Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga, mai tare ca anime?

#11
Manga, de o mie de ori manga. In acelasi fel in care cartile sunt mai bune decat filmele, si mangaurile sunt mai bune decat animeurile.

Cel mai bun motiv ar fi faptul ca povestea este mult mai detaliata, personajele mai bine conturate... Asta este evident, fiindca in anime actiunea trebuie concentrata, pentru a surprinde cat mai multe(si nu, aici nu ma refer la seriile lungi, pline de fillere, ca acolo cam cade teoria). Iar in manga poti savura fiecare detaliu in parte, fiecare intamplare in parte(ma enerveaza sa dau rewind la animeuri, dar la manga se intampla de multe ori sa dau back, pentru a savura si mai bine o anumita pagina, sau pentru a intelege ce se intampla mai bine). Dar un minus pentru manga este taraganarea. Cam in toate mangaurile e cam putina actiunea per capitol, si asta e o problema la seriile on going, in timp ce la anime totusi se intampla mai multe intr-un episod. Momentan nu-mi amintesc niciun manga cu actiune alerta, dar probabil ma insel (memoria mea si budinca lu' bunica). Multa vorba, nimic concret...

Sincer cred ca ar mai fi motive, dar mi-e prea lene, asa ca... I'll come back.
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#12
Prefer manga . Why ? Imi place grafica . Prefer sa citesc manga decat sa vad anime-ul . De cele mai multe ori ecranizarea unei manga este ... imi vine sa spun oribila ... dar nu ... nu este asa buna . Si partea preferata la o manga este ca (uneori) poti sa-ti inchipui tu culorile . Personajele sunt bine definite , actiunea este detaliata , totul se petrece cursiv .
Tin minte ca la Nana (anime) , au inceput cu intalnirea fetelor in tren,iar mai apoi au continuat cu povestea fiecareia . Zuppy06
Si in plus la un manga te poti opri unde vrei . Sau poti sari peste replici Zuppy04 Asta cand devine plictisitor sau vorbesc prea mult 10
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]

#13
Eu consider ca manga este mai tare decat animeul.Deoarece apare mult mai repede ca un anime si in plus poate fi si in romana.Adica sa fim siceri unele mangauri apar cu mult inaintea animeului si uneori ma plictisesc sa astept animeul si e mult ami usor sa citesc manga.In orice caz si animeul are avantajele lui adica pot sa vad si imagini mai multe.Asta este parerea mea. Prefer totusi manga
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#14
ambele sunt strans legate si fiecare are ceva deozebit .... e ca si cum ai intreba daca iti plac cartofii sau culoarea mov(am exagerat un pic 21 ) oricum nu pot alege .... desi trebuie sa recunosc ca de la un timp citesc manga la greu....ma enerveaza ca pe net ca se incarca asa de greu si de aceea citesc manga...si de animeuri... ma uit la tv din cand in cand..... dar acum le repeta intr-un hal jalnic......si nu mai am nici ce replici sa invatz

#15
Mie una imi place mai mult manga10
Cum au mai spus multi in acest topic, anime-urile au un sfarsit... neterminat21 Nici nu se termina bine actiunea ca sa inteleaga omul ce s-a intamplat ca s-a si terminat.In manga, totul se petrece clar si difera mult fata de anime ca si actiune.
Pe de alta parte, nu poti compara sunetele si miscarile din animeuri cu desenele facute in manga.Este un lucru care nu se poate compara.
Oricum, dupa ce am citit manga prima data mi-a placut enorm pentru ca era mai diferit de ceea ce stiam eu asa ca raman la manga^^
[Imagine: chibi_1799.gif]
, chibi-ul lui miss_sakura_uchiha
[font=Tahoma]

'Cause I luw my two susy ....:::SasuSaku:::...., and ^^"Bubbles"^^ And my family is too big^^ (only girlz) Sunt mandra rau mey voi, am o moomy cea mai tare.^^ Yes, you Mitzuke-chan

http://media.photobucket.com/image/hitsu...22.jpg?o=3

[Imagine: Toshiro-Hitsugaya.jpg]
^
|
[b]He is mine!*MINE*''Cuz I can't have Deidara (he's Akatsuna Lynn's) and I have Sasuke I decide to have and this anime hot boy^^


Ha, ha, hi, hi, ha, ha, ho!
Why I like Sasuke-kun?It's simple!He is so hot, the most beautiful, powerful, clever and again is the most beautiful^^
He is mine and you can't do anything^^

I say again and the last time: Hitsugaya-kun si MINE!!! ONLY MINE!!! GET IT?


#16
Eu una apreciez mai mult manga, decat un anime.
In manga sunt mai multe detalii legate de personaje, afli chestii in plus, actiunea e cursiva. Imi place sa citesc, sa dau paginile intr'una shi sa clickuiesc mouse'ul la fiecare cateva secunde21
Intradevar un anime are avantajele lui, cum ar fi: you can see a charachter's look, potzi sa'l auzi, vezi mishcandu'se, interactzionand cu ceilaltzi, dar consider ca manga are un farmec aparte.
Mie imi plac foarte mult detaliile, mi se pare ca sunt sarea shi piperul intr'o actiune, la un personaj, iar o manga imi furnizeaza cantitatea de detalii cat sa ma consider fericita. Cand citesc o manga, I feel like I touched heaven and raped an angel o_O. Cand ma uit la un anime I'm just curious and that's it.
De obicei ma uit la un anime facut dupa o manga, asta doar ca sa compar sau sa vad un personaj care mi'a placut mie in manga, vorbind shi mishcandu'se. Just for that^_^. Pana acum, dintre toate compararile facute de mine, anime'ul a pierdut intotdeauna.
[center][Imagine: SOTW2-House.png][/center]
[center]~only God doesn't believe in...God~[/center]


[center][Imagine: 1241698538_scrubs-party.gif][/center]
[center]Trolebuuuuuuuuuuuzzzzzzzzz[/center]


[center]Do you know a woman who hates herself enough to date me?[/center]

[center][Imagine: chibi_2605.gif]
Pompertziu Fulangesh, chibi-ul lui YamaMina
[/center]


#17
Nu prea poţi alege, sunt legate una de alta*ca şi un scenariu(manga) şi filmul(anime).
Personal, prefer manga... Este mai accesibilă, oferă mai multe detalii şi te ajută să înţelegi mai bine povestea în sine. Pe de altă parte anime-urile pot să omită anumite întâmplări, să nu dea prea mare importanţă unor detalii aparent minore şi îţi ia mult mai mult timp decât dacă ai citi un manga.
Totuşi, în ciudat preferinţei mele, uneori simt nevoia să văd un anime, să mă simt cât mai aproape de acţiune, de personaje şi de sentimentele lor.
She is a living existence of selfishness.


#18
Greu de ales intre cele doua .
Dar totusi cred ca aleg manga pentru ca mi se pare mai interesanta ofera mai multe detali decat in anime .Si astfel poti afla mai multe lucruri care in anime nu sunt explicate.Mai ales ca este usor de citit si relaxant iar unele au o grafica super.
Si anime-urile au avanajele lor cum ar fi prezenta sunetului si a culorilor dar alegerea mea ramane manga.

#19
Este destul de greu sa decizi care este mai bun manga sau anime , fiecare are avantajele lui/ei deci daca ar fi dupa mine manga este un fel de scenariu al animeului in sine , nu ar exista nici un anime daca nu ar fi o manga la baza, de exemplu Claymore am vazut animeul dar de la episoadele nu au nici olegatura cu manga sunt puse intro altfel de ipostaza , de pela episodul 24 in manga se schimba povestea, deci ca sa intelegi manga trebuie sa o citesti de la primul capitol nu poti sa vizionezi un anime si dupaia sa citesti o manga d eunde ai ramas cu animeul , eu zic cas 2 chesti egale ca valoare dar si destul de diferite , nimic nu se compara cu personajele color cu schemele si efectele dintrun anime care iti sunt greu de imaginat intr-o manga . Deci pentru mine animeu bate manga va dau si exemplu animeul Claymore bate manga Claymore(desi animeul se termina cam in ceata) .
Cea mai buna manga citita de mine pana acum este Psyren ador acea manga si abia astept sa apara capitolul 9.
Cam atat am avut de spus.
Yami ni madoishi awarena kage yo
Hito wo kizutsuke otoshimete
Tsumi ni oboreshi gou no tama
[Imagine: o5xjwy.png]
[Imagine: chibi_2990.gif]
Miraj

#20
Sunt de parere ca manga si anime nu se compara una cu alta pentru ca sunt lucruri diferite. Dintre cele doua as alege manga 4. Pentru ca se citeste repede, se termina usor. La anime trebuie sa stai in general 25 de minute, timp in care ai putea citi 3-4 capitole manga.



[Imagine: 28223o2.jpg]
My manga list



[Imagine: chibi_1290.gif]
, chibi-ul lui anonim_alex

Feed, cum il cheama p`asta? Asta de sus 5



[Imagine: mkdlaw.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)