Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O iubire perfecta

#1
Ei bine am inceput si eu un fic.Sper sa va placa si sa nu ma luati prea tare pentru ca sunt noua in domeniu:P.Scuzati eventualele greseli de tastare.


Capitolul1:
Tokyo.O zi frumoasa de vara.Soarele stralucea pe cerul senin.Pasarele zburau in stoluri deasupra cladirilor cu zeci de etaje.Oamenii misunau ca niste furnici pe stazile largi si pline de magazine luxoase.
*********
Eu ma numesc Maya.Am 16 ani par blond si ochi albastri ca si cerul.Locuiesc intr-un cartier marginas al Tokyoului.Cea mai buna prietena a mea se numeste Alissa si este de aceeasi varsta cu mine.Are par castaniu si ochi caprui,are forme bine conturate si orice baiat ar cadea la picioarele ei.Eu in schimb sunt mai retrasa.
*********
Era o zi de vieri,seara,iar eu cu Alissa stateam in fata blocului si discutam mici probleme de-ale fetelor,cand imi suna telefonul:
-Da??intreb eu
-Buna Maya ce faci?intreaba vocea de la celalat capat al firului
La telefon se afla Allan un baiat de 17 ani,un prieten din copilarie.Ne cunosteam de mici�ne intelegeam ca doi frati
-Bine Allan.Stau afara cu Alissa.Tu?
-Bine.Multumesc.Te-am sunat sa te intreb daca poti sa vi maine seara la mine acasa pentru o petrecere.Poti sa o aduci si pe Alissa.
-Sigur.Ma bucur ca mai invitat.zic eu fericita
-Nu ai pentru ce surioara!Atunci ramane sa ne vedem la mine in jurul orei 21.
-Abia astept.Ne vedem acolo,am zis eu inchizand telefonul
I-am povestit Alissei tot ce mia spus Allan si am intrebat-o daca vrea sa vina cu mine la petrecere.Ea a acceptat fara sa stea pe ganduri.Era asa fericita mai ales pentru ca ea iubea in secret un baiat pe nume Eduard,foarte bun prieten cu Allan.
**********
A doua zi a venit foarte repede.M-am trezit in jurul orei 12 dupa un somn binemeritat.Dupa ce m-am ridicat din pat m-am dus sa imi fac tualeta de dimineata.Am terminat si m-am dus in oras sa imi cumpar niste haine pentru petrecerea ce va urma.Mi-am ales un tricou mov cu imprimeu,care imi punea in evidenta formele si niste blugi negri stamti care mergeau perfect cu adidasii mei negri cu sireturi mov.

Seara veni cat ai bate din palme.La ora 20 si 30 de minute era stabilit sa ma intalnesc cu Alissa in fata blocului meu.Zis si facut.Am coborat in fata blocului iar ea ma astepta acolo imbracata intr-o rochita alba si un maieu negru la fel ca balerinii pe care ii purta in picioare.Cand am vazut-o am mers la ea si am inbratisat-o puternic.Iar ea mi-a raspuns la fel.
***********
In aproximativ 15 minute am ajuns in fata casei lui Allan.El avea o casa frumoasa si spatioasa potrivita pentru starea lui financiara foarte buna.Am intrat inauntru si lam cautat pe Allan printre multimea de prieteni ai lui care au venit la petrecere.Cand l-am gasit statea pe canapeaua din piele si se saruta cu o fata.
-Buna Allan!Ce faci?zic eu intrerupandu-I sarutul
-Buna Maya.Bine stau si eu pe aici.Ma distrez.Ati ajuns la tanc.Apropo Alissa acum ceva vreme a venit si Eduard este pe bacon acum.
-Ma duc acom sa il salut!spune Alissa foarte fericita
-Iar tie Maya vreau sa iti fac cunostinta cu cineva.zise brunetul zambind larg
El ma condus in gradina unde am zarit un baiat bine facut cu par saten si ochi negri ca taciunele.
-Maya el este Paul-Paul ea este Maya.
-Incantata de cunostinta Paul
-La fel Maya!
Paul era genul de baiat mai timid si retras ca mine.Dar putea sa puna piciorul in prag cand era cazul.
-Ei bine eu va las sa va cunosteti mai bine.Daca aveti nevoie de ceva sunt in casa,spune el plecand.
Noi doi ne-am dus si ne-am pe balansuarul din gradina.L-am cunoscut mai bine pe Paul si am aflat ca are 18 ani ca locuieste la cateva strazi dispanta de casa mea si ca ii plac noptile cu cer senin.Ma uitam foarte atenta la el studiindu-I fiecare particica a corpului lui bine lucrat care se vedea prin camasa pe care o purta atunci.Fara sa imi dau seama am inceput sa-l plac.I-ar in timp ce ne uitam la luna de pe cerul negru plin de stele,mi-am pus capul pe umarul lui.Nu a obiectat nimic mi-a raspuns inconjurandu-mi talia cu mana lui puternica.Dupa cateva minute mi-am ridicat capul iar el ma strans mai puternic in brate si si-a apropiat buzele de ale mele.Oare Maya va fi de acord cu acest sarut?
[Imagine: Vampire_Knight___Kaname___by_Vampire_Knight_Club.jpg]

Nu-i asa ca Kaname e un dragut
He is mine so back off or you die 14


#2
I'm first! Imi place foarte mult! Abea astept continuarea.
Greseli de tastare nu am vazut, descriere ai acut si dialogul nu a fost sec.
Abea astept continuarea si...sper sa fie cat mai repede.
So...Ja ne and Gambate!!!
:bye::bye:

#3
interesant fic:-)
am gasit cateva greseli(nu le-am scris in ordine:D ):

"de vieri"- de vineri;
"Era o zi de vi(n)eri,seara"-era o seara de vineri(la inceput ai zis "zi" si pe urma te-ai cam contrazis spunand "seara")
"mai (invitat)"- m-ai;
"Buna (,) Maya (,) ce faci?"
"am inbratisat-o"- am imbratisat-o;
"-Nu ai pentru ce (,) surioara!"
-la sfarsitul catorva propozitii(nu multe) nu ai pus punct;
"o casa frumoasa si spatioasa (,) potrivita"
"-Iar tie (,) Maya (,) vreau"
"-Maya (,) el este Paul-Paul (,) ea este Maya."
"Incantata de cunostinta (,) Paul"
"-La fel (,) Maya!"- deci, substantivele "Maya" si "Paul" sunt in cazul Vocativ, asa ca acestea trebuie sa fie izolate de restul enuntului prin virgula;
"ne-am pe balansuarul"- nu ai pus verb;("ne-am" ce?)
"ca are 18 ani (,) ca locuieste"- este o enumeratie, deci trebuia sa pui virgula intre termenii enumeratiei;
"dispanta"- distanta;
"I-ar (in timp)"- iar;
"Nu a obiectat nimic (,) mi-a raspuns"
"mi-am ridicat capul si m-am ridicat capul"- :-w
"ma (strans)"- m-a;
"Oare Maya va fi de acord cu acest sarut?"- pana acum ai narat totul la persoana I, insa ai schimbat brusc persoana(ai intervenit ca narator subiectiv), probabil ca daca ai fi lasat un rand liber intre ultima propozitie si penultima ar fi fost ceva mai okay;

"ii plac noptile cu cer senin."- so sweet:x:X:X
spor la scirs si sa pui continuarea repede:*:*

#4
Multumesc celor care au comentat la fic si ma bucur ca va place!:D...deci dupa lungi asteptari iata si continuarea
Capitolul 2:
Dupa cateva minute mi-am ridicat capul iar el ma strans mai puternic in brate si si-a apropiat buzele de ale mele.Ochii lui albastri asemenea cerului senin ma faceau sa plutesc in acea seara de vis.Buzele lui rozalii ma atrageau,dorind sa fie sarutate…Parul care ii cadea pe fata il facea sa para un inger.parea atat de inocent si simpatic dar putea fi si rau si salbatic.
El si-a bagat degetele in parul meu matasos si mi-a cuprins buzele intr-un sarut dulce si suav.Limba lui a patruns usor in lacasul meu umed.Ea se plimba in voie prin gura mea rascolind fiecare coltisor.Vroiam ca acele clipe sa nu se termine niciodata.Dar cineva a aparut in spatele nostru:
-Buna porumbeilor!zice o voce cu multa superioritate si dispret.
Era Ellen “vrajitoarea cea rea”.Se credea superioara tuturor.Era vedeta scolii cu multe frangeri de inimi la activ.Multi baieti suspinau inca dipa Miss Popularitate cum obisnuia sa-si spuna.Era o fata de satura medie,cu parul de culoare roza.Ochii ei de aceeasi culoare erau bine incadrati pe chipul frumos conturat.Dar comportamentul ei era total opus frumusetii ei.Era o scorpie…Gata sa impunga pe toata lumea cu un ac plin cu venin.Nu accepta ca cineva sa ii incalce cuvantul,asta datorandu-se si faptului ca locuieste intr-o casa asemenea unui palat,cu multi servitori si multe facilitati.In cateva cuvinte avea tot ce-si dorea.Era fetita lui taticu’.Avea chiar si un badyguard.
Mi-am intors privirea spre ea fulgerand si tunand.Eram gata sa o iau de par pentru ca mi-a intrerurpt cele mai frumoase momente din viata.
-Nu te mai uita asa blondino,sti ca tu nu te poti compara cu mine!cat despre tine frumosule…eu sunt Ellen,spune ea cu zambetul pe buze
-Eu sunt Paul.Si se pare ca tu esti cea despre care am auzit atat de multe.Sa sti ca am auzit de micile tale aventuri cu baieti din cartierul meu.Stiu ca te plimbai pe la fiecare prin pat dupa care ii lasai cu ochii in soare.
Aceasta fraza m-a lasat cu gura cascata.Sa fie oare adevarat??Miss popularitatea sa faca asa ceva?Dar se parea ca paul spune adevarul pentru ca in clipa urmatoare Ellen s-a intors si a plecat vajaind.
Pe fata lui Paul se putea deslusii un zambet de satisfactie.Ma luat de mana spunand sa mergem la o plimbare.Am fost de acord si am plecat in parc unde era liniste si pace.Pe drum mici saruturi intrerupeau cele spuse de mine.Ajunsi la destinatie ne-am asezat pe o banca mai ferita de ochii celor care puteau trece pe la ora aia pe acolo.M-a luat in brate si usor si-a lipit buzele de ale mele facand ca acel sarut sa dureze cateva minute.Dar oare acea aventura va dura o vesnicie sau va ramane in urma??


Stiu ca e cam putin dar asta e ceva facut in ora de info.Deci nu prea am avut timp sa scriu asa mult.Compensez data viitoare:P :D
[Imagine: Vampire_Knight___Kaname___by_Vampire_Knight_Club.jpg]

Nu-i asa ca Kaname e un dragut
He is mine so back off or you die 14


#5
well, capitolul e cam scurt:(, dar ai zis ca o sa compensezi data viitoare:P
am gasit cateva greseli:
"ma strans"- m-a;
".parea"- parea;
"si simpatic (,) dar putea fi"- inainte de "dar" se pune mereu virgula^__^
"-Buna (,) porumbeilor!"- "porumbeilor" e in Vocativ:-w
" dipa"- dupa;
"satura"- statura;
"de culoare roza."- roz
"badyguard"- bodyguard;
"-Nu te mai uita asa (,) blondino"
"(se parea ca) paul"- Paul;
"deslusii"- deslusi;
"ma luat"- m-a;
dragut capitol^_^
sa pui repede nextul si spor la scris:*:*

#6
M-ati innebunit...toti incepeti mai nou la fel: "Tokio, o zi calduroasa de primavara/ vara unde isi face aparitia..." Hello? Somebody here? Puteti fi mai originali? Stiu cel putin 2 ficuri care incep la fel...ma rog. "Era o zi de vineri, seara, iar eu...." pe langa faptul ca nu ai avut intentia de a corecta cuvintele gresite nici dupa ce ti-a fost atrasa atentia, nu cred ca era necesara virgula, pentru ca se creaza o enumeratie fara rost si sens....
Ok next: Ai 4 personaje in primul capitol, e bine, ai actiune dar e cam deranjanta chestia cu *****
ai putea spune ce s-a intamplat cum ai mers pana acolo, ce peisaj ai vazut, cum bazaia stalpul de iluminat etc etc...e mai sudata creatia daca ai toate elementele si tot ce se intampla pentru ca fiecare detaliu este important...oricum succes si sper ca vei modifica acele cuvinte, nu pentru mine ci pentru estetica textului.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O sotie perfecta[+18] Ana 13 9.049 19-09-2011, 09:26 AM
Ultimul răspuns: Ana
  Nimeni nu e perfect≈ Ayame Chan 3 2.140 22-07-2011, 07:44 PM
Ultimul răspuns: Mina-chan
  Femeia Perfectă [Hentai. Romance] hiimera 15 5.445 27-06-2011, 04:21 PM
Ultimul răspuns: Kitsu
  Razbunarea: Crima perfecta Alexi 28 17.300 04-03-2010, 03:49 PM
Ultimul răspuns: Adri@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)