Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Crime de Craciun

#1
Disclaimer: Nu detin nici macar un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto si nu profit de pe urma acestora.

Crime de Craciun

Capitolul unu

Alerg neincetat, de prea mult timp. Ating zapada alba, lasand in urma pasi usor vizibili, dar care sunt repede ascunsi de fulgii ce cad neincetat din maretul cer. Mana imi este inclestata pe pistol, gata oricand sa iau viata celui care o ameninta pe a mea. Transpir abundent, simtind ca oricand voi scapa arma, aceasta se va rostogoli undeva, departe de mine, iar trupul meu va zace pe jos, plin de gloante. As putea spune ca frica sta departe de mine, ca ma ocoleste ca si cum as fi bolnava, dar nu este adevarat. Inima imi bate din ce in ce mai tare, iar adrenalina imi umple corpul asemeni unui drog. Zambesc incontrolabil, asemeni persoanelor nebune, dar asta sunt eu. Mai concret, astia sunt toti locuitori ai acestei lumi. Traiesc din si prin moarte, ucid fara mila bebelusi, doar din placerea de a arata ca sunt neinfricati. Inca pot zice ca este cea mai mare prostie, dar tocmai i-am “furat” sufletul celei care l-a luat pe al parintilor mei. Slabe sanse ca cineva sa ma faca sa simt remuscare ori parere de rau. A fost alegerea mea, doar a mea. Iar acum fug de pshihopatii care ii erau prieteni…

Sunetul ascutit al gloantelor ce tocmai au iesit din ascunzatoare se aud tare, clar, facandu-ma sa ma grabesc din ce in ce mai tare. Odata ajunsa la fosta-mi locuinta, sunt in siguranta, alaturi de cativa prieteni. Ochii mei verzi cauta, neinduratori, inexpresivi, mica straduta pe unde trebuie sa cotesc. Cand in sfarsit o gasesc, ma simt mai in siguranta. Cu ultimele puteri, ma tarasc pana la mica locuinta darapanata, apoi ma imping in usa veche, dar care se tine destul de bine pe poziti. Intru mult prea repede, lucru ce duce la caderea mea. Srasnesc din dinti atunci cand durerea din umar mi se amplifica. Tocmai am cazut pe el, exact pe locul in care au reusit sa ma impuste.

De nicaieri, o pereche de brate ferme ma prind, ajutandu-ma sa ma ridic. Din neatentie, imi atinge rana. Durerea imi strabate corpul, iar eu, fara a rezista, imi musc buza inferioara pentru a nu lasa tipatul sa inunde casa si nu doar atat. Astefl de fapte necugetate ne-ar distruge, nu doar pe mine, cat si pe ceilalti. Sangele propriu imi strabate barbia, sfarsind pe podeaua murdara. Poate nu ar fi trebuit sa strang asa tare. In fond, cat de tare puteam icni?

-Esti bine?

-Sunt vie, Four. Poti sa o iei cum vrei… ii spun deja plictisita brunetului.

Inseamna mult faptul ca m-am intors, fie si ranita. Am avansat, m-am razbunat, pot muta muntii din loc si luna de pe cer! Rad isteric, reusind sa-l infricosez pe cel care m-a invatat tot ce cunosc. Ii ciufulesc parul, dar privirea lui ramane fixa asupra mea. Imi analizeaza atotstiutor bratul, apoi da dezaprobator din cap. Palma lui imi atinge soldul, iar bratul meu e petrecut pe dupa umerii lui. Bineinteles, cel sanatos. Ne deplasam cu incetinitorul, strabatand greu micul hol, pana in living, unde ma asez, tacticoasa, pe canapea. Four isi cauta stingherit cutitul prin gaica blugilor vechi, iar cand observa ca nu e, se uita prin camera, , dornic de a gasi micul instrument. Stiu ce vreau sa faca, asa ca, cat timp el se uita dupa cai verzi, imi smulg briceagul din buzunar. Apas zona in care deja a inceput sa se vada glontul. Il imping cat pot, sperand in sinea mea sa nu lesin. Cand abia am reusit sa-l aduc pana la suprafat, putin, arunc undeva in spatele meu arma alba, iar degetele lungi, subtiri, incep sat traga cu putere. Minute lungi stau cu lacrimile in ochi, iar cand reusesc sa scap de cel care m-a ingrozit pana acum, scot un mic murmur printre buze. Distras, baiatul de intoarce spre mine, pentru a observa, mirat, ca am finisat problema.

-Stii, in loc sa te holbezi, poate ai putea sa-mi aduci un pansament. Nu prea am chef sa se infecteze!

Isi scutura capul, putin debusolat, apoi imi aduce ce i-am cerut. Cu grija, imi bandajez locul cu pricina, apoi incerc doar sa uit de durere, de suferinte, de orice cuvant care are sens negative. Ploapele mi se inchid, usor, iar eu ma intind, vrand sa adorm, chiar daca voi intra intr-un somn plin de cosmaruri, cum obisnuiesc mereu. Cine ar crede ca inca nu pot trece peste imaginile sangeroase, care mi-au mancat ultimul an? Oftez, chiar inainte de a parasi, pentru urmatoarele ore, aceasta lume…




L-am scris, sau, mai bine zis, am scris cele cateva capitole inaintea Craciunului. Este postat si pe alt forum, insa singura autoare sunt eu.
Fiind noua, am citit tot ce se poate pentru a nu incalca vreo regula. Daca este ceva, spuneti-mi, va rog.
Sper sa va placa!

#2
Hello there . Nimeni pe-aici ? Pai hai să încep eu (:
Titlul a fost ceea ce m-a atras . Crime de Craciun Hmm, sounds nice , bună treabă !
Banuiesc că [,] cuplul ficului este SasuSaku , nu ? :D Interesting . Pai , mie îmi place ideea . Gen politist romance , banuiesc . Pai , fiind primul capitol al ficului , ai început bine . Ai avut descriere , dar data viitoare foloseşte mai multă , pune-te de tot în locul personajelor .
Mai multe nu ma ofer să zic , sunt şi eu nouă .
Mie personal îmi place , te rog anunţă-mă când postezi urmatorul capitol . Succes în continuare :*

Serre : ) xx
[Imagine: tumblr_mfwbjv4v6m1rluc2ho1_500.gif]
Love ? Naah , I prefer vodka c:

#3
Citat:Fiind noua, am citit tot ce se poate pentru a nu incalca vreo regula. Daca este ceva, spuneti-mi, va rog.

Daca nu scriai asta, nu mai citeam/ nu iti mai raspundeam. Am observat si eu ca gasesti reguli pe toate partile si ca-n general organizarea nu e punctul forte al sectiunii asteia, da' daca tot ce-ai inteles tu din "tot ce se poate citi pentru a nu incalca vreo regula" e disclaimerul ala, e o problema.

Dupa parerea mea, asta e singura chestie care merita citita din toata gramada aia de topicuri care au prin titlu cuvantul "reguli" sau "anunt". Diferenta dintre parerea mea si a ta o face faptul ca eu, spre deosebire de tine, chiar m-am uitat prin toate topicurile alea care contin reguli. Oricum, sunt multe reguli, nimeni nu le stie si nimeni nu tine cont de ele, deci nu cred ca trebuie sa-ti bati capul cu asta.


Revenind la bucatica ta de text:

Mana imi este inclestata pe pistol, gata oricand sa iau viata celui care o ameninta pe a mea.
Subiectul neexprimat (fie el inclus sau subinteles) e foarte dragut si folositor, atunci cand e folosit bine. Tu n-ai facut asta aici.

Transpir abundent, simtind ca oricand voi scapa arma, aceasta se va rostogoli undeva, departe de mine, iar trupul meu va zace pe jos, plin de gloante.
1. Daca scrii "oricand voi scapa arma", inseamna ca ea stie ca asta se va intampla.
2. Esti sigura ca pistolul tipei se va rostogoli? Ca eu ma cam indoiesc.
3. De ce anume va zace trupul ei pe jos plin de gloante? Sau daca ii cade arma, se prabuseste si ea instantaneu si un val de gloante vine de nicaieri? Sau, si mai bine, doar faptul ca are arma in mana ii opreste pe altii din a trage in ea? Ai grija ce si cum scrii.

Zambesc incontrolabil, asemeni persoanelor nebune, dar asta sunt eu. Mai concret, astia sunt toti locuitori ai acestei lumi.
Daca tu intelegi ceva din frazele astea, explica-mi, te rog, si mie. Imi pare ca-s atatea chestii gresite din atatea puncte de vedere, incat nu stiu exact de unde ar trebui sa incep si unde sa termin.

Inca pot zice ca este cea mai mare prostie, dar tocmai i-am “furat” sufletul celei care l-a luat pe al parintilor mei.
Ce e cu ghilimelele alea? Eu le iau drept "nu am gasit un cuvant mai bun si am tinut neaparat ca toata lumea sa stie asta", altceva nu-s. N-o sa mai scriu nimic de superlativul ala absolut, da' ai putea sa gandesti un piculet lucrurile altfel.

Poti sa o iei cum vrei…, ii spun deja plictisita brunetului. Dupa punctele de suspensie ai nevoie de virgula, altfel se intelege ca tipa continua sa vorbeasca.

Rad isteric, reusind sa-l infricosez pe cel care m-a invatat tot ce cunosc. Nu-mi pot imagina rasul isteric altfel decat tare. Deci s-a abtinut sa nu tipe de durere, iar acum rade isteric? Mhm, inteligent.

strabatand greu micul hol, pana in living - livingul e o camera vie, corect? ^^ Daca te apuci sa scrii in romana, fa-o pana la capat. Stiu ca "living" exista prin dictionarele romanesti, dar daca tu nu stapanesti bine limba romana, nu inseamna ca trebuie sa accept eu sa-mi bagi pe gat neologisme inutile. (nu, nu-mi plac nici puristii)

Four isi cauta stingherit cutitul prin gaica blugilor vechi, iar cand observa ca nu e - gaica blugilor e... um, stii, banda aia de material care-ti tine cureaua, in caz ca porti. Ca sa caute prin ea, ar trebui sa desfaca cel putin unul dintre tivuri si sa se uite inautru. Zici ca observa ca nu e? Eh... cred si eu, totusi cauta un cutit, in mod normal nu te prea astepti sa incapa intr-o gaica. Desi, e posibil ca povestea ta sa aiba loc intr-un viitor indepartat si tehnologia lor sa depaseasca capacitatea mea de intelegere. Pe scurt: ai grija cum scrii.

Stiu ce vreau sa faca, asa ca, cat timp el se uita dupa cai verzi, imi smulg briceagul din buzunar.
1. Ai zis ca se uita dupa cutit prin camera, sa-nteleg ca nu-l gaseste si se gandeste ca poate l-au luat caii verzi, dupa care merge sa-i caute? Naratiunea ta e la persoana intai, daca eu stiu ceva, stiu de la tipa.
2. "a smulge" mi se pare un pic cam puternic si... um, nelalocul lui.

Apas zona in care deja a inceput sa se vada glontul. Il imping cat pot, sperand in sinea mea sa nu lesin. Il impinge? Pe el, adica glontul? Um, pai nu voia sa-l scoata? Din nou: ai grija ce scrii.

Cand abia am reusit sa-l aduc pana la suprafata - Acum doua fraze ai zis ca se vedea => era la suprafata, ca altfel nu putea sa-l vada.

iar cand reusesc sa scap de cel care m-a ingrozit pana acum, scot un mic murmur printre buze. Distras, baiatul de intoarce spre mine, pentru a observa, mirat, ca am finisat problema.
De cine reuseste sa scape? Daca tipul se intoarce spre ea, inseamna ca nu plecase nicaieri si-si cauta linistit caii verzi. Mai era altcineva acolo? o.o


Repetitii suparatoare:
Alerg neincetat, de prea mult timp. Ating zapada alba, lasand in urma pasi usor vizibili, dar care sunt repede ascunsi de fulgii ce cad neincetat din maretul cer.
Inima imi bate din ce in ce mai tare, iar adrenalina imi umple corpul asemeni unui drog. Zambesc incontrolabil, asemeni persoanelor nebune, dar asta sunt eu.
iar degetele lungi, subtiri, incep sat traga cu putere. Minute lungi stau cu lacrimile in ochi

Cuvinte scrise gresit:
Iar acum fug de pshihopatii - psihopatii
Srasnesc din dinti - scrasnesc

Chestii generale:
- folosesti prea multe virgule, de cele mai multe ori fie nu sunt necesare si tot ce fac e sa pun-o piedica cititorului, fie sunt gresite.
- ai probleme cu logica
- uneori folosesti modurile si timpurile verbale prost
- ai destul de multe greseli de tastare. Inainte sa postezi verifica cel putin o data ca este totul scris corect.

#4
Lain, singura dintre noi cu probleme de logica pari a fi tu.
Faza in care Sakura isi scoate glontul. Arma se afla sub acesta si impinge pentru a-l scoate. Amuzant este ca ficul, dupa cum am zis, il mai am pe un site. Toti au inteles asta, mai putin tu.
Greselile de tastare de datoreaza orelor la care scriu. Stii, asta se intampla pe la 2-3 dimineata. Uit sa ma intorc, pentru a corecta. Oricum, tu ai recizat doar doua cuvinte si deja crezi ca este crima.
Moduri si timpuri verbale puse gresit? Sunt olimpica de cativa ani, cred ca am depasit problema asta.
Scuze, poate te-ai suparat, insa chiar m-au deranjat remarcile tale poate fara sens. Uite de asta nu cred ca este OK ca toti sa critice un fic. Nu toti pot sa o faca cum trebuie.
Ja ne!

#5
"Lain, singura dintre noi cu probleme de logica pari a fi tu."
Perfect posibil. Argumente? ^^

"Faza in care Sakura isi scoate glontul. Arma se afla sub acesta si impinge pentru a-l scoate."
Ai spus tu undeva ca arma (oricare ar fi ea, briceagul sau pistolul) se afla sub glont si o foloseste pentru a impinge? De asemenea, cum exact sub glont? Ca o lovise in umar.

"Greselile de tastare de datoreaza orelor la care scriu. Stii, asta se intampla pe la 2-3 dimineata. Uit sa ma intorc, pentru a corecta. Oricum, tu ai recizat doar doua cuvinte si deja crezi ca este crima."
Nu imi pasa la ce ora scrii. Niciunui alt cititor nu e normal sa-i pese. Nu te grabeste nimeni, perie-ti bine cuvintele inainte sa postezi. + Nu sunt doar doua greseli de tastare. Alea doua sunt cuvinte pe care (probabil) le-ai scris gresit nu din neatentie, ci din nestiinta. Tocmai de-asta ti-am spus cum e corect.

"Moduri si timpuri verbale puse gresit? Sunt olimpica de cativa ani, cred ca am depasit problema asta."
Da, moduri si timpuri verbale folosite gresit (ti-am dat si-un exemplu, banuiesc ca nu te-ai prins tu).
Um, olimpica la ce? Istorie? Geografie? Plus, de la faza locala la cea nationala e mult. Oricum, ai aratat ca nu, n-ai depasit problema asta, ba chiar mai ai si altele.


Stii ce-ar fi si mai amuzant? Sa ma apuc eu sa fiu rautacioasa in vreun fel.

Daca mai ai ceva de spus foloseste Profile Comments/ Private Messages, ma indoiesc ca n-ai devia de la ce-ar trebui sa fie prin topicul asta.

#6
I always enjoy a cat fight!
Lain, țin cu tine pentru că mi-a placut S.E.L., mi-a placut personajul principal, îmi place numele ales de tine pentru acest cont și mai presus de toate pt că îmi place cum le zici! ( Glumesc, nu-ți țin partea, dar comentez pentru că sunt de acord cu ce ai spus și tu )

Aimi, te-ai apucat de scris și asta e bine :). Simplul fapt că îți dai interesul e un start bun. Îți sugerez să asculți de sfaturile celorlalți.
Lain nu pare a fi vreun monstru psihopat înfricoșător care omoară bebeluși pentru a arata că e neînfricată (deși se pare că în ficul tau sunt mulți... De ce ar omorî cineva bebeluși? Îi crește rating-ul pe cap de țânc hacuit? Și totuși - fiind Craciunul, copii, sânge... suntem în vremea lui Irod?).
Cu virgulele alea chiar are dreptate. Mă exasperează când cineva le folosește aiurea. Ai voie să le folosești când încadrezi un atribut între ele ( dar tb să fie ceva important, pe care vrei să pui accentul, nu orice ), dar îți e interzis să încadrezi un complement de mod, cauză etc etc. (în general, adverbe; chestia asta distruge complet sensul propoziției). Mai aveai puțin și separai și un subiect de predicat... Atenție la neatenție. Gândește-te că de fiecare dată când folosești perechea de virgule, mă obligi pe mine, ca cititor, să fac o pauză. Doar dacă intenționezi ca munca ta să sune ca un ritm de tobe sparte, învață să șe utilizezi cum trebuie. Fie îți fracționezi frumușel frazele în chestii comestibile, fie înveți să folosești linia de pauza, semnul punct și virgulă și punctele de suspensie corespunzator. Virgula nu e singurul fel de mâncare în frazare.
Nu voiam să fiu cârcotaș, dar pt că nu a remarcat nimeni, cuvântul „a finisa” e sinonim parțial cu „a termina”. În contextul dat... m-am cam prapadit de râs când l-am vazut :)). Se potrivește ca nuca-n perete.
Faza cu greșelile de dactilografiere... Un text cu toate cuvintele întregi, care nu lasă loc de interpretari, arată respect pentru cei ce-l vor citi. Straduie-te mai mult dacă vrei apreciere. Orele târzii, degetele însângerate și firele de par smulse din cap (sau din altă parte) chiar nu interesează pe nimeni. Nu ai nicio scuză, să-ți intre bine-n cap :)!
Nu cred că are vreo legatură faptul că ești sau nu olimpică la vreo materie școlară cu ceea ce scrii. Dacă mă bagi în ceață când îți citesc lucrarile... ești egal cu zero, no offense.
Și acum curiozități:
Urșii koala sunt defapt marsupieni, nu urși.
Ar fi bine ca personajul tau să parasească lumea fictivă la propriu și să se transfere în altă dimensiune... altfel nu vad rostul folosirii expresiei în ultima frază. E mult prea dramatică și face sfârșitul capitolului sec. Mie nu-mi place.
Când ai spus că protagonista a „furat” sufletul cuiva... noi nu trebuie obligatoriu să înțelegem că a sedus pe careva. De-acolo ambiguitatea și gândurile la artefacte sau pacturi (pacte?! O_O) cu diavolul.
For flower”s sake, nu mai personifica gloanțe ratacite în umerele tipelor tinere. Noi, muritorii, înțelegem că te referi la cineva real. Puncte în plus la nr. figurilor de stil, dar puncte minus la înțelegerea textului; știi tu, ca la baremul de la olimpiadă.
Nimeni nu e rau cu nimeni aici. Încearcă să înțelegi asta :). Îmi place să vad atâta pasiune în a împartăși sentimente în scris, dar n-are niciun farmec dacă nu e facută cum trebuie. Sunt simple sfaturi constructive. Te vor ajuta mai târziu, dacă alegi să ții cont de ele!
Așteptam urmatorul capitol! Succes!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O seara de Craciun! Kyandi. 2 2.698 03-01-2012, 11:08 PM
Ultimul răspuns: Niska
  On the Case [Action, drama, crime +18] Hakusor. 16 9.115 27-04-2011, 11:27 AM
Ultimul răspuns: Nu sunt eu
  Crime ala Filipine Dragonz Eyez 2 2.594 26-04-2011, 01:20 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  Bloody 13 [+16] [crime] Secret Past 1 2.512 28-12-2009, 11:18 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)