Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Amintiri din viitor

#1
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#2
Pika! Pika! Pi-ka-chu! Um, scuze, nu m-am putut abtine. >.>

In mare:

tocmai sunteti proaspat iesita de pe bancile facultatii de inginerie robotica, scrie in cv-ul dumneavoastra
1. Daca-i tocmai, e si proaspat. Asta-i un soi de pleonasm.
2. CV. Abreviere.

Dar, (virgula) domnule director, nu am unde sa ma duc la alta baza robotica.
"Domnule director" este vocativ, se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.

sa stie mai multe decat inginerii nostrii
Nostri, intotdeauna cu un singur i. Daca ar avea doi, al doilea ar fi articol hotarat, dar deja ai articulat substantivul "inginer". Altfel: "nostri" e varianta pentru masculin de la "noastre", daca scrii "nostrii", inseamna ca ai scrie si "noastrele", iar asta nu-i in regula.

Imi pare rau, (virgula) domnisoara Haruno.
"Domnisoara Haruno" este vocativ.

Bine atunci, cum spuneti, (virgula) dar, (virgula pusa aiurea) cu oameni ca dumneavoastra lumea nu va evolua.
Se pune virgula inaintea conjunctiilor coordonatoare adversative (dar / iar / insa / ci / or). Dupa, uneori se pune, uneori nu. Da' aici n-ai de ce sa pui.

O zi buna, (virgula) domnule.
"Domnule" e vocativ.

nelasandu-l sa mai imi intoarca fraza
Sa imi mai intoarca. "Mai" e adverb si sta langa verb, exact langa verb. Doar intrebi: "ma mai astepti? ", nu "mai ma astepti? ", nu?

Desii am varsta pe care o am
Desi. Cand e conjunctie, are un singur i. In schimb, poti spune fara probleme "desii si desele au mers sa se rareasca" si altele asemenea.

ce-mi acoperea putin la brau blugi albi
Blugii (articulat) albi. Ca-i acoperea blugii de pe ea, nu orice blugi albi.

dupa care, (virgula) prin comanda vocala, cer sa-mi apelez tatal
"Prin comanda vocala" e apozitie, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.

Dupa putin timp ii se aude vocea aceea calma si dulce
I se aude (ea, vocea).

Acum ce ma fac, (virgula) tata? spusesem totul atat de repede, incat, (virgula pusa aiurea) abia se putea intelege.
"Tata" este vocativ.

un oftat prelung se facu-se auzit
Se facuse. Sau doar "se facu".

Mai demult decat bunicul, (virgula) insa, (virgula pusa aiurea) tata nu a fost mereu asa, (...) atunci mama mea a murit (virgula) iar tata a ajuns cum a ajuns.
"Insa" si "iar" sunt conjunctii coordonatoare adversative.

a ma intoarce si ai opri pe parinti sa plece in ziua aceea blestemata
A-i opri. De la "a ii opri" (pe ei, parintii), cratima aia arata ca lipseste un i si ca pronunti cele doua cuvinte legat.

Strig (virgula) dar, (virgula) ciudat (virgula) nici un raspuns. + Din nou nici un raspuns.
Niciun. Cand vrei sa arati lipsa a ceva (in cazul asta, lipsa unui raspuns) se scrie legat.

Mai strig odata, poate nu ma aude.
O data. Mai strig o data, de doua ori, de sase ori.

am trait-o intre randuri pagini si carti indoite de vechimea timpului
Termenii unei enumeratii se separa prin virgula: printre randuri, pagini si carti indoite.

Mai important in toata tarasenia asta era, unde este tata.
Propozitia subiectiva nu se izoleaza (decat daca sta inaintea regentei si se reia printr-un pronume). Ce-ai tu acolo e un fel de virgula intre subiect si predicat.

Incep sa plang pentru ai arata tatalui meu
A-i arata. "A arata" e verb la infinitiv, iar "i" e pronume personal (Cui sa arat? Lui - ii - i.). Se scrie legat atunci cand subiectul este la persoana a II-a singular (tu ai vrea o ciocolata, tu ai vrut o ciocolata, tu ai o ciocolata).

Desi, (virgula pusa aiurea) visul meu ii era inca necunoscut lui, nu voiam sa afle prea curand.
Habar n-am de ce-ai pus virgula aia. Acolo n-ai nici macar cezura.


Cuvinte scrise gresit:

putin inganfata - ingamfata
sa fie insfarsit apreciate - in sfarsit
emotionanta tata-fica - fiica


Spor la scris!

#3
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#4

#5
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#6
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#7
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#8
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#9
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??

#10
Capitolul 8


Cand deschid usa vad o femeie ce era destul de pitica fata de mine, era putin slaba deoarece se parea ca poarta in pantece un copil,nu cred ca cineva poate fi gras perfect rotund in jurul abdomenului, parul lung si brunet ii acoperea intreg spatele, fata micuta si machiata discret era acompaniata de un zambet cald, rochita albastra deschis ce o purta era trecuta usor de genunchi ei slabuti. Desi era incaltata cu niste sandale negre pare frumos si elegant aranjata. Surprins de prezenta ei aici, necunoscand-o o invit in casa dar o asaltez imediat cu intrebarile.

-Cine esti?
- Iubi nu ma mai recunosti?
De unde naba iubi? Si cum adica nu o mai recunosc? Oare am cunoscut-o vreodata?
-Scuza-ma dar nu te cunosc nici macar nu iti stiu numele.
-Oare cum poti sa o uiti pe mama viitorului tau copil?

A spus ce am auzit eu ca a spus? Nu imi vine sa cred, oare am putut face asa ceva? Sa las o fata insarcinata si sa nu.mi amintesc cum o cheama?

-Ma scuzi dar cred ca ma confunzi. Nu se poate sa fac asa ceva, doar nu eram beat. Am mai fost eu beat de sa uit de mine dar nu in asa hal crede-ma.
-Eu sunt Adeline si sunt viitoarea ta sotie, m-ai cerut de sotie cand ai aflat ca sunt insarcinata acum sapte luni, dar ai decis sa te muti si in curand va trebui sa nasc, am decis sa vin eu la tine daca tu nu mai poti ajunge la mine. Nu iubitule nu erai beat, erai perfect lucid si uite vezi? acum te anunt cu bucurie ca e baietel si vreau sa il cheme ca pe tine.
-Uite ce este, uumm Adeline eu nu te cunosc si ei bine nu doresc sa ma amestec in vreo treaba de-a ta. Nu stiu de unde ai scos bazaconia asta cu copilul meu si al tau dar chiar nu as vrea sa te vada....

Dar inainte sa pot continua fraza mea bine pusa la punct pentru a o face sa plece, apare coborand scarile nimeni alta decat Sakura, cu o fata ce ar speria pe oricine.
Era tare nervoasa si asa se vedea cu ochiul liber, ma intreb daca era nervoasa pentru ca o straina de aceeasi natura ca ea se afla in casa sau doar pentu ca am lasat-o de capul ei in baie. Nu prea stiu cum reactioneaza dar poate nu va face atat de urat precum parca prevestea linistea asternuta peste noi.
Era imbracata lejer intru-n trening mov cu negru ce se aseza frumos pe corpul ei de zeita, din parul uscat si lung prins intr-o coada erau prinse diferite clame cu diferite forme.

-Dragule cine este acesta straina si ce cauta in casa ta?

Ooo, nu cred ca ia spus asa ceva. Dar cand sa deschid gura sa o poftesc afara pe nedorita invitata glasul suav al dulcei mele se aude spargand acea micuta liniste ce se crease.

-Draga mea, eu nu inteleg ce cauti in casa mea, am auzit toata discutia de mai devreme, poate are sau nu treaba cu tine el, dar crede-ma ca acum chiar este ocupat nu sta de trecut, trebuie sa privesti in viitor si sa accepti situatia in care esti data la o parte pentru ca eu sunt actuala lui iubita deci daca se poate te-as ruga sa pleci din casa mea acum.
-Uite ce e vopsit-o artificial intr-un roz idiot, eu sunt viitoarea lui sotie si mama copilului sau da?
Tu nu stii nimic despre el, a stat in multe tari pentru ca mereu ma lua cu el sa ne distram prin diferite locuri dar cand a fost sa plece cu treburi importante ma lasa acasa. I-am spus ca am ramas insarcinata si mi-a promis ca atunci cand vor mai fi doar cateva saptamani pana sa aduc rodul iubirii pe lume ma voi casatori cu el. Si de asta sunt eu aici, acum rolul tau nu il inteleg, tu esti vreo dama de companie?
La cum arati nu ma mir daca esti menajera ce se da drept iubita lui in locul meu.

-Am vrut sa fiu cat de politicoasa pot fi dar se pare ca tu intreci orice masura.
In timp ce cele doua se certau de mama focului stau si ma gandesc oare chiar am putut face asa ceva si sa nu stiu nimic? Dar cand ma gandesc mai bine ma intreb nu cumva o fii tipa de care imi vorbea Itachi? Cred ca a lasat-o tocmai pentru ca are un copil nedorit de acesta si poate ea ma confunda. Hotarasc sa clarific lucrurile si poate toata tarasenia asta o sa inceteze inainte sa ajunga ceva mai complicat.

-Fetelor, tip cat sa ma fac auzit peste jigniri si reprosuri aruncate dintr-o parte si din alta, mai intai iubita calmeaza-te, iar tu Adeline stii cum ma cheama?
-Iubi, normal ca stiu cum te cheama, orice viitoare sotie stie ce nume va purta pana la adanci batraneti, esti Itachi Uchiha.
Atunci mi-a cazut fisa, saraca Sakura era putin derutata dar o calmez usor scotand pe gura cuvintele magice ce pareau sa mai calmeze situatia.
-Uite cum sta treaba, eu nu sunt Itachi, eu sunt Sasuke fratele lui mai mic, iar tu esti Adeline Cross nu? fosta lui iubita,in general Itachi vorbea de tine cum ca nu prea te doreste si nu stie cum sa scape de o povara ca tine, daca vrei sa stii el nu isi dorea copilul de aceea a plecat fara sa te ia cu el, dar se pare ca tu vii aici si imi creezi probleme doar pentru ca seman cu el.
Inainte sa te mai iei de cineva sub pretextul asta mai bine ai analiza acea persoana de doua ori.
-Nu, minti, nu este adevarat! Cum iubitule sa nu doresti copilul nostru? Ai spus ca ma iubesti cum poti sa minti in halul asta?
-Uite mai porcusor de Guineea, daca tu te-ai distrat cu fratele lui, nu ai nici un drept sa te bagi peste noi, dute linistita la cine ai treaba si scuteste-ne de prezenta ta patetica.
-Te-a bagat cineva in seama menajero?

Nu inteleg nimic, de ce tot o sustine pe a iei ca eu sunt cine crede ea ca sunt? Oare chiar nu isi da seama? Dar cand totul parea fara rost decid sa fac ceva greu de crezut. Am sa plec cu fata asta pentru a lua copilu ei cand se va naste mintindu-l pe Itachi ca este copilul meu si al Sakurei astfel incat nu vom mai fi deranjati de nimeni si nimic atunci cand rodul iubiri mele pentru Saku se va materializa. Dar oare chiar fac ce trebuie? Daca iubita mea nu intelege as putea pierde tot ce am mai drag si scump pe lume, sper doar sa fac alegerea potrivita.

-Saku, putem discuta intre patru ochi?
-Desigur.

O trag in dormitor in timp ce Adeline se face comoda pe canapeaua din living. Incep sa ii spun planul meu pe care sper sa il inteleaga caci daca nu o va face am incuract borcanele, cum obisnuiam sa glumesc cu prietenii mei.
Spre dezamagirea mea totala Sakura ma obliga sa fac alegerea intre ea si tipa din living, normal ca o voi alege pe ea dar tocmai cand sa ii spun telefonul incepe sa sune.
Raspund grabit ca de obiei dar cand speram vesti bune aud glasul fratelui meu ce imi zicea ca daca nu accept sa fiu cu Adeline draga mea iubire, Sakura, va fi din nou jucaria prietenilor lui. Sunt foarte suparat, nu mai am solutii de a scapa din acesta incurcatura, bagat pana in gat.
Decid sa ii explic Sakurei dar acesta spune ca nu va renunta la mine sub nici o forma.
Spre binele ei ii spun decizia finala ca va trebui sa stau cu Adeline si sa ii cresc copilul dar exact cum ma asteptam am vazut o lacrima plina de durere ce cadea incet pe obrazul sau alb si neted. Plangea din cauza mea, cea mai scumpa fiinta din lume plangea din cauza unui nenoro*it ca mine, oare cum pot drege toata gluma asta proasta nu stiu dar clar am facut-o sa planga pe viata mea, pe iubita mea Sakura, dar spre binele ei voi pleca cu Adeline iar Sakura se va muta pentru ca acea casa are un impact negativ asupra psihicului ei demoralizat din toate punctele de vedere.
Cred ca o zi mai proasta ca asta nu am avut in viata mea.
Oare fac ceea ce trebuie facut? acest gand ma macina incetul cu incetul.
~~ Just because You know my NAME doesn't mean you know Me!~~
\TrUsT YoUr CrAzY iDeAs/

L, did you know Death Gods only eat apples??



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 2.985 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  Tu ai cheia cufarului cu amintiri tacotaline 1 1.985 28-01-2012, 04:28 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Amintiri pierdute Hasamy lost vampire 20 9.778 11-12-2011, 11:55 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  Amintiri prafuite mady 16 8.487 18-07-2011, 10:01 AM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  Trecut...Prezent..Viitor SmokeGirl 1 2.204 11-06-2011, 01:00 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Amintiri prăfuite Teh 14 7.498 08-07-2010, 04:11 PM
Ultimul răspuns: Summer
  Amintiri dulci-amare Trioxide chocolate.۩ 7 4.338 26-06-2010, 01:46 AM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Amintiri... yaoi maniac 1 2.318 20-06-2010, 05:02 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Pierdută printre amintiri Nya. 5 2.576 16-06-2010, 10:23 PM
Ultimul răspuns: Dydo1234
  Amintiri uitate [shounen-ai / yaoi] Mitsukai Yoru 39 24.222 03-04-2009, 01:36 AM
Ultimul răspuns: Amaya_89


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)