vazu o fata si apoi cazu.Fata era pe un gard insa Ayase sari si sa o prinda insa Gensi a fost mai rapid ca el.
-Ce sa intamplat?intreba furios gensi.
-Nu iam facut nimi a cazut de o data.Parca ar fi lovito cineva din nautrul minti.
-E posibil si asta.
-Ce vrei sa spui?intraba ayase uitanduse la Sayuky.
-vino nu e locul potrivit unde sa discutam.
Cei doi disparusera intro umbra indreptanduse spre casa lui Gensi tot acolo unde era si locul de antrenament al lui Sayuky.

Va urma...
sper ca si acesta sa ne iasa la fel de bun ca celalatde doua



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O ultima amintire.. Kyandi. 2 2.143 29-03-2012, 10:52 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 20.187 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  O ultima dorinta inainte de moarte DozzaDeColla 32 23.017 13-06-2011, 04:17 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Ultima picătură de sânge [ Nya & Metal ] Meal. 22 11.626 26-04-2011, 11:07 AM
Ultimul răspuns: Lust.
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.629 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Speranta moare ultima MooN. 7 5.033 08-03-2011, 03:53 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  Ultima speranta Kazuki 15 9.772 11-07-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: D@n@
  Cand speranta moare ultima Erina Ozaki 1 4.393 25-02-2009, 03:13 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  Ultima pagina, ultima zi. azami 2 2.911 16-12-2008, 11:36 PM
Ultimul răspuns: Apathy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)